Конспект інтегрованого уроку (трудове навчання і образотворче мистецтво)
Автор: Вчитель початкових класів Найдич Ніна Вікентіївна
Урок інтегрованого змісту дає можливість об’єднувати теми предметів художньо- мистецького напрямку.Різні види дільності роблять цей урок цікавим,запобігають стомлюванню дітей, посилюють інтерес до навчання в цілому.На інтегрованому уроці діти вчаться думати.
Інтегрований урок з трудового навчання та образотворчого мистецтва у 4 класі
Тема. Виготовлення виробів з сучасних штучних матеріалів.
Створення вітальної листівки.
Мета: вдосконалювати навички роботи з сучасними штучними матеріа
лами, виготовити штучну ялинку, новорічну листівку; вчити
працювати в групах; розвивати спостережливість, вміння роби
ти висновки, розвивати особистість школяра через підсилення
творчих основ; виховувати у дітей бережливе ставлення до при
роди, охайність у роботі.
Матеріали та інструменти: штучні матеріали, картон, кольоровий
папір, клей, ножиці.
Хід уроку
І.Організація класу.
Вчитель: Діти, сьогодні до нас на урок завітали гості. Привітаймося з ними.
Любі діти! У наш клас
Завітали гості милі
З Черче, Мельник і Мостище
А іще із Підбороччя.
Привітаймо в добрий час.
Діти: Добрий день! У добрий час!
Радо ми вітаєм вас.
З миром зустрічаємо
Щастя всім бажаємо.
— З посмішкою, гарним настроєм розпочнемо урок.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1.Прийом « Мікрофон»
— Діти, подумайте і скажіть, яким має бути наш урок?
( Цікавим, творчим, повчальним).
— А ви на уроці якими повинні бути?
(Уважними, розумними, наполегливими, трудолюбивими…)
— Девіз нашого уроку буде таким:
Щоб робота в нас кипіла
Працювати будем
Швидко! Дружно! Вміло!
ІІІ.Оголошення теми й мети уроку.
— Отже, якщо ви будете так працювати, то ми разом зробимо урок цікавим, творчим, продуктивним .Адже сьогодні він у нас незвичайний – в ньому ми об’єднаємо знання, вміння з трудового навчання і образотворчого мистецтва, будемо клеїти, вирізувати, фантазувати, творити.
ІV. Актуалізація опорних знань.
— У наш клас завітали сніжинки і хотіли нам щось повідомити.Але налетіла заметіль і закружляла їх у танку.Наше завдання: із розсипаних сніжинок скласти слова, а зі слів – речення.
(діти складають речення « Незабаром Новий рік»
–Ось про що нам хотіли нагадати донечки Зими.
— Діти, а ви любите свято Новий рік?
- « Асоціативний кущ».
— Які асоціації виникають у вас з цим словом?
Свято подарунки ялинка
Зима Новий рік радість
Снігурка Дід Мороз
— Думаю, ви знаєте, хто головна гостя на новорічному святі?
2.Загадка. Іменинниця одна
Ця красуня лісова.
Це дерево, мов їжачок,
Вбрання у неї з колючок.
Так, на Новий рік ми запрошуємо в кожен дім лісову ялинку чи сосну. А що ви знаємо про них? Про це я зрозумію зі складеного вами вірша способом сенкан.
(діти складають сенкан)
–З яким настроєм ми зустрічаємо новорічне свято?
— З яким настроєм зустрічають його ялинки і сосни?
3.Інсценізація .
Учениця.Вітаю, Ялиночко, тебе і твоїх донечок із новорічними святами.
Ялиночка 1.Дякую, проте ці дні невеселі для нас і зовсім не святкові. Адже щороку напередодні Нового року до лісу приходять люди та забирають наших подруг.
Учениця.Хіба це погано, що ялинки приходять на нас на свято? Їх прикрашають гарними кольоровими кульками, яскравими гірляндами. Малеча веде хороводи, співає, веселиться.Такого у вашому глухому лісі не побачиш! То ж ви маєте радіти за своїх подружок!
Ялинка 2 .Ми раділи, коли вони поруч з нами росли – зеленіли.
Ялинка 3 .А тепер чи повернуться вони до лісу?Звісно, ні!
Ялинка 4 .Свято завершиться. Знімуть з бідолашних ошатне вбрання та й віднесуть їх на звалище.І падатимуть дорогою хвоїнки, мов зелені сльози.
Ялинка 1 .Не рубайте нас, ялинок! Ми приносимо багато користі людям. У давнину з моєї деревини виготовляли човни, музичні інструменти.
Ялинка 2.Хвою та молоді пагони застосовували у медицині.
Ялинка 3.А нині люди навчились виробляти з мене папір, штучний шовк та пластик.
Ялинка 4.Ми дуже потрібні птахам, бо рятуємо їх від зимових злиднів.
Ялинка 1.Отже, ми дійсно корисні людям, і чим довше живемо, тим більше користі приносимо.
Ялинка 2. НЕ рубайте ялинок, люди,
Будьте розумніші.
Якщо буде світ зелений
Стане він чистішим!
Учень.Так, але ж ми вже звикли, що ялинка – головна новорічна окраса.Як нам бути, щоб і ви не журились, і наше свято було гарним?
–Що ж потрібно зробити , щоб і деревцям у лісі було добре, і у нас було справжнє новорічне свято?
5.Гра « Добавлянка»
— Відповідь ми отримаємо коли пограємо в гру « Добавляночка»
Щоб ялинок …… ( рубати)
Треба штучні …….. ( купувати )
Можна гілочку …….( зірвати )
Та гарнесенько …….. (прибрати )
І тоді такі …………. ( ялинки )
Будуть також ……… ( веселики ).
— То який висновок ми можемо зробити ?
( Ми можемо зробити висновок, що рубати ялинки і сосни шкідливо.
Що потрібно зробити композицію з гілок.
Посадити ялиночку біля хати.
Купити штучну.)
(стук у двері)
— Нам листоноша приніс посилку. Від кого вона? Що в ній?Давайте подивимось.
( в посилці – штучна ялинка і лист)
— Давайте прочитаємо листа.
Любі друзі! Вітаємо Вас з Новим роком і звертаємось з проханням: « Збережіть красу нашої землі, не рубайте ялиночок, краще замініть іх штучними.» Шишкар і всі птахи хвойного лісу. |
–Гарна ідея!Давайте прислухаємось до прохання птахів і виготовимо штучну ялинку .
— Які сучасні штучні матеріали ви знаєте?
–Які штучні матеріали принесли сьогодні на урок?
–Вони будуть нашими помічниками. А ще клей, ножиці, і, звичайно, фантазія.
V. Розгляд зразка виробу.
— Давайте розглянемо ялинку, виготовлену звірятами.
1.Технологія виготовлення виробу.
1.Із картону склейте конус. 2. На верхівку конуса прикрипіть гірлянду і обкрутіть навколо конуса спіралеподібно. 3.Кінець гірлянди закріплюємо. 4.Виріб готовий. |
VI. Повторення техніки безпеки.
(діти повторюють правила техніки безпеки)
VII .Самостійна робота.
— Ну, що ж до роботи!
(діти самостійно виготовлють вироби, вчитель слідкує за ними)
1.Гра « Компліменти»
–У нас вийшла чудова ялинка! Увічливі люди говорять одне одному щирі слова – компліменти.Ми також доберемо до ялинки такі слова. Я почну перша.
Ти, ялиночко, чудова………
VIIІ. Фізкультхвилинка.
«Пісня про ялинку.»
ІХ. Робота над виготовленням ялинки.
- Розповідь з елементами бесіди.
— Новорічне свято несе радість, хороший настрій. Ми спішимо поділитися з ними з нашими рідними, друзями.
— Яким способом можна привітати з Новим роком?
(відповіді дітей)
–А ще можна листівкою. А якщо вона виготовлена власними руками – то це буде оригінальний подарунок.
Сучасна вітальна листівка – це різновид графічного дизайну. Незважаючи на величезне розмаїття форм, сюжетів, вона має відповідати двом основним вимогам: бути високохудожньою і водночас
простою, веселою, яскравою, як і саме свято.
Для створення листівки нам знадобляться ножиці, клей, кольоровий папір, картон і , звичайно, натхнення.
Продумайте сюжет листівки. Ми вже виготовили ялинку, чекаємо Діда Мороза, тому виготовлятимемо листівку до Нового року.
2.Розгляд зразків листівок.
3.Ознайомлення з технологією виготовлення виробу.
4.Самостійна робота.
Х. Підсумок уроку. Рефлексія.
Зробимо останній крок—
Підсумуємо урок.
1.Виставка дитячих робіт.
— Давайте зробимо виставку наших робіт.
(виставка дитячих робіт)
— Сподобалось! Поаплодуймо собі за роботу.
— Перед кожним у вас на парті – сніжинки. У них є оченята, носик, а ротик намалюйте самі:
– посмішка – урок сподобався;
– куточки рота вниз – урок не сподобався;
2.Гра « Мікрофон »
— Що найбільше сподобалося?
— Чого навчились?
— Що було важко?
— Наша ялинка засяяла вогниками. Вона дякує учням 4 класу за доброту, розуміння і справжню творчість.
— Ялинка в нас уже є, вітальні листівки теж, тож можемо говорити
« Здрастуй, Новий рік! »
ХІ. Прибирання робочих місць.
Чудовий змістовний урок. Вчителька підводить учнів до вирішення основної проблеми в передноворічний час – як зробити свято цікавим і зберегти життя ялинці. Вам це вдалося.
Ніна Вікентіївна уміло проводила мотивацію навчальної діяльності школярів на всіх етапах уроку, що сприяло пробудженню їхнього інтересу до творчої діяльності. Зміст уроку повністю відповідає вимогам начальної програми. Дякую.
Технологія проведення інтегрованого уроку може бути різною. Це залежить від цілей, завдань і змісту уроку, способів діяльності, ситуацій, що виникають у процесі його проведення. Традиційно вона така: повідомлення теми, ознайомлення учнів з цілями та завданнями уроку, вступне слово ведучого вчителя чи учня (групи учнів), спілкування вчителів та учнів, коментарі, доповнення, опанування, рецензування, підбиття підсумків уроку. Чудова робота.Все враховано.
Вважаю, вдалим вибір інтеграції уроку трудове навчання і образотворче мистецтво. Вчителем використані різні форми роботи та прийоми ігрової та інтерактивної технологій, які сприяли активізації пізнавальної діяльності учнів. Зміст уроку сприяв розвитку в учнів інтересу до навчання, формуванню предметних та життєвих компетентностей.