mail@urok-ua.com

Конспект уроку “Хребетні тварини. Риби.” З курсу “Навколишній світ” за педагогічною технологією “Росток”

Автор: вчитель початкових класів Кільдій Тетяна Андріївна

вчитель початкових класів Кільдій Тетяна АндріївнаТема уроку: Хребетні тварини. Риби.

Мета уроку.  Збагатити уявлення учнів про тваринний світ, значення тварин у природі та житті людей. Закріпити знання про хребетних та безхребетних тварин. Ознайомити з хребетними тваринами – рибами. Формувати уміння в учнів розпізнавати риб за їх характерними ознаками. Збагатити знання учнів про риб нашого краю.  Розвивати уважність, пам’ять, уяву,  логічне мислення учнів,  вміння  висловлювати власні міркування, науковий світогляд.  Виховувати екологічну свідомість учнів.

Обладнання. Таблиці “Тварини”, презентація “Риби”, колекція “Риби”, картки для індивідуальної роботи.

Хід уроку

1. Актуалізація знань і фіксація утруднень.

1.1. Підсумок фенологічних спостережень.

1.2.Усне фронтальне опитування.

– На які дві групи поділяють існуючих тварин?

– За якими ознаками ми відносимо тварин до павукоподібних?

– Чи корисні павукоподібні?

1.3. Розгляньте ілюстрації (восьминога та риби), знайдіть спільні ознаки цих тварин

(обоє мешканці водойм; бувають різні за розмірами, формою, кольором; харчуються іншими мешканцями водойм; відкладають ікру; не можуть існувати без води тощо).

2. Постановка навчальної проблеми. Повідомлення теми , мети і завдань уроку.

2.1. Фронтальна бесіда.

– Що відмінного між восьминогою та рибою?

– Розгляньте скелет риби. (Риби – хребетні тварини).

2.2. Розгляд колекції “Риби”.

– До якої групи тварин відносять риб?

– Спробуйте ще назвати представників цієї групи.

Сьогодні ви дізнаєтесь:

  • за якими ознаками тварину відносять до риб,
  • яку користь приносять риби,
  • де мешкають риби ,
  • які хитрощі “придумують” риби і навіщо.

3. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу.

3.1.Робота за підручником. (с. 23 – 25)

– Прочитайте статтю “Риби” на с.24. Підкресліть речення, в яких зазначено основні істотні ознаки риб.

3.2. Робота за таблицями “Риби наших водойм”.

3.3. Фізкультхвилинка.

3.4. Робота за підручником. (с.26-27) Виконання завдання 5.

– Розгляньте ілюстрацію (риби летять по небу). Чи справді риби можуть літати? Зрозуміти це нам поможе презентація.

3.5. Робота за презентацією.

Слайд 1-2. Ознаки риб:

  • хребетні тварини;
  • тіло вкрите лускою;
  • дихають зябрами;
  • мешкають у водоймах (прісних та солоних).

Слайд 3-6 . Значення риб. Риби – цінний продукт харчування для людини, оскільки містять білок та жир, багатий на вітамін Д. З залишків при переробці риби виготовляють борошно, що йде на корм тваринам. Рибне борошно використовують також як добрива. Риби є кормом для інших риб та тварин. Акваріумні риби завжди користуються популярністю.

Слайд 7-9. Риби, що літають  над водою. Скат манта, за потреби,  може злітати над водою на 2 метри. Вітрильник злітає в повітря зі швидкістю понад 100 км/год. Рятуючись від ворога, летючі риби розганяються, розправляють плавці і можуть пролітати над водою до 400м. Клиночеревки в разі небезпеки також пурхають над водою.

Слайд 10. Деякі риби можуть певний час жити без води. Мулистий стрибун може до 2 годин стрибати на грудних плавцях, ловлячи комах.

Слайд 11-12. Пристосування. Якщо риба-крокодил завмре, лежачи на піску, її практично не помітно. Чудово маскується й камбала. У риби – їжака, коли вона спокійна, тіло видовжене, гострі шипи щільно притиснені до шкіри. Та варто з’явитися ворогу, як вона швидко ковтає воду і стає абсолютно неприступною.

Слайд 13. Багато цихлових риб виношує ікринки в роті. Риба перестає їсти і майже не ворушить щелепами. Мальки за найменшої небезпеки пірнають у рятівний батьківський рот.

3.6. Робота за картками.

  1. Заповни таблицю.
Групи тварин Представники Істотні ознаки
Бджола      
Риба      
Павук      
  1. Закресли “зайву” тварину. Поясни свій вибір.

Хребетні тварини____________________________________
____________________________________

  1. Доведіть, що риби – корисні тварини.

____________________________________
____________________________________
____________________________________

4. Підсумки уроку.

– Що нового ви дізналися сьогодні на уроці?

– Яку користь приносять риби?

– До яких хитрощів вони вдаються? Навіщо?

5. Повідомлення домашнього завдання.

Опрацювати статті підручника.(с.23 – 27).  Підготувати відповіді на запитання.

Презентація до уроку

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

7 коментарів

  1. Цей урок збагатив уявлення учнів про тваринний світ, значення тварин у природі та житті людей, багато наочного матеріалу: таблиця, завдання, робота з ілюстраціями, презентація. Презентація дуже чудова, в ній є і фото, котрі діти будуть розглядати з задоволенням, так і інформація до слайдів. Цікавий урок. Дякую.

  2. Через продуману систему завдань виховується дбайливе ставлення до природи, любов до тварин. Розвивається здатність до самовдосконалення та самореалізації практичної діяльності. Використовуються різні методичні прийоми. Формується пізнавальний інтерес.

  3. Тетяно Андріївно.У вас вийшов гарний конспект уроку.Правильно сформульована мета уроку та постановка навчальної проблеми.Після цього уроку школярі збагатять свої знання про риб,їхні особливості та користь.Презентація доповнить знання

  4. Робота з вивчення нового матеріалу характеризується конкретністю й чіткістю реалізації основних завдань уроку, проблеми уроку. Виклад нового матеріалу відзначається логічністю, умілим виділенням головного, істотного. Учитель розкриває зміст теми цікаво, доступно.

  5. Урок дуже цікавий. На уроці присутня робота з колекціями. Вдало застосовані різні види наочності. Урок супроводжується змістовною презентацією. Використано завдання на розвиток мислення, організація аналітико-систетичної роботи.

  6. Пані Тетяно! Ваш урок цікавий, змістовний, інформаційний, закріплює знання учнів про хребетних та безхребетних тварин. Цікава презентація до уроку. Дякую!!!