mail@urok-ua.com

Конспект уроку, 4 клас. Природознавство: Рослинний і тваринний світ Південної Америки.

Автор: вчитель початкових класів Зоріна Лариса Василівна

Screenshot_13Конспект уроку насичений цікавими вправами, завданнями , які урізноманітнюють роботу вчителя


 

Тема. Рослинний і тваринний світ Південної Америки.

Мета. Розширити уявлення учнів  про природи Південної Америки; розвивати пізнавальний інтерес; виховувати бережливе ставлення до природи.

Обладнання:

Хід уроку

І. Організаційний момент

Створення емоційного налаштування на урок.

– сьогодні ми урок природознавства розпочнемо не за партами, а в колі. Запрошую вас усіх створити велике коло і взятися за руки. Погляньте один на одного і повторіть за мною такі слова:

Тепло своїх долоньок я друзям віддаю.

Урок новий цікавий

Я з радістю почну.

З цієї хвилини ми стали друзями, а тому  можемо поділитися один з одним найзаповітнішими мріями.  Розкажіть , про що ви мрієте? ( кілька дітей відповідає)

Ваша мрія буде почута і обовязково збудеться, бо наше коло не просте, це коло справжньої дружби.

Бажаю, щоб ваші мрії збулися якнайшвидше. ( Діти сідають)

Запрошую вас усіх зайняти свої робочі місця.

У мене теж є мрія. Я хочу побувати  на одному з найвологіших материків планети. Спробуйте  відгадати назву цього материка. ( Прикріплюю набір букв  )

 Гра «Дешифрувальник»»

ЯПІЯВЯДЕЯЯННЯА  ЯАМЯЕЯЯРЯИЯКАЯ

( Прочитайте назву материка , без букви , яка повторюється)

Південна Америка

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Що вам відомо про цей материк?

– Покажіть на карті , де він знаходиться ?

– В якій півкулі? (Західній)

– Що вам відомо про розмір цього материка? (Посідає четверте місце за площею)

– Якими океанами він омивається материк? (Атлантичним та Тихим)

– На якому материку ми з вами живемо? ( Євразія)

Зверніть увагу на відстань між цими материками. Яким видом транспорта   найзручніше вирушити у подорож ( на літаку)

Подорожуючи на літаку до Південної Америки я очікую , що ви будете на уроці

( прикріплюю великі букви УРОК)

У- уважними,

Р – розумними

О – організованими

К – кмітливими

– А чого ви очікуєте від уроку?

Щоб відправитись у подорож  ми повинні дізнатися чи дозволяють нам подорожувати погодні умови подорожувати . Тому заслухаємо повідомлення учня-синоптика.

 Фонологічні спостереження

Гра «Інтервю про погоду» ( з мікрофоном)

( Один з учнів  виконує роль кореспондента, ставить запитання однокласникам. Відповідає той до кого підходить кореспондент)

Запитання :

– Яка зараз пора року?

– Який сьогодні день?

– Яке число і місяць?

-Яка температура повітря?

-Який стан неба?

– Чи є вітер? ( Діти записують погоду в календар спостережень)

Погодні умови нам сприяюють вирушити нам у подорож. Сідайте зручно і відправляємося у політ.

Оголошення теми і мети уроку 

План уроку 

            ? – Дізнатися про рослинний і тваринний світ

  • Прочитати про представників рослинного  світу, та мешканців тваринного світу Південної Америки.
  • Попрацювати в групі.
  • Пограти гру.
  • Провести вікторину.
  • Зробити підсумок уроку. 

Робота над темою уроку

  1. Розповідь вчителя

Наш літак приземляється на материк. Давайте подивимось навколо і дізнаємося , які рослини ростуть  у Південній Америці. ( рослини тропічних лісів, савани, степів, пустель)

Тваринний світ (рослини тропічних лісів, савани, степів, пустель)

  1. Робота з підручником. ( по рядах)
  2. Робота в парах ( картки)

Причинно-наслідкові звязки

– Чому найбільше рослин  у вологих  тропічних лісах?

– А хто скаже скільки тисяч видів рослин є в тропічних лісах?( 40 000)

– А в пустелі приблизно10 000.

Робота в зошиті.

 Гра «Фрукти і продукти»

На столі лежать фрукти та овочі. Потрібно відібрати ті які мають походження з Пд.Америки 

Хвилинка – цікавинка про картоплю.

Їхали мандрівники дорогою і шукають, де б його встановитись ніччю. Сіли вони в лісу. Нарвали сухого бур’яну, щоб топить, і розклали вогонь. Пішов мандрівник ще вирвати сухого бур’яну. Зустрічає зелень, а на тій зелені ростуть маленькі квіточки. Мандрівник узяв і вирвав. Дивиться, що здорові грудки якоїсь рослини. Кинув мандрівник грудки рослини у вогонь. Настав ранок. Вони взяли ці грудки і почали їсти. їм сподобалось, і пішли й ще вирвали грудки.

Поїхали мандрівники в місто і роздали людям ці грудки, щоб посадили. Через деякий час люди догадались, що ця рослина називається картоплею.

Вперше знайшли та почали використовувати картоплю як поживну речовину жителі озера Тітікака.

Картопля – джерело вітаміну С. У картоплі є й інші важливі вітаміни В2, В6, РР, але в невеликих кількостях. Поживності картоплі надають вуглеводи у вигляді крохмалю.

Картопляні чіпси
Цікава випадковість допомогла народитися на світ картопляним чіпсам . У 1853 році в одному з містечок штату Нью – Йорк весь персонал ресторану стояв на вухах через одного особливо прискіпливого відвідувача. Залізничний магнат Корнеліус Вандербільт знову і знову відмовлявся від принесеної йому картоплі фрі, кажучи, що картопля в блюді надто волога і товсто нарізана. Коли чергова порція була відкинута, кухар Джордж Крам вийшов з себе і вирішив помститися клієнту. Крам навмисно тонко нарізав скибочки картоплі та обсмажив їх в олії до абсолютно сухого стану. Дивно, але примхливий Вандербільт захопився цією стравою. Картопляні чіпси тут же стали головними в меню, а потім завоювали світову популярність .

Південна Америка є батьківщиною картоплі, помідорів, кукурудзи, шоколадного дерева, ананасу

Вікторина «Так чи Ні»  (Сигнальні картки)

  • В річці Амазонка живе  хижа риба пінгвін? (ні, піранія)
  • Лінивця можна зустріти на деревах в Південній Америці? (так)
  • Напій кока-кола можна виготовити з дерева кола? (так)
  • Ягуар живе в пустелях?(ні, тропічні ліси)
  • Руді мавпи можна зустріти в тропічних лісах? (так)
  • Мурахоїд вкритий панцерем? (ні, панцерник)

Підсумок  уроку

Чого нового дізналися на уроці?

– Які завдання сподобалися на уроці?

– Чи справдилися ваші очікування?

Усміхнись усім навколо,

Небу, сонцю, квітам, людям.

І тоді обов’язково День тобі веселим буде.

Оцінювання

Сьогодні моїми помячниками на уроці були ваші правильні та змістовні відповіді.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

5 коментарів

  1. Конспект уроку відповідає темі та меті. На мою думку, мета уроку чомусь не поширена. Вчителька відмітила, що урок насичений цікавими вправами і завданнями. Погодьтесь, як для 4 класу – завдань не багато. Подано цікавий матеріал про добре відому всім картоплю. Можна було підготувати повідомлення і про інші рослини, або дати завдання додому, хоча б індивідуально. А взагалі учням на уроці сподобається.

  2. Конспект цікавий, але на мою думку не зовсім розгорнутий. Ви вирушили у подорож на літаку , а назад, що не повернулися? Також не побачила у конспекті фізхвилинки. А яке обладнання використовували? Мені здається, що це якись черновий варіант учителя.

  3. Уроки в початковій школі – це дійсно уроки, на яких можна багато чому повчитися. Це стосується і уроку Лариси Василівни, складається думка, що це не урок, а просто – захоплююча гра, урок – політ, з використанням елементів тренінгової роботи -” Коло “( початок уроку). Всі різноманітні форми роботи швидко змінювали одна одну ( все як у польоті – швидко!) і виникало одне запитання – що ж далі? А далі – хвилинка – цікавинка про картоплю, вікторина і…. дзвінок, урок закінчився! Дякую за любов до природи та дітей!

  4. Цікавий, змістовний урок. Дібрані завдання розвивають мислення, узагальнюють вивчений матеріал. Емоційний початок уроку спонукає учнів працювати із задоволенням, допомагає в цьому план роботи. Дізналися додаткові відомості про картоплю. Подорож до Південної Америки вдалася, але, на жаль, учні до дому не повернулися.

  5. Ларисо Василівно, дуже вдала подорож: надзвичайно легкий в сприйнятті і глибокий по змісту та формах роботи урок. Майстерно проведене емоційне налаштування на урок дало потрібну мотивацію та високу ефективність навчального процесу. Увесь урок пройшов на “УРА!” Спасибі, було чому повчитися.