mail@urok-ua.com

Комп`ютерний експеримент на уроках фізики

Автор: викладач фізики та астрономії Марченко Оксана Анатоліївна

Марченко Оксана АнатоліївнаВ статті розглянуті переваги комп`ютерного експерименту на уроках фізики. Автором наведені приклади власних робочих оболонок для вивчення фізичних явищ та процесів.


 

Сучасний навчальний процес важко уявити без використання комп’ютерної техніки. Інформаційні технології − це потужний засіб навчання, який ще є багатофункціональним.

За вимогами навчальних програм рівня «Стандарт» викладання фізики у системі ПТНЗ, крім вивчення теоретичних основ, вимагає проведення ряду фізичних експериментів (близько 100 демонстрацій для учнів першого та другого курсу).

Нажаль, в більшості випадків, матеріальне забезпечення кабінетів фізики не відповідає сучасним потребам, обладнання те, що є застаріле, або не працює.

Комп’ютерний експеримент − це альтернатива реальному фізичному експерименту. Вона дає можливість виконувати лабораторну роботу за допомогою імітаційної моделі, а це вже не потребує наявності обладнання і вирішує проблему матеріального забезпечення. В кожну модель закладається математичний апарат, який дає можливість отримувати значення фізичних величин близькі до реальних, що в свою чергу, дає змогу отримувати правильні результати та робити відповідні висновки про фізичний зміст явища чи процесу. Комп’ютерний експеримент реалізується на основі діяльнісного підходу. Він передбачає безпосередню участь учнів (зокрема, вибір параметрів експерименту, тощо) для заданої моделі фізичного процесу, а це безумовно підсилює навчальний вплив.

Комп’ютерний експеримент можна використовувати для закріплення отриманих вмінь і навичок, для підготовки до реального експерименту, а також в позаурочний час за власним розсудом. Основними незручності, які виникають у викладача при проведенні класичного експерименту з фізики є:

  1. Обов’язкова наявність необхідного матеріального забезпечення (прилади, тощо).
  2. Налагодження та перевірка експерименту перед демонстрацією на уроці, що не дає гарантії вдалого виконання в наступний раз.
  3. Неможливість зупинки деяких експериментів у потрібному місці для детального розгляду явища та процесу.
  4. Часові граничні обмеження (урок, пара, тощо).
  5. Дуже швидкий або досить повільний перебіг процесів (наприклад, ланцюгова ядерна реакція, явище радіоактивності).
  6. Шкідливість проведення експерименту для здоров’я людини (радіоактивні речовини, гамма-промені, рентгенівські промені).
  7. Нереально великі або малі значення деяких параметрів системи (наприклад, швидкість, тиск, температура, маса та заряд електрону).
  8. Відносна складність у користування приладами і установками, висока вартість.

Зрозуміло, що повністю відмовлятися від стандартного експерименту на уроках фізики не потрібно, але інколи доцільно для якісного проведення уроку використовувати і комп’ютерний експеримент.

Я, за допомогою комп’ютерного моделювання у середовищі Delphi, створила робочі програмні додатки для вивчення руху матеріальної частики, молекул та осциляторів, можливість вивчення явища дифракції на щілинах різних форм. Нижче наведені робочі оболонки ( ехе файли), в яких є можливість задати необхідні параметри та отримати результати і візуалізацію самого процесу (див. малюнки нижче).

Рух тіла під кутом до горизонту

Рис. 1. Рух тіла під кутом до горизонту

Рух молекул в реальному газі

Рис. 2 Рух молекул в реальному газі

Рух системи осциляторів

Рис. 3 Рух системи осциляторів

Коливання тіла на пружині

Рис. 4 Коливання тіла на пружині (гармонічний осцилятор)

Дифракція на системі щілин заданого розміру та кількості

Рис. 5 Дифракція на системі щілин заданого розміру та кількості

Screenshot_1

Рис. 6 Дифракція Френеля на отворах заданого діаметру

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

4 коментарі

  1. Дякую автору за цікаву статтю. Дуже сподобались розробки з хвильової оптики, де учень може задавати параметри і отримувати результат. Однак, на мою думку, значно більшу користь для пізнання світу дитиною має РЕАЛЬНИЙ ДОСЛІД, а не віртуальне його моделювання. Вибачте за відвертість

    1. Дякую за коментар. Реальний дослід, звичайно краще! Але якщо немає технічної можливості його зробити. Тоді моделювання допомагає Про це в статті й написано 😉

  2. Дуже цікаві розробки програм. Особливо сподобалися програми «Дифракція на системі щілин заданого розміру та кількості» та «Дифракція Френеля на отворах заданого діаметру» з власного досвіду знаю, що дітям важко даються дані теми, особливо коли в школі не має певного обладнання. Підкажіть, будь ласка, Ваші програми є у вільному доступі?

  3. Оксано Анатоліївно! Вашим учням дуже повезло з учителем фізики, який розробляє комп’ютерні додатки до різних тем. Уроки з комп’ютерною підтримкою домагають учням краще запам’ятати матеріал. А Вам велике спасибі за натхненну творчу роботу!