mail@urok-ua.com

Конспект уроку 5 клас з основ здоров`я. Принципи і методи загартвування

Автор: учитель біології Городецька Марія Валеріївна

Городецька Марія ВалеріївнаПлан – конспект уроку містить як традиційні, так і сучані форми і методи роботи з учнями,а також елементи тренінгу.


 

Тема: Принципи і методи загартовування.

Мета:

  • Сформувати в учнів поняття про загартовування, ознайомити їх з

впливом загартовування на організм, про заходи і засоби загартовування; дати дітям елементарні поради загартовування; зміцнювати бажання щоденно піклуватися про своє здоров’я;

2) розвивати навички роботи в групі, мислення, увагу, пам`ять;

3) виховувати дбайливе ставлення до свого здоров`я.

Обладнання: підручник, презентація, фотографії.

Основні поняття: загартовування, загартовування сонцем, водою, повітрям.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент.

«Мій настрій». Учитель і учні за допомогою жестів показують свій настрій на початку уроку.

II. Актуалізація опорних знань.

2.1 «Народна скарбничка» «Відгадай загадку».

  • Усі його люблять, усі його чекають, а хто подивиться – кожен скривиться(сонце).
  • Гріє, гріє, припікає всіх у воду заганяє. (Сонце).
  • Куди вступиш – всюди маєш, хоч не бачиш, а вживаєш (повітря)
  • Що це? Воно таке велике, що займає цілий світ, воно таке маленьке, що в найменшу щілину зайде. (Повітря)
  • Без рук, без ніг, а цілий світ пройде? (вода)
  • Мене п’ють, мене ллють, усім потрібна я. Хто я така? (Вода)
  • Чого не в кімнаті, ні на вулиці не побачиш?(повітря)
  • Що сходить без насіння?(сонце)
  • Що шумить без вітру?(вода)

Як ви вважаєте, як дані чинники, фактори навколишнього середовища пов`язані з нашим здоров`ям? Роблять нас міцними, загартованими.

Яка складова здоров`я відповідає на відсутність хвороб і імунітет.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Обговорення проблемної ситуації.

Михасик, почувши, що ходіння босоніж корисне для здоров`я, одразу ж скинув взуття і пішов у справах босоніж.

  • Що він зробив правильно, а у чому був не правий?

Правильно – те, що він піклується про своє здоров`я, а неправильним – хлопчик не з`ясував, як це робити, щоб не зашкодити здоров`ю.

Сьогодні ми з вами спробуємо виправити хлопчику його помилку, з`ясувати, як правильно загартовуватись, які ще є методи загартовування, бо тема нашого уроку: «Принципи і методи загартовування».

ІV. Повідомлення теми, мети, плану уроку.

Подивіться, будь – ласка, на тему уроку і давайте разом побудуємо мету уроку.

Як ви вважаєте, які питання нам необхідно розглянути?

План уроку.

  1. Загартовування – визначення.
  2. Значення загартовування.
  3. Види загартовування.
  4. Принципи загартовування.

V. Вивчення нового матеріалу.

Бесіда з учнями.

Як ви вважаєте, що таке «загартовування»? Робота з робочою карткою.

Загартовування – це комплекс дій для зміцнення організму.

Вправа «Мозковий штурм».

Навіщо ми загартовуємося?

Робота учнів з підручником с.79.

Значення загартовування:

  • робить людину сильною та здоровою;
  • привчити організм швидко й правильно реагувати на зміни навколишніх умов;
  • профілактика застудних захворювань.

Чим раніше людина розпочне загартовуватись, тим здоровішою і більш стійкою до різних захворювань вона буде. Не зря говорять «Бережи здоров`я з молоду»

Вірш про загартовування

Повітря, сонце і вода

Для всіх хвороб просто біда.

Тож гартуватись, друже, слід,

Щоб врятуватися від бід.

На сонце личко підставляй,

Водою тіло обливай,

Морозу, холоду не бійся,

А для сміливості ти смійся.

Прослухавши вірш про загартовування, згадавши загадки на початку уроку, скажіть, будь – ласка, які, на вашу думку, є способи загартовування?

Робота в групах з роздатковим матеріалом.

1 група – визначає способи загартовування сонцем

2 група – правила загартовування сонцем;

Обговорення ситуації: влітку можна спостерігати наступну ситуацію: одні люди приймають сонячні ванни з 7 до 11 години, інші – з 10 – 11 години ранку і майже до самого вечора. Чиє перебування на сонці є кориснішим для здоров`я?

3 група – визначає способи загартовування повітрям;

4 група – правила загартовування повітрям.

Обговорення проблемного питання:

  • Чи можна спати з відкритою квартиркою всю ніч при низькій

температурі повітря на вулиці? Чому?

5 група – визначає способи загартовування водою;

6 група – правила загартовування водою.

Обговорення проблемних питань:

  • Чи можна зразу обливатися холодною водою? Чому?
  • Чи можна приймати душ, якщо вода є прохолодною? Чому?
  • Чи можна починати обливання в холодну пору року? Чому?

Фізкультхвилинка

Нахилися вперед,

Нахилися назад,

Повернулись вправо, вліво,

Щоб нічого не боліло.

До товариша всміхнулись,

Всі присіли, потягнулись

І на місце повернулись.

Бесіда з учнями.

Як же правильно загартовування? Для цього ми з вами попрацюємо з підручником по рядам с.80 – принципи загартовування.

1 ряд – перший принцип;

2 ряд – другий принцип;

3 ряд – третій принцип

Принципи загартовування:

  • Поступовість (поетапне підвищення тривалості процедур загартовування);
  • послідовність (перехід від слабких до сильніших подразників);
  • систематичність;
  • консультація лікаря перед початком загартовування.

VІ. Узагальнення та систематизація знань.

Завдання 1. Давайте повернемось до нашого випадку з Михасиком. Що ми можемо йому порадити?

 Завдання 2. «Долоньки». Учитель зачитує вираз, а учнів, якщо теза правильна – хлопають у долоні, а якщо невірна – тупотять ногами.

  • Загартовування повітрям треба проводити, одягнувши костюм із цупкої тканини, який повністю закриває руки і ноги.
  • Починати загартовування повітрям необхідно при температурі повітря – вище 20 градусів.
  • Сприятливий час для загартовування сонцем з 12 до 14 годин.
  • При загорянні необхідно міняти положення тіла через кожні 5 хвилин.
  • Загартовування водою краще починати взимку, тоді організм швидше загартується.
  • Загорати рекомендовано з 8 до 11 годин і після 16 години.
  • Тривалість процедури загартовування водою для першого разу – не більше 10 хвилин.
  • Загартовування сонцем слід починати відразу з однієї години перебування на сонці.
  • Температура води при обливанні повинна бути 15 – 17 градусів.
  • Загоряти можна доти, доки не набридне.
  • В холодну пору року можна спати при відчинених вікнах всю ніч.
  • Загартовування повітрям і водою слід починати в теплу пору року.

Завдання 3. Вправа «Встанови відповідність»

Встановити відповідність між способом загартовування і прикладом загартовування.

  1. Загартовування сонцем.
  2. Загартовування повітрям.
  3. Загартовування водою.

А. Перебування на свіжому повітрі.

Б. Загоряння.

В. Обливання.

Г. Ходіння босоніж.

Д. Обтирання холодним рушником.

Є. Плавання.

Е. Почергове перебування на сонці і в тіні.

Ж. Сон при відчинених вікнах.

З. Душ.

Завдання 4. «Веселі картинки». Учитель показує картинки, а учні повинні встановити спосіб загартовування.

VІІ. Підсумок уроку.                                                               

Встановлення настрою учнів наприкінці уроку.

VІІІ. Домашнє завдання.

Опрацювати параграф с.79 – 80, скласти 5 невірних шпаргалок письмово,

* написати вірш про «загартовування».

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 коментарі

  1. Урок мені дуже сподобався. Використано різні методи та прийоми. Вдала мотивація, яка влучно налаштує дітей на вивчення нової теми. Для мене урок є корисним. Дякую Вам! Бажаю успіхів та натхнення!

  2. Сучасний демократичний.урок основ здоров’я. Дійсно, вчитель його проводять не для учнів, а разом із ними. Цікаве навчання не словом, а навчання справою. На уроці вміло створено реальні умови для виховання дбайливого ставлення до свого здоров`я. Дякую.