Конспект уроку
Будова і ріст кісток
Типи з’єднання кісток
Автор: вчитель біології Холявіна Світлана Миколаївна
Урок №2 Будова і ріст кісток. Типи з’єднання кісток
Мета:
- сформувати поняття про особливості будови кісток, що забезпечують виконання їхніх функцій; ознайомити з властивостями кістки як живого органу, що здатний рости і змінюватись; вивчити особливості з’єднання кісток у зв’язку з їх функціями.
- 2) розвивати вміння знаходити зв’язок між будовою органів та їх функціями, продовжити розвиток творчої активності учнів, формування інтересу до предмета.
- 3) продовжити формування навичок роботи в колективі і виховання почуття відповідальності за здоров’я.
Обладнання: таблиці «Будова кістки», «З’єднання кісток», розпили кісток, мультимедійна презентація
Поняття і терміни: компактна речовина, губчаста речовина, червоний кістковий мозок, жовтий кістковий мозок, трубчасті, короткі, плескаті кістки ,суглоб.
Методи і методичні прийоми:
1.Інформаційний
а) словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда, робота з підручником.
б) наочний: ілюстрація, демонстрація.
Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація уваги та мислення, одержання з тексту та ілюстрацій нових знань,робота з роздатковим матеріалом, «Дерево рішень»
2.Репродуктивний.
Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді, конкретизація і закріплення вже набутих знань.
3. Проблемно – пошуковий: постановка проблемного питання.
Прийоми навчання: постановка взаємопов’язаних проблемних запитань, активізація уваги та мислення, , робота в групах, «Мозковий штурм».
4.Візуальний: складання схем.
Міжпредметні зв ́язки: історія, зоологія, медицина, фізкультура.
проблемно-пошуковий,словесний, робота в групах,репродуктивний,наочний,візуальний.
Тип уроку: урок-пошук
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1.Створення та обговорення проблем в загальному колі.(слайд 2)
- Відомо ,що людина у своєму житті виконує безліч різноманітних рухів і рідко коли скелет людини ушкоджується. Факт: стегнова кістка людини витримує під час стискання 1,5 тонни. Чим можна пояснити міцність і пружність кісток?( Будовою кісткової тканини та її хімічним складом)
- Чому в малих дітей рідко ,а в людей похилого віку частіше зустрічаються переломи кісток?( У кістковій тканині дітей переважають органічні речовини)
- Яка ще тканина утворює кістки? Порівняємо її з кістковою.(Порівняння хрящової та кісткової тканин)
2.Робота з термінами (робота в парах-перевірка правильності термінів)
(остеоцити, хондроцити, гіаліновий хрящ, колаген (осеїн), волокнистий хрящ, охрястя)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
За середньої маси дорослої людини 70 кг,маса скелету складає всього 8-9 кг,тобто скелет легкий. Ми вже знаємо,що він відрізняється високою міцністю. Чи тільки від хімічного складу й будови кісткової тканини залежить міцність кісток?І як досягається легкість кісток поряд з їхньою міцністю? Як з’єднується велика кількість кісток між собою?На ці питання ми сьогодні дамо відповідь, опрацювавши тему.
Формулювання теми ,мети та завдань уроку.(слайд 3)
ІV. Вивчення нового матеріалу
Давайте дамо відповідь на на запитання. Як досягається легкість кісток? Прийом «Дерево рішень» ( Учні висловлюють свої думки з цього питання)
Чи тільки від хімічного складу кісток залежить їх міцність?
1. Будова та властивості кісток. (Самостійна робота учнів з розпилами кісток та підручником). Познайомившись з текстом та наочним матеріалом ,учні доповнюють потрібну інформацію,відповівши на запитання:
б) Яка будова основної маси кістки?(слайд 4)
в) Яке значення має губчаста будова кісток? ( слайди 5,6)
г) Чим заповнені порожнини трубчастих кісток?( слайд 7)
д) Які особливості будови надають кісткам легкості, міцності та пружності?
2. Ріст кісток, зміна їх будови. (Розповідь учителя з елементами бесіди, складання схеми).( слайд 8)
3.Різноманітність кісток, їх види. (Розповідь учителя з демонстрацією таблиці та скелета людини, записи в учнівських зошитах)( слайд 9)
Робота в малих групах (слайд 10)
Знайдіть в скелеті людини трубчасті,короткі,плескаті кістки та покажіть їх. З’ясуйте особливості росту цих кісток.
1 група- про трубчасті кістки
2 група-про короткі
З група- про плескаті.
- Зміна будови кістки при різному навантаженні. Вплив м’язової діяльності на будову кістки. (Бесіда з демонстрацією різноманітних кісток людини та таблиці).(слайд 11)
- З’єднання кісток, їх типи. (Самостійна робота учнів із підручником). ( слайди 12,13,14,15,16)
Користуючись текстом підручника, малюнками і схемами, заповніть таблицю(слайд 17)
Приклади | Нерухоме з’єднання | Напіврухоме з’єднання | Рухоме з’єднання |
- Будова суглоба. Типи суглобів. Рухи у суглобах: (Розповідь учителя з демонстрацією таблиць, записи в учнівських зошитах).( Слай
Суглоб = кістка, яка зчленована із суглобовою западиною + зчленована кістка з головкою + міцні зв’язки + суглобова сумка + суглобова рідина. (слайд 18)
IV. Закріплення знань.( слайд 19)
1.Робота в малих групах «Мозковий штурм»
Завдання для трьох груп
- У молодого півня видалили всю стегнову кістку, але зберегли окістя. Які наслідки такої операції ?
- Деякі батьки вчать дитину ходити у віці семи-восьми місяців. До яких наслідків можуть привести такі ранні вправи?
- Ейфелева вежа була створена за аналогією будови стегнової кістки.Що взяв архітектор до уваги?
2.Заповнення таблиці.( слайд 20)
Вкажіть типи з’єднання зазначених кісток, заповнивши таблицю (правильні відповіді позначте знаком «+»).
Кістки | Типи з’єднання кісток | ||
Нерухоме | Напіврухоме | Рухоме | |
Крижові хребці Передпліччя і плече Грудні хребці Стегнова кістка з тазом Кістки мозкової частини черепа Кисть і передпліччя Гомілка і стопа |
V. Домашнє завдання.( слайд 21)
Вивчити пропоновану тему із підручника. Повторити будову скелета ссавців.
Підібрати питання з теми.
Дякую за гарну розробку. Тут простежуються всі етапи уроку. Сподобалось, що урок дуже насичений різними видами роботи вчителя та учнів, який супроводжується слайдами: робота в парах, складання таблиці, робота в малих групах, використання методу “Мозковий штурм” тощо. Єдине, щоб хотіла додати, можна використати більше методів таких, як “Поштова скринька”, “Музей помилок” та показати або відеофрагмент про кістки або анімацію. Дякую вам.