Заняття з елементами тренінгу для учнів

Конфлікти та шляхи їх подолання

Автор: соціальний педагог Різниченко Оксана Анатоліївна

Конфліктна ситуація

Мета: познайомити учнів з поняттям «конфлікт» і «спілкування», розглянути позитивні та негативні сторони конфлікту; дати уявлення про різні види конфліктних ситуацій та стилі вирішення конфліктів, стратегії поведінки в конфлікті;  поглибити розуміння зв’язку спілкування і конфлікту, саморозуміння шляхом виявлення свого власного стилю, характерного для поведінки в конфлікті; виховувати доброзичливе ставлення одне до одного

Обладнання: торбинка  з  предметами, м’яч, маркери, папір формату А1, фліп-чарт, картки із малюнками людини в різних життєвих ситуаціях, фішки зеленого, червоного та синього кольору по кількості учасників, проектор, мульти-медійна  дошка, презентація «Стилі поведінки в конфліктних ситуаціях», стікери, маркери.

Форма уроку: заняття з елементами тренінгу

Вікова група: учні 8-9-х класів

Хід  заняття

Вступ

Відомий французький письменник Антуан де Сент-Екзюпері назвав людське спілкування найбільшою розкішшю на світі. Спілкування людей – досить складний і тонкий процес. Кожен з нас вчиться цього все життя, здобуваючи досвід, часто за рахунок помилок і розчарувань. І на жаль, досить часто ми потрапляємо в ситуації, які визначаємо як конфліктні. «Яку роль відіграють конфлікти у нашому житті? Як їх розпізнавати і попереджувати, розв’язувати?» Про це ми з вами і поговоримо на сьогоднішній зустрічі

Вправа «Історія  з  торбинки»

Мета: сприяти емоційному налаштуванню учнів  на урок

Хід вправи

Учасники  по  черзі  дістають  з торбинки будь-який предмет і  від  його  імені презентують себе. Наприклад: «Я — шпилька для  волосся, дуже  красива, корисна, завжди на очах, до мене часто торкаються, коштую дорого, але  виглядаю просто».

Вправа «Правила роботи»

Мета: прийняти правила роботи

Хід вправи

Щоб наша робота була плідною, треба погодити правила за якими ми виконуватимемо її,  ці правила обов’язкові для всіх.

Перші правила пропонує вчитель, а інші – учні. Після запису кожного-правила необхідно запитати: Чи всі погоджуються із цим правилом? Чи всі розуміють, що означає це правило?

Наприклад:

  1. приходити вчасно;
  2. бути позитивними;
  3. говорити від себе;
  4. говорити по черзі;
  5. дотримуватись добровільності.

Вправа «Очікування»

Мета: визначити очікування учасників від заняття

Хід вправи

Для даної вправи необхідно підготувати фліп-чарт, де зображено річку з двома берегами та підводними рифами у воді. На одному з берегів учасники прикріплюють стікери «квіточки», на яких написані їх очікування від тренінгу, на місці рифів вони пишуть переживання або ті ситуації, з якими вони бояться стикнутися під час тренінгу  стікери «камінці».

Коментар соціального педагога: – Конфлікт – одне з найпоширеніших явищ в житті і спілкуванні людей. Впродовж всієї своєї історії люди не могли обійтися без того, щоб не конфліктувати, починаючи з незначної сварки між друзями і кінчаючи війною. Невже конфлікти – це необхідний атрибут людського суспільства? Але перш, ніж ми дамо відповідь на останнє питання, давайте з’ясуємо, що таке конфлікт.

Вправа «Як на долоні»

Мета: актуалізація у учнів особистісного досвіду переживання конфлікту, демонстрація відмінностей у сприйнятті конфлікту різними людьми.

Хід вправи

Учням пропонується закрити очі, витягнути вперед руки долонями вверх  і уявити у себе на долонях КОНФЛІКТ.

Уявивши конфлікт, потримати його в руках, кожен може зробити з ним те що захоче.

– Яким вам уявився конфлікт?
– Якого він був кольору?
– Які відчуття були у вас в той момент?
– Що вдалось зробити з конфліктом?
– Як ви себе почуваєте тепер?
(Звернути увагу,  хто як сприймає конфлікт під час обговорення.)
-Що ми називаємо конфліктом?
– А можна сказати, що конфлікт — до спосіб захисту  власної  гідності?

Вправа «Асоціація»

Мета: Визначення емоційного навантаження яке для учасників має поняття конфлікт

Хід вправи

На ватмані (дошці) соціальний педагог записує слово «конфлікт» і пропонує учасникам перерахувати асоціації які у них виникають при думці про конфлікт. Усі асоціації записуються.

Після того як список складений, проводиться обговорення разом з учасниками  запропонованих асоціацій з точки зору емоційного навантаження ( позитивна, негативна, нейтральна), ставлячи навколо записаних слів знаки «+»  «-», «+-».

Інформаційне повідомлення

Конфлікт у перекладі з латини – це «зіткнення» або «боротьба», вороже відношення. Конфліктні ситуації вивчає конфліктологія. Конфлікт – це відсутність згоди між двома або більше сторонами (особами). Конфлікт – ситуація, в якій кожна із сторін прагне зайняти позицію, несумісну і протилежну по відношенню до інтересів іншої сторони.

Чи можемо ми обійтися без конфліктів? Чому?

Доречно навести такий вислів: «Конфлікт – це норма життя. Якщо вам здається, що у вашому житті немає конфліктів, перевірте, чи є у вас пульс…». Ця, трохи смішна і одночасно правдива фраза, належить Чарльзу Ліксону, американському психологові і адвокатові з тридцятирічним стажем. Думаю, що пульс ви вже перевірили і переконалися, що він є. Значить, і конфлікти є.

Конфлікт – це добре або погано?

Давайте з вами визначимо позитивні і негативні сторони конфлікту.

В числі аргументів «ЗА» ( на користь конфлікту) можуть бути названі такі приклади;

  • Будь – які зміни пробивають собі дорогу через конфлікт зі звичним, традиційним, відсутність конфлікту це ознака застою;
  • Конфлікт стимулює самовдосконалення і особистісний ріст, пошук нових способів діяльності;
  • Конфлікт може вивести на нову цікаву ідею;
  • Тільки пройшовши через конфлікт і знаючи як поведе себе партнер в тій чи інший  ситуації, коли стикаються ваші інтереси, можна говорити про те, чи добре знаєш людину і можеш їй довіряти;
  • В результаті конфлікту можна вийти на нові етапи у взаємовідносинах – зробити їх більш природними більш відкритими;
  • Конфлікт загартовує характер, навчає здатності відстоювати свої інтереси;
  • Допомагає виразити свої відчуття і зняти напруження;
  • Краще розуміти людей;
  • Допомагає подивитися на ситуацію з нової точки зору;
  • Дає можливість добитися покращення ситуації;
  • Вчить розуміти і поважати не схожих на тебе людей, це розширює круг спілкування;

В числі аргументів «ПРОТИ»;

  • Конфлікт це завжди велике емоційне навантаження;
  • Є ризик зруйнувати взаємовідносини;
  • Є можливість не отримати того, що хочеш, чи залишитися без того що маєш тепер;
  • Є ризик отримати удар по самолюбству чи згубити себе в очах оточуючих;
  • Іноді конфлікт віднімає невиправдано багато сил і часу.

-Який висновок ми можемо зробити, проаналізувавши позитивні і негативні сторони конфлікту? У конфлікті є багато позитивного.

А от як визначив основу конфлікту президент американської асоціації конфліктів Вільям Лінкольн: «Конфлікт — це побоювання (розуміння) хоча б однієї сторони, що її  інтереси порушує, ущемляє, ігнорує  інша сторона або сторони».

Що спонукає людей конфліктувати?

Вправа «Стілець»

– Чи можна в житті обійтись без конфлікту?
– Наскільки часто ми стикаємось з конфліктами?

(Виконання практичної вправи)

Перед вами порожній стілець і є дві людини які хочуть на нього сісти. Як на вашу думку, це конфлікт чи ні?

 Вправа «Стілець»

– Чи можна в житті обійтись без конфлікту?
– Наскільки часто ми стикаємось з конфліктами?

(Виконання практичної вправи)

Перед вами порожній стілець і є дві людини які хочуть на нього сісти. Як на вашу думку, це конфлікт чи ні?

– Як можна розв’язати цей конфлікт ?( Вислуховуємо відповіді, але не коментуємо.)
– Як в основному розв’язуються подібні конфлікти?
– Як ймовірніше всього вирішиться конфлікт, якщо одним з учасників буде жінка похилого віку, а іншим молодий чоловік? (З позиції норм, правил, традицій. Чоловік має поступитись.)
– Як ймовірніше всього вирішиться конфлікт, якщо одним з учасників будуть ровесники, але одному необхідно зав’язати шнурівок на взутті? (З позиції інтересу, кому важливіше сісти в даний момент, або з позиції сили.)
– Як можна розв’язати цей конфлікт? – Як в основному розв’язуються подібні конфлікти?
– Як ймовірніше всього вирішиться конфлікт, якщо одним з учасників буде жінка похилого віку, а іншим молодий чоловік?
– Як ймовірніше всього вирішиться конфлікт, якщо одним з учасників будуть ровесники, але одному необхідно зав’язати шнурівок на взутті?
Конфлікт це нормальна і необхідна частина нашого життя, зображуємо трикутник і описуємо три різних підходи до вирішення конфлікту.

Вправа «Яблучко і черв’ячок»

Сядьте зручніше, закрийте очі і уявіть на хвилину, ніби Ви – яблуко. Стигле, соковите, красиве, ароматне, наливне яблучко, яке мальовничо висить на гілочці. Всі милуються Вами, захоплюються. Раптом звідки не візьмись, підповзає до Вас черв’як. І каже: «Зараз я тебе буду їсти!» Що б Ви відповіли черв’яку? Відкрийте очі і запишіть свою відповідь.

Інформаційне повідомлення

Існують п’ятъ стратегій поводження в конфлікті. (Перегляд презентації «Стилі поведінки в конфліктній ситуації»)

  • Конфронтація, або суперництво, виникає тоді, коли людииа прагне поставити власні цілі  вище інторесів інших людей і  взаємин з ними.
  • Компроміс, або домовленість, пов’язується з поводженням людини, що дозволяє частково задоволнити як свої домагання, так і бажання партнера (50 х 50).
  • Поступка, або пристосування, — це стиль поводження в кон-флікті, під час якого учасник конфлікту відмовляється від СВ0їХ інтересів заради інтересів іншої  людиии.
  • Уникання, або відхід, характерний для тих випадків, коли учасники конфліктів відмовляються і від власних інтересів, і від підтримки позитивних відносин з партнером.
  • Співробітництво виникає, коли людина прагне до встановлення рівноправності власних інторесів і зацікавленості до реалізації інтересів партнера.

-Який спосіб розв’язання конфліктної ситуації є найправильнішим?
-Якій із перерахованих стратегій поведінки у конфліктних ситуаціях відповідає ваши варіант відповіді із попередньої вправи?

Приклади відповідей:

Конкуренція: «Зараз як упаду на тебе і розчавлю!»
Уникнення: «Он, подивися, яка там симпатична груша!»
Компроміс: «Ну, добре, відкуси половинку, решту залиш моїм улюбленим господарям!»
Пристосування: «Така видно вже в мене доля тяжка!»
Співпраця: «Подивися, на землі є вже  яблука,що впали, ти їх їси, вони теж смачні!

Вправа «Мої  дії  в конфлікті»

Мета: вчити учнів конструктивним шляхам виходу із конфліктних ситуацій

Хід вправи

Учасники заняття методом жеребкування об’єднуються у 3 групи:

І.    група– зелені;
ІІ.  група – сині;
ІІІ. група – червоні.

Кожна група отримує приклад конфліктної ситуації у малюнкові. Завдання: знайти конструктивний вихід із даної ситуації та озвучити її перед групою.

(Додаток 1)

Інформаційне повідомлення  «Секрети безконфліктного спілкування»

Хоча конфлікти і є невід’ємною складовою життя кожної людини, важливо зробити все можливе, аби їх попередити.

Для цього існують правила поведінки, виконання яких допомагає не провокувати конфлікти:

  • Не прагніть домінувати за будь-яку ціну. Будьте принциповими, але не жорстокими. Пам’ятайте, що прямолінійність добре, але не завжди.
  • Критикуйте, але не критиканствуйте.
  • У всьому треба знати міру. Сказати правду теж треба уміти! Будьте незалежні, але не самовпевнені. Не перетворюйте наполегливість на настирливість.
  • Будьте справедливі та терпимі до людей. Не переоцінюйте свої здібності та можливості, не зменшуйте здібності і можливості інших.
  • Не проявляйте ініціативу там, де її не потребують.
  • Реалізуйте себе в творчості, а не в конфліктах.
  • Проявляйте витримку, оволодійте уміннями саморегуляції. Пошана до людей, знання правил ведення суперечки, дискусії, правил спілкування допомагають запобігати непотрібним конфліктам.
  1. Рефлексія. Історія про рай і пекло

Один молодий воїн  прийшов до мудрого старця  і  запитав: «О  мудрець, розкрий мені  таємницю життя. У чому різниця між раєм і пеклом?». Мудрець помовчав секунду  і  відповів: «Ти дурний молодий чоловік. Людина, подібна до тебе, ніколи не зможе зрозуміти цього. Ти занадто неосвічений!».

Почувши таку відповідь, молодий воїн  став  злий і лютий, немов лев. «Так за такі слова я готовий тебе убити!» — вигукнув він  і   одразу схопився за зброю. Але в цю мить мудрець сказав: «Мої слова не були прямою відповіддю на твоє  питания. Так я хотів довідатися, як ти реагуєш  на брутальність. Твоє  бажання убити мене за брутальність показало мені, що ти живеш   за принципом «око за око, зуб за зуб». А це і   є пекло! Тому що на твою силу, злість і  агресію я можу відповісти тим самим. Але хіба можна тоді  побачити кінець образам, гніву і  злості?». Почувши ці  слова, молодий воїн  вибачився за гарячкуватість, опустив зброю і  ска­зав: «Ти правий. Напевно, я, дійсно, ще занадто дурний, якщо не зміг побачити різницю між відповіддю   і  брутальністю». -«А от тобі  і   друга половина відповіді: «Рай — це коли людина готова простягнути руку в знак примирення. Саме в цьому її сила і  мудрість».

Як ви думаєте, прощення – це знак сили  чи ознака слабкості?

Підведення підсумків

Вправа: «Берег  реалізованих сподівань» 
Мета: підбиття підсумків, пригадування важливих подій минулого дня.

Хід вправи

Соціальний педагог просить кожного учасника по колу висловитися з приводу того, що цінного він/вона отримали за сьогодні, які нові знання та навички набули. Після цього учасникам пропонується перенести  свої  очікування  щодо  роботи  на  інший  берег або  залишити Якщо  побоювання  мали  місце  в  роботі  тренінгової  групи,  то  їх  також  залишити  на  рифах, якщо  ні, то ді  забрати  їз  собою.

Я хотіла б на останок побажати вам вирости добрими, чесними, справедливими, гідними поваги інших, людьми, які всі свої незгоди і непорозуміння вирішують толерантним способом.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

11 коментарів

  1. В дитячому колективі без конфліктів не обійтись. Їх вирішення може бути різним, з позитивними і негативними наслідками. Основне завдання цієї публікації я бачу в тому, щоб навчити дітей гідно виходити з певної ситуації, не втрачаючи при цьому людяності, не принижуючи інших. Особливо сподобались “Секрети безконфліктного спілкування ” ДЯКУЮ!!!

  2. Публікація є змістовною і має практичне значення. У житті жодна людина не уникає конфліктних ситуацій, але дітям і підліткам їх долати, вирішувати важко особливо. Більше того, якщо не навчитись цьому до так званого “дорослого” життя, то будуть негативні наслідки і в особистому, і в професійному житті. Тож Ваша публікація, приклади конфліктних ситуацій, спонукання учнів до їх вирішення- все це дуже корисно. Дякую)

  3. Заняття з елементами тренінгу заслуговує уваги. Достатньо актуальне питання підіймає Оксана Анатоліївна. Подолання конфліктів, безумовно, веде до оздоровлення колективу, подальшого його розвитку. Дякую!

  4. Чи можна прожити без конфліктів, що це таке і що з ними робити? Щоб відповісти на це питання, потрібно познайомитися з даною публікацією Оксани Анатоліївни, яка через ряд тренінгових занять показує, що спілкування з іншими людьми – невід’ємна частина, необхідна умова повноцінного життя кожної людини і найкраще в нашому житті пов’язане із спілкуванням. А саме неприємне? Також із спілкуванням, з взаємостосунками удома і в школі. Соціальний педагог дає уявлення про різні види конфліктних ситуацій та стилі вирішення конфліктів, стратегії поведінки в конфлікті, що є дуже потрібним для учнів! Дякую!

  5. Дуже цікава і корисна тема тренінгу. Під час заняття діти можуть краще себе пізнати, приміряти на себе різні ролі, дізнатися якими способами можна уникнути конфліктної ситуації. Тренінг наповнений цікавими вправами. Особливо сподобалась “Історія з торбинки”. Деякі вправи обовязково використаю у своїй практиці. Щиро дякую)))

  6. Коли вибирала статтю для ознайомлення, спочатку сподобалась картинка, потім – назва публікації. Зацікавило, що розглядаються не тільки конфлікти, а найголовніше пропонуються можливі шляхи їх подолання. Стаття Різниченко О.А. написана легко, доступно і найголовніше, корисна за змістом. Сподобались вправи, які пропонує соціальний педагог, обов`язково візьму до уваги. Навіть знайома “Історія з торбинки” здивувала своїм рішенням, хочу спробувати застосувати у себе на уроках. Дякую. З повагою.

  7. В класі, де велика кількіть дітей, конфлікти виникають постійно. Даний матеріал націлює педагога як можна вийти з конфліктної ситуації. Використаю в своїй практиці правила “Секрети безконфліктного спілкування”. Дякую!

  8. Цінний матеріал. Як вчитель використаю його у виховній роботі, ажде тема конфліктів між дітьми – вічна, конфлікти виникають постійно з 1 класу і аж до випуску і треба вчити дітей їх вирішувати. Всі запропоновані вправи детально описані і зрозумілі. Особливо сподобались секрети безконфліктного спілкування. Дякую.

  9. Оксано Анатоліївно, ваше заняття із великим задоволенням додам до свого плану на наступний навчальний рік і використаю у своїй роботі! Знайшла для себе багато цікавих ідей! Дякую!

  10. Обожаю такие упражнения и активно использую у себя на занятиях. Но тут тоже нашла новенькое для себя. Оксана Анатольевна,спасибо Вам за публикацию!