Заняття з елементами тренінгу для учнів
Конфлікти та шляхи їх подолання
Автор: соціальний педагог Різниченко Оксана Анатоліївна
Мета: познайомити учнів з поняттям «конфлікт» і «спілкування», розглянути позитивні та негативні сторони конфлікту; дати уявлення про різні види конфліктних ситуацій та стилі вирішення конфліктів, стратегії поведінки в конфлікті; поглибити розуміння зв’язку спілкування і конфлікту, саморозуміння шляхом виявлення свого власного стилю, характерного для поведінки в конфлікті; виховувати доброзичливе ставлення одне до одного
Обладнання: торбинка з предметами, м’яч, маркери, папір формату А1, фліп-чарт, картки із малюнками людини в різних життєвих ситуаціях, фішки зеленого, червоного та синього кольору по кількості учасників, проектор, мульти-медійна дошка, презентація «Стилі поведінки в конфліктних ситуаціях», стікери, маркери.
Форма уроку: заняття з елементами тренінгу
Вікова група: учні 8-9-х класів
Хід заняття
Вступ
Відомий французький письменник Антуан де Сент-Екзюпері назвав людське спілкування найбільшою розкішшю на світі. Спілкування людей – досить складний і тонкий процес. Кожен з нас вчиться цього все життя, здобуваючи досвід, часто за рахунок помилок і розчарувань. І на жаль, досить часто ми потрапляємо в ситуації, які визначаємо як конфліктні. «Яку роль відіграють конфлікти у нашому житті? Як їх розпізнавати і попереджувати, розв’язувати?» Про це ми з вами і поговоримо на сьогоднішній зустрічі
Вправа «Історія з торбинки»
Мета: сприяти емоційному налаштуванню учнів на урок
Хід вправи
Учасники по черзі дістають з торбинки будь-який предмет і від його імені презентують себе. Наприклад: «Я — шпилька для волосся, дуже красива, корисна, завжди на очах, до мене часто торкаються, коштую дорого, але виглядаю просто».
Вправа «Правила роботи»
Мета: прийняти правила роботи
Хід вправи
Щоб наша робота була плідною, треба погодити правила за якими ми виконуватимемо її, ці правила обов’язкові для всіх.
Перші правила пропонує вчитель, а інші – учні. Після запису кожного-правила необхідно запитати: Чи всі погоджуються із цим правилом? Чи всі розуміють, що означає це правило?
Наприклад:
- приходити вчасно;
- бути позитивними;
- говорити від себе;
- говорити по черзі;
- дотримуватись добровільності.
Вправа «Очікування»
Мета: визначити очікування учасників від заняття
Хід вправи
Для даної вправи необхідно підготувати фліп-чарт, де зображено річку з двома берегами та підводними рифами у воді. На одному з берегів учасники прикріплюють стікери «квіточки», на яких написані їх очікування від тренінгу, на місці рифів вони пишуть переживання або ті ситуації, з якими вони бояться стикнутися під час тренінгу стікери «камінці».
Коментар соціального педагога: – Конфлікт – одне з найпоширеніших явищ в житті і спілкуванні людей. Впродовж всієї своєї історії люди не могли обійтися без того, щоб не конфліктувати, починаючи з незначної сварки між друзями і кінчаючи війною. Невже конфлікти – це необхідний атрибут людського суспільства? Але перш, ніж ми дамо відповідь на останнє питання, давайте з’ясуємо, що таке конфлікт.
Вправа «Як на долоні»
Мета: актуалізація у учнів особистісного досвіду переживання конфлікту, демонстрація відмінностей у сприйнятті конфлікту різними людьми.
Хід вправи
Учням пропонується закрити очі, витягнути вперед руки долонями вверх і уявити у себе на долонях КОНФЛІКТ.
Уявивши конфлікт, потримати його в руках, кожен може зробити з ним те що захоче.
– Яким вам уявився конфлікт?
– Якого він був кольору?
– Які відчуття були у вас в той момент?
– Що вдалось зробити з конфліктом?
– Як ви себе почуваєте тепер?
(Звернути увагу, хто як сприймає конфлікт під час обговорення.)
-Що ми називаємо конфліктом?
– А можна сказати, що конфлікт — до спосіб захисту власної гідності?
Вправа «Асоціація»
Мета: Визначення емоційного навантаження яке для учасників має поняття конфлікт
Хід вправи
На ватмані (дошці) соціальний педагог записує слово «конфлікт» і пропонує учасникам перерахувати асоціації які у них виникають при думці про конфлікт. Усі асоціації записуються.
Після того як список складений, проводиться обговорення разом з учасниками запропонованих асоціацій з точки зору емоційного навантаження ( позитивна, негативна, нейтральна), ставлячи навколо записаних слів знаки «+» «-», «+-».
Інформаційне повідомлення
– Конфлікт у перекладі з латини – це «зіткнення» або «боротьба», вороже відношення. Конфліктні ситуації вивчає конфліктологія. Конфлікт – це відсутність згоди між двома або більше сторонами (особами). Конфлікт – ситуація, в якій кожна із сторін прагне зайняти позицію, несумісну і протилежну по відношенню до інтересів іншої сторони.
Чи можемо ми обійтися без конфліктів? Чому?
Доречно навести такий вислів: «Конфлікт – це норма життя. Якщо вам здається, що у вашому житті немає конфліктів, перевірте, чи є у вас пульс…». Ця, трохи смішна і одночасно правдива фраза, належить Чарльзу Ліксону, американському психологові і адвокатові з тридцятирічним стажем. Думаю, що пульс ви вже перевірили і переконалися, що він є. Значить, і конфлікти є.
Конфлікт – це добре або погано?
Давайте з вами визначимо позитивні і негативні сторони конфлікту.
В числі аргументів «ЗА» ( на користь конфлікту) можуть бути названі такі приклади;
- Будь – які зміни пробивають собі дорогу через конфлікт зі звичним, традиційним, відсутність конфлікту це ознака застою;
- Конфлікт стимулює самовдосконалення і особистісний ріст, пошук нових способів діяльності;
- Конфлікт може вивести на нову цікаву ідею;
- Тільки пройшовши через конфлікт і знаючи як поведе себе партнер в тій чи інший ситуації, коли стикаються ваші інтереси, можна говорити про те, чи добре знаєш людину і можеш їй довіряти;
- В результаті конфлікту можна вийти на нові етапи у взаємовідносинах – зробити їх більш природними більш відкритими;
- Конфлікт загартовує характер, навчає здатності відстоювати свої інтереси;
- Допомагає виразити свої відчуття і зняти напруження;
- Краще розуміти людей;
- Допомагає подивитися на ситуацію з нової точки зору;
- Дає можливість добитися покращення ситуації;
- Вчить розуміти і поважати не схожих на тебе людей, це розширює круг спілкування;
В числі аргументів «ПРОТИ»;
- Конфлікт це завжди велике емоційне навантаження;
- Є ризик зруйнувати взаємовідносини;
- Є можливість не отримати того, що хочеш, чи залишитися без того що маєш тепер;
- Є ризик отримати удар по самолюбству чи згубити себе в очах оточуючих;
- Іноді конфлікт віднімає невиправдано багато сил і часу.
-Який висновок ми можемо зробити, проаналізувавши позитивні і негативні сторони конфлікту? У конфлікті є багато позитивного.
А от як визначив основу конфлікту президент американської асоціації конфліктів Вільям Лінкольн: «Конфлікт — це побоювання (розуміння) хоча б однієї сторони, що її інтереси порушує, ущемляє, ігнорує інша сторона або сторони».
Що спонукає людей конфліктувати?
Вправа «Стілець»
– Чи можна в житті обійтись без конфлікту?
– Наскільки часто ми стикаємось з конфліктами?
(Виконання практичної вправи)
Перед вами порожній стілець і є дві людини які хочуть на нього сісти. Як на вашу думку, це конфлікт чи ні?
Вправа «Стілець»
– Чи можна в житті обійтись без конфлікту?
– Наскільки часто ми стикаємось з конфліктами?
(Виконання практичної вправи)
Перед вами порожній стілець і є дві людини які хочуть на нього сісти. Як на вашу думку, це конфлікт чи ні?
– Як можна розв’язати цей конфлікт ?( Вислуховуємо відповіді, але не коментуємо.)
– Як в основному розв’язуються подібні конфлікти?
– Як ймовірніше всього вирішиться конфлікт, якщо одним з учасників буде жінка похилого віку, а іншим молодий чоловік? (З позиції норм, правил, традицій. Чоловік має поступитись.)
– Як ймовірніше всього вирішиться конфлікт, якщо одним з учасників будуть ровесники, але одному необхідно зав’язати шнурівок на взутті? (З позиції інтересу, кому важливіше сісти в даний момент, або з позиції сили.)
– Як можна розв’язати цей конфлікт? – Як в основному розв’язуються подібні конфлікти?
– Як ймовірніше всього вирішиться конфлікт, якщо одним з учасників буде жінка похилого віку, а іншим молодий чоловік?
– Як ймовірніше всього вирішиться конфлікт, якщо одним з учасників будуть ровесники, але одному необхідно зав’язати шнурівок на взутті?
Конфлікт це нормальна і необхідна частина нашого життя, зображуємо трикутник і описуємо три різних підходи до вирішення конфлікту.
Вправа «Яблучко і черв’ячок»
Сядьте зручніше, закрийте очі і уявіть на хвилину, ніби Ви – яблуко. Стигле, соковите, красиве, ароматне, наливне яблучко, яке мальовничо висить на гілочці. Всі милуються Вами, захоплюються. Раптом звідки не візьмись, підповзає до Вас черв’як. І каже: «Зараз я тебе буду їсти!» Що б Ви відповіли черв’яку? Відкрийте очі і запишіть свою відповідь.
Інформаційне повідомлення
Існують п’ятъ стратегій поводження в конфлікті. (Перегляд презентації «Стилі поведінки в конфліктній ситуації»)
- Конфронтація, або суперництво, виникає тоді, коли людииа прагне поставити власні цілі вище інторесів інших людей і взаємин з ними.
- Компроміс, або домовленість, пов’язується з поводженням людини, що дозволяє частково задоволнити як свої домагання, так і бажання партнера (50 х 50).
- Поступка, або пристосування, — це стиль поводження в кон-флікті, під час якого учасник конфлікту відмовляється від СВ0їХ інтересів заради інтересів іншої людиии.
- Уникання, або відхід, характерний для тих випадків, коли учасники конфліктів відмовляються і від власних інтересів, і від підтримки позитивних відносин з партнером.
- Співробітництво виникає, коли людина прагне до встановлення рівноправності власних інторесів і зацікавленості до реалізації інтересів партнера.
-Який спосіб розв’язання конфліктної ситуації є найправильнішим?
-Якій із перерахованих стратегій поведінки у конфліктних ситуаціях відповідає ваши варіант відповіді із попередньої вправи?
Приклади відповідей:
Конкуренція: «Зараз як упаду на тебе і розчавлю!»
Уникнення: «Он, подивися, яка там симпатична груша!»
Компроміс: «Ну, добре, відкуси половинку, решту залиш моїм улюбленим господарям!»
Пристосування: «Така видно вже в мене доля тяжка!»
Співпраця: «Подивися, на землі є вже яблука,що впали, ти їх їси, вони теж смачні!
Вправа «Мої дії в конфлікті»
Мета: вчити учнів конструктивним шляхам виходу із конфліктних ситуацій
Хід вправи
Учасники заняття методом жеребкування об’єднуються у 3 групи:
І. група– зелені;
ІІ. група – сині;
ІІІ. група – червоні.
Кожна група отримує приклад конфліктної ситуації у малюнкові. Завдання: знайти конструктивний вихід із даної ситуації та озвучити її перед групою.
(Додаток 1)
Інформаційне повідомлення «Секрети безконфліктного спілкування»
– Хоча конфлікти і є невід’ємною складовою життя кожної людини, важливо зробити все можливе, аби їх попередити.
Для цього існують правила поведінки, виконання яких допомагає не провокувати конфлікти:
- Не прагніть домінувати за будь-яку ціну. Будьте принциповими, але не жорстокими. Пам’ятайте, що прямолінійність добре, але не завжди.
- Критикуйте, але не критиканствуйте.
- У всьому треба знати міру. Сказати правду теж треба уміти! Будьте незалежні, але не самовпевнені. Не перетворюйте наполегливість на настирливість.
- Будьте справедливі та терпимі до людей. Не переоцінюйте свої здібності та можливості, не зменшуйте здібності і можливості інших.
- Не проявляйте ініціативу там, де її не потребують.
- Реалізуйте себе в творчості, а не в конфліктах.
- Проявляйте витримку, оволодійте уміннями саморегуляції. Пошана до людей, знання правил ведення суперечки, дискусії, правил спілкування допомагають запобігати непотрібним конфліктам.
- Рефлексія. Історія про рай і пекло
Один молодий воїн прийшов до мудрого старця і запитав: «О мудрець, розкрий мені таємницю життя. У чому різниця між раєм і пеклом?». Мудрець помовчав секунду і відповів: «Ти дурний молодий чоловік. Людина, подібна до тебе, ніколи не зможе зрозуміти цього. Ти занадто неосвічений!».
Почувши таку відповідь, молодий воїн став злий і лютий, немов лев. «Так за такі слова я готовий тебе убити!» — вигукнув він і одразу схопився за зброю. Але в цю мить мудрець сказав: «Мої слова не були прямою відповіддю на твоє питания. Так я хотів довідатися, як ти реагуєш на брутальність. Твоє бажання убити мене за брутальність показало мені, що ти живеш за принципом «око за око, зуб за зуб». А це і є пекло! Тому що на твою силу, злість і агресію я можу відповісти тим самим. Але хіба можна тоді побачити кінець образам, гніву і злості?». Почувши ці слова, молодий воїн вибачився за гарячкуватість, опустив зброю і сказав: «Ти правий. Напевно, я, дійсно, ще занадто дурний, якщо не зміг побачити різницю між відповіддю і брутальністю». -«А от тобі і друга половина відповіді: «Рай — це коли людина готова простягнути руку в знак примирення. Саме в цьому її сила і мудрість».
Як ви думаєте, прощення – це знак сили чи ознака слабкості?
Підведення підсумків
Вправа: «Берег реалізованих сподівань»
Мета: підбиття підсумків, пригадування важливих подій минулого дня.
Хід вправи
Соціальний педагог просить кожного учасника по колу висловитися з приводу того, що цінного він/вона отримали за сьогодні, які нові знання та навички набули. Після цього учасникам пропонується перенести свої очікування щодо роботи на інший берег або залишити Якщо побоювання мали місце в роботі тренінгової групи, то їх також залишити на рифах, якщо ні, то ді забрати їз собою.
Я хотіла б на останок побажати вам вирости добрими, чесними, справедливими, гідними поваги інших, людьми, які всі свої незгоди і непорозуміння вирішують толерантним способом.
В дитячому колективі без конфліктів не обійтись. Їх вирішення може бути різним, з позитивними і негативними наслідками. Основне завдання цієї публікації я бачу в тому, щоб навчити дітей гідно виходити з певної ситуації, не втрачаючи при цьому людяності, не принижуючи інших. Особливо сподобались “Секрети безконфліктного спілкування ” ДЯКУЮ!!!
Публікація є змістовною і має практичне значення. У житті жодна людина не уникає конфліктних ситуацій, але дітям і підліткам їх долати, вирішувати важко особливо. Більше того, якщо не навчитись цьому до так званого “дорослого” життя, то будуть негативні наслідки і в особистому, і в професійному житті. Тож Ваша публікація, приклади конфліктних ситуацій, спонукання учнів до їх вирішення- все це дуже корисно. Дякую)
Заняття з елементами тренінгу заслуговує уваги. Достатньо актуальне питання підіймає Оксана Анатоліївна. Подолання конфліктів, безумовно, веде до оздоровлення колективу, подальшого його розвитку. Дякую!
Чи можна прожити без конфліктів, що це таке і що з ними робити? Щоб відповісти на це питання, потрібно познайомитися з даною публікацією Оксани Анатоліївни, яка через ряд тренінгових занять показує, що спілкування з іншими людьми – невід’ємна частина, необхідна умова повноцінного життя кожної людини і найкраще в нашому житті пов’язане із спілкуванням. А саме неприємне? Також із спілкуванням, з взаємостосунками удома і в школі. Соціальний педагог дає уявлення про різні види конфліктних ситуацій та стилі вирішення конфліктів, стратегії поведінки в конфлікті, що є дуже потрібним для учнів! Дякую!
Дуже цікава і корисна тема тренінгу. Під час заняття діти можуть краще себе пізнати, приміряти на себе різні ролі, дізнатися якими способами можна уникнути конфліктної ситуації. Тренінг наповнений цікавими вправами. Особливо сподобалась “Історія з торбинки”. Деякі вправи обовязково використаю у своїй практиці. Щиро дякую)))
Коли вибирала статтю для ознайомлення, спочатку сподобалась картинка, потім – назва публікації. Зацікавило, що розглядаються не тільки конфлікти, а найголовніше пропонуються можливі шляхи їх подолання. Стаття Різниченко О.А. написана легко, доступно і найголовніше, корисна за змістом. Сподобались вправи, які пропонує соціальний педагог, обов`язково візьму до уваги. Навіть знайома “Історія з торбинки” здивувала своїм рішенням, хочу спробувати застосувати у себе на уроках. Дякую. З повагою.
В класі, де велика кількіть дітей, конфлікти виникають постійно. Даний матеріал націлює педагога як можна вийти з конфліктної ситуації. Використаю в своїй практиці правила “Секрети безконфліктного спілкування”. Дякую!
Матеріал цінний тим, що дає уявлення про різні види конфліктних ситуацій та стилі вирішення конфліктів, стратегії поведінки в конфлікті. Дякую Вам!!!
Цінний матеріал. Як вчитель використаю його у виховній роботі, ажде тема конфліктів між дітьми – вічна, конфлікти виникають постійно з 1 класу і аж до випуску і треба вчити дітей їх вирішувати. Всі запропоновані вправи детально описані і зрозумілі. Особливо сподобались секрети безконфліктного спілкування. Дякую.
Оксано Анатоліївно, ваше заняття із великим задоволенням додам до свого плану на наступний навчальний рік і використаю у своїй роботі! Знайшла для себе багато цікавих ідей! Дякую!
Обожаю такие упражнения и активно использую у себя на занятиях. Но тут тоже нашла новенькое для себя. Оксана Анатольевна,спасибо Вам за публикацию!