Конспект уроку із зарубіжної літератури на тему: “Своєрідність поезії Рільке”.
Автор: вчитель зарубіжної літератури Задоркіна Вікторія Володимирівна
Урок « В поетичних обіймах поета – Орфея (своєрідність поезії Р.М.Рільке).» – це урок -дослідженн я .На якому учитель і учні аналізуть поезію Рільке,
через творче розкриття внутрішного світу поета-Орфея.Використовуючи різні методи і прийоми покакати єдність людини і природи,речей ,Всесвіту.
Формувати в учнів активну життєву позицію шляхом духовного зростання.
Тема уроку. В поетичних обіймах поета – Орфея (своєрідність поезії Р.М.Рільке).
Мета :заглибитися в художній світ віршів Р.М.Рільке ,для розуміння сенсу життя людини на землі,аналізувати лірику, виховувати почуття прекрасного, морально – етичні цінності.
Тип уроку.урок- дослідження.
Методи і прийоми:ІКТ, « Навігатор», « Асоціацій», « Плейкаст», «клоуз- тести».
Обдаднання.Мультимедійна презинтація
Епіграф: «І життя може стати мистецтвом, тільки якщо воно стане спочатку працею»(Рільке.)
Хід уроку
- Організаційний момент.
I.Мотивація навчальної діяльності учнів.
Слово вчителя. Поруч з людиною завжди живе прекрасне . Воно скрізь : у звичайному сході сонця і зливі дощу у чарівному співі птахів і шелесті листя, що опало, у архітектурних формах. У шедеврах музики, живопису.
Відкрити своє бачення – прагнення митця.
Письменник передає за допомогою слова, художніх засобів.
Чи відчували потребу в написати поезію?
Що потрібно , щоб враження і емоції відтворилися в слові?(пережити певні почуття , відчути , побачити. )
Так думаєте ви , а як думає Рільке.(підручник О. Ісаєва «Світова література»(ст. 102)
Робота з епіграфом
Проблемне питання.
Коли життя може стати мистецтвом?
Висновок . Щоб зрозуміти художній світ Рільке нам потрібно потрапити в поетичні обійми поета .
Слайд (обійми)
Отже, обійми – це символ єдності.
Сформулюйте тему уроку.
II.Основний зміст уроку
Повідомлення теми , мети уроку
Формування вмінь і навичок учнів
В поетичних обіймах поета… , а якого з’ясуємо в кінці уроку.
На думку поета , «поет – це Божий посланець , який наповнює моральним сенсом все навкруги, як янгол легким дотиком торкається душ людей, допомагаючи їм усвідомити вічність»
Повідомлення мети уроку
А якими загальнолюдськими цінностями наповните ви своє життя ,буде мета нашого уроку.
Давайте пригадаємо життя поета, подивимось на портрет,що приховують очі поета?
Зрозуміємо, коли перевіримо д/з.
Клоуз-тест.
1.Представником якої країни є Рільке _______________.
- Найгіршими роками у своєму житті Рільке вважав ____________
- Перша збірка Рільке ______________
- ____________________надихнула поета на подорожі до Росії та України.
- У листі до матері Рільке писав, що Полтавські степи __________
- Великий вплив на Рільке справила поезія українського поета __________
- Духовний досвід, який Р.М.Рільке здобув у подорожах Росією та Україною закарбувався у збірці __________
- Міста в яких побував Рільке під час подорожі Україною ____________
- Жанр «поезії-речі» широко представлений у двотомній збірці ___________
- Що за легендою стало причиною смерті Рільке _____________
- Батьківсько- синівські стосунки поєднували поета з _____________
Висновок. Очі поета замріяні .В них мрія про єдність людини і Бога, природи , речей , фарб , слів.
Об’єднаємо ці всі поняття в духовній країні , в яку ми потрапимо на нашому уроці.
Актуалізація опорних знань
Сподіваюсь ,що ми з вами осмислимо неосмислюване і познайомимисо з мистецькою країною поета, де живуть пластика, музика, фарби.
Читаємо вірш «Згаси мій зір»
Евристична запитаннями
Охарактеризуйте внутрішній стан ліричного героя.
Чому ліричний герой так злитий з Господом , що навіть природа не може позбавити його цієї єдності?
Де відчувається присутність Бога?( скрізь у кожному прояві життя людини і Всесвіту.)
Як називається Світогляд , що ототожнює Бога з природою?(пантеїзм).
В українській літературі представник цієї філософської течії П.Тичина.
Висновок. Ліричний герой прагне духовної єдності зі світом, Богом і життям , що пульсує в речах та істотах.
Ліричний герой прагне єдності не тільки словом, але і в рухах.
Метод « Плейкаст»
Завдання: Виразіть прагнення ліричного героя (духовна єдність зі світом, Богом і життям, що пульсує в речах та істотах) за допомогою рухів створіть реальну “ картинку ”, виразивши свої емоції , почуття, думки.
Учні діляться на дві групи 1. Рука часу.2. Рука миру.
Метод «Навігатор»
На слайді вибрати скульптури «Руки Господа», «Руки закоханих» О.Родена.
Що приваблює у предметах – образах.
Руки – символ єдності.
Метод «Навіювання»
Антитеза до слова єдність – самотність.
Символом самотності є осінь .
Читаємо вірш «Осінь».
Евристична бесіда .
Чому ліричний герой самотній?
Час стрімко біжить і його не зупинити , трішечки не вистачило часу , щоб визрів плід –людині , щоб пізнати сенс життя на землі.
Вірш Рільке строгий , рівний, простий, чіткий.
Чи є у вірші метафори ?(вірші не має метафор.)
Яку ж метафору доцільно вжити , щоб поєднати творчість Рільке й Родена?
«живий потік аморфних почуттів»
Поет навчився у Родена бачити космос в окремому предметі і через нього вдивлятися в річ , щоб проникнути в її глибинне життя.
Висновок. Кожен вірш має свою «модель» подібно до моделі скульптора .в його основі може бути рослина, тварина, пейзаж,стан людини.
Вірш не опис, як скульптурна річ. Що живе самостійним життям.
Вводять поняття вірш- річ .
Кожен предмет живе своїм життям, його можна намалювати , описати, відчути.
Звернемось до картин Поля Сезанна. Предмети , що оточують людину – це «речі» лаконічні, чіткі. Прості, насичені кольором.
Висновок. Така « оречевленість » знайшла своє відображення у віршах- речах. Про що засвідчили вірші в збірці поезій «Нові вірші».
Читаємо вірш «Ваза троянд».
Творча робота. Підібрати синоніми до слова життя.
В се живе і неживе переплелось і сплелось воєдино.
Метафори і порівняння , передають пластичність образів.
Висновок:
Вірші Рільке розкривають велич, красу і гармонію природи.
III.Заключний етап уроку
Бесіда за запитаннями
Потрапивши до країни гармонії ми склали музичний предмет арфа.
Хто з міфологічних персонажів грав на арфі?
Розповідь про Орфея?
Арфа- символ творчості.
Орфей символ – поета.
Дописуємо до тему урока слово Орфей.
Що називає символ?
Символізм- відображення реальності за допомогою образу- символу.
Цей символ взятий з міфу.
Такий напрямок в літературі називається «неокласицизм»( в укр. літ –це М.Зеров.)
Від якого слова утворилося слово модернізація?
Модернізм-зображення нових суспільних явищ,новими художніми засобами.
Знайти риси модернізму на портретах Рільке.
В чому полягає своєрідність лірики Рільке ?
Висновок.Лірика Рільке – це синтез земного і небесного. Зміст життя людини- духовна еволюція світу. Зростання вгору до Бога, що символізує дерево.
Д\З
Читати і аналізувати вірш «Ось дерево звелось».
Урок – дослідження Вікторії Володимирівни – досить цікава ідея. Учитель вдало використовує різні форми роботи та прийоми ТРКМ, інтерактивної технології. Все це сприятиме розвитку творчої пізнавальної активності школярів, відкриття творчого потенціалу дитини. Натхнення вам!
Австрійський поет Райнерк Рільке відбиває в своїй творчості здобутки різних видів мистецтва – і музики,і скульптури,і архітектури.Тому для вивчення потрібен особливий підхід.І Вікторії Володимирівни це вдалося.З точки зору поета,головна трагедія людини – це її самотність.А Орфей Рільке персоніфікував найголовнішу сутність мистецтва.І це найголовніше! Дякую