Конспект інтегрованого заняття для дітей середнього дошкільного віку “Українці ми маленькі – Україна наша ненька”

Автор: вихователь дошкільного закладу Білецька Світлана Максимівна

Виховання патріотизму, патріотів України починається з колискової мами, дошкільного закладу. Мета заняття – збагатити та розширити уявлення дітей про рідну державу – Україну, її символи, державну мову, особливості етносу, український національний одяг. Заняття буде корисне вихователям дошкільних закладів.


 

Програмовий зміст:

Уточнити та збагатити уявлення дітей про рідну державу – Україну, її символи, державну мову, особливості етносу, український національний одяг (жіночий: сорочка-вишиванка спідниця, пояс, намисто, віночок; чоловічий: сорочка-вишиванка, шапка, шаровари, пояс). Розвивати навички декламації, логічне мовлення.

Розширити знання дітей про особливості природного довкілля восени: ознаки осені, назви осінніх місяців. Закріпити вміння лічити в межах 5, називати числа за порядком, відносити останній числівник під час лічби до всієї групи перелічувальних предметів, називати та розрізняти геометричні фігури: круг, квадрат, трикутник, прямокутник; оперувати поняттям «доба».

Виховувати у дітей патріотичні почуття, гордість за свій народ, Батьківщину, уміння цінувати дружні, доброзичливі людські взаємини, емоційно відгукуватися на колективну гру.

Демонстраційний матеріал: мультимедійний проектор, Гімн України у запису, мультфільм «Твоя країна – Україна», свічка, карта України, ляльки (хлопчик і дівчинка) в українських костюмах, український віночок до гри «Віночок».

Роздатковий матеріал: листочки до дидактичної гри «З якого дерева листочок?», цифри від 1 до 5, картки до дидактичної гри «Встав пропущену цифру».

Хід заняття

Діти заходять до зали і вітаються:

-Добрий ранок!

Вихователь. Доброго ранку, мої малята,

Дуже рада вас вітати.

Наберем в долоні сміху

Кинем всім гостям на втіху.

Нашорошим наші вуха,

Щоб могли уважно слухать.

І поплескаєм завзято

Та й почнем наше заняття.

– А заняття в нас сьогодні незвичайне і дуже цікаве.

Вихователь. Сьогодні любі діти, ми з вами поведем розмову про маленьких українців. Про теплий, рідний, любий дім і вишиваночки у нім.

  • А скажіть мені, малята, як називається наша Батьківщина? (Наша Батьківщина називається Україна)
  • Сьогодні, любі діти, я хочу щоб ми з вами запалили свічечку, яка буде символом любові до нашої Батьківщини. І в ваших сердечках нехай запалає маленький вогник гордості за те, що ви Українці. Я хочу, щоб ви, любі діти, цей вогник пронесли через усе своє життя. Тож будьте чесні, горді, розумні, любіть свою Батьківщину.
  • А що для вас означає Батьківщина? (вихователь передає дітям свічку, і кожна дитина каже слова і передає свічечку далі по колу)

1-а дитина.  Батьківщина – це ліс осінній.

2-а дитина.  Це домівка моя й садочок.

3-а дитина.  І гаряче сонячне коло.

4-а дитина.  Батьківщина – це труд і свято.

5-а дитина.  Батьківщина – це мама й тато.

6-а дитина. Це мої найкращі друзі.  (вихователь забирає свічечку)

Вихователь. Дякую, дітки, дуже гарно сказали про нашу Батьківщину. Наша свічечка буде з нами на занятті, а вас я прошу сідати.

  • А скажіть мені будь ласка, як називають людей, які живуть на Україні? (люди, які живуть на Україні називаються українці). Тож ми з вами? (українці). Молодці, малята.
  • А якою мовою розмовляють українці? (українці розмовляють українською мовою).
  • А якими словами можна описати нашу рідну українську мову?

1-а дитина. Наша мова барвиста.

2-а дитина. Наша мова солов’їна.

3-а дитина. Наша мова лагідна.

4-а дитина. Наша мова співуча.

Вихователь. Так, діти, наша мова гарніша за всі мови, найкраща у світі. Наша Україна має державні символи (вихователь показує Герб).

Державний Герб – це символ влади. В основу сучасного Герба покладено давній золотий тризуб на синьому тлі. (Дитина читає вірш про Герб).

Тризуб—немов сім’я єдина,

Де тато, мама і дитина.

Живуть у мирі і любові

На Україні вольній новій.

Державний Прапор України (вихователь показує прапор)  синьо – жовтого кольору. Синій колір-це колір чистого мирного неба. Жовтий колір – це колір пшеничної ниви, колір хліба, зерна, це і колір сонечка. Адже без його теплого проміння не дозрів би врожай, не було б хліба. (вірш читає дитина):

Має колір жовто-синій.

І повинен кожен знати,

Як два кольори єднати:

Синє небо – верхня смуга,

Жовте поле – нижня смуга.

Державний Гімн – це урочиста пісня, символ нашої державної єдності. Для Гімну України написані слова, які виражають найсердечніші думки і прагнення нашого народу. (звучить Гімн України у запису)

– Діти, в Україні є багато мальовничих сіл та великих міст. Та в кожної країни є одне місто-найкраще, найбільше, найголовніше – це столиця.

– Як називається столиця нашої України? (місто Київ). Хто покаже? (дитина показує на карті).

Вихователь. Дітки, подивіться, до нас на заняття завітали українці. Їх звати Оленка і Іванко.

  • Діти, давайте подивимось на наших українців і розкажемо, в що вони одягнені. В що одягнена дівчинка Оленка? (сорочка-вишиванка, спідничка, на голові віночок, на шиї намисто, на ногах чобітки). А в що одягнений хлопчик Іванко? (сорочка-вишиванка, шаровари, пояс, шапка, чобітки).

Вихователь. А зараз давайте трохи відпочинемо, розімнемося і зробимо фізхвилинку.

Фізхвилинка

Маленькі наші ніжки

Та добре знають путь.

На службу Україні

Як виростуть ідуть.

(крокують по колу)

Маленькі наші ручки

Та кріпнуть, та ростуть.

На службу Україні

Всю працю віддадуть.

(піднімають руки до плечей, вгору, до плечей вниз)

Дитячі в нас сердечка

Та щирі почуття.

(праву руку кладуть до грудей на ліву сторону)

Любити Україну

Ми будем все життя.

(підняти руки вгору)

Вихователь. Оленка та Іванко приготували для вас сюрприз. Це мультфільм про нашу Батьківщину. (діти дивляться мультфільм «Твоя країна – Україна»)

Вихователь. Оленка та Іванко хочуть залишитись у нас на занятті. І приготували для вас завдання. Ось які гарні листочки вони принесли і хочуть, щоб ми з ними пограли. Але спочатку треба відгадати загадку. Ось послухайте яку:

«Голі поля, мокне земля.

Дощ поливає, коли це буває?»  (Восени).

– Правильно восени. А як ми можемо дізнатись що вже прийшла осінь. Назвіть мені ознаки осені. (Холодно, йдуть дощі, опадає листя, жовтіє трава, відлітають птахи). Назвіть осінні місяці (Вересень, жовтень, листопад).

Вихователь. Дітки, давайте пограємо в  дидактичну гру «З якого дерева листочок?»

(Вихователь розповідає дітям, що подув сильний вітер і з дерев упали листочки і перемішались. Поки лунає музика, діти бігають навколо листочків. Коли музика затихає, діти зупиняються біля якогось листочка і називають, з якого він дерева. Пояснити свій вибір (у мене листочок з клена – кленовий листочок).

Показати дерева.

Screenshot_47

Вихователь. Давайте порахуємо, скільки всього дерев? (всього пять). А тепер порахуйте порядковим рахунком. На яке питання відповідає порядковий рахунок? (котрий?, який за рахунком?) З якої сторони будемо рахувати? (зліва направо). Яке дерево стоїть першим? Другим? Третім?  Яке дерево стоїть після дуба? Яке дерево стоїть після каштана?

Вихователь. Діти, давайте розкажемо, чому дерева скидають листочки.

Ой, навіщо мені листя,

(піднімають плечі)

Коли вже іде зима,

(махають руками ніби замітають)

Коли холодно вже стало

(складають руки навхрест, удають що холодно)

І пташок ніде нема.

(махають руками, як крильцями)

Краще скину я листочки

(показують, як падають листочки з дерева)

І тихесенько засну.

Буду спати, буду ждати

(вдають, ніби сплять)

Сонце, радість і весну.

(плескають у долоні)

Робота за столами.

  1. Завдання

Покажіть цифрою:

  • Скільки пальців на руці?
  • Скільки кольорів у світлофора?
  • Скільки сонечок на небі?
  • Скільки очей у сови?
  • Скільки коліс у машини?
  1. Завдання

Дидактична гра «Встав пропущену цифру»

1 2   4  

  1. Завдання

Вихователь. Діти, давайте пригадаємо, які ми знаємо частини доби. Скільки їх? (Чотири)

  1. Діти, як називається частина доби, коли сходить сонечко і ви прокидаєтесь у своїх ліжках? (Ранок)
  2. Як називається частина доби, коли ви, дітки, перебуваєте у дитячому садку, граєтесь, малюєте? (День)
  3. Скажіть, діти, у яку частину доби, ви після дитячого садка разом з батьками дивитесь телевізор, мама готує вечерю? (Вечір)
  4. А як назвати частину доби, коли світить Місяць, а ви міцно спите у ліжечках? (Ніч)

4.Завдання

Вихователь. Наші гості, Оленка та Івано приїхали до нас на машині. Але не на звичайній, а з геометричних фігур.

Давайте роздивимось, з яких фігур зроблена машина.

Кабіна — з двох прямокутників.

Кузов — з квадрата та двох трикутників.

Колеса — з чотирьох кругів.

Вихователь. Молодці, ми справились з усіма завданнями. А Оленка і Іванко ще принесли нам ось такий гарний віночок. Давайте з ним пограємо? (проводиться гра «Віночок»)

Ось подивіться, якій він в мене гарний, зі стрічками. Правила гри такі: поки буде звучати музика, ми будемо передавати віночок по колу. Коли музика зупиниться, в кого віночок буде в руках, той виходить на серединку кола. Запрошує собі хлопчика чи дівчинку, одягне дівчинці віночок і затанцює веселий таночок.

Підсумок заняття.

Вихователь. Про яку країну ми з вами сьогодні говорили? Про які символи ви сьогодні дізналися? Як називається урочиста пісня нашої держави? Що вам ще запам’яталося?

 

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

6 коментарів

  1. Чудове інтегроване заняття для дітей дошкільного віку.Продумано все важливі навчальні моменти заняття,а також виховна мета.Вихователь застосовує і демонстративний ,і роздатковий матеріал, використовує грамзапис.Діти не пасивні,а активні учасники дій на занятті.Дякую

  2. Це заняття може бути основою для розвитку патріотичного виховання дітей, а так само для розвитку особистісних універсальних навчальних дій, дякую вам за корисну і цікаву інформацію!

  3. Особисто мені заняття дуже сподобалося і віршики, які читали учні розвивали навички декламації, логічне мовлення, через них було показано, яка ж наша мова українська, а вона і барвиста, і солов’їна, і лагідна, і співуча. Вважаю, що набір таких слів потрібно частіше вживати не лише діткам ДНЗ, а усім! Фізкультхвилинка тематична і виховує теж любов до України. Заняття пов”язано з математикою через вирішення завдань 1,2,4, що закріплює вміння лічити, називати та розрізняти геометричні фігури, це теж є добре. Дякую.

  4. Тематичне, підсумкове заняття. В основу, якого покладено досвід дітей та велика попередня робота. Хотілось відмітити, що заняття, по структурі, не складне для дітей середнього дошкільного віку. Перший вірш на початку заняття дітям знайомий і Світлана Максимівна використала цікавий прийом, діти один за одним продовжували розповідати вірш, передаючи свічку, так вони позитивно налаштувались на тему заняття. Гарне заняття, а так як воно інтегроване, тому вихователь реалізувала завдання з декількох розділів програми.

  5. Патріотичне заняття, головною метою якого є виховання наших діток справжніми патріотами своєї Батьківщини. Хотілося б порадити Світлані Максимівні під час проведення гри “З якого дерева листочок?” використовувати дерева – народні символи України: вербу, тополю, вишню. А після цього етапу заняття різко змінює тематику з патріотичної на математичну. Хотілося б бачити більш продуману розробку.

  6. Чомусь мені видалася перша частина заняття занадто складною для дітей середнього дошкільного віку; діти декламували завчені віршики, не вкладаючи в розповідь нічого особистого, не виражали своїх почуттів. А от завдання, пов ’язані з дидактичною грою «З якого дерева листочок?» більше відповідають віковим особливостя малечі, хоч і не становлять єдиного цілого зі сказаним раніше. Складається враження, що це два зовсім різних заняття. Вибачте, але таке моє особисте бачення цього заходу.