Конспект уроку зарубіжної літератури, 7 клас

“Детектив як жанр літератури, характерні ознаки жанру. Жанрове розмаїття детективів”

Автор: заступник директора школи з навчально-виховної роботи, вчитель зарубіжної літератури Руденко Світлана Василівна

Мета: формувати предметну та комунікативну компетентності учнів; дати уявлення про «детектив» як літературний жанр, вчити виявляти його характерні ознаки на прикладі прочитаних творів, познайомити школярів з історією виникнення і формування жанру у світовій літературі, видатними представниками детективної літератури; розвивати спостережливість, уважність, кмітливість, цілеспрямованість, аналітичні здібності; виховувати інтерес до літератури, повагу до думок інших людей.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Ключові поняття:  «детектив», «жанри детективної літератури»

Обладнання: підручник «Світова література, 7 клас О. М. Ніколенко, Т. М. Конєва, О. В. Орлова. – К.:Грамота, 2015», «Словнички літературознавчих термінів», картки з іменами персонажів детективних творів, портрети Едгара По, Агати Крісті, Конан Дойла, картки із детективними задачами

Хід уроку

Детективний роман – це вища форма загадки.

Валерій Брюсов

Детектив – чудова школа

допитливості й логіки.

Наум Берковський

І. Етап орієнтації.

Слово вчителя з елементами бесіди.

У всі часи людей приваблювали таємничі та загадкові історії, які змушували задумуватися над незвичайними подіями та фактами. Особливий інтерес викликали історії, пов’язані із злочином та способами його розкриття.

– Які літературні твори побудовані на розгадуванні таємниць?

Так, це детективні твори, і саме про них ми розпочинаємо сьогодні розмову.

Оголошення теми уроку.

Асоціативна розминка.

– Які образи виникають у вас, коли ви чуєте слово «детектив»? (таємниця, загадка, розум, логіка, спостережливість, кмітливість, уважність, цілеспрямованість).

ІІ. Етап цілепокладання.

Визначення спільно з учнями завдань уроку за опорними словами, записаними на дошці.

Слово вчителя. Щоб виконати всі завдання уроку, кожному з вас необхідно бути уважним, зосередженим та цілеспрямованим.

ІІІ. Етап проектування.

Слово вчителя. Сьогодні, ми не лише познайомимося з особливостями детективної літератури, але й спробуємо відповісти на питання «Які причини популярності цього літературного жанру?»

IV. Етап організації виконання плану діяльності.

Вправа «Сторінками вивчених творів».

Слово вчителя. Пропоную вам розгадати літературні таємниці відомих творів, вивчених у 5 – 7 класах.

  • «На березі струмка залишилися два види слідів тварин, третій слід свідчить, що хтось волочив когось по піску – цей слід вів до лісу» (байка І. А Крилова «Вовк та Ягня»).
  • «На березі струмка з кришталево чистою водою в один момент виросла невідома до цього часу прекрасна квітка. Що відбулося насправді?» (міф «Нарцис»).
  • «Героя твору, який мріяв про малярський пензлик, за непослух поміщику ув’язнили. Через декілька днів виявилося, що хлопець зник. Як це йому вдалося, адже до вікна було дуже високо, двері були без пошкоджень, варта не могла його випустити, так як була вірною господарю. Як врятувався герой?» (казка «Пензлик Маляна»).
  • «Цей герой попрощався із знайомими парубками та дівчатами, заповів майно церкві і зник. Що з ним трапилося?» (М. В. Гоголь «Ніч перед Різдвом»).
  • «Герой був сиротою, який мріяв знайти батька. Одного разу продавчиня подарувала йому яблуко і попросила вкинути листа до поштової скриньки. Після цих подій хлопчик зник. Чому? (Астрід Ліндгрен ««Міо, мій Міо»).

Слово вчителя. Чудово, ви виконали це завдання, проявили себе справжніми інтелектуалами. Давайте визначимо поняття, які є ключовими сьогодні на уроці.

Словникова робота.

(Визначення учні записують в «Словничках літературознавчих термінів»)

Детективна література (детектив) – різновид пригодницької літератури, передусім прозаїчні твори, в яких розкривається певна таємниця, пов’язана зі злочином.

Слово «детектив» має ще одне значення – так називають людину, яка розкриває злочин.

Робота в мікрогрупах «Прочитай, зрозумій, поділися інформацією».

(На партах учнів лежать картки з іменами відомих персонажів – детективів, школярі формують групи прихильників).

Завдання для груп.

Прочитати статтю підручника (сторінки 169 – 171), знайти ім’я автора, який створив персонаж, прихильниками якого є члени групи, уважно прочитати вказаний розділ статті, скласти опорну схему.

«Прихильники Шерлока Холмса»: Виникнення детективного жанру.

«Прихильники Еркюля Пуаро»: Ознаки детективу.

«Прихильники комісара Мегре»: Сюжет і композиція

«Прихильники Ніро Вулфа»: Види детективів.

«Прихильники Огюста Дюпена»: Класична й масова література.

Представлення результатів роботи (представник групи пояснює походження назви групи, відтворює зміст опрацьованого матеріалу за опорною схемамою).

Робота з епіграфом (записаний на дошці):

Запитання:

  • v Як ви розумієте вислови, що стали епіграфом уроку?
  • v Чи співзвучні вони з темою заняття? Доведіть свою думку.

Слово вчителя. Допитливим та кмітливим повинен бути головний герой детективних творів – сищик. Ще якими якостями, на вашу думку, повинна володіти ця людина?

Вправа «Ланцюжок».

(Учні по черзі називають якості детектива, записують їх в зошити).

Слово вчителя. Мабуть, кожен із вас хотів би відчути себе в ролі сищика, перевірити, чи притаманні вам риси, які необхідні справжньому детективу. Зараз у вас з’явиться така можливість.

Робота в групах «Детективна задача».

(На партах учнів лежать портрети авторів, учні формують групи – «фан – клуби» Едгара По, Конан Дойла, Агати Крісті).

Едгар По

Конан Дойл

Агата Крісті

Завдання. Прочитати детективну задачу і знайти «розгадку» таємниці.

Історія 1.

Злочин не відбувся

За деякими відомостями, які отримали співробітники поліції міста Сан – Франциско, можна було зробити висновок, що готується викрадення коштовностей дружини мільйонера – місіс Андерсон.

Місіс Андерсон проживала в одному з першокласних готелів. Мабуть, тут же мешкав і злочинець, який замислив злочин. Декілька днів чергував детектив у номері місіс Андерсон, сподіваючись спіймати негідника, але безрезультатно. Мільйонерша вже почала підсміюватися над ним, як раптом сталося наступне.  Увечері хтось постукав у двері номера. Потім двері відчинилися, і до кімнати заглянув чоловік. Побачивши місіс Андерсон, він вибачився, сказавши, що помилився дверима.

– Я був абсолютно впевнений, що це моя кімната, – збентежено промовив він. – Адже тут усі двері такі схожі.

Тут детектив вийшов із засідки і заарештував незнайомця.

Що змогло переконати поліцейського в тому, що перед ним зловмисник?

Відповідь.

Якщо людина була впевнена, що йде у свій номер, навіщо їй стукати  в двері?

Історія 2

Коштовності вдови

Пані Сідні, вдова, якій, як вважали, належали вісім з чвертю відсотків усього Нью – Йорка, могла задовольнити будь – яку свою примху, окрім однієї. Вона ніколи не могла заплутати сищика, доктора Хеліджана.

Одного разу при зустрічі пані Сідні стала розповідати про неприємність, яка сталася з нею.

– Ви повинні мені повірити, наскільки я минулої ночі була близька до загибелі і втрати своїх коштовностей, – почала вона.

– Була приблизно третя година ранку, коли мене розбудив шум. Людина в масці стояла в моїй кімнаті, направила на мене зброю і наказала, щоб я не кричала.

В місячному світлі я побачила ще двох чоловіків, які залазили у відкрите вікно. Мене зв’язали, заткнули рот і грубо кинули спиною на крісло, а це жахливе створіння пішло до моїх коштовностей. Безпорадна, я спостерігала, як лиходії заповнили мішок коштовними каменями. Через страх за своє життя я не змогла що – небудь зробити до тих пір, поки вони не вилізли через вікно. Як тільки останній з них виліз, я закричала і почала кликати на допомогу. На щастя, патрульний Кейсі знаходився через квартал і почув мене. Втікаючи від нього, злодії в поспіху кинули коштовності. Але я цілий місяць опам’ятовуватимуся від переляку!

Хеліджан іронічно посміхнувся.

– Моя дорога пані Сідні, – сказав він, – ваше одужання після неприємності, якої не було, буде дуже швидким.

Що було не так в цій історії?

Відповідь.

Оскільки пані Сідні була «безпорадна», оскільки була зв’язана і їй «заткнули рот», то вона не могла кричати настільки голосно, щоб її почув патрульний Кейсі за квартал від її будинку.

Історія 3

Дворецький завдає удару

Доктор Квік піднявся удосвіта. Коли через годину він закінчував сніданок, пролунав телефонний дзвінок.

– Даруйте, це Чанг Лоу, дворецький Джеймса Гудвіна. Я тільки що ввійшов до будинку господаря і виявив, що хтось убив і пограбував його! – промовив голос в телефонній трубці.

Доктор Квік прибув на місце події за лічені хвилини, і дворецький провів його у вітальню, залиту яскравим, теплим сонячним світлом. Там на підлозі лежало тіло вбитого.

– Ви виявили його саме тут? – запитав доктор Квік.

– Так. Рівно 20 хвилин тому, коли я прийшов на роботу. Я проходив через вітальню і спіткнувся в темряві об тіло. Я так злякався, що кулею помчав до телефону, розташованого біля вхідних дверей, і подзвонив вам, – сказав Чанг.

Доктор Квік окинув поглядом кімнату з розкішними шкіряними меблями, дорогими шторами на вікнах і ворсистим килимом на підлозі. Нарешті він вимовив:

– Пролийте трохи світла на цю таємницю і розкажіть, навіщо ви це зробили.

Чому доктор Квік запідозрив Чанга?

Відповідь.

Вітальня була «залита сонячним світлом», а дворецький сказав, що 20 хвилин тому він спіткнувся об тіло в темноті.

Представлення результатів роботи груп.

Питання для обговорення:

  • v Чи легко було знайти відповіді на поставлені питання?
  • v Що вам допомогло?
  • Чи можна вважати дані тексти детективними історіями?
  • Які ознаки детективу в них відображені?
  • Які композиційні особливості цих творів?

Слово вчителя. Виконавши таке складне завдання, відчувши себе «детективами», ви готові дати відповідь на питання, поставлене на початку уроку.

Вправа «Незакінчене речення»

«Причини популярності детективної літератури в тому, що…»

Слово вчителя. Люди захоплюються детективами, тому що в них захоплюючий сюжет, часто ці твори мають несподіваний фінал. І за даними психологічних досліджень – читання детективної літератури допомагає людині відволіктися від життєвих негараздів.

V. Етап контрольно-оцінювальний. Рефлексія

Вправа «Пінг – понг».

(Учні по черзі ставлять один одному питання за змістом уроку, дають на них відповіді).

Вправа «Самооцінка».

Я працював…

Я висловлював…

Я відповідав…

Я був…

Я запам’ятав…

Я зробив…

VI. Домашнє завдання.

Скласти сенкан на тему «Детективна література».

Творче завдання. Створити презентацію «Мій улюблений автор детективу та його твори». Індивідуальне випереджувальне завдання. Підготувати повідомлення про Едгара По.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

4 коментарі

  1. Детективні жанри думаю,що цікаві всім учням.Урок знайомить з найвідомішими письменниками детективного жанру,удосконалює вміння визначати характерні ознаки цього жанру,заохочують працювати в мікрогрупах,стимулюють розвиток аналітичного мислення та пам”яті.Дякую

  2. Шановно Світлана Василівна! Як оригінально Ви побудували Етап організації виконання плану діяльності “- Вправа «Сторінками вивчених творів»! Ваш урок – це відкрита Школа кміливих дослідників, розумників і розумниць.Сподобалась робота в групах” Прихильники…”Гасло Вашого уроку:” Таємниця мені по зубах”. Чудовий високоінтелектуальний урок ! Дякую.

  3. Мою увагу привернуло те, що Ви проводите літературні паралелі, вчите учнів у звичному побачити щось незвичайне, спостерігати, звертати увагу на деталі. Ще у Вашій роботі мені сподобалися вправи “Пінг-Понг” та “Самооцінка”, оскільки учні змушені брати ініціативу в свої руки і відчувають власну відповідальність.

  4. Пані Світлано! Ваш урок вартий уваги, так як дає уявлення про «детектив» як літературний жанр, вчить виявляти його характерні ознаки на прикладі прочитаних творів,знайомить школярів з історією виникнення.