Конспект урока з біології в 8 класі “Енергетичні потреби організму. Типи поживних речовин.”
Автор: вчитель біології Шведун Ганна Григорівна
Урок з теми ” Обмін речовин” дає можливість учням зрозуміти процеси, заради яких відбувається живлення організму людини, а саме – отримання поживних речовин з їжі для забезпечення будівельним матеріалом та енергіію.
Залучення учнів до складання схем та моделювання процесів сприятиме кращому оволодінню матеріалом теми. Учительська презентація також допоможе колегам у проведені уроку.
Мета – навчальна: вміти характеризувати їжу як джерело енергії, пояснювати функціональне значення для організму білків, жирів, вуглеводів, вітамінів, води і мінеральних речовин; обмін речовин та енергії між організмом і оточуючим середовищем;
– виховна : формувати науковий світогляд, уявлення про здоровий спосіб життя і його залежність від складу їжі.
– розвивальна: сприяти розвитку в учнів навичок мислення високого рівню ( аналіз, синтез, оцінювання, розуміння, використання).
Тип уроку: засвоєння нових знань
Методи: словесний (розповідь, бесіда, дискусія), наочні (демонстрація малюнків, презентації, етикеток від продуктів харчування), практичний (моделювання).
Обладнання: етикетки від продуктів харчування, роздавальний матеріал для моделювання, схема обміну речовин і енергії в організмі, учительська презентація.
Епіграф уроку: «Ми є те, що ми їмо»
Народна мудрість
Хід уроку.
І. Мотивація навчальної діяльності ( Слайд 1.)
Вам відома дитяча пісенька ( Слайд 2.)
« Из чего же, из чего же, из чего же
Сделаны наши девчонки?…»
Звичайно, що жоден із цих продуктів безпосередньо не є будівельним матеріалом тіла людини.
– А як же тоді розуміти народну мудрість: «Ми є те, що ми їмо»? ( Слайд 3, 4)
– І для чого ми це робимо?
Вам відомо, що живлення- це одна із обов’язкових властивостей організму. Речовини, що входять до складу їжі, організм використовує як пластичний (будівельний) так і енергетичний матеріал.
- Що може слугувати їжею для людини?
- Де у їжі міститься енергія і яким чином звільнюється?
- Яким чином організм людини забезпечує себе усім необхідним?
- Чи може їжа приносити шкоду?
На ці та деякі інші питання ми будемо шукати відповіді протягом уроку.
ІІ. Повідомлення теми, мети і задач уроку.
Запис теми уроку в зошитах, організація роботи в групах.
ІІІ. Сприймання і первинне усвідомлення нового матеріалу.
- Складові продуктів харчування та їх значення.
– Що може слугувати їжею для людини? ( проводиться дискусійне обговорення питання), потім робота зі слайдом 5 (необхідно розподілити поняття із переліку на 2 категорії: продукти харчування та поживні речовини)
– Які речовини називаються поживними? ( Слайд 6).
– Чому нуклеїнові кислоти, вітаміни та мінеральні солі не вважаються продуктами харчування? ( Слайд 7.)
Пропонується учням розглянути етикетки продуктів харчування на столах та виявити, яких саме речовин вони містять найбільше. Група отримує назву відповідно до назви речовини. Утворюється 6 груп: « Білки», « Вуглеводи», Жири», « Вода», « Мінеральні солі», «Вітаміни». Відповідно до назви групи учні отримують наступні завдання.
Група « Білки»: 1) опрацювати матеріал підручника та додатково наданий матеріал і підготувати коротку розповідь про значення білків в організмі;
2) скласти схему перетворення білків в організмі.
Група «Жири»: 1) опрацювати матеріал підручника та додатково наданий матеріал і підготувати коротку розповідь про значення жирів в організмі;
2) скласти схему перетворення жирів в організмі.
Група «Вуглеводи»: 1) опрацювати матеріал підручника та додатково наданий матеріал і підготувати коротку розповідь про значення вуглеводів в організмі;
2) скласти схему перетворення вуглеводів в організмі.
Група «Вода»: 1) опрацювати матеріал підручника та додатково наданий матеріал і підготувати коротку розповідь про значення води в організмі;
2) скласти схему перетворення води в організмі.
Група «Мінеральні солі»: 1) опрацювати матеріал підручника та додатково наданий матеріал і підготувати коротку розповідь про значення мінеральних солей в організмі;
2) скласти схему перетворення мінеральних солей в організмі.
Група «Вітаміни»: 1) опрацювати матеріал підручника та додатково наданий матеріал і підготувати коротку розповідь про значення вітамінів в організмі;
2) скласти схему перетворення вітамінів в організмі.
Час роботи над завданням – 3 хвилини; час доповіді по завданню – по 2 хвилини ( у той час як один учень відповідає з місця, інший креслить схему на дошці)
Перевірка завдання проводиться за слайдами 8-13.
- Енергетичні витрати організму мають забезпечити передусім підтримання життєво важливих функцій у стані спокою, а також виконання різноманітних видів діяльності. Вони зумовлені характером діяльності людини, віком, статтю. Організм потребує додаткової енергії у зв’язку з інтенсивним ростом і розвитком ( слайд 14).
- Отримання енергії внаслідок розщеплення речовин та її використання у процесах синтезу.
Проводиться перегляд фрагменту учительської презентації (розрив хімічних зв’язків і вивільнення енергії: слайди 15-18).
Схеми перетворення органічних та неорганічних речовин в організмі:
Учням пропонується в групах здійснити моделювання і відповісти на питання: «Звідки береться енергія у речовинах? Чому одні речовини утворюють при розщеплені більше енергії ніж інші? Чому деякі речовини не утворюють енергію ?»
Організується моделювання в групах згідно із схемами, що з’явилися на дошці.
Учні отримують моделі відповідних речовин, де кількість хімічних зв’язків та їх здатність утворювати енергію різна. Їм необхідно спочатку розділити молекули на складові по хімічним зв’язкам, а потім об’єднати у новому порядку (Слайди 15-18).
Розрив хімічних зв’язків із вивільненням енергії:
IV. Осмислення зв’язків і відношень в об’єктах вивчення.
Складання схеми обміну речовин та енергії.
Схема складається поетапно з поясненням і одночасово демонструється в учительській презентації ( Слайд 19).
– Чи змінюються співвідношення між асиміляцією та дисиміляцією в різні періоди життя людини?
V. Узагальнення і систематизація знань.
- Яка відмінність між поняттями «поживні речовини» та «продукти харчування»?
- Чи усі речовини, що входять до складу їжі є поживними?
- Чому при нестачі харчування говорять про білковий дефіцит у раціоні, а не вуглеводний або жировий?
VІ. Застосування знань в різних ситуаціях ( Слайд 20).
- Як змінюється обмін речовин під час емоційного напруження та інтенсивної розумової праці?
- Білу мишу годували виключно білками й не давали їй вуглеводів. Після смерті миші в її печінці букв виявлений глікоген. Звідки він там узявся?
VІІ. Рефлексія « Зарядка» ( Слайд 21).
- присісти – низька оцінка, негативне ставлення;
- залишитися стояти, руки вздовж тулуба – задовільна оцінка, спокійне ставлення;
- стоячи зігнути руки у ліктях – гарна оцінка, позитивне ставлення;
- підняти руки догори, поплескати в долоні – висока оцінка, піднесене ставлення.
- Підведення підсумків уроку. Оголошення та коментування оцінок.
VІІІ. Домашнє завдання.
- вивчити параграф підручника.
- підготувати презентацію « Українські страви»
Презентація до уроку
Розробка дуже сподобалась. Процеси, заради яких відбувається живлення організму людини, а саме – отримання поживних речовин з їжі для забезпечення будівельним матеріалом та енергіію закладені у створенні схем, блоків, таблиць, ланцюгів. Це все сприятиме кращому оволодінню матеріалом теми. Дякую вам велике.
Колега цікаво виклала матеріал: за допомогою вставки фігур, на слайді, зобразила життєво важливі процеси, розпад білків, жирів, вуглеводів. Підтримаю прагнення вчителя заохочувати до здорового способу життя через вибір продуктів, тому що людський організм – це відкрита система і нам потрібно піклуватися про склад їжі, а не тільки кількість. На 19 слайді бажано змінити фон на світлий, а літери на темний колір. Дякую.
З конспекту уроку видно, що учителем застосовувалися методи організації та здійснення навчально-пізнавальної діяльності учнів: словесні (бесіда), практичні (завдання групові та індивідуальні; робота з підручником), інтерактивні наочні( презентація, схеми, моделювання). З метою успішного здійснення розвитку пізнавальних можливостей учнів, якісного засвоєння учнями знань ( які мають велике практичне значення для здорового образу життя) вчитель застосував короткочасну проектну діяльність. Органічно до теми уроку підібрані запитання для систематизації і рефлексії (зарядка). Шведун Г. Г. розробила якісний, насичений урок, який цілком відповідає вимогам сучасного уроку. Дякую .
Урок побудовано з активним використанням підручника та додаткового роздавального матеріалу під час вивчення нової теми. Навчити та закріпити в учнів вміння працювати з текстом підручника сформує вміння та навички самостійного здобуття знань, що значно знадобиться їм при навчанні у ВНЗ освіти.
Ганно Григорівно! Сподобалося, що Ви провели мотивацію роботи на навчальний рік. Ви вчите учнів самостійно здобувати знання, працювати в групах, дискутувати. Використали різноманітні методи і прийоми. Цікава рефлексія. Дякую.