Конспект майстер-класу для учнів 3 класу на тему: “Використання інноваційних технологій у початкових класах. В.О. Сухомлинський “Дівчинка і ромашка”
Автор: Вчитель початкових класів ДРАГАН ОЛЕНА ОЛЕКСАНДРІВНА
Доброго вечора, шановна редакція! Я хотіла б опублікувати свій конспект майстер-класу, який я підготувала до конкурсу “Учитель року-2017” у номінації “Початкові класи”. В цей конспект я вклала максимум зусиль та творчості. Дякую за співпрацю!
Мета: продовджувати знайомити учнів з величним українським письменником та педагогом В.О. Сухомлинським та його творчістю, опрацювати оповідання «Дівчинка і ромашка»; вчити дітей виразно читати, формувати уміння переказувати, формувати основну думку прочитанного, збагачувати словниковий запас школярів; розвивати увагу, память, спостережливість; виховувати бережливее ставлення до природи та повагу одне до одного
Обладнання: портрет В.О. Сухомлинського, ілюстрації до оповідань письменника; аркуші різного кольору, карта Кіровоградщини, наклейки у вигляді сердець, вислів та вірш педагога «Про Батьківщину», роздруківка автобіографії В.О. Сухомлинського, фломастери чорного та червоного кольорів, кубики, моток ниток, ниткові лялечки, пелюстки для квітки-семицвітки.
ХІД УРОКУ
І. ПРИВІТАННЯ
Доброго дня шановні колеги!
Я учитель початкових класів Драган Олена Олександрівна. Представляю Новоукраїнську ЗШ І-ІІІ ступенів №6.
Я рада вітати Вас в стінах цієї школи. Перш ніж розпочати нашу роботу, я хотіла б дізнатися з яким настроєм ви сьогодні завітали до мене.
ІІ. ОРГМОМЕНТ
Мій настрій фіолетового кольору – бо це мій улюблений колір. Він символізує яскраві події в моєму житті. (Підходжу до кожного учасника, він обирає колір і називає, чому він обрав цей колір.)
Дякую вам, шановні колеги!
Отже, незважаючи на те з яким настроєм ви прийшли до мене на майстер-клас, я точно знаю: на даний момент для нас найголовнішими є наші маленькі школярі, то переступаючи поріг школи, свого класу, ми поринаємо в світ дитинства.
ІІІ. РОЗМИНКА
Як ви вже помітили на дошці розміщена карта Кіровоградщини.
Візьміть, будь ласка, до рук свої серця, які ви маєте на партах і подумайте, яким повинен бути урок та якими маєте бути Ви.
Я вважаю, що урок має бути цікавим, а ми маємо бути творчими, щоб пізнати більше.
Карта Кіровоградщини – це поштовх до теми нашого майстер-класу. Адже людина, про яку піде мова сьогодні народилася на Кіровоградщині так як ми з вами.
Але перед оголошенням теми заняття ми перевіримо як добре ви знаєте своїх відомих людей.
IV. МОТИВАЦІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ
Подивіться уважно на екран, прочитаймо вислів, який сказав цей чоловік. « ЛЮДИНА НАРОДЖУЄТЬСЯ ДЛЯ ТОГО, ЩОБ ЗАЛИШИТИ ПО СОБІ СЛІД ВІЧНИЙ»
V. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Темою нашого заняття є «В.О. Сухомлинський «Дівчинка і ромашка», адже педагогічна спадщина мудрого учителя В.О. Сухомлинського – цілюще джерело педагогічних ідей, рекомендацій, знахідок і добрих порад, які особливо актуальні є на сьогодні в умовах становлення нашої держави та розбудови педагогічної теорії і практики.
Я хотіла б почати з таких слів:
Про Батьківщину
Я був на далекій чужині,
Там небо ж таке голубе,
Та тільки нема Батьківщини,
Нема там, вітчизно, тебе,
Бо в ріднім краю над землею
Чистіша і глибша блакить.
І сонце Вітчизни моєї,
Яскравіше в небі горить.
Я слухав пісні на чужині –
Хороші думки в тих словах,
Але то не крила орлині,
Що є в наших рідних серцях.
ОСНОВНА ЧАСТИНА
- Життєвий досвід педагога
Я почну розповідати про видатного мудрого педагога, але ви повинні закінчити цю розповідь. Адже ви попрацюєте у парах.
І я пропоную зараз виконати вправу «Вишитий рушничок» за технологією кооперативного навчання – робота у парах.
(Для кожної пари роздруківка короткої автобіографії В. Сухомлинського і по одному аркушику з олівцям червоного і чорного кольору.
Для кожної пари окрема частинка біографії письменника.
Учасники повинні уважно прочитати його біографію і за допомогою олівців зобразити на листочках його життєвий шлях. Якщо рядок радісний, то малюємо червоним кольором, якщо рядок сумний – чорним кольором. Таким чином, ми разом зобразимо вишитий рушничок і побачимо яка доля спіткала В.Сухомлинського. Було більше радісних моментів чи сумних?)
Як підсумок цього завдання стане «шкала думок» ( кожен висловлює свої думки).
- ТВОРЧИЙ ШЛЯХ ПЕДАГОГА І ПИСЬМЕННИКА
Групова робота «Мозковий штурм»
Обєднуємося в групки за кольором волосся.
Далі нас чекає інтерактивна вправа «пазли».
Перед вами на дошці знаходяться назви його оповідань. На партах ви маєте ілюстрації до творів. Ваше завдання: ви повинні скласти мозаїку з ілюстрацій і підібрати до них потрібні назви.
Тому розпочинаймо:( «Метелик і квітка»; «Сонце і сонечко» «Співуча пір’їнка» «Яблунька і літо»).
- Дякую за роботу! Ви гарно впоралися з цим завданням.
- А зараз трішки перепочинемо. (Гра «КРЕЙДА») В.О.С.
РОБОТА НАД ОПОВІДАННЯМ
Робота в групах.
Ввімкнути грамзапис казки.
(Роздаю їм відоме оповідання «Дівчинка і ромашка» В.О. Сухомлинського. Читання мовчки учасниками.
- Давайте визначимо тему цього оповідання.
- Визначте ідею його.
- Інтерактивна вправа «Кубування»
- На ваших столах є кубики. На кожній стороні кубика зображений певний символ, кожен з вас кидає кубик, пояснюючи з чим пов’язане дане оповідання за символом, який до вас потрапив.
- За методом ПРЕС «Я вважаю,, що….»
( Сльози, камінь, стеблинка, насіннячко, дівчинка і ромашка, усміхнена ромашка)
Підсумкова частина
- Вправа «Чарівний клубок»
- Для підведення підсумків нашого заняття я пропоную вас утворити коло. В моїх руках клубок, який допоможе нам підсумувати все почуте, ніби ми прожили життя Сухомлинського.
- В. О. Сухомлинський – це чудовий письменник, учитель від Бога, прекрасна людина… ( передаю клубок далі, на якому слові зупинилися, тим словом починається інше твердження).
- Бо В.О. Сухомлинський був……
- Як на підсумок зустрічі проведемо ще одну вправу «Незакінчене речення» у вигляді квітки- семицвітки.
- Я сьогодні на майстер-класі дізналася нового …. (моя пелюстка)
( Учасники пишуть на пелюстках, що їм запам’яталося)
На останок я хотіла б зробити для вас сюрприз. Так як ми весь час говорили про видатного українського письменника, нашого колегу і твір про слід на землі, то я хочу подарувати вам на згадку ось таку ляльку з ниток, як символ назви оповідання, яке ми опрацьовували, і залишити про себе ось таку згадку.
ДЯКУЮ ЗА УВАГУ!
Дякую, Олено Олександрівно, що опублікували власний матеріал майстер-класу. Хоча він все таки для вчителів, а не для учнів 3 класу. Розробка містить багато цікавих педагогічних знахідок. Ви знайшли цікаве примінення інтерактивної вправи “Кубування” на уроках літературного читання. Зауважу, що такий прийом потребує від учителя значної підготовки .
Цікавий, продуманий,творчий майстер-клас. Щоб створити таку роботу , потрібно чимало зусиль, часу, ідей, креативності.Я це знаю із власного досвіду, теж брала участь у конкурсі ” Учитель року”. Олено Олександрівно, у вас багато гарних ідей, цікавих вправ ( мені сподобалась вправа «Чарівний клубок»), але , на мою думку, вправи з кольорами вже не є сучасними, краще зверніть увагу на інтерактивні вправи,щось із ІКТ, перегляньте вебінари. Від щирого серці бажаю вам успіху, удачі і ПЕРЕМОГИ.
Доброго дня! Конспект уроку цікавий. Досить складна тема для учнів 3 класу ( скільки оповідань вони повинні запам`ятати, що це саме В. Сухомлинського!). Дуже гарний початок уроку з картою. Мені сподобалась вправа “Вишитий рушничок” – одночасно і знайомство з етапами життя В. Сухомлинського, і приєднання до джерел народної творчості. Мабуть краще, якщо до конспекта уроку додали ще біографію, яку читали учні. Щодо зауважень, то формування команд за кольором волосся – не дуже вдала ідея ( скільки на це потрібно часу!). Так, дерзайте і намагайтесь перемагати. Бажаю успіхів!
Гадаю, опублікований майстер-клас стане у нагоді багатьом колегам зараз й у майбутньому, адже досвід Олени Олександрівни захоплює своєю новизною. Як творчо вчитель підійшла до кожного етапу роботи, дуже сподобалось знайомство із біографією Сухомлинського, використання при цьому кольорів . Вправи “Пазли”, “Чарівний клубок” та інші роблять даний майстер – клас динамічним. Дякую!
Мені сподобався ваш майстер – клас! Матеріал дуже насичений інтерактивними вправами, що розвивають критичне мислення учнів. “Пазл” і “Кубування” вимагають від вчителя часу на підготовку, творчих пошуків необхідних елементів та вміння проведення даних вправ, професійної гнучкості.
Бажаю колезі успіхів і перемоги у Всеукраїнськомі конкурсі “Учитель року – 2017”.