Конспект уроку англійської мови у 3 класі
Світ навколо нас
Автор: учитель англійської мови Порєчна Дарина Вікторівна
Підтема: Відвідування зоопарку.
Мета:
- Навчальна – повторити ЛО з теми «Тварини», удосконалювати навички читання, письма, аудіювання;
- Розвивальна – розвивати пізнавальний інтерес учнів, пам’ять, увагу, чуття мови, здібності учнів, знайомити учнів з навколишнім світом, сприяти розвитку самостійності мислення;
- Виховна – виховувати позитивне ставлення та інтерес до вивчення
англійської мови.
Обладнання: картки з тваринами, netbook, картки з завданнями, кросворд, підручник, зошит, дошка.
План уроку:
- Організаційний момент.
- Фонетична та мовленнєва розминка.
- Введення в іншомовну атмосферу.
- Введення лексичних одиниць.
- Закріплення нового матеріалу.
- Робота з текстом і вправами підручника.
- Розгадування кросворду.
- Підведення підсумків. Виставлення оцінок
- Пояснення домашнього завдання.
Хід уроку
- Привітання, оголошення завдань і мети уроку.
T: Hello, boys and girls! I’m happy to see you. How are you?
P1, P2, P3 …: I’m OK. Thanks.
T: Today we’ll have an unusual lesson about animals. Our subject matter of our today’s lesson is animals. So, today we’ll speak about life of animals, interesting facts from their life.
- Фонетична розминка.
T: Before we start our lesson let’s repeat some sounds in English language. Please, repeat after me.
[b], [b], [b] – bear, banana
[t], [t], [t] – tiger, tail
[d], [d], [d] – dog, duck
[k], [k], [k] – cat, camel
[h], [h], [h] – hen, hippo
[g], [g], [g] – goat, goose
[au], [au], [au] – cow, bow
[m], [m], [m] – mouse, monkey
[r], [r], [r] – rat, rabbit
- Введення в іншомовну атмосферу.
T: Now I’ll put you some questions and you’ll try to answer them.
- What kinds of animals do you know?
P1: There are wild and domestic animals.
- What animals are wild?
P2: Wild animals are … .
- What animals are domestic?
P3: Domestic animals are … .
- Введення лексичних одиниць.
T: Now I’ll show you some pictures with animals and you’ll repeat the names of the animals after me. After that I’ll give you handouts and you’ll work with them.
Pictures: dolphin, lion, zebra, tiger, monkey, cat, dog, rat, fox, wolf, hippo, fish, sea lion, giraffe.
- Закріплення нового матеріалу.
Teacher gives pupils cards with task and they do this task on them.
- Мовленнєва розминка.
T: Before we start our work with the text “Windsor Safari Park”, let’s work with the rhyme “Birds” in your pupil’s books. You will listen it then you’ll repeat it after speaker. Now open your books at page 143 ex. 8
Birds
Some birds are yellow
And some are white.
Big birds are heavy, Little ones are light.
Some birds fly fast,
Some birds fly slow.
Others don’t fly,
They just stay low.
- Робота з текстом і вправами підручника.
T: Now listen the text “Windsor Safari Park” and read it one by one.
Pupils listen and then read.
T: And now do exercise 4 page143. Read and say if it is true or false.
Pupils read sentences and correct them.
***T: Now we are going to practice the dialogue reading. Read exercise 1 page 142.
Pupils read the dialogue in roles.
***T: And now do exercise 2 page142. Read and match. Then speak about dogs.
Pupils do exercise yourselves.
- Розгадування кросворду.
T: Are you tired?
Pupils: Yes, we are.
T: Let’s have a rest. Let’s do crossword. Look at the blackboard. Now I’ll read you questions and you’ll answer and write them on the board.
- Who usually can help people?
- What animal is big, red and has stripes on his body?
- What animal is sly and red?
- What animal looks like a dog and lives in the forest?
- What animal is a king of jungle?
- Who can catch mice at home?
- What animal climbs up the tree?
- What animal is small and has a long tail?
- Who has the longest neck?
R | A | T | M | |||
I | W | O | ||||
D | G | O | N | |||
O | L | E | C | L | K | |
G | I | R | A | F | F | E |
O | T | O | Y | |||
N | X |
- Підведення підсумків. Виставлення оцінок.
T: Now, I am putting marks for your work. It was great! You are very good, good, not bad.
- Пояснення домашнього завдання.
T: Open your daybooks and write down your hometask. Ex. 1,2 p. 80.
Teacher explains and gives some instructions to pupils about their hometask.
Молодці, що використовуєте інтерактивні методи навчання, розгадуєте кросворди. Саме це сприяє розвитку в учнів психологічних процесів, таких як: мислення, увага, пам’ять, сприйняття та ін. Дякую за корисну розробку!
Структурна побудова уроку залежить від конкретних учбово-виховних задач, характеру передбачуваної на уроці діяльності і навчальної взаємодії вчителя з дітьми. Мета вашого уроку була досягнута.