Конкурс офіціантів
Автор: викладач, спеціаліст вищої категорії, викладач-методист Бережна Ганна Миколаївна
На засіданні інтегрованого гуртка «Ресторатор» було проведено конкурс офіціантів з метою узагальнення і систематизації знань , практичних умінь та навичок з організації обслуговування, дозволяє виховувати любов до обраної професії, художній смак, соціальну активність, відповідальність, формування професійних компетенцій майбутніх спеціалістів.
Проведення заняття у вигляді конкурсу дає можливість сформувати предметні компетенції відповідно освітньо-кваліфікаційної характеристики спеціаліста; сприяють розвитку у студентів інтересу до обраної спеціальності, прагнення до творчого пошуку, умінь та навичок самостійної роботи, організаційних здібностей.
Інтегрований гурток з дисциплін
«Організація виробництва в закладах ресторанного господарства»
«Технологія виробництва кулінарної продукції»
Вид заняття: відкрите засідання інтегрованого гуртка
Мета заняття:
навчальна: узагальнити, систематизувати і удосконалити набуті практичні навички по обслуговуванню споживачів в закладах ресторанного господарства;
виховна: виховувати і студентів відповідальне ставлення до процесу набуття практичних умінь і навичок, прививати вміння чіткості, охайності в роботі;
розвиваюча: сформувати предметні компетенції відповідно освітньо-кваліфікаційної характеристики спеціаліста; розвивати творче ставлення до розв’язування професійних завдань, самостійність і пошук.
Забезпечення заняття:
Роздатковий матеріал:
столовий посуд, столові прибори, столова білизна.
Навчальні місця:
кабінет «Організації виробництва і обслуговування»
Література:
П’ятницька Н.О. «Організація обслуговування підприємствах ресторанного господарства»
Зміст і структура заняття
1. Організаційний момент:
Встановити психолого-педагогічний контакт з гуртківцями.
2. Повідомлення теми і плану засідання гуртка:
Тема: Конкурс офіціантів.
1 конкурс – складання серветок;
2 конкурс – попереднє сервірування столу;
3 конкурс – подавання страв
4 конкурс – тематичне сервірування столу
5 конкурс – розв’язування виробничих ситуацій.
3. Повідомлення мети:
Узагальнити, систематизувати і удосконалити набуті практичні навички по обслуговуванню споживачів в закладах ресторанного господарства.
4. Вступне слово викладача:
Одним з критеріїв успішної діяльності закладів ресторанного господарства є якісне обслуговування споживачів. Кожний заклад прикладає максимум зусиль, щоб відвідувач одержав бездоганний сервіс. Для підвищення якості обслуговування не вимагається чогось зверх природнього: ввічливість, уважність персоналу, і звичайно, професійні знання офіціантів про сучасні методи обслуговування і знання меню.
Від якості роботи офіціанта залежить, повернеться відвідувач в заклад ресторанного господарства ще раз. Дуже важливо вміти грамотно, коротко і ясно донести інформацію до гостя. Якщо того вимагає ситуація, своєчасно зняти напругу.
Позитивне відношення, взаємна повага – основа для створення доброзичливої атмосфери в закладі ресторанного господарства.
Отже, чітке, швидке, уважне, доброзичливе обслуговування, розуміючий офіціант – не тільки прибуток для ресторану, а й додаткові засоби для залучення потенційних відвідувачів.
5. Основна частина
Ведучий 1:
На які якості характеру звертають увагу при підборі офіціантів?
Ведучий 2:
Доброзичливість, уміння спілкуватися з людьми, витриманість, емоційна стійкість, урівноваженість, спостережливість і добра пам’ять, ерудиція, виразна мова, відчуття форми, кольору, розміру, швидкість і точність в підрахунках, уміння розбиратись в людях і бути гарним психологом.
Ведучий 1:
А які обов’язки повинен виконувати офіціант?
Ведучий 2:
Здійснювати різні види сервірування столів, складати меню сніданку, обіду, вечері і розраховувати необхідну кількість посуду, приборів, столової білизни, подавати страви і напої різними методами, організовувати і проводити різні види бенкетів, обслуговувати іноземних туристів.
Ведучий 1:
За декілька хвилин буде проводитись конкурс офіціантів. У конкурсі будуть брати участь
2- №1-
1- №2,-
2- №3,- ,
1- №4,- ,
2- №5 – .
Ведучий 1:
Судити конкурс буде в складі журі:
1-
2-
3-
Рахункова комісія: …..
Ведучий 2:
А учасникам хочу повідомити, що найвищою оцінкою буде оцінка “5” і побажати усім перемоги.
Ведучий 1:
А зараз починаємо
настав жаданий час
І ваші щирі вміння
Хай подивують нас.
Ведучий 2:
Серветки мають важливе значення сервірування столу. Їм надається найзручніша і гарна форма.
Ведучий 1:
Цікава історія серветок. Тлумачний словник пояснює, що так називають хустину для витирання губ або невеличку скатертину. Серветки були відомі ще в давній Греції: ними були листки фігового дерева, яким раби витирали губи після їжі своєму господарю. Полотняні серветки використовувались в Давньому Римі. В період середньовіччя серветки одержали і поширення і в Європі. Цікаво, що особливою популярністю вони користувались в країнах, де носили бороду і вуса. В той же час в Англії, чоловіки голилися, серветки були поширені мало.
Ведучий 2:
Зараз для сервірування столу використовують два види серветок – полотняні і паперові. Полотняними серветками губи не витирають: їх кладуть на коліна. В такому випадку на стіл ставлять паперові серветки. Інколи на урочистих бенкетах столи сервірують тільки полотняними серветками. Тоді їх використовують і для захисту одягу.
Ведучий 1:
Кожний офіціант повинен знати різноманітні способи складання серветок.
Ведучий 2:
До вашої уваги конкурс №1 “Складання серветок”. Наші конкурсанти повинні за 2 хвилини продемонструвати 5 різних способів складання серветок: “тюльпан”, “зайчик”, “ракета”, “свічка”, “осінній листок”. Оцінюватись буде швидкість та якість складання.
Ведучий 1:
Шановні конкурсанти, просимо приступити до роботи, час пішов.
Ведучий 2:
Наші майбутні офіціанти добре справились із завданням. Журі, будь ласка, оцініть роботу конкурсантів.
Ведучий 1:
Сервірування столу завершальний етап підготовки до приймання гостей. Ритуал сервірування формувався поступово та змінювався впродовж кожної епохи.
Ведучий 2:
Слово “сервірування” – в перекладі з французької означає розміщення посуду у визначеному порядку. Попереднє сервірування столу виконують в процесі підготовки зали до обслуговування. Вона включає мінімальну кількість предметів, які мажуть бути використанні для виконання замовлення.
Ведучий 1:
Зараз учасники конкурсу виконають попереднє сервірування столу. Оцінюватись буде швидкість і правильність.
Ведучий 2:
І так розпочали попереднє сервірування столів.
Ведучий 1:
Наші учасники конкурсу успішно виконали завдання. А зараз надається слово журі. Просимо оголосити оцінки за перший конкурс складання серветок.
Ведучий 1:
Кількість та послідовність подавання страв залежить від характеру свята, кількості запрошених і вільного місця на столі.
Ведучий 2:
Зараз майбутні офіціанти продемонструють порядок подавання різних страв і напоїв.
Ведучий 1:
Шановні учасники конкурсу, просимо підійти до ведучого і вибрати страву, яку будете подавати.
І так учасник №1 подає…
І так учасник №2 подає…
І так учасник №3 подає…
І так учасник №4 подає…
І так учасник №5 подає…
Ведучий 2:
Наші конкурсанти вміють гарно подавати страви.
Ведучий 1:
Шановні журі, просимо оголосити оцінки за конкурс “Попереднє сервірування столу”.
Ведучий 2:
Сервірування має:
- відповідати часу приймання гостей, виду меню;
- бути в гармонії з формою столу, кольором скатертинами, серветок із загальними інтер’єром;
- відтворювати національну особливість кухні та тематичну спрямованість.
Ведучий 1:
Гарне сервірування столу, гарний сучасний посуд, висока якість приготування страв та їх оформлення створюють добрий настрій гостей.
Ведучий 2:
Запрошуємо учасників конкурсу виконати тематичне сервірування столів, і зробити їх презентацію.
Ведучий 1:
Просимо наших учасників конкурсу виконати тематичне сервірування столів.
Ведучий 2:
А поки наші учасники конкурсу будуть сервірувати столи, ми з вами будемо відгадувати загадки:
- Стоїть пані чепуриста, а вдягнена в сорочок триста. (Капуста)
- А що то за коні стоять на припоні: довгасті, чоласті, зеленої масті. (Огірки)
- Під землею птиця кубло звила і яєць нанесла. (Картопля)
- Сімсот соколят на одній подушці сплять. (Соняшник)
- Товстий Гнат, при землі, не впізнать
- А як вирвеш – борщик. (Буряк)
- Назвіть однокореневі слова від слова “сервірування”.
Ведучий 1:
Тематичне сервірування столів закінчено. Слово для презентації надається учаснику під №1;
- №2 ;
- №3 ;
- №4 ;
- №5 .
Ведучий 2:
Слово надається журі. Просимо оголосити результати конкурсу “Подавання страв”.
Ведучий 2:
Відвідувачі закладів ресторанного господарства відрізняються віком, статтю, професією, освітою, матеріальним становищем, а також своїми психологічними властивостями. Це відбивається на їх поведінці і змушує офіціанта приймати рішення і діяти в дуже різноманітних ситуаціях.
Ведучий 1:
Зараз наші конкурсанти вирішать виробничі ситуації.
Ведучий 2:
Шановні конкурсанти підійдіть до ведучого і виберіть ситуацію.
Ведучий 1:
Слово надається учасниці №1
Слово надається учасниці №2
Слово надається учасниці №3
Слово надається учасниці №4
Слово надається учасниці №5
Ведучий 2:
Також наші конкурсанти правильно вирішили виробничі ситуації. Слово надається журі. Оголосіть оцінки за конкурс “Тематичне сервірування столів”.
Ведучий 1:
Офіціанту необхідно володіти бездоганними манерами і дотримуватись правил етикету:
- не розмовляти під час роботи зі своїми колегами, досконало володіти процесом обслуговування споживачів;
- вміти слухати своїх споживачів і підтримувати з ними розмову, але завжди дотримуватися дистанції;
- виходити з становища в складних ситуаціях;
- дотримуватись основного правила – задоволений споживач приведе чотирьох інших, а незадоволений
- це десять споживачів, які до вас ніколи не прийдуть.
Ведучий 2:
Слово надається журі. Оголосіть оцінки за конкурс “Вирішення виробничих ситуацій”.
6. Заключне слово викладача.
Ось і закінчилась конкурсна програма. Нам дуже приємно, що всі учасники вболівали один за одного. Це говорить про дружелюбність. Зараз журі підведе результати і буде названо переможця. Але важливо не те, хто переміг, важливо, що ми всі зібралися, щоб ще раз переконатися, що робота офіціанта важлива і відповідальна справа.
Слово надається журі (нагородження учасників). Дякуємо усім за участь в нашому конкурсі. До нових зустрічей.
Дуже цікава ідея. Раніше не зустрічала розробок даної тематики. Чудовий конкурс для проведення узагальнення і систематизації знань гуртківця. Як для показового заняття розроблений захід має високий рівень. Чудова публікація!
Шановна Ганна Миколаївна! Чудовий “Конкурс офіціантів” , впевнена, допоможе вчителям технологій в організації Проектної діяльності з домоводства, а класним керівникам в проведенні змагань ” Ну-мо. дівчата!” Мені дуже сподобались Історія серветок, складання їх, розв’язування виробничих ситуацій. Гарний конкурс вчить нас всіх: обслуговуй гостей так, як би ти хотів, щоб обслужили тебе, з гарним настроєм, усмішкою.Школа високого професіонала: догодити клієнту, читати його емоції, погляд, настрій, знати вихід із будь-якої ситуації. Дякую Молодці!