Конспект уроку літературного читання для 2 класу. І.Я.Франко “Лисичка та Журавель”.
Автор: вчитель початкових класів Адамко Валентина Борисівна
Конспект розроблено з використанням інтерактивних технологій. Спрямований на розвиток навички швидкого свідомого читання, зв’язного мовлення, критичного мислення учнів.
Тема: І.Я.Франко Лисичка та Журавель.
Мета: ознайомити учнів із жанром літературної казки; вчити аналізувати зміст твору; виразно інтонувати казку, правильно читати в особах; розвивати мотиви вчинків дійових осіб, риси їх характерів; розвивати навички швидкого свідомого читання, зв’язне мовлення, критичне мислення; збагачувати словниковий запас; виховувати почуття дружби, доброзичливого ставлення один до одного, гостинність, порядність.
Хід уроку:
І.Рефлексія настрою
ІІ. Мовна розминка. Скоромовка. Слайд №1
Читає вчитель, потім учні (пошепки – повільно; голосно – швидше; дівчатка; хлопчики).
– Дайте поради журавлеві, щоб він не журився.
ІІІ.Мотивація навчальної діяльності
1. Вступна бесіда
– Як ви готуєтесь до зустрічі гостей?
Висновок: якщо когось запросили, треба подбати, щоб гостю було затишно і цікаво.
Постановка навчальної задачі. Слайд №2
Сьогодні ми будемо ходити в гості і запрошувати гостей до себе.
Ідемо на гостину У дивну країну
Довкола чудеса. І все там чарівне
Скрізь диво – краса. Подумайте, друзі,
Промовте, будь ласка, Яка це країна?
Що таке казка?
2.Запрошуємо до себе казку. Відгадай назву казки.
Сидить півник на печі
Їсть смачненькі калачі.
Тут лиска прибігає
Півника мерщій хапає ( котик і півник)
Що за хатка на узліссі,
Там вже тісно звірям всім.
Вся ворушиться, дрижить.
Ось – ось порветься вмить. ( рукавичка)
Хто втік від баби з дідом,
Не сидів він на вікні,
А зустрівся із лисичкою,
Й ну співати їй пісні. ( колобок)
– Що об’єднує ці всі казки?
ІV. Актуалізація опорних знань
1.Ознайомлення із поняттям «літературна казка». Слайд №3
2. Знайомство з автором І.Я.Франко.
3. Запрошення героїв казки. Слайд №4
Тварина, яка живе у казках – загадках герой скоромовки.
V. Вивчення нового матеріалу
1. Пояснення лексичного значення слів. Парна робота.
Перевірка. Слайд № 5
2. Слухання аудіо запису казки «лисичка та журавель» СЛАЙД 6
3. Первинний аналіз
– Про що розповідається в казці?
– Скільки дійових осіб? Назвіть їх.
– Де могли відбуватися події? В яку пору року?
– Якого малюнка не вистачає?
4. Розвиток читацьких навичок
Пок – ри – шив
Встром – лює
При – я – те – лю – ва – ти
При – про – шу –ва –ти
Ви – по – рож – ни – ти
Приз – во – ляй – ся
5. Перевірка слова – блискавки СЛАЙД 7
6. Вправи на розвиток темпу читання: читання казки «ланцюжком», хором, «дощиком».
7. Тест на розуміння прочитаного
1. Цей твір є:
а)оповіданням; б) казкою.
2. Хто першим запросив приятеля в гості?
а)лисичка; б) журавель.
3. На що сподівався кожен із гостей?
а) поговорити; б) поїсти
4. що зварила лисичка для журавля?
а) каші; б) борщу.
5. коли лисичка прийшла до журавля?
а) на другий день; б) через місяць
6. яку обіцянку дала лисичка?
а) не приятелювати з журавлем; б) подружитись з журавлем.
Самоперевірка. Сайд №8
8. Змістовий аналіз
а) вибіркове читання, б) усні відповіді
9.Характеристика дійових осіб. Парна робота. Слайд №9.
10.Читання в особах
яким голосом розмовляє лисичка? Журавель?
11.Структурний аналіз. Групова робота ( добір заголовка, стислий переказ, відтворення послідовності подій; визначення головної думки казки).
12. Творча робота з казкою. Групова робота(продовж речення, придумай подію, яка передувала початку, складіть діалог – примирення; розглянути малюнок;скласти прислів’я).
VІ. Підсумок уроку. Слайд №9.
Презентація до уроку
Конспект уроку відповідає темі та меті. Хочеться більш поширеного конспекту, щоб зрозуміти рефлексію, структурний аналіз твору, творчу роботу над змістом казки, характеристику дійових осіб. Не відомо, до якого висновку дійшли в кінці уроку, як вчитель досягає поставленої виховної мети. Вибачте, це моя така думка.
Не зрозуміло, як розпочався урок, не перевірялась домашня робота, в якій формі проходило знайомство з автором?Як проводився підсумок.На мою думку треба допрацювати урок.
Урок хороший, змістовий. Презентація розширює можливості візуалізації навчального матеріалу. Етап закріплення вивченого матеріалу відсутній або не позначено. На жаль, прийомів інтерактивних технологій не побачила (мабудь, це робота в групах?).
Валентино Борисівно! Урок літературного читання побудований грамотно і творчо.Такий урок дає можливість дітям уважно і вдумливо читати текст,зосереджуватись на його змісті;розвивати вміння стисло формулювати своїми словами власні думки,уважно слухати.А презентація зверне увагу дітей на особливості казки.Дякую