mail@urok-ua.com

Конспект урока з біології в 8 класі «Загальна характеристика сенсорних систем. Будова аналізаторів».

Автор: вчитель біології Турська Олена Миколаївна

Screenshot_5Цей урок дає можливість учням зрозуміти досить складну тему, в якій пояснюються процеси сприйняття оточуючого середовища організмом, робиться аналіз механізму обробки та аналізу отриманої інформації.


 

Мета: дати загальні уявлення учням про аналізатори та їхнє біологічне значення  для організму, розвивати творчу та пізнавальну  активність, виховувати дбайливе ставлення учнів до свого здоров’я.

Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів:

Сьогодні ми розпочинаємо роботу над новим та цікавим розділом «Зв’язок організму людини з навколишнім середовищем». Ми знаємо, що людина та середовище це дві невіддільні частини.

Епіграфом нашого уроку є слова французького письменника О.Бальзака, який сказав: «…Відчуття – це сама яскрава частина нашого життя…».

Питання до учнів: Чому він так сказав? А які є відчуття? Яким чином ми одержуємо інформацію про навколишній світ?

Дослід: треба один охочий учень, який з зав’язаними очима отримує плід мандарина і повинен його розпізнати за допомогою органів дотику, нюху, потім  зору та вже на перерві смаку.

Визначення мети:

Отже, ми з’ясуємо особливості сприйняття відчуттів з середовища. Але чи достатньо цієї  інформації для організму? (Ні, треба її аналіз. А хто його виконує? Мозок). Тому, ми з’ясуємо зв’язок мозку як складової нервової системи, яку ми закінчили вивчати  та органів чуття, що дають нам інформацію про навколишній світ та познайомимося з такими поняттями як «сенсорна система» та «аналізатор». Ми дізнаємося : як вони працюють; настільки це важливо в повсякденному житті; чи  порушує  щось їх діяльність. І саме головне: як запобігти порушенням їх роботи.

Організація виконання плану діяльності:

Повідомлення теми. Запис у зошит.( Слайд 1).

План уроку. Запис домашнього завдання.( Слайд 2).

Поетична хвилинка:(слухайте та включаєте свою уяву)

Заходжу в ліс,безмежний і зелений

Такий прекрасний,незбагнений

І бачу світ птахів барвистий

І чую спів їх голосистий.

Я йду барвистими лугами.

Неначе дорогими килимами

Який же світ наш кольоровий,

Який він гарний і чудовий

І всю цю радість від життя

Дарують ….органи чуття.

Вчитель: які у вірші є основні органи відчуття?(зір та слух). Часто виникають комбінації відчуттів. Цікаво вам дивитися фільм без звуку?(обговорення).

А якою ще є інформація з середовища? Які органи чуття їх сприймають( Слайд 3-аналіз).

Довгий час не було пояснення взаємозв’язку мозку та органів чуття. Аж поки російський вчений Павлов не дав цьому підтвердження. Який же його вклад в науку?(виступ учня з випереджальним завданням – слайд 4).

Отже, головне, що вчений довів, що інформація, що надійшла ззовні, аналізується в корі головного мозку. За Павловим, весь навколишній світ сприймається особливими фізіологічними системами – сенсорними. ( Слайд 4-переклад понять)

На стор.182 підручника Соболь В.І.,(2016р) -1 абзац – визначення «сенсорна система» – зачитайте. Отже, які 3 важливі складові слова цього поняття? (отримують, передають, аналізують). Тому, сенсорні системи часто називають «аналізатори». Записуємо визначення в зошит.

За Павловим кожна сенсорна система або аналізатор складаються з 3 складових ланок (мал. 92 ,стор.182- аналіз):

1.периферична(сприймальна)- органи чуття;

2.провідникова-нервові шляхи по яким передається збудження;

3.центральна ( що аналізує) – мозкові центри.

Детальніше про складові:

1.периферична: в органах чуття є спеціальні нервові закінчення або клітини,що сприймають подразнення і перетворюють їх у нервові імпульси – це рецептори.

Класифікація рецепторів:

1) за місцем розміщення – а) внутрішні-сигналізують про процеси у внутрішніх органах-їх близько 1 мільярда; б) зовнішні-розміщені на поверхні шкіри та органів чуття(в 1см2 шкіри-200-400 шт., а загалом на поверхні шкіри-до 8 млн.)

2) за природою подразнення розгляньте мал. 93, де є класифікація рецепторів. Розгляньте підписи до малюнка.

Дослід. Закрийте очі та проведіть долонею по поверхні парти. Яку інформацію ви отримали дотиковими рецепторами?

2.провідникова: прочитайте  2й абзац на стор.183, з’ясуйте,що складає цю ділянку сенсорної системи (ушкодження будь якої частини  сенсорної системи призводить до втрати здатності подразника,а особливо провідникової ланки-наприклад пошкодження слухового нерва призведе до втрати слуху)

3.центральна: конкретні ділянки мозку, де відбувається аналіз,синтез, розрізнення,упізнавання,запам’ятовування. Це забезпечують нейрони кори великих півкуль( слайд 5,6).

На стр.184 знайдіть завдання «Навчаємося пізнавати» – готуємо таблицю для заповнення,працюємо самостійно,перевіряємо разом.

Властивості сенсорних систем ( слайд 7).

1.спеціалізація-певний вид подразнень-певна сенсорна система. Наприклад світло подразнює рецептори ока.

2.тренування(вправляння) – тривала дія = розвиток сенсорних систем = наприклад унікальний слух у музикантів.

3.взаємодія( наприклад зір та смак – коли яскравий посуд чи стіни кухні підсилюють апетит)

4.взаємодія(компенсація) – люди з вадами зору більше використовують дотик та слух –  шрифт Брайля. Що вам відомо про нього?

Контрольно-оцінюючий етап:

Підсумком уроку є перегляд невеликого відеосюжету. Будьте уважні, щоб дати відповіді на мої питання,після перегляду.

  • Що називають сенсорними системами?
  • Назвіть основні сенсорні системи.
  • Чи є зв’язок сенсорної системи та органів чуття?
  • Як пояснити вислів французького фізіолога Клода Бернара «…Життя – це лише зв’язок між організмом і зовнішнім середовищем..»(обговорення)

Виконання вправи «синквейн» на поняття «Аналізатор». Обмін результатами. Виставлення оцінок.

Презентація до уроку

Завантажити презентацію на диск

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 коментарі

  1. Без сенсорних систем не було б сприйняття оточуючого середовища. Сама розробка і непогана, але слайди треба підкорегувати, і чому слайд 2 д/з стоїть на початку, а не в кінці?

  2. Одна з складних і цікавих тем- сенсорні системи. Обсяг матеріалу відповідає вимогам чинної програми з біології. В конспекті уроку подано просте і зрозуміле формулювання складових ланок сенсорної системи за Павловим.