mail@urok-ua.com

Заняття з елементами тренінгу для учнів

Конфлікти та шляхи їх подолання

Автор: соціальний педагог Різниченко Оксана Анатоліївна

Конфліктна ситуація

Мета: познайомити учнів з поняттям «конфлікт» і «спілкування», розглянути позитивні та негативні сторони конфлікту; дати уявлення про різні види конфліктних ситуацій та стилі вирішення конфліктів, стратегії поведінки в конфлікті;  поглибити розуміння зв’язку спілкування і конфлікту, саморозуміння шляхом виявлення свого власного стилю, характерного для поведінки в конфлікті; виховувати доброзичливе ставлення одне до одного

Обладнання: торбинка  з  предметами, м’яч, маркери, папір формату А1, фліп-чарт, картки із малюнками людини в різних життєвих ситуаціях, фішки зеленого, червоного та синього кольору по кількості учасників, проектор, мульти-медійна  дошка, презентація «Стилі поведінки в конфліктних ситуаціях», стікери, маркери.

Форма уроку: заняття з елементами тренінгу

Вікова група: учні 8-9-х класів

Хід  заняття

Вступ

Відомий французький письменник Антуан де Сент-Екзюпері назвав людське спілкування найбільшою розкішшю на світі. Спілкування людей – досить складний і тонкий процес. Кожен з нас вчиться цього все життя, здобуваючи досвід, часто за рахунок помилок і розчарувань. І на жаль, досить часто ми потрапляємо в ситуації, які визначаємо як конфліктні. «Яку роль відіграють конфлікти у нашому житті? Як їх розпізнавати і попереджувати, розв’язувати?» Про це ми з вами і поговоримо на сьогоднішній зустрічі

Вправа «Історія  з  торбинки»

Мета: сприяти емоційному налаштуванню учнів  на урок

Хід вправи

Учасники  по  черзі  дістають  з торбинки будь-який предмет і  від  його  імені презентують себе. Наприклад: «Я — шпилька для  волосся, дуже  красива, корисна, завжди на очах, до мене часто торкаються, коштую дорого, але  виглядаю просто».

Вправа «Правила роботи»

Мета: прийняти правила роботи

Хід вправи

Щоб наша робота була плідною, треба погодити правила за якими ми виконуватимемо її,  ці правила обов’язкові для всіх.

Перші правила пропонує вчитель, а інші – учні. Після запису кожного-правила необхідно запитати: Чи всі погоджуються із цим правилом? Чи всі розуміють, що означає це правило?

Наприклад:

 1. приходити вчасно;
 2. бути позитивними;
 3. говорити від себе;
 4. говорити по черзі;
 5. дотримуватись добровільності.

Вправа «Очікування»

Мета: визначити очікування учасників від заняття

Хід вправи

Для даної вправи необхідно підготувати фліп-чарт, де зображено річку з двома берегами та підводними рифами у воді. На одному з берегів учасники прикріплюють стікери «квіточки», на яких написані їх очікування від тренінгу, на місці рифів вони пишуть переживання або ті ситуації, з якими вони бояться стикнутися під час тренінгу  стікери «камінці».

Коментар соціального педагога: – Конфлікт – одне з найпоширеніших явищ в житті і спілкуванні людей. Впродовж всієї своєї історії люди не могли обійтися без того, щоб не конфліктувати, починаючи з незначної сварки між друзями і кінчаючи війною. Невже конфлікти – це необхідний атрибут людського суспільства? Але перш, ніж ми дамо відповідь на останнє питання, давайте з’ясуємо, що таке конфлікт.

Вправа «Як на долоні»

Мета: актуалізація у учнів особистісного досвіду переживання конфлікту, демонстрація відмінностей у сприйнятті конфлікту різними людьми.

Хід вправи

Учням пропонується закрити очі, витягнути вперед руки долонями вверх  і уявити у себе на долонях КОНФЛІКТ.

Уявивши конфлікт, потримати його в руках, кожен може зробити з ним те що захоче.

– Яким вам уявився конфлікт?
– Якого він був кольору?
– Які відчуття були у вас в той момент?
– Що вдалось зробити з конфліктом?
– Як ви себе почуваєте тепер?
(Звернути увагу,  хто як сприймає конфлікт під час обговорення.)
-Що ми називаємо конфліктом?
– А можна сказати, що конфлікт — до спосіб захисту  власної  гідності?

Вправа «Асоціація»

Мета: Визначення емоційного навантаження яке для учасників має поняття конфлікт

Хід вправи

На ватмані (дошці) соціальний педагог записує слово «конфлікт» і пропонує учасникам перерахувати асоціації які у них виникають при думці про конфлікт. Усі асоціації записуються.

Після того як список складений, проводиться обговорення разом з учасниками  запропонованих асоціацій з точки зору емоційного навантаження ( позитивна, негативна, нейтральна), ставлячи навколо записаних слів знаки «+»  «-», «+-».

Інформаційне повідомлення

Конфлікт у перекладі з латини – це «зіткнення» або «боротьба», вороже відношення. Конфліктні ситуації вивчає конфліктологія. Конфлікт – це відсутність згоди між двома або більше сторонами (особами). Конфлікт – ситуація, в якій кожна із сторін прагне зайняти позицію, несумісну і протилежну по відношенню до інтересів іншої сторони.

Чи можемо ми обійтися без конфліктів? Чому?

Доречно навести такий вислів: «Конфлікт – це норма життя. Якщо вам здається, що у вашому житті немає конфліктів, перевірте, чи є у вас пульс…». Ця, трохи смішна і одночасно правдива фраза, належить Чарльзу Ліксону, американському психологові і адвокатові з тридцятирічним стажем. Думаю, що пульс ви вже перевірили і переконалися, що він є. Значить, і конфлікти є.

Конфлікт – це добре або погано?

Давайте з вами визначимо позитивні і негативні сторони конфлікту.

В числі аргументів «ЗА» ( на користь конфлікту) можуть бути названі такі приклади;

 • Будь – які зміни пробивають собі дорогу через конфлікт зі звичним, традиційним, відсутність конфлікту це ознака застою;
 • Конфлікт стимулює самовдосконалення і особистісний ріст, пошук нових способів діяльності;
 • Конфлікт може вивести на нову цікаву ідею;
 • Тільки пройшовши через конфлікт і знаючи як поведе себе партнер в тій чи інший  ситуації, коли стикаються ваші інтереси, можна говорити про те, чи добре знаєш людину і можеш їй довіряти;
 • В результаті конфлікту можна вийти на нові етапи у взаємовідносинах – зробити їх більш природними більш відкритими;
 • Конфлікт загартовує характер, навчає здатності відстоювати свої інтереси;
 • Допомагає виразити свої відчуття і зняти напруження;
 • Краще розуміти людей;
 • Допомагає подивитися на ситуацію з нової точки зору;
 • Дає можливість добитися покращення ситуації;
 • Вчить розуміти і поважати не схожих на тебе людей, це розширює круг спілкування;

В числі аргументів «ПРОТИ»;

 • Конфлікт це завжди велике емоційне навантаження;
 • Є ризик зруйнувати взаємовідносини;
 • Є можливість не отримати того, що хочеш, чи залишитися без того що маєш тепер;
 • Є ризик отримати удар по самолюбству чи згубити себе в очах оточуючих;
 • Іноді конфлікт віднімає невиправдано багато сил і часу.

-Який висновок ми можемо зробити, проаналізувавши позитивні і негативні сторони конфлікту? У конфлікті є багато позитивного.

А от як визначив основу конфлікту президент американської асоціації конфліктів Вільям Лінкольн: «Конфлікт — це побоювання (розуміння) хоча б однієї сторони, що її  інтереси порушує, ущемляє, ігнорує  інша сторона або сторони».

Що спонукає людей конфліктувати?

Вправа «Стілець»

– Чи можна в житті обійтись без конфлікту?
– Наскільки часто ми стикаємось з конфліктами?

(Виконання практичної вправи)

Перед вами порожній стілець і є дві людини які хочуть на нього сісти. Як на вашу думку, це конфлікт чи ні?

 Вправа «Стілець»

– Чи можна в житті обійтись без конфлікту?
– Наскільки часто ми стикаємось з конфліктами?

(Виконання практичної вправи)

Перед вами порожній стілець і є дві людини які хочуть на нього сісти. Як на вашу думку, це конфлікт чи ні?

– Як можна розв’язати цей конфлікт ?( Вислуховуємо відповіді, але не коментуємо.)
– Як в основному розв’язуються подібні конфлікти?
– Як ймовірніше всього вирішиться конфлікт, якщо одним з учасників буде жінка похилого віку, а іншим молодий чоловік? (З позиції норм, правил, традицій. Чоловік має поступитись.)
– Як ймовірніше всього вирішиться конфлікт, якщо одним з учасників будуть ровесники, але одному необхідно зав’язати шнурівок на взутті? (З позиції інтересу, кому важливіше сісти в даний момент, або з позиції сили.)
– Як можна розв’язати цей конфлікт? – Як в основному розв’язуються подібні конфлікти?
– Як ймовірніше всього вирішиться конфлікт, якщо одним з учасників буде жінка похилого віку, а іншим молодий чоловік?
– Як ймовірніше всього вирішиться конфлікт, якщо одним з учасників будуть ровесники, але одному необхідно зав’язати шнурівок на взутті?
Конфлікт це нормальна і необхідна частина нашого життя, зображуємо трикутник і описуємо три різних підходи до вирішення конфлікту.

Вправа «Яблучко і черв’ячок»

Сядьте зручніше, закрийте очі і уявіть на хвилину, ніби Ви – яблуко. Стигле, соковите, красиве, ароматне, наливне яблучко, яке мальовничо висить на гілочці. Всі милуються Вами, захоплюються. Раптом звідки не візьмись, підповзає до Вас черв’як. І каже: «Зараз я тебе буду їсти!» Що б Ви відповіли черв’яку? Відкрийте очі і запишіть свою відповідь.

Інформаційне повідомлення

Існують п’ятъ стратегій поводження в конфлікті. (Перегляд презентації «Стилі поведінки в конфліктній ситуації»)

 • Конфронтація, або суперництво, виникає тоді, коли людииа прагне поставити власні цілі  вище інторесів інших людей і  взаємин з ними.
 • Компроміс, або домовленість, пов’язується з поводженням людини, що дозволяє частково задоволнити як свої домагання, так і бажання партнера (50 х 50).
 • Поступка, або пристосування, — це стиль поводження в кон-флікті, під час якого учасник конфлікту відмовляється від СВ0їХ інтересів заради інтересів іншої  людиии.
 • Уникання, або відхід, характерний для тих випадків, коли учасники конфліктів відмовляються і від власних інтересів, і від підтримки позитивних відносин з партнером.
 • Співробітництво виникає, коли людина прагне до встановлення рівноправності власних інторесів і зацікавленості до реалізації інтересів партнера.

-Який спосіб розв’язання конфліктної ситуації є найправильнішим?
-Якій із перерахованих стратегій поведінки у конфліктних ситуаціях відповідає ваши варіант відповіді із попередньої вправи?

Приклади відповідей:

Конкуренція: «Зараз як упаду на тебе і розчавлю!»
Уникнення: «Он, подивися, яка там симпатична груша!»
Компроміс: «Ну, добре, відкуси половинку, решту залиш моїм улюбленим господарям!»
Пристосування: «Така видно вже в мене доля тяжка!»
Співпраця: «Подивися, на землі є вже  яблука,що впали, ти їх їси, вони теж смачні!

Вправа «Мої  дії  в конфлікті»

Мета: вчити учнів конструктивним шляхам виходу із конфліктних ситуацій

Хід вправи

Учасники заняття методом жеребкування об’єднуються у 3 групи:

І.    група– зелені;
ІІ.  група – сині;
ІІІ. група – червоні.

Кожна група отримує приклад конфліктної ситуації у малюнкові. Завдання: знайти конструктивний вихід із даної ситуації та озвучити її перед групою.

(Додаток 1)

Інформаційне повідомлення  «Секрети безконфліктного спілкування»

Хоча конфлікти і є невід’ємною складовою життя кожної людини, важливо зробити все можливе, аби їх попередити.

Для цього існують правила поведінки, виконання яких допомагає не провокувати конфлікти:

 • Не прагніть домінувати за будь-яку ціну. Будьте принциповими, але не жорстокими. Пам’ятайте, що прямолінійність добре, але не завжди.
 • Критикуйте, але не критиканствуйте.
 • У всьому треба знати міру. Сказати правду теж треба уміти! Будьте незалежні, але не самовпевнені. Не перетворюйте наполегливість на настирливість.
 • Будьте справедливі та терпимі до людей. Не переоцінюйте свої здібності та можливості, не зменшуйте здібності і можливості інших.
 • Не проявляйте ініціативу там, де її не потребують.
 • Реалізуйте себе в творчості, а не в конфліктах.
 • Проявляйте витримку, оволодійте уміннями саморегуляції. Пошана до людей, знання правил ведення суперечки, дискусії, правил спілкування допомагають запобігати непотрібним конфліктам.
 1. Рефлексія. Історія про рай і пекло

Один молодий воїн  прийшов до мудрого старця  і  запитав: «О  мудрець, розкрий мені  таємницю життя. У чому різниця між раєм і пеклом?». Мудрець помовчав секунду  і  відповів: «Ти дурний молодий чоловік. Людина, подібна до тебе, ніколи не зможе зрозуміти цього. Ти занадто неосвічений!».

Почувши таку відповідь, молодий воїн  став  злий і лютий, немов лев. «Так за такі слова я готовий тебе убити!» — вигукнув він  і   одразу схопився за зброю. Але в цю мить мудрець сказав: «Мої слова не були прямою відповіддю на твоє  питания. Так я хотів довідатися, як ти реагуєш  на брутальність. Твоє  бажання убити мене за брутальність показало мені, що ти живеш   за принципом «око за око, зуб за зуб». А це і   є пекло! Тому що на твою силу, злість і  агресію я можу відповісти тим самим. Але хіба можна тоді  побачити кінець образам, гніву і  злості?». Почувши ці  слова, молодий воїн  вибачився за гарячкуватість, опустив зброю і  ска­зав: «Ти правий. Напевно, я, дійсно, ще занадто дурний, якщо не зміг побачити різницю між відповіддю   і  брутальністю». -«А от тобі  і   друга половина відповіді: «Рай — це коли людина готова простягнути руку в знак примирення. Саме в цьому її сила і  мудрість».

Як ви думаєте, прощення – це знак сили  чи ознака слабкості?

Підведення підсумків

Вправа: «Берег  реалізованих сподівань» 
Мета: підбиття підсумків, пригадування важливих подій минулого дня.

Хід вправи

Соціальний педагог просить кожного учасника по колу висловитися з приводу того, що цінного він/вона отримали за сьогодні, які нові знання та навички набули. Після цього учасникам пропонується перенести  свої  очікування  щодо  роботи  на  інший  берег або  залишити Якщо  побоювання  мали  місце  в  роботі  тренінгової  групи,  то  їх  також  залишити  на  рифах, якщо  ні, то ді  забрати  їз  собою.

Я хотіла б на останок побажати вам вирости добрими, чесними, справедливими, гідними поваги інших, людьми, які всі свої незгоди і непорозуміння вирішують толерантним способом.

 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(7 оцінок. Рейтинг публікації: 5 из 5)
ВАС ТАКОЖ МОЖУТЬ ЗАЦІКАВІТИ:
Сценарій весняного бала 2017 присвячений членам опікунської ради та пам’яті засновників нашої школи. Сценарій весняного бала 2017 присвячений членам опікунської ради та пам'яті засновників нашої школи. Автор: Вчитель образотворчого мистецтва Кубанська Наталія Володимирівна Створення умов для розвит...
Година спілкування для молодших та середніх класів “Значення особистої гігієни. Догляд за власним тілом”.... Година спілкування для молодших та середніх класів Значення особистої гігієни. Догляд за власним тілом Автор: вчитель-дефектолог Ошурко Ольга Михайлівна Презентація PowerPoint на тему  «Догляд за...
Сценарій географічного вечора “Подорож по Дніпру-Славутичу” для учнів 8-9 класів Сценарій географічного вечора "Подорож по Дніпру-Славутичу" для учнів 8-9 класів Автор: вчитель географії та біології Аліпа Олена Костянтинівна Знання про свій край -фундаментальна основа навчання і...
4709

Відгуки та пропозиції

Швидкий вхід з допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

11 коментарів

 1. В дитячому колективі без конфліктів не обійтись. Їх вирішення може бути різним, з позитивними і негативними наслідками. Основне завдання цієї публікації я бачу в тому, щоб навчити дітей гідно виходити з певної ситуації, не втрачаючи при цьому людяності, не принижуючи інших. Особливо сподобались “Секрети безконфліктного спілкування ” ДЯКУЮ!!!

 2. Публікація є змістовною і має практичне значення. У житті жодна людина не уникає конфліктних ситуацій, але дітям і підліткам їх долати, вирішувати важко особливо. Більше того, якщо не навчитись цьому до так званого “дорослого” життя, то будуть негативні наслідки і в особистому, і в професійному житті. Тож Ваша публікація, приклади конфліктних ситуацій, спонукання учнів до їх вирішення- все це дуже корисно. Дякую)

 3. Заняття з елементами тренінгу заслуговує уваги. Достатньо актуальне питання підіймає Оксана Анатоліївна. Подолання конфліктів, безумовно, веде до оздоровлення колективу, подальшого його розвитку. Дякую!

 4. Чи можна прожити без конфліктів, що це таке і що з ними робити? Щоб відповісти на це питання, потрібно познайомитися з даною публікацією Оксани Анатоліївни, яка через ряд тренінгових занять показує, що спілкування з іншими людьми – невід’ємна частина, необхідна умова повноцінного життя кожної людини і найкраще в нашому житті пов’язане із спілкуванням. А саме неприємне? Також із спілкуванням, з взаємостосунками удома і в школі. Соціальний педагог дає уявлення про різні види конфліктних ситуацій та стилі вирішення конфліктів, стратегії поведінки в конфлікті, що є дуже потрібним для учнів! Дякую!

 5. Дуже цікава і корисна тема тренінгу. Під час заняття діти можуть краще себе пізнати, приміряти на себе різні ролі, дізнатися якими способами можна уникнути конфліктної ситуації. Тренінг наповнений цікавими вправами. Особливо сподобалась “Історія з торбинки”. Деякі вправи обовязково використаю у своїй практиці. Щиро дякую)))

 6. Коли вибирала статтю для ознайомлення, спочатку сподобалась картинка, потім – назва публікації. Зацікавило, що розглядаються не тільки конфлікти, а найголовніше пропонуються можливі шляхи їх подолання. Стаття Різниченко О.А. написана легко, доступно і найголовніше, корисна за змістом. Сподобались вправи, які пропонує соціальний педагог, обов`язково візьму до уваги. Навіть знайома “Історія з торбинки” здивувала своїм рішенням, хочу спробувати застосувати у себе на уроках. Дякую. З повагою.

 7. В класі, де велика кількіть дітей, конфлікти виникають постійно. Даний матеріал націлює педагога як можна вийти з конфліктної ситуації. Використаю в своїй практиці правила “Секрети безконфліктного спілкування”. Дякую!

 8. Цінний матеріал. Як вчитель використаю його у виховній роботі, ажде тема конфліктів між дітьми – вічна, конфлікти виникають постійно з 1 класу і аж до випуску і треба вчити дітей їх вирішувати. Всі запропоновані вправи детально описані і зрозумілі. Особливо сподобались секрети безконфліктного спілкування. Дякую.

 9. Оксано Анатоліївно, ваше заняття із великим задоволенням додам до свого плану на наступний навчальний рік і використаю у своїй роботі! Знайшла для себе багато цікавих ідей! Дякую!

 10. Обожаю такие упражнения и активно использую у себя на занятиях. Но тут тоже нашла новенькое для себя. Оксана Анатольевна,спасибо Вам за публикацию!