mail@urok-ua.com

Конспект уроку
Будова скелету людини

Автор: вчитель біології Холявіна Світлана Миколаївна

Будова скилету людини

Урок № 3 Будова скелета людини.

Мета:

  1. вивчити будову скелета людини; пов’язати особливості будови скелета з функціями,які він виконує,порівняти будову скелета людини зі скелетом ссавців,зробити еволюційні висновки.
  2. розвивати  уміння порівнювати і знаходити відміні особливості і схожість в скелеті людини і ссавців тварин;  вміння узагальнювати і робити висновки виходячи з порівняння;  продовжувати  розвиток  вмінь працювати з таблицями, схемами, моделями, малюнками підручника, аналізувати пройдений матеріал.
  3. виховання стійкої мотивації до навчання.

Обладнання: скелет людини, скелет ссавця; таблиці «Скелет людини», «Скелет ссавців»; колекція хребців ,мультимедійна презентація.

Поняття і терміни: череп, хребет, хребці, грудна клітка, ребра, атлант, епістрофей.

Тип уроку:вивчення нового матеріалу

Методита методичні прийоми:

1. Інформаційний:
а) словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда, повідомлення учнів, робота з підручником, з муляжами.
б) наочний: ілюстрація, демонстрація.
Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація уваги та мислення, одержання з тексту та ілюстрацій нових знань, робота з роздатковим матеріалом.
2.  Репродуктивний.
Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді, конкретизація і закріплення вже набутих знань.
3. Проблемно – пошуковий: постановка проблемного питання.
Прийоми навчання: постановка взаємопов’язаних проблемних запитань, рішення пізнавальних завдань.
4.Візуальний: складання схем, таблиць.
Міжпредметні зв ́язки: історія, антропологія, медицина.

Хід уроку

І.Організаційний момент

ІІ. Перевірка домашнього завдання

Гра « Броунівський рух» Давайте з вами перевіремо знання з попередньої теми для цього  формуються 2 групи дітей. Одна група пропонує іншій дати відповіді на запитання стосовно теми і навпаки. Інші учні обирають чиє питання більше всього сподобалось? Чому?

ІІІ. Мотивація  навчальної діяльності учнів

Обговорення питань в загальному колі (слайд 1)

  1. З яких відділів складається скелет ссавця?
  2. Які функції виконує кожен із відділів?
  3. Які відділи скелета розрізняють у людини?
  4. До скелета яких тварин найбільше подібний скелет людини?
  5. Про що свідчить схожість скелетів людини і тварини?
  6. Чи є відмінності між скелетами людини та ссавців? З чим це може бути пов’зано?

Відповіді на останні запитання дамо ,попрацювавши на уроці.

Формулювання теми та завдань уроку. (слайд 2)

ІV. Вивчення нового матеріалу

  1. Відділи скелета людини. (розповідь вчителя з використанням презентації)(слайди 3,4,5)
  2. Відмінність між скелетом людини та ссавців. Особливості скелета людини, пов’язані з прямоходінням і працею.

(Самостійна робота  учнів  в парах  за текстом і малюнками підручника та роздавальним матеріалом) за завданнями на слайді(слайд 6) :

  1. Порівняйте шийний хребець з грудним, грудний з поперековим. З чим пов’язана відмінність та яке вона має значення?
  2. Встановіть, що спільного у будові всіх хребців. Чим відрізняється шийний хребець від поперекового? Як пояснити цю відмінність?
  3. Встановіть відмінності форми грудної клітки людини від форми грудної клітки ссавця. Яке значення має ця відмінність?
  4. Яке значення має для людини особливості будови її хребта?
  5. Порівняйте мозковий відділ черепа людини з черепом ссавця.
  6. Встановіть відмінності у будові кісток, що входять до складу верх­ньої і нижньої кінцівок.
  7. Чим відрізняється форма тазового пояса людини від форми, його у ссавців?

Обговорення питань в загальному колі.(слайди 7-13)

Висновки записати в учнівських зошитах.(слайд 14)

Особливості скелета людини, пов’язані з прямоходінням і працею.

Істотні особливості скелета людини:

  • характерні вигини хребта;
  • широка форма грудної клітки;
  • широкий таз;
  • відмінність будови верхніх і нижніх кінцівок;
  • склепіння стопи;
  • відносно великий розвиток мозкового відділа  черепа.

V. Закріплення та узагальнення нового матеріалу.

1.Виберіть з наведеного переліку кісток ті, що належать до певного відділу скелету, і поставте в таблиці відповідні їм літери.(слайд 15)

Кістки: А. Лопатка. Б. Ліктьова. В. Ребра. Г. Верхньощелепна. Д. Потилична. Е. Зап’ясток. Ж. Великогомілкова. З. Епістрофей. І. Кістки плесна. К. Стегнова. Л. Тазові. М. Плечова.

Відділи скелета Кістки, що утворюють відділ
  1. Лицьовий відділ черепа
  1. Мозковий відділ черепа
  1. Грудна клітка
  1. Пояс верхніх кінцівок
  1. Плече
  1. Передпліччя
  1. Кисть
  1. Пояс нижніх кінцівок
  1. Стегно
  1. Гомілка
  1. Стопа
  1. Хребет

2. «Збери скелет»:
Скелет розрізаний на пазли. Потрібно зібрати його з шматочків.

3. Рішення пізнавальних завдань: (слайд 16)
• Скільки у людини кісток? Лікарі  Тибету налічували їх 360. Давньоіндийський  хірург Сунугута вважав, що їх 300-306. Вікінги налічували 219 кісток. Сучасні підручники анатомії не вказують точну кількість кісток у людини. Говориться, що кісток близько 200, точніше, 208-210.  Чого же вчені до цих пір не можуть визначитися?
• Стегно витримує вертикально вантаж 1500 кг. Велика гомілкова кістка – 1650 кг, плечова – 850 кг, колінна чашечка – 600 кг, межа міцності ребер на злам у молодих коливається від 85 до 110 кг, кістка твердіше граніту в 2,5 рази,  -в 30 разів. Вона міцніше дуба і майже також міцна, як чавун.  Чим пояснити високу міцність скелета при відносній його легкості?

VІ. Домашнє завдання  (слайд 17)

Вивчити дану тему із підручника.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *