Конспект інтегрованого уроку з англійської мови з використанням ІКТ “Вечірки” у 5 класі
Автор: вчитель англійської мови Ярова Анастасія Олександрівна
На цьому уроці учні зможуть ознайомитися з різними видами вечірок, поглибити свої знання у крос-культурних зв’язках, відпрацювати лексичний матеріал з даної теми, навчаться писати запрошення на свято згідно з його типом, зможуть проявити свої креативні здібності у створенні запрошення. У кінці учні отримцють довгострокове завдання у формі квесту, завдяки якому вони зможуть поглибити знання з цієї теми, розвивати логічне мислення та творчі здібності.
План – конспект інтегрованого уроку з використанням ІКТ у 5 класі №
Тема: «Відпочинок і дозвілля.»
Підтема: «Вільний час. Урок читання»
Мета: практикувати навички аудіювання та говоріння в межах теми «Дозвілля. Вечірки», збагачувати словниковий запас учнів, тренувати
у використанні лексичного матеріалу на практиці, навчити писати запрошення, розвивати критичне мислення, збагачувати світогляд школярів.
Обладнання: підручник Карпюк , робочий зошит, малюнки, мультимедійна презентація.
Хід уроку:
- Організаційний моменти. Готовність до уроку.
Діти заздалегідь поділені на 4 групи
- Привітання.
Good morning, children. I’m very glad to see you. How are you? I hope it’ll be a great lesson and we’ll know something new.
- Актуалізація знань. Фонетична зарядка.
(Слайд 1) Let’s read a poem.
Will you come with me where
Everything is magical?
Wonder awaits you, and everything
Is beautiful!
Leisure can be ours, with
Luxury surrounding us!
Pack your bags.
Are you
Ready for adventure? Are you ready for
The best time of
Your life?
Do you know the meaning of the word “акровірш”?
Yes, you are right. If you read each first letter from each line, you’ll get the theme of our lesson.
- Повідомлення теми та цілі уроку.
So, you’ve got “we will party”. Yes, our new theme is Free time and Parties. (Слайд 2)
And today we’ll speak about different kinds of the parties and holidays.
- Робота за темою уроку.
- Введення нового лексичного матеріалу
Firstly, we’ll start with vocabulary box. Open your vocabularies and write down new words which you’ll see at the board. ( Слайди 3 – 9) (Drill the words chorally)
- Відпрацювання ЛМ
(Слайд 10) Divide the line on separate words and translate them.
(Слайд 11) “Memory Game”. You look at words for 30s. Then close your eyes. Your task is to remember the word that disappeared.
- Розвиток навичок читання та розуміння тексту.
Open your books on page 70. We’ll start reading Ex.1. In this text each paragraph tells us about different types of parties. You should read and choose the main traits of it. (Слайди 12-16)
- Розвиток навичок письма та творчих здібностей учнів.
- a) And now we learn how to make an invitation. Look at plan. (Слайд 17). Read it.
- b) Each group has different holidays and different kinds of parties. You need to decorate the sheet of paper and write the invitation according to the plan. (Слайд 18)
с) When you finish your work, you’ll invite your classmates for the holiday.
- Підведення підсумку уроку. Рефлексія. Прийом «Щоденник»
(Слайд 19)
- Виставлення оцінок. Діти самостійно висказують свою думку, хто який бал отримав у їхній групі.
- Пояснення домашнього завдання.
Ex.3, p.71 доповнити текст новими словами
Написати власне запрошення на альбомному аркуші (додатково)
- Пояснення довгострокового домашнього завдання. Кожен учень отримує лист. Згідно до цього листа треба виконати завдання квесту. На це вони мають 2 тижні.
Letter 1
Hello, my dear friend.
My name is Tom. I’m 11. I am a pupil of 5th form. I have a lot of friends. I’m very creative and imaginative. We often play outdoors. We like spending time on the playground. I’ll have a birthday next month and I want to make a great party. Can you help me? Where and in what way should I make it? Wait for your letter.
Yours, Tom.
Letter
Hello, my dear friend.
My name is Helen. I’m 15. I’m very sporty. I go dancing. But I have only a few close friends. That’s why I sometimes feel myself lonely. My friends often come to me at night and sometimes we have sleep-over party. We have a great time. And soon it will be Christmas and we want to make a party. Can you help me& Advice where and how can we make it? Wait for your letter.
Yours, Helen.
Letter 3
Hello, my dear friend.
My name is Lolly. I’m 13. Life is great. I’m happy all time. I have a lot of friends. They are very funny. We love sport, quests, parties. We spend a lot of time outdoor. I’m very imaginative and smart. It will be Easter soon. And we want to make the best Easter party we have ever had. But we need a help. Could you help us? Wait for you letter.
Yours, Lolly.
Letter 4
Hello, my dear friend.
My name is Sam and I’m 12. I’m clever, but shy boy. But I want to be more sociable. My hobby is books about magic. I have different magic things. I have several close friends and they also like magic. It’ll be Halloween. We want to make a party, but we don’t know how. Could you help me? Wait for your letter.
Yours, Sam.
Quest “Let’s make a party”
Station | Task |
1 | Translate your letter |
2 | Look through the text p.71 |
3 | Learn words p.71, 75, 79 |
4 | Use grammar p.72, 81, 83 |
5 | Choose the holiday and the kind of party according to your letter |
6 | Write an e-mail |
7 | Make an invitation |
8 | Present your work |
Points
Mark | Task |
1 – 5 | Do station 1 – 5 |
1 – 2 | Do station 6 |
1 – 2 | Do station 7 |
1 – 3 | Do station 8 |
Max 12 |
Презентація до уроку
Змістовна, серйозна робота. Сподобалась також задумка довгострокового домашнього завдання, цікаво організована рефлексія. Єдине, що хотілось би зауважити: для такої теми, як “Вечірки”, на мій погляд, підходять інші форми уроку – хоча б з елементами гри, з автентичними відеоматеріалами, музикою, піснями , або підготувати -як проект – і провести свою “вечірку” .Нових вам творчих знахідок!
Анастасіє Олександрівно! Ви дуже творчий педагог.Зуміли змоделювати цілісну систему діяльності,яка формує систему знань.Розробили нові методи,форми,засоби та варіанти їх сполучень Презентація вчить дітей ,окрім нової лексики,культури спілкування.А це важливо.Дякую.