Реактивний рух. Експеримент (10клас)

Автор: вчитель фізики Якимчук Леонід Олександрович

Screenshot_6Даний матеріал буде корисним вчителю фізики ,тому що дає можливість провести експеримент за допомогою саморобних приладів. Це значно підвищує ефективність уроку і сприяє кращому засвоєнню матеріалу.


 

При подачі даного матеріалу у вчителя виникають проблеми: відсутність необхідного обладнання (в більшості сільських та і багатьох міських шкіл воно відсутнє), труднощі в проведенні самого експерименту. Можливим виходом з даної ситуації є показ віртуальних дослідів, роликів, aле багаторічний досвід роботи показує, що “живий” експеримент є набагато цінніший. Запропоновані прилади прості за конструкцією, безпечні у використанні, їх легко виготовити разом з учнями. Матеріали для виготовлення легко знайти: це і пластикові пляшки, і елементи дитячих іг-  рашок,і різні підручні засоби. Комплект приладів зображений на фото1.

Screenshot_7

фото1.

В комплект входить:

1.сегнерове колесо;

2.легкорухомі реактивні візки;

3.модель ракети;

4.повітряна кулька.

Виготовлення займає небагато часу. Підбирають пластикові пляшки місткістю 1л ( краще прямокутної форми із звичайною пробкою, а не з пробкою що закручується). За відсутності таких використовують звичайну, але для них потрібно підібрати гумові пробки з отвором (вони є в хімкабінетах).

Сегнерове колесо

Конструкція зрозуміла з фото2.

Screenshot_8

фото2.

Пластикову пляшку обрізають і передній частині розпеченим цвяхом пропалюють два співвісні отвори в яких закріплюються дві трубки із загнутими кінцями. Для трубок беремо два однакові фломастери. Кінці згинаємо над полум’ям спиртівки. Кріплення трубок роблять пластиліном. Підвіс нитяний.

Модель ракети і реактивний візок мають подібну конструкцію. Використовуємо пластикові пляшки . Візок можна виготовити з рухомої частини дитячої іграшки або склеїти з пластмаси. Пляшку до візка кріпимо скотчем.У пробці робимо отвір в який на різьбі кріпимо кусок мідної, латунної чи стальної трубки діаметром 6мм. Якщо використовують гумову пробку, то трубку підбирають таку,щоб вона з натягом входила в неї.

Реактивний візок можна виготовити і так (фото3).

Screenshot_9

фото3.

Експеримент.

1.Принцип реактивного руху демонструюють за допомогою сегнерового колеса. Колесо кріплять в штативі .Ставимо підставку для  збору води. Наливаємо воду і спостерігаємо за обертанням колеса.( фото4)

  1. Надуваємо повітряну кульку реактивного возика. Закриваємо вихідну трубку пальцем,ставимо на колеса і пускаємо по робочому столу.

3.Ефектною  є демонстрація з іншим реактивним возиком.В штативі закріплюємо пробку попередньо змастивши її машинним маслом. Приєднуємо возик. Трубку возика сполучаємо з насосом Комовського. Починаємо нагнітати повітря. Через певний час пробка відривається і возик починає швидко рухатися по робочому столу(фото5).

Screenshot_10

фото4.

Screenshot_11

фото5.

4.Великий інтерес в учнів викликає моделювання польоту ракети. В штативі закріплюємо модель ракети(фото6).Підготовка проводиться так як у попередньому досліді. Пробку затикають не дуже щільно, щоб висота польоту була 1-2м.

Screenshot_12

фото6.

Далі при поясненні можна розповісти про різні ракети, продемонструвавши їх точні копії. Це викликає великий інтерес в учнів.(фото7).

Screenshot_13

Використання даних приладів перевірена роками. Їх використання сприяє кращому  засвоєнню матеріалу , викликає в учнів непідробний інтерес.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 коментарі

  1. Зміст цієї роботи навчає учнів бачити вивчені закони в простих речах повсякденного життя. Фізика для них перестає бути абстрактною наукою, розвиває у них конструкторсько – технологічні навички. Для більш ефективного виготовлення таких приладів можна використати клейовий пістолет з сіліконовими стержнями.

  2. Фізичні експерименти, як засіб навчання фізики в школі значно підвищують рівень засвоєння знань. Саморобні прилади в кабінеті фізики завжди займали і займатимуть не останнє місце. І хоч такі прилади офіційно не визнаються і не входять до жодної групи класифікації засобів навчання, проте їх виготовленню творчо працюючі вчителі приділяють значну увагу. Натхнення Вам!