Конспект розвивального заняття у 1 класі тема: “Космічна подорож”.
Автор: вчитель початкових класів Мельник Тамара Станіславівна
Розвивальне заняття з першокласниками у ігровій формі
Мета: дати дітям первинне уявлення про космос, розвивати пізнавальний інтерес, увагу, пам’ять, мислення, уяву.
Космічна мандрівка
Мета: дати дітям первинне уявлення про космос, розвивати пізнавальний інтерес, увагу, пам’ять, мислення, уяву.
Обладнання: малюнок ракети, стільці, папір, схема Сонячної системи.
Учитель. 12 квітня відзначаємо День Космонавтики. В цей день у 1961 року збулася багатовікова мрія народу про політ у космос. Сонячним квітневим ранком потужна ракета вивела на орбіту космічний корабель «Восток» з першим космонавтом Землі Ю.А. Гагаріним на борту. Політ навколо Землі тривав 108 хвилин.
Так розпочався час космічних ракет, супутників, місяцеходів, міжнародних космічних екіпажів.
Люди завжди мріяли дізнатися про космос більше, адже світ зірок великий і загадковий. В ньому багато незвіданого.
Початок загадки для малюка –
У воротах за поворотом.
Хвіртку він чіпає і. затамувавши подих,
У шпаринку дивиться: «А що там?»
Ростеш ти – загадка в простір блакитний
До небесних злітає висот,
На Сонці виблискує, мерехтить зіркою …
І ти повторюєш: «А що там?»
Точно, як тобі, але ще за старих часів
Хотілося дізнатися звіздарям –
Дивились на Сонце вони, на Місяць
І тихо шепотіли: «А що там?»
…. До невідомих зірок настане черга
Помчати з Землі звіздарям.
Але до мети пробившись, закінчивши політ
Знову погляд спрямують космонавти вперед
І запитають вперто: «А що там?»
А. Дітріх
Сьогодні ми здійснимо мандрівку у космос, побуваємо на різних планетах і дізнаємося багато цікавого. Але спочатку визначимо маршрут. Зразу скажу, назви планет, зазначених у маршруті, не існує – це гра. (Вчитель звертає увагу дітей на схему на дошці)
Завдання: вирішити приклади і з’єднати відповіді у порядку зменшення чисел стрілками.
Отже, маршрут визначено. До старту нашої ракети (демонструється малюнок ракети) залишилось 10 секунд (діти відраховують секунди: 10, 9, 8. 7, …) Старт! (Діти закривають очі, звучить мелодія. Відкривають очі.)
Ми на планеті Звіздарів. Згадайте один з ясних вечорів, коли небо було всипане крихітними світлячками. Це зірки. Вони здаються нам маленькими, тому що знаходяться дуже далеко від Землі. Насправді. Зірки величезні розпечені кулі, що містять газ. Сонце – це теж зірка, найблища до нас. Здавна звіздарі (зараз їх називають «астрономи») намагалися порахувати, скільки всього зірок на небі. Їм на допомогу прийшов телескоп, і тепер можна сказати, що зірок на небі приблизно 200 мільйонів. Всі вони різні: старі і молоді, велетні і карлики. І колір у них різний. Якщо зірка занадто гаряча, то вона білого або ледь блакитного кольору. Якщо прохолодніша, як наше Сонце, то жовтого чи помаранчевого. Холодні зірки червоного кольору.
А тепер – завдання: поміняти місцями однакові фігури і прочитати слово:
Відповідь: космос.
Як по- іншому називається космос? Розшифруйте:
Т І В С Е С В
( Всесвіт. Читаємо справо наліво.)
Всесвіт, або космос, неосяжний. Але пройде багато-багато років. І люди, мабуть, навчаться літати до будь-яких, навіть далеких зірках. Наша ракета продовжує політ. Летимо на планету Загадкову. Тут нас чекають загадки про космос.
- Білі квіточки ввечері розцвітають, а вранці в’януть. (Зірки.)
- Лежить ковдра велика-велика, а не ступиш на нього ногою.(Небо.)
- По блакитному блюду золоте яблучко котиться. (Небо і Сонце.)
- У безмежному океані пливе корабель між вогнями. (Місяць, зірки)
- Не вогонь, а пече, не ліхтарик, а світить, не пекар, а випікає. (Сонце.)
- Всю ніч за хмарами світив ліхтарик з рогами.(Місяць.)
- З якого кошика не п’ють, не їдять, а тільки на нього дивляться?(Сузір’я Великої Ведмедиці.)
- Скільки не їзди, не ходи, кінця тут не знайти.(Земна куля.)
- Навколо рідної матері дев’ять діточок кругами ходять.(Планети Сонячної системи.)
- Прикрашав нічну синь серебристий апельсин. А тільки пройшов тиждень – від нього залишилась часточка (Місяць.)
Наша ракета стрімко рухається до планети Сонячна сімейка. Тут ми дізнаємося про Сонячну систему. Це рідний дім нашої планети Земля.
У зірки під назвою Сонце є велика і дружня сімейка: 9 дітлахів різного віку. Це планети Сонячної системи. Вони розташовані у такому порядку від Сонця: Меркурій, Венера, Земля, Марс, Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун, Плутон. (Демонструється схема Сонячної системи.) Всі вони обертаються навколо Сонця.
А тепер завдання: протягом однієї хвилини запам’ятати назви планет Сонячної системи, а потім записати їх на аркуші. (Діти виконують завдання. Перевірка.)
Прямуємо до планети Веселих чоловічків.
Ми летимо до інших планет!
Оголошуємо всім про це!
Весь іграшковий народ
З нами проситься в політ.
Тулиться зайченя до ракети:
– Полечу я з вами, діти,
На будь-яку з планет,
Де вовків зубастих немає.
Мишки-крихти засміялися:
– Ми літали, не боялися,
Висота – краса,
Жодного кота!
Навіть плюшевий ведмідь
Хоче до зірок полетіти
І з великою ведмедицею
У синьому небі зустрітися.
Г. Бойко
На цій планеті живуть незвичайні чоловічки, які складаються тільки з геометричних фігур. Вони дуже веселі. Завдання: намалювати портрети цих чоловічків, як ви їх собі уявляєте. Наприклад:
Увага! Підлітаємо до планети Фізкультурників.
Життя космонавтів нерозривно пов’язане зі спортом. Навіть знаходячись на борту космічного корабля, вони обов’язково роблять зарядку. (Діти виконують фізичні вправи під керівництвом учителя.)
У польоті космонавти уважно слідкують за стрілками приладів. Уявіть. Що стрілки – це ваші руки. Повторюйте рухи за мною. (Виконуються вправи на розвиток уваги).
Ми на планеті Казкова. Тут ви почуєте казку. Слухати її треба уважно.
Жив на світі Звіздар. Кожну ніч він спостерігав далекі зірки, а вдень вивчав саму близьку зірку – сонце, намагаючись розгадати тайну їх народження, життя і смерті. Але час йшов, Звіздар старів, а тайна залишалася нерозгаданою. І тоді Звіздар вирішив полетіти до Сонця, щоб все побачити самому. «Візьму свою стару карету, запряжу в неї пару сильних коней, та й помчуся!» – вирішив він. «Що ти, що ти, – заскрипіла карета, – мені не витримати такої довгої мандрівки – розвалюсь по дорозі! Адже вона триватиме не менше 500 років! Візьми краще автомобіль».
Послухався Звіздар, вибрав саму швидку і найкрасивішу машину. Ледь він взявся за руль, як загарчав двигун: «Фр-р! Не буду вмикатися! Сто років працювати без відпочинку! Не бажаю!»
«Не погоджуйся. – прошурхотіли шини. – У космосі для машин немає доріг… Нехай візьме літак.»
Відправився Звіздар до літака: «віднеси мене, будь ласка, на Сонце! Я дуже поспішаю. Скільки часу знадобиться для цього?»
«Десять років. Але я не можу виконати твоє прохання. У космосі нема повітря, і моїм крилам не на що опиратися. Іди до моєї сестри – красуні ракети. Тільки вона може літати у безповітряному просторі».
«Ти правильно зробив, що звернувся до мене, чоловіче! – сріблястим голосом проспівала ракета. – Не пройде й року, як ми будемо у цілі. Я сама витривала, сама швидка, я одна знаю туди дорогу. Сідай!
Тільки було Звіздар зібрався зайняти місце у кабіні корабля, як із-за хмар виглянуло Сонце і його золоті проміння бризнули у всі сторони. Один сонячний промінь торкнувся щоки Звіздар і прошепотів: «Ракеті потрібен рік, а мені лише 8 хвилин. Полетіли?»
Зрадів Звіздар, потягнувся за сонячним промінням – і зник з очей…»
Учитель. Звичайно, це казка. Насправді ніхто на сонячному промені не літає, але вчені всерйоз думають над тим, як «приручити» світловий промінь. Адже він дійсно літає швидше всіх на світі. Ну а поки у космос піднімаються тільки ракети.
Я просила вас уважно слухати казку. А тепер спробуйте відповісти на питання:
- Що спостерігав Звіздар уночі? (Зірки.) А днем? (Сонце.)
- Куди вирішив полетіти Звіздар ( до Сонця.)
- Які види транспорту вирішив використати Звіздар , щоб здійснити свою мрію? Назвіть їх у тому ж порядку. (Карета, автомобіль, літак, ракета, сонячний промінь)
- Скільки часу потрібно ракеті, щоб долетіти до Сонця? (Рік)
- Скільки часу знадобиться сонячному промінню? (8 хвилин.)
Закінчуємо мандрівку відвідуванням планети Розваг. Тут вас чекає гра під космічною назвою «Центрофуга». Центрофуга – це пристрій, який використовується при тренуванні космонавтів. Проводяться декілька ігор на розсуд вчителя (вихователя)
Найбільше учні люблять на уроках подорожі, а на такому занятті дітям відкривається світ космічної системи. Цікаві форми роботи з використанням ігрової методики дозволяють учням поповнити свої знання на високому рівні. Дякую.
Хороший виховний захід про космос, який варто провести усім напередодні Дня космонавтики. Учні в доступній формі одержали уявлення про космос, планети. Сплановані види роботи не тільки розширюють світогляд першокласників, а й поглиблюють знання з інших предметів. Ваша робота заслуговує уваги вчителів початкових класів.
Пізнавальне заняття для першокласників, на якому вчитель у цікавій формі дає учням первинне уявлення про космос. Діти, подорожуючи по вигаданих планетах, знайомляться із будовою Сонячної системи, відгадують загадки, розв’язують приклади, малюють портрети незвичайних чоловічків. Сподобалася казка про Звіздаря. Переконана, що від такого уроку учні отримають велике задоволення.
Тамаро Станіславівно!Дуже творчий ігровий урок,який знайомить діток із найбільшою загадкою людства – космосом.Тема для 1 класу хоч і складна,але ви доступно за допомогою казкової гри дали поняття про космос.Сподобалася планета веселих чоловічиків.Дякую
Тамара Станіславівна, спасибі за цікавий, змістовий конспект розвивального заняття. Завдання, прийоми ігрової технології, безумовно, сприятиме атмосфері співпраці. Вважаю, ця космічна подорож дуже сподобалася дітям.
Заняття має дійсно розвиваючий характер для першокласників. Багато термінів, нових слів, що стосуються теми, вони почули вперше. Це не просто подорож у космос, а казкова подорож. Граючись діти вивчили назви планет Сонячної системи, дізнались нове про зірки і Сонце.
Цікаве, захоплююче заняття! Багато різних загадок, віршів про планети, про космос, про Гагаріна, сама форма проведення заняття завжди цікава для дітей – всі діти люблять подорожувати, тим більше по космосу,