Конспект уроку з географії для 7-го класу на тему: “Природні зони Південної Америки”

Автор: вчитель географії Рева Тетяна Адамівна

Розробка уроку з використанням ІКТ (інтерактивна презентація-гра Ерудит) де учні працюють у групах заповнюючи таблицю Природні зони Пд. Америки. Присутнє випереджувальне завдання.


 

Мета: поглибити поняття природної зони; познайомити з природними зонами Південної Америки, вміти узагальнювати і робити висновки на відповідних етапах уроку, працювати в парах, оцінювати свою діяльність на уроці.

Обладнання: фізична, кліматична карти Південної Америки, карта природних зон Південної Америки, малюнки із зображенням природних зон Південної Америки, картки з текстом по природних зонах.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Пошта.

Діти у конвертах отримують завдання для перевірки ДЗ:

  • У яких кліматичних поясах лежить Пд.Америка?
  • Чому Пд.Америка найвологіший материк на Землі?
  • До басейну якого океану належать річки Пд.Америки?
  • Який тип живлення характерний для річок Пд.Америк?
  • Назвати і показати на карті найбільші річки і озера материка.

ІІІ. МНД

Сьогодні на уроці ми продовжимо нашу подорож по материку Південна Америка.
Повідомлення плану уроку.

– Що за планом потрібно вивчати після внутрішніх вод материка?

Пишу на дошці словосполучення “природна зона” – назвіть асоціації, які виникли у вас з цим словосполученням.

Діти, скажіть, що ж таке природна зона?
Природна зона – це велика територія суші, де склалися певні взаємозв’язки компонентів природи: рослин, тварин, ґрунтів, клімату, і т.д.; широтна смуга з більш-менш однорідними компонентами природи.

Знаючи, що таке “природна зона”, сформулюємо мету уроку.

Робота з атласом. По карті атласу визначте, в яких природних зонах розташований материк Південна Америка?

Клас ділиться на 4-5 груп, одержують завдання по Додатку 1.

Робота з підручником.

Заповнити таблицю (Додаток 1), в якій буде дана характеристика природних зон материка.

Які ПЗ найбільші за площею? Чим це пояснити?
Учні працюють з атласом, називають природні зони.

Приблизна відповідь: Більша частина материка лежить в екваторіальному і субекваторіальному кліматичних поясах, це область зниженого тиску (в субекваторіальному – влітку), де переважає жаркий і вологий клімат, тому більшу частину займають вологі екваторіальні ліси.

Висновок: ми дізналися, як розташовуються природні зони на материку Південна Америка, які рослини, тварини, ґрунти і діяльність людини.

IV. Основна частина уроку.

Сьогодні ми будемо працювати в 4 групах. 1 група отримує завдання вивчити особливості природної зони – вологі екваторіальні ліси (сельва), 2 група – зона саван (кампос), 3 група – зона степів (пампа), 4 група-зона напівпустель (Патагонія).

Учні заповнюють таблицю “Природні зони Південної Америки” (додаток 1)
Кожний працюючий в групі працює зі своїм текстом (використовує текст підручника, атлас, додаткову інформацію). Знайомиться, аналізує і виписує в зошит ключові положення даної природної зони.

Обмін інформацією, обговорення вивченого всередині групи.

З різних груп разом збираються учні, які працювали з однаковими джерелами. Потім створюється група експертів У кожній виявляються фахівці по одній темі, наприклад, географи або біологи. Діляться один з одним отриманою інформацією, вносять доповнення, записують в таблицю дані, яких у них немає. Потім всі повертаються в свої вихідні групи. Обговорення відбувається всередині групи: кожен ділиться з учасниками своєї групи тією інформацією, яку він дізнався. Група становить єдину схему – конспект “Природні зони Південної Америки”.

Представник від групи повідомляє складену схему

Під час виступу всі інші учні класу вносять дані в таблицю “Природні зони Південної Америки”, доповнюють.

Повідомлення учня. Випереджувальне завдання:

Юка кущовидна. Родина Агавові (Agavaceae). Батьківщина – вологі субтропіки Південної Америки. Юка – вічнозелені, дерев’янисті рослини з невисоким, малогіллястим або зовсім не гілкуючимся стеблом, іноді стебло майже відсутнє і над землею підноситься лише пучок широкого, мечоподібного листя. Листя розташоване спіраллю навколо невисоко стовбура. Суцвіття (мітли) дуже крупні, до 200 см завдовжки, прямостоячі, що виходять з середини листової розетки. Квітки дзвонові, до 7 см і більше завдовжки, пониклі, білі. Плід – крупна, до 10 см, суха або м’ясиста коробочка з округлим, чорним насінням до 1 см в діаметрі.

На Україні Юку культивують на Чорноморському узбережжі в Криму з 1816 р. Особливо відомі юка нитчаста, юка славна (Yucca gloriosa), юка алоєлистна. Два останні види морозостійкі і витримують температуру до −15 ° С.

Із твердих листків юки отримують міцне технічне волокно, з якого виробляють мотузки, щітки, рибальські приладдя тощо. З квіток юки слонової жителі Пд.Америки готують салат. Багато видів юки використовують в якості живих огорож.

Перші джинси були зроблені саме з юки, а не з бавовни. Навіть зараз найякісніші джинси роблять з ниток, що містять бодай кілька відсотків волокон з листя юки.

V. Підведення підсумків уроку

Гра “Ерудит” (презентація до уроку)

Рефлексія
– У яких природних зонах розташований материк Південна Америка?
Сельва, пампа, льянос, кампос, Патагонія

З якими новими поняттями ми познайомилися?
Учні дають поняття новим визначенням.
Що вони означають?
Виставлення оцінок.
Домашнє завдання: вивчити § 34
Дякую за увагу!

Додаток 1.                                                Природні зони Південної Америки.

Природна зона Грунти Рослинність Тваринний світ Діяльність людини
Вологі екваторіальні ліси Червоно-жовті фералітні Сейба, динне дерево, шоколадне дерево, пальми, фікуси, гевея, латаття Вікторія-регія Ягуар, капібара, анаконда, колібрі, тукани, папуги, піранії(р. Амазонка)
Савани і рідколісся Червоні фералітні Злакові і бобові трави, пальми, мімози, кебраччо Олень, свині-пекарі, броненосець, крокодил, ягуар, пума, мурахоїд, страус нанду
Субтропічні степи Червонясто-чорні родючі

 

Пампасова трава, ковила, бородань, дике просо Пампасовий олень, пампасова кішка, лама, страус нанду, гризуни
Напівпустелі і пустелі Сіро-коричневі, сіро-бурі Мізерна: злаки, колючі кущі, кактуси Гризуни, віскаша, нутрії(болотяний бобер).

 

Презентація

Завантажити презентацію на диск

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *