Конспект позакласного заходу з теми: “День індійської культури”
Автор: вчитель історії Барган Оксана Юріївна
Розробка позакласного заходу дозволяє уням поглинути у вивчення традицій та культури Індії. Захід містить як теоретичний матеріал, так і практичний, що дає можливість детальніше сформувати знання у учнів про дивовижний світ стародавнього Сходу.
Мета урока:
* сформувати у учнів уявлення про індійську культуру, спосіб життя населення Індії, їх релігійну систему, та про методи збереження фізичного і психологічного здоров’я.
* долучати учнів до здорового спосібу життя;
* навчити дітей характеризувати досягнення індійської культури;
* сприяти розширенню світогляду учнів;
* формувати у учнів почуття поваги, толерантності по відношенню до культур та релігій інших народів.
Обладнання: мультимедійна дошка, презентація з теми «Культура та релігія стародавньої Індії», ілюстративний матеріал до теми, «Фізична карта Індії», музчні композиції до теми.
Хід урока
Вчитель: «Добрий день, шановні вчителі та любі учні! Сьогодні ми поглинемося в атмосферу дивовижної індійської культури. Можливо, ви відкриєте для себе дуже багато нового і цікавого, а також здобудете корисну інформацію для свого здоров’я. Індійська культура є унікальною культурою. Окрім цього, вона є закритою культурою навіть в наш час. В нашому суспільстві завжди був поділ на Східний світ ( Індія, Японія, Китай) та Західний (країни Європи). Європейцям не було доступу до східної культури, яка тендітно зберігала свої досягнення. В наш час завіса трошки піднялася, але європейці, пізнав деякі особливості індійської культури, так і не можуть усвідомити цілісність цієї культури, її спрямованість на внутрішній світ людини та його гармонію.»
Входять учні
Вчитель: «Наші учні зараз розкажуть о деяких особливостях життя будь – якого індуса»
- й учень: «Індуси встають за 1 – 2 години до сходу Сонця, так як за їхніми уявленнями на Землю в цей час спрямовується велика кількість енергії. Проспати цей час – означає лишити себе цієї енергії».
- й учень: « Індуси, тільки- но проснувшись, п’ють теплу воду. Це сприяє виводу шкідливих речовин з організму».
- й учень: « Індуси встають з ліжка з тієї ноги, зі сторони якої в них вільна ніздря. Це сприяє сбалансованому кругообігу енергії. Саме тому є вираз «Встати не з тієї ноги».
- й учень: «Індуси вважають, що для повного здоров’я необхідно митися тричі на день: прийняття душа 1 раз в день дає людині очищення від хронічних хвороб, 2 рази на день – запобігання хронічних хвороб, 3 на день – запобігання хвороб на психологічному рівні (адже деякі дослідження показують, що усі хвороби спочатку виникають на психологічному рівні). Кожен раз після омивання необхідно одягати чисту одежу»
- – й учень: « Згідно індійським уявленням, молоко необхідно пити з 7 до 9 години вечора, таким чином воно краще засвоюється. Також, дуже корисно добавляти різноманітні спеції в молоко – шафран, куркуму, імбір».
- – й учень: «Індуси вважають, що в теплій їжі знаходиться максимум енергії – прани. І готують вони їжу тільки перед її вживанням. Консервована, закупорена їжа, згідно до їхніх уявлень, мертва їжа, яка не містить енергії. Готують вони їжу з радістю, гарним настроєм та добрими емоціями. Хворим людям готувати їжу забороняється.»
- – й учень: «Під час миття індуси спочатку миють стопи, потім – голову. І тільки після цього – решту тіла».
- – учень: «А зараз ми вам покажемо спеціальні вправи, які врівноважують фізичний і духовний світ людини, а також сприяють закріпленню енергії в тілі людини. Ці пози, які називаються асанами, звільняють людину від багатьох хвороб. Саме тому йога й стала популярною на Заході. Багато людей сприймають ії як засіб оздоровлення, але це дуже далеко від дійсності. Адже йога – стиль життя.»
Входять учні. Тихо грає медитативна музика.
1 – учень: «Я покажу вам Двіконасану, вона дуже гарно розтягує грудну клітину, що сприяє збільшенню об’єму повітря, що ви вдихаєте. Це покращує кровообіг, очищує легені та укріплює нервову систему».
Показує
2 – учень: «Я покажу вам Натараджасану. Ця асана впливає на великі і малі суглоби. Дуже корисна при артритах, активно впливає тазостегнових, голіностопні суглоби. Корисна для хребта, нормалізує зір. »
3- й учень: «Я покажу вам Врікшасану. Ця асана стимулює м’язи, розвиває гнучкість рук і ніг, нормалізує кровообіг.»
Показує
4– й учень: «Це Уттхіта Тріконасана. Вона Розтягує і зміцнює стегна, коліна і литки Розтягує стегна, пах, сухожилля, литки, руки, плечі, груди і хребет, стимулює м’язи ділянки живота, допомагає зняти стрес, покращує травлення, знімає біль у спині, має терапевтичний ефект під час неспокою, при плоскостопості, безплідді, болі в шиї, остеопорозі та ішиасі.»
Показує
5-й учень: « Це Уттхіта Хаста Падангуштхасана відноситься до поз, які розвивають координацію, терпіння. Вона інтенсивно розтягує підколінні; допомогає при болях у спині; зміньшує жирові відкладення навколо талії, сідниць,живота; укріплює м’язи спини, стегон; вбирає застійні явища в печінці та підшлункової залози»
Показує
6-й учень: «Це Уттанасана. Вона тонізує центральну і вегетативну нервову систему, покращую мозковий кровообіг, укріпляє та омолоджує пряму кішку та інші внутрішні органи, позитивно впливає на хребет, швидко вбирає стомленість, витягує хребет»
Показує
Вчитель: «Зараз декілька учнів покажуть дихальні вправи – пранаяму – мистецтво керування енергією прани, згідно індійським уявленням»
Виконують два учні, 1 – й учень показую перемінне дихання, 2- й – кумбхаку
( прискорене дихання). Вчитель пропонує усім спробувати ці вправи.
*Перегляд презентації з теми «Культура та релігійні уявлення стародавньої Індії »
*Проведення вікторини
- Столиця Індії. (Нью-Делі)
- Півострів, на якому розташована країна (Індостан)
- Один із богів (має 4 руки і 4 голови). (Брахма)
- Острови, що входять до складу Індії. (Андаманські)
- Священна тварина Індії (Корова)
- Гори на півночі Індії (Гімалаї)
- Вид деревини, стійкий проти термітів. (Тік)
- Жіночий національний одяг (Сарі)
- Замкнуті групи людей, які пов’язані зі спадково закріпленою професією «джаті». (Касти)
- Точка в центрі чола індійських жінок. (Тіка)
- Грошова одиниця Індії. (Рупія)
- Священна річка Індії. (Ганг)
- «Доля» (відплата за добрі чи погані вчинки). (Карма)
- Дерево з особливим ароматом. (Сандалове)
- Річка в Індії. (Інд)
- Колір середньої смуги Індійського прапора, який символізує чистоту й істину. (Білий)
- Стара назва великого міста-порту на північному узбережжі Бенгальської затоки. (Калькутта)
- Гострий перець, який додають до всіх страв на півдні Індії. (Чілі)
Вчитель: «Шановні вчителі та учні! Ви познайомилися з основними моментами культурного й релігійного життя Індії. Такої унікальної системи немає більше у всьому світі. А унікальна вона тим, що спрямована на формування цільної особистості. Саме тому йога, яка є спосібом життя багатьох індусів, перекладається як «зв’язок, єднання». Ми закінчуємо наш екскурс в індійську культуру чудовим віршем про цю дивовижну країну.
Учень:
Глянь, о душе моя,- ось жадана земля,
Ось земля споконвічна прочан.
Глянь на Індію ти, на той берег святий,
Де вселюдства шумить океан.
Ось безмежжя долин, де річок в’ється плин,
Ось замислених гір караван.
Глянь на Індію ти, на той берег святий,
Де вселюдства шумить океан.
Невідомо – звідкіль, валом юрб, наче хвиль,
Лився в Індію людський потік,-
Він ішов звіддалік і губився навік
В океані, як паводок рік.
Тут арійці були, неарійці ішли,
Тут китаєць, і гуни, і патан,
І племен скіфських рід, і могол, і дравид
Позливались в один океан.
Формування здоров’язбережувальної компетентності надзвичайно важливо для школярів. Цей захід яскравий приклад як, використовуючи цікавий матеріал уроку, звернути увагу на фізичні вправи і поєднати їх з темою уроку.
ХХІ століття вимагає від учителів та батьків підготувати дитину до життя у мультикультурному суспільстві. Повага, толерантність, відкритість – ці риси необхідно плекати з раннього віку. Оксана Юріївна підготувала для учнів дуже цікавий і корисний захід, у якому переплелися знання про культуру, побут, географічні особливості Індії.
Шановна Оксано Юріївно, мені також сподобалося ваше заняття. Корисно, яскраво, спортивно, цікаво, пізнавально. І вікторина,і презентація, і спортивні вправи, і цікава інформація. Дякую за конспект.
Позакласний захід про Індію та індійську культуру не залишить байдужим нікого,бо ця екзотична країна захоплює унікальною системою йоги,а також знаннями про збереження здоров”я тілесного та духовного
Спасибі за чудове занурення у світ традицій та культури Індії.Досить цікава та корисна інформація. Дуже сподобалися вправи з йоги та вікторина. На жаль, не має презентації, вона би додала наочності до матеріалу. Дякую.
Як важливо розуміти слова – “Ми різні – в цьому наше багатство, ми разом – в цьому наша сила”. Сподіваюся цей захід допоможе учням це усвідомити. Матеріал заходу сприяє вихованню у дітей моральності, доброти, толерантного ставлення до людей Землі. Я думаю, цей захід залишив незгладимий слід у душі Ваших вихованців.
Шановна Оксано Юріївно! Впевнена, що Ваш урок сподобався учням, а ще більше він сподобався мені, адже познайомившись з публікацією Вашою, тепер я знаю!!! спеціальні вправи, які врівноважують фізичний і духовний світ людини, а також сприяють закріпленню енергії в тілі людини, а це на сьогоднішній час ДУЖЕ ВАЖЛИВО, а також підняла свій рівень щодо культурного й релігійного життя Індії!!! Щиро дякую.
Я, як представник народжених в СРСР, в шкільному віці мала уявлення про чудову Індію тільки з індійських кінофільмів, які з захопленням дивилися різні покоління, а сьогодні наші учні мають можливість детально познайомитися з дивовижним світом стародавнього Сходу, в чому є немала заслуга Оксани Юріївни. Без сумніву, запропонована розробка викличе неабиякий інтерес дітей та посилить мотивацію до вивчення історії.