Конспект уроку з зарубіжної літератури
Байки Єзопа
Автор: Вчитель світової літератури Торохтило Тетяна Григорівна
Тема уроку: Езоп та його байки.
Мета уроку: познайомити учнів з байками Езопа, навчити правильно читати твори даного жанру, виховувати інтерес до читання байок.
Обладнання: портрети байкарів світу. Виставка книг з необхідними до уроку байками, статтями.
Хід уроку
І. Вивчення нового матеріалу.
- Слово вчителя.(Читання байки Езопа «Лисиця і виноград»)
- Інсценування байки Крилова « Лисиця і виноград».
Завдання: подумайте, чим відрізняються і що спільного в інтерпретації однієї теми в різних авторів: Езопа, Крилова?
Актуалізація знань.
- Що називається байкою?
- Чи чули ви таке слово раніше?
- Дійсно, байка – це такий твір, де діють ніби казкові герої, хоча вони не такі вже й казкові – хіба не існують насправді : віл, жаба, осел, виноград?
– Існують.
- Тоді що ж казкового?
- – Те, що всі вони розмовляють людською мовою.
- А які моменти байки нам указують на те, що перед нами не просто казки? Зверніть увагу на ситуації – бувають такі ситуації серед звірів?
– Це життєві ситуації людей.
Уявіть себе в ролі науковця – дослідника: необхідно з ‘ясувати: де ж та відмінність байки від інших видів поезії? Що в байці є таке, чого ви не зустрінете в інших поетичних творах? Для порівняння можете подивитися будь – який вірш у вашому підручнику.
Вивчення нового матеріалу:
Уявімо собі Давню Грецію –УІ – У ст.. до н.е. Серед оповитих легендою ім’я Езопа. Жодних достовірних відомостей про нього немає. Зате багато різних переказів, легенд про життя цього мудрого давньогрецького співця.
Народ обдарував його найкращими рисами: благородством, любов’ю до простої людини, розумом. Одним із доказів цієї думки є легенда про язик.(Прослуховування легенди)
– Чи здивувала вас позиція Ксанфа?
– Що вражає в поведінці Езопа?
– Кого в даному випадку можна назвати мудрим?
Читання та аналіз байки «Крук і лисиця».
- Який тип людини змальовано в образі Крука7 Чого йому забракувало?
- Знайдіть у байці зав’язку (Крук украв м’ясо і сів на дерево), розвиток дії (поява Лисиці, її лестощі, реакція Крука), кульмінація (утрата м’яса, насміхання Лисиці).
- На чиєму боці авторські симпатії? А наші? Чому?
Висновки.
Завершальним етапом уроку стає робота над узагальненням поняття про байку. Запис в зошитах висновків: «Байка–коротке, переважно віршоване , алегоричне оповідання повчального змісту».
Домашнє завдання :
І группа « Науковці – дослідники»: знайти у словниках і виписати в зошит значення таких понять: алегорія, езопівська мова.
ІІ група « Нащадки Езопа»: вивчити напам’ять одну з байок Езопа, уміти її пояснити.
ІІІ група « Байкарі»: виразне читання байок Езопа. За бажанням – проілюструвати одну з байок.
Тетяна Григорівна, спасибі за змістовий, хороший урок. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів відбувалася протягом усього уроку, була спрямована на розвиток в учнів інтересу до навчання. Але, на мою думку, на уроці не вистачає використання різних форм роботи та прийомів інноваційних технологій.
Діти повинні знати витоки байок.Езопівські байки формують та виховують благородство,повагу,гідність.Дуже схвально,що вчителька пов”язала матеріал уроку з конкретними життєвими ситуаціями людей.Дякую
Коротко, чітко, змістовно. Дякую за матеріал, який знайомить учнів з байками Езопа, вчить правильно читати твори даного жанру, виховує інтерес до читання байок.