mail@urok-ua.com

Конспект майстер-класу для учнів 3 класу на тему: “Використання інноваційних технологій у початкових класах. В.О. Сухомлинський “Дівчинка і ромашка”

Автор: Вчитель початкових класів ДРАГАН ОЛЕНА ОЛЕКСАНДРІВНА

Screenshot_20Доброго вечора, шановна редакція! Я хотіла б опублікувати свій конспект майстер-класу, який я підготувала до конкурсу “Учитель року-2017” у номінації “Початкові класи”. В цей конспект я вклала максимум зусиль та творчості. Дякую за співпрацю!

Мета: продовджувати знайомити учнів з величним українським письменником та педагогом В.О. Сухомлинським та його творчістю, опрацювати оповідання «Дівчинка і ромашка»; вчити дітей виразно читати, формувати уміння переказувати, формувати основну думку прочитанного, збагачувати словниковий запас школярів; розвивати увагу, память, спостережливість; виховувати бережливее ставлення до природи та повагу одне до одного

Обладнання: портрет В.О. Сухомлинського, ілюстрації до оповідань письменника; аркуші різного кольору, карта Кіровоградщини, наклейки у вигляді сердець, вислів та вірш педагога «Про Батьківщину», роздруківка автобіографії В.О. Сухомлинського, фломастери чорного та червоного кольорів, кубики, моток ниток, ниткові лялечки, пелюстки для квітки-семицвітки.

ХІД УРОКУ

І. ПРИВІТАННЯ

Доброго дня шановні колеги!

Я учитель початкових класів Драган Олена Олександрівна. Представляю Новоукраїнську ЗШ І-ІІІ ступенів №6.

Я рада вітати Вас в стінах цієї школи. Перш ніж розпочати нашу роботу, я хотіла б дізнатися з яким настроєм ви сьогодні завітали до мене.

 ІІ. ОРГМОМЕНТ

Мій настрій фіолетового кольору – бо це мій улюблений колір. Він символізує яскраві події в моєму житті. (Підходжу до кожного учасника, він обирає колір і називає, чому він обрав цей колір.)

Дякую вам, шановні колеги!

Отже, незважаючи на те з яким настроєм ви прийшли до мене на майстер-клас, я точно знаю: на даний момент для нас найголовнішими є наші маленькі школярі, то переступаючи поріг школи, свого класу, ми поринаємо в світ дитинства.

ІІІ. РОЗМИНКА

Як ви вже помітили на дошці розміщена карта Кіровоградщини.

Візьміть, будь ласка, до рук свої серця, які ви маєте на партах і подумайте, яким повинен бути урок та якими маєте бути Ви.

Я вважаю, що урок має бути цікавим, а ми маємо бути творчими, щоб пізнати більше.

Карта Кіровоградщини – це поштовх до теми нашого майстер-класу. Адже людина, про яку піде мова сьогодні народилася на Кіровоградщині так як ми з вами.

Але перед оголошенням теми заняття ми перевіримо як добре ви знаєте своїх відомих людей.

  IV. МОТИВАЦІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ

Подивіться уважно на екран, прочитаймо вислів, який сказав цей чоловік. « ЛЮДИНА НАРОДЖУЄТЬСЯ ДЛЯ ТОГО, ЩОБ ЗАЛИШИТИ ПО СОБІ СЛІД ВІЧНИЙ»

V. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

Темою нашого заняття є «В.О. Сухомлинський «Дівчинка і ромашка», адже педагогічна спадщина мудрого учителя В.О. Сухомлинського – цілюще джерело педагогічних ідей, рекомендацій, знахідок і добрих порад, які особливо актуальні є на сьогодні в умовах становлення нашої держави та розбудови педагогічної теорії і практики.

Я хотіла б почати з таких слів:

Про Батьківщину

Я був на далекій чужині,

Там небо ж таке голубе,

Та тільки нема Батьківщини,

Нема там, вітчизно, тебе,

Бо в ріднім краю над землею

Чистіша і глибша блакить.

І сонце Вітчизни моєї,

Яскравіше в небі горить.

Я слухав пісні на чужині –

Хороші думки в тих словах,

Але то не крила орлині,

Що є в наших рідних серцях.

ОСНОВНА ЧАСТИНА

  1. Життєвий досвід педагога

Я почну розповідати про видатного мудрого педагога, але ви повинні закінчити цю розповідь. Адже ви попрацюєте у парах.

І я пропоную зараз виконати вправу «Вишитий рушничок» за технологією кооперативного навчання – робота у парах.

(Для кожної пари роздруківка короткої автобіографії В. Сухомлинського і по одному аркушику з олівцям червоного і чорного кольору.

Для кожної пари окрема частинка біографії письменника.

Учасники повинні уважно прочитати його біографію  і за допомогою олівців зобразити на листочках його життєвий шлях. Якщо рядок радісний, то малюємо червоним кольором, якщо рядок сумний – чорним кольором. Таким чином, ми разом зобразимо вишитий рушничок і побачимо яка доля спіткала В.Сухомлинського. Було більше радісних моментів чи сумних?)

Як підсумок цього завдання стане «шкала думок» ( кожен висловлює свої думки).

  1. ТВОРЧИЙ ШЛЯХ ПЕДАГОГА І ПИСЬМЕННИКА

Групова робота «Мозковий штурм»

Обєднуємося в групки за кольором волосся.

Далі нас чекає  інтерактивна вправа «пазли».

Перед вами на дошці знаходяться назви його оповідань. На партах ви маєте ілюстрації до творів. Ваше завдання: ви повинні скласти мозаїку з ілюстрацій і підібрати до них потрібні назви.

Тому розпочинаймо:(    «Метелик і квітка»; «Сонце і сонечко» «Співуча пір’їнка» «Яблунька і літо»).

  • Дякую за роботу! Ви гарно впоралися з цим завданням.
  • А зараз трішки перепочинемо. (Гра «КРЕЙДА») В.О.С.

РОБОТА НАД ОПОВІДАННЯМ

Робота в групах.

Ввімкнути грамзапис казки.

(Роздаю їм відоме оповідання «Дівчинка і ромашка» В.О. Сухомлинського. Читання мовчки учасниками.

  • Давайте визначимо тему цього оповідання.
  • Визначте ідею його.
  • Інтерактивна вправа «Кубування»
  • На ваших столах є кубики. На кожній стороні кубика зображений певний символ, кожен з вас кидає кубик, пояснюючи з чим пов’язане дане оповідання за символом, який до вас потрапив.
  • За методом ПРЕС «Я вважаю,, що….»

( Сльози, камінь, стеблинка, насіннячко, дівчинка і ромашка, усміхнена ромашка)

Підсумкова частина

  • Вправа «Чарівний клубок»
  • Для підведення підсумків нашого заняття я пропоную вас утворити коло. В моїх руках клубок, який допоможе нам підсумувати все почуте, ніби ми прожили життя Сухомлинського.
  • В. О. Сухомлинський – це чудовий письменник, учитель від Бога, прекрасна людина… ( передаю клубок далі, на якому слові зупинилися, тим словом починається інше твердження).
  • Бо В.О. Сухомлинський був……
  • Як на підсумок зустрічі проведемо ще одну вправу «Незакінчене речення» у вигляді квітки- семицвітки.
  • Я сьогодні на майстер-класі дізналася нового …. (моя пелюстка)

( Учасники пишуть на пелюстках, що їм запам’яталося)

На останок я хотіла б зробити для вас сюрприз. Так як ми весь час говорили про видатного українського письменника, нашого колегу і твір про слід на землі, то я хочу подарувати вам на згадку ось таку ляльку з ниток, як символ назви оповідання, яке ми опрацьовували, і залишити про себе ось таку згадку.

ДЯКУЮ ЗА УВАГУ!

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

5 коментарів

  1. Дякую, Олено Олександрівно, що опублікували власний матеріал майстер-класу. Хоча він все таки для вчителів, а не для учнів 3 класу. Розробка містить багато цікавих педагогічних знахідок. Ви знайшли цікаве примінення інтерактивної вправи “Кубування” на уроках літературного читання. Зауважу, що такий прийом потребує від учителя значної підготовки .

  2. Цікавий, продуманий,творчий майстер-клас. Щоб створити таку роботу , потрібно чимало зусиль, часу, ідей, креативності.Я це знаю із власного досвіду, теж брала участь у конкурсі ” Учитель року”. Олено Олександрівно, у вас багато гарних ідей, цікавих вправ ( мені сподобалась вправа «Чарівний клубок»), але , на мою думку, вправи з кольорами вже не є сучасними, краще зверніть увагу на інтерактивні вправи,щось із ІКТ, перегляньте вебінари. Від щирого серці бажаю вам успіху, удачі і ПЕРЕМОГИ.

  3. Доброго дня! Конспект уроку цікавий. Досить складна тема для учнів 3 класу ( скільки оповідань вони повинні запам`ятати, що це саме В. Сухомлинського!). Дуже гарний початок уроку з картою. Мені сподобалась вправа “Вишитий рушничок” – одночасно і знайомство з етапами життя В. Сухомлинського, і приєднання до джерел народної творчості. Мабуть краще, якщо до конспекта уроку додали ще біографію, яку читали учні. Щодо зауважень, то формування команд за кольором волосся – не дуже вдала ідея ( скільки на це потрібно часу!). Так, дерзайте і намагайтесь перемагати. Бажаю успіхів!

  4. Гадаю, опублікований майстер-клас стане у нагоді багатьом колегам зараз й у майбутньому, адже досвід Олени Олександрівни захоплює своєю новизною. Як творчо вчитель підійшла до кожного етапу роботи, дуже сподобалось знайомство із біографією Сухомлинського, використання при цьому кольорів . Вправи “Пазли”, “Чарівний клубок” та інші роблять даний майстер – клас динамічним. Дякую!

  5. Мені сподобався ваш майстер – клас! Матеріал дуже насичений інтерактивними вправами, що розвивають критичне мислення учнів. “Пазл” і “Кубування” вимагають від вчителя часу на підготовку, творчих пошуків необхідних елементів та вміння проведення даних вправ, професійної гнучкості.
    Бажаю колезі успіхів і перемоги у Всеукраїнськомі конкурсі “Учитель року – 2017”.