Конспект уроку із зарубіжної літератури 7 клас
“В. Биков.”Альпійська балада”
Автор: вчитель зарубiжноi лiтератури та росiйськоi мови Радченко Наталiя Олександрiвна
Тема: Василь Биков “Альпійська балада”.
Мета: ознайомити учнів із змістом твору, використовуючи елементи аналiзу сюжету твору, сенсу назви, обазiв героїв; розкрити проблему “людина на війні”, антивоєнне спрямування твору; виховувати непримиренність до війни як найбільшої аномалії у стосунках між людьми.
І. Орг. момент.
II. Мотивація навчальної діяльностi.
1. Вступне слово вчителя про Другу світову війну. Понад півстоліття тому фашистська Німеччина розпочала загарбницьку війну. Ця війна, що продемонструвала, з одного боку, масовий патріотизм, героїзм, велику жертовність нашого народу, з іншого боку, принесла Батьківщині незліченні біди і страждання. ВИДЕО 1 (пісня часів Другої світової війни «Мы так давно не отдыхали…»)
2.Твори яких авторiв прочитали?
3. Вони за нацiональнистю були рiзними:росiянин, румун, поляк, а сьогодни будемо аналiзувати твiр білоруса В. Бикова. Хоч і істотно різняться типами героїв, манерою їх зображення, вони всi перейняті потужним гуманістичним пафосом, гнівним осудом війни, її руйнівної суті, згубного впливу на людину
4. Оголошення мети й завдань уроку.Запис у зошити.
III. Вивчення нового матерiалу.
1. Бiография В.Бикова. ВИДЕО
2 – Якою людиною був?
2. Iсторія створення повісті.
Василь Биков згадував:
“Це сталося наприкінці війни в Австрійських Альпах. Тут був глибокий тил німецького рейху і, як усюди в його тилу, було багато працювали на війну промислових підприємств і, звичайно, усіляких таборів. Одного разу ми зайняли якесь містечко і чекали нової команди. Довга колона артполку завмерла на околичній вуличці. І раптом біля однієї з далеких машин на очі мені попалася дівчина – худесенька, чорнява, в смугастій куртці і темної спідничці, вона перебирала поглядом обличчя бійців в машині і крутила головою. – Хто є Іван? – Питала вона.
Зрозуміло, Іванiв у нас було багато, але не один з них не здався їй тим, кого вона розшукувала. Ми запитали, якого саме Івана вона шукає. Дівчина розповіла приблизно наступне: її звуть Джулія, вона італійка з Неаполя. Рік тому, влітку 44-го, під час бомбардування військового заводу вона втекла в Альпи, де зустріла російського військовополоненого. Кілька днів вони блукали в горах, голодні, без теплого одягу, перейшли гірський хребет і одного разу в туманний ранок напоролися на поліцейську засідку. Її схопили і знову кинули в табір, а що сталося з Іваном, вона не знає.
Я згадав про цю історію через 18 років, коли зайнявся літературою. І тоді я написав все те, що ви прочитали в “Альпійської баладі”.
3. Яке враження справила на вас ця повiсть? Про що вона?
Тема: Проблема: людина на війні, причому людина звичайна, рядова.
Які асоціації виникають у вас зі словом КОНЦТАБІР?
4. Словникова робота.
Гефтлінг – ув’язнений
Клумпеси) – дерев’яна взуття (колодки)
Трієст – провінція в Італії; порт на березі Адріатичного моря.
5. Виступ учня з індивідуальним завданням: стисло передати зміст повісті В. Бикова “Альпійська балада”. Складання «ланцюжка» сюжета. Про що твир?
ВИДЕО 3. (буктрейлер книги «Альпiйська балада»)
6. Слово вчителя. – На що здатна людина, коли можливості відстояти своє життя вичерпані їм до кінця?
7. Розкажіть коротко про героїв. Хто вони?
8. У творі В. Бикова дві сюжетні лінії: Зпис у зош.
1) епізоди втечі та переслідування в’язнів;
2) історія кохання білоруського юнака Івана Терешка та прекрасної італійки Джулії. Любов змінила весь стан душі героя, відкрила перед ним красу і велич світу, справжню, хоч і коротку мить щастя.
9. Аналiз твору.
-Що довелося випробувати Івану під час четвертого втечі?
– Які епізоди твору яскраво свідчать про те, що в Івані живе людина, жваво його людську гідність?
(Йому доводиться терпіти фізичну втому, голод, холод, моральні муки: згадаймо епізод з “гефтлінгом” – німцем, теж втік з табору і загрожуючим Івану гестапо (дати або не дати йому хліба – і все ж таки дати), або епізод з австрійцем, у якого Іван в силу обставин відбирає буханець хліба і тужурку. Моральне почуття людини, яка звикла працювати, а не розбійничати, заважає Івану заспокоїти свою совість. Письменник підкреслює, що в серці героя, незважаючи на вкрай жорсткі умови, в які він потрапив, жваво милосердя і співчуття, навіть до тварини, з яким довелося Івану битися).
– Які художні засоби допомагають письменникові зіставити собаку і людини?
Собака- сильна, відчайдушна спочатку,а потiм- безпорадно тиха, безсила.
Людина- Сильна останнім зусиллям, пекучо тремтячі рухи,дико обережна – спочатку, а потiм – повільна, спокiйна, розсудлива.
– Чим закінчилася сутичка людини з собакою?
(Іван уподібнюється тварині, він люто чинить опір, розуміючи, якщо він не перемогти пса, то йому доведеться розпрощатися зі свободою і життям. Дієслова, що позначають не просто дії, але дії відчайдушні, вольові; характерні епітети (багато повторюються як по відношенню до собаки, так і по відношенню до людини) допомагають передати динаміку бою, побачити величезну жагу до життя … Це помітно рівні повтору звукiв, який допомагає передати бій людини з твариною алітерація: звуки [с] – [з]; [ж] – [ш]; [р] (ці звуки передають шум, хрипи, стогони, брязкіт собачих зубів, удари …)
10. Мимоволі згадуються рядки з поеми М.Ю. Лермонтова
“Мцыри” (эпизод “Бой с барсом”):
И мы, сплетясь, как пара змей,
Обнявшись крепче двух друзей,
Упали разом, и во мгле
Бой продолжался на земле.
11. Сенс назви твору.
– Як ви поясните смислове навантаження назви повісті?
(Балада – жанр ліричної поезії, вірш, в основі якого найчастіше лежить історична подія, переказ з гострим напруженим сюжетом. Головна тим балади – зіткнення з долею, роком.)
– Які риси жанру балади ми знаходимо в повісті В. Бикова? (У творі Бикова присутній і історична тема, і трагізм, і драматичний діалог – згадаймо хоча б розмови героїв про довоєнне життя Івана, розпитування Джулії про його батьківщину, про село,…
І все ж балада – це жанр романтичний. І у Бикова без романтики не обійшлося, все-таки балада альпійська: у ній письменник оспівує таку любов, яка в підсумку перемагає все: холод і голод, муки і страждання, війну і смерть). ве барсов и волков…
12. Сюжетна лінія кохання.
Кохання Івана і Джулії тривало всього три дні. Це трохи з погляду звичайної людської мірки, але у справжнього щастя інша міра.)
– З 24 розділів повісті 6 присвячені любові Івана і Джулії. Що вражає вас при читанні цих глав?
(На час ми забуваємо про те, за яких обставин зустрілися і полюбили один одного герої. Та й вони самі немов забули про оточуюче їх жорстокої реальності. Навколо них – казкова краса: пишність природи, луки альпійських маків, сонячне світло і тепло. Світлий пейзаж символізує натхненність, чистоту і святість почуттів героїв. У всьому світі, серед “дрімучої первозданності гір” – тільки вони двоє і їх любов, і немов відступає тривога і відчуття небезпеки.)
13. Схема ВИЙНА – ПОЛОН _-КОХАННЯ – У якому творi зустрiчали?
14.Робота з текстом.
Епілог – у формі листа Джулії до рідних Івана – це біль, це вирок війні, це зізнання в коханні до всіх живих.
Читання уривку з тексту: лист Джулії
15. Слухання, обговорення.
IV. Підсумок. Яке враження справив твiр?
V. Дом. завдання. Читати – Ю.Друнiна «Зiнка»
Вивчення “Альпійської балади” Бикова вчителька організувала грамотно з методичної точки зору та оригінально з точки професійної.Особливо важлива виховна мета -війна -це завжди зло.Дякую