mail@urok-ua.com

Конспект уроку з літературного читання для 2-го класу на тему “УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. МИЛУЮСЬ, ОБЕРІГАЮ, ПРИКРАШАЮ”

Автор: вчитель початкових класів Довгопола Наталія Володимирівна

Screenshot_6Урок позакласного читання за збіркою “Позакласне читання 2 клас” (упоряд. Н. Кордуба, М. Стрихар – Тернопіль: Підручники і посібники) спрямований на те, щоб поглибити знання учнів про різноманітність природи України, ознайомити з квітами-первоцвітами, виховувати у дітей бережливе ставлення і любов до природи.


 

Урок 79. УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ.

МИЛУЮСЬ, ОБЕРІГАЮ, ПРИКРАШАЮ

Мета: навчати учнів читати швидко і виразно; усвідомлювати зміст прочитаного; поглибити знання учнів про різноманітність природи України, ознайомити з квітами-первоцвітами;  розвивати пам’ять, ерудицію, спостережливість ; виховувати бережливе ставлення і любов до природи.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

  1. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
  2. Робота над чистомовкою

На-на-на – до нас завітала весна,

Ам-ам-ам — весело весною пташкам,

Ба-ба-ба – в білих котиках верба,

Лі-лі-лі – синіє від пролісків на землі,

Ки-ки-ки – вбираються у квіти всі садки,

Си-си-си – зеленіють ліси,

Ля-ля-ля – оживає земля,

Ко-ко-ко – весело світить сонечко,

Сі-сі-сі – радіють усі

Ни-ни-ни — дочекалися весни.

  1. Робота над скоромовкою

Квітнуть квіти весною, співають весняні співанки  пташки.

  1. Читання дощиком.

ВЕСНЯНА ПІСЕНЬКА

Ми веселі квіточки,

Сонця любі діточки,

Тягнемось до неба –

Нам блакитні треба,

Від землиці – сили,

Й щоб дощі зросили.

Будемо зростати,

Радість дарувати.

Ми тендітні квіточки,

Сонця й неба діточки,

Вісники весняні –

Проліски духмяні.

Л. Коврига

III.  МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Відгадайте загадки.

  • Навесні вона в теплі

Проростає з – під землі.

Має стан стрункий та вроду

І дарує насолоду. (Квітка)

  • Я найперша розквітаю
    Синім цвітом серед гаю.
    Відгадайте, що за квітка?

Бо мене не стане влітку. (Пролісок)

  • Стебельце — шорстка драбинка,
    У середині чорна вуглинка,
    Пелюстки блискучі, немов лак.
    Це квітує… (мак).
  • На просторах поля золотого
    Сині зірочки тремтять.
    Мов шматочки неба голубого,
    Виграють, виблискують, горять.(Волошки)
  • Цвіте синьо, лист зелений
    квітник прикрашає.
    Хоч мороз усе побив — його не займає.(Барвінок)
  • Чудова квіточка така,
    Чорними брівками морга.(Чорнобривці)

– Як ви думаєте, чому буде присвячений урок? Так, сьогодні на уроці ми будемо знайомитися з творами про весняні квіти. І девізом до уроку будуть слова: МИЛУЮСЬ, ОБЕРІГАЮ, ПРИКРАШАЮ.

ІV. ЧИТАННЯ НОВИХ ТВОРІВ

Ще біліє сніг, а під сніговою ковдрою вже пробуджується нове життя. То з’являються провісники зеленої весни, перші квіти – проліски.

  1. Катерина Перелісна «Пролісок»

1) Самостійне читання вірша учнями.

— Що раденький сказати пролісок?

— Що він простягне до сонечка?

— А чим він вітатиме весну?

2) Читання і аналіз прикмети.

Навесні багато пролісків – гарно вродить картопля.

  1. Катерина Перелісна «Червоний мак»

1) Виразне читання вірша дітьми.

—Де росте мак?

2) Читання  учнями прислів’я.

Як без вишні – не садок, так без маку не вінок.

— Що означає це прислів’я?

Вінок із червоних маків — символ дівочої чистоти. Як правильно плести вінок — ціла наука. Усього у вінку могло бути до 12 різних квіток, кожна з яких мала свій символ.

Мак вважається  квіткою мрій,  символом родючості, краси та молодості; До віночка вплітали ромашку, волошку, м’яту, материнку, лілею, калину, цвіт яблуні та вишні, хміль, дзвіночки, барвінок та інші.

3.Читання загадки Володимира Курікти вчителем.

– Діти, здогадалися, про яку квітку йдеться в загадці?

– Які слова вам допомогли здогадатися?

  1. Читання тексту «Незабудка» за Юрієм Бочарниковим.

Вибіркове читання.

– Де ростуть незабудки?

– Що заховалося в самій серединці?

– Як цвітуть незабудки?

– Що поєдналось у незабудках?

  1. Катерина Перелісна «Не забудь!»

1) Виразне читання вірша дітьми.

Чому автор так назвала свій вірш?

  1. Читання легенди «Волошка»

–  Словникова робота

–  Як з’явилися на землі волошки?

  1. Василь Чумак вірш про волошки.

Гра «Знайди риму»

Синьозорі … (зорі)

Росяні … (весняні).

  1. Фізкультхвилинка

Стали, дітки, у рядок
Всі підемо на лужок.
На квітучому лужку
Гудуть бджоли: «жу-жу-жу».
Разом з ними політаєм,
Крилечками помахаєм.
Покрутились вліво, вправо,
Глянули де кращі трави,
Пошукали квіточок,
Щоб зібрати з них медок.
Політали , покрутились,
Дуже бджілки натомились,
Щоб набратися їм сили,
Всі вони дружно сіли.

  1. Читання легенд про барвінок.

– Чи схожі між собою ці легенди?

– Що об’єднує їх? (Барвінок – рослина переможець, він переміг ворожку і проріс із землі)

  1. Читання легенди Мати-й-мачуха.

Як виникла квітка мати-й-мачуха?

Мати й мачуха схожа на сонечко з промінчиками. Ще подекуди лежить сніг, а квіточка тягнеться до сонечка. Спершу зявляється квіточка, а за нею з’являється листячко, зверху гладесеньке, а знизу — пухнасте, м’якесеньке й тепле, як мама, тому й  прозвали рослину мати-й-мачуха.

  1. Читання легенди Чорнобривці.

– Словникова робота.

– Аналіз змісту легенди з елементами вибіркового читання.

– Коли відбувалися події, описані в легенді?

– Кого забирали в полон чужинці?

– Де шукали порятунку матері ?

– Як врятувала дітей Ясновидиця?

– Без чого нема України?

Виразне читання легенди учнями «ланцюжком».

  1. Читання тексту «Знай, люби, бережи» за Володимиром Уткіним.

Гра «Рибки»

Самостійне мовчазне читання тексту учнями.

Гра «Олімпійські перегони»

  • Що люди створюють , щоб зберегти природу?
  • Як ми можемо допомогти в збереженні природи?

VII. ПІДСУМОК УРОКУ

Робота в зошиті.

  1. Розгадування ребусів.

Screenshot_7

  1. Прочитай прикмети та прислів’я.

Якбезвишнінесадоктакбезмакуневінок.

Рожаівтернюгожа.

Деволошкитамхлібатрошки.

  1. Розгадування кросворда.

1.Мене люблять дівчата, вплітають у вінок, ворожать: «Любить — не любить».(Ромашка)

2.Квітка кольору неба, росте в житі.(Волошка)

3.Лист зелений і тонкий,

Сніг для нього не страшний,

І коли весну стрічає,

Сині очки розкриває.(Пролісок)

4.Стоять красуні на воді,

Вінки в них білі й золоті.(Латаття)

5.По засніженій галявці ходить хлопчик у білій майці.(Підсніжник)

  1. Робота в групах. Творче завдання.

Із  запропонованих квітів «сплести» віночок.

— Про які з цих квітів ми читали на уроці? Які квіти вам невідомі?

— Який висновок можна зробити із сьогоднішнього уроку?

— Назва  якого твору є висновком нашого уроку?

VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

— Намалювати квітку, про яку читали на уроці.

Screenshot_8

Screenshot_9

Screenshot_10

Screenshot_11

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(0 оцінок. Рейтинг публікації: 0 з 5)
389

А що ви думаєте про цю публікацію? Чи була вона для вас корисною?

Авторизуватись з допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 коментарів

  1. Наталія Володимирівна, вдячна Вам за такий чудовий урок. Справжній урок, на який очікують усі без винятку діти. Цікаві завдання, ігрові прийоми, творча робота в групах – все це спрямовано на мотивацію навчальної діяльності, розвитку творчого потенціалу школярів.

  2. Учителька чудово організувала урок позакласного читання. На уроці діти знайомляться з квітами-первоцвітами,милуються ними і вчаться оберігати.Хороша мотивація уроку,гарні та цікаві легенди про квіти.Урок сподобався.Дякую