Конспект уроку. Логіка 1 клас
Урок 3
Автор: вчитель початкових класів Грабчук Наталія Вікторівна
Тема. Логічні операції. Перетворення істинних речень на хибні та навпаки шляхом заперечення.
Мета. Навчити учнів перетворювати істині речення на хибні та навпаки шляхом заперечення, вчити дітей формувати власні думки у логічній послідовності; формувати просторові уявлення; привчати до самостійного творчого мислення; розвивати спостережливість, уміння порівнювати й аналізувати; виховувати кмітливість, уважність, прагнення отримувати нові знання.
Обладнання: кольорові олівці, мікрофон, підручник О. Митник, С. Ігнатьєва, Т. Карпенко «Логічний калейдоскоп» (К.: «Початкова школа», 2011р.)
Хід уроку
I. Організація учнів до уроку
Учитель
Старайся, пробуй, живи!
Розум, увагу прояви.
Активним і уважним будь,
Про кмітливість не забудь!
II. Актуалізація опорних знань
1. Логічна розминка. Розв’яжи задачі.
Завдання « Чи вмієш ти орієнтуватися в просторі»
По вузькій стежині йшли один за одним ведмідь, вовк, заєць. Хто йшов за ким? Перед ким? Хто йшов між ким? Хто йшов першим? Останнім? Середнім?
Розфарбуй повітряні кульки так, щоб велика була між синьою та зеленою, а зелена – поруч із жовтою.
2.Технологія « Мікрофон»
Учні по черзі передають мікрофон і будують висловлювання про предмет, зображення якого демонструє вчитель. Учні вказують на розмір, колір, форму та інші ознаки предмета.
III. Мотивація навчальної діяльності
— На сьогоднішньому уроці ми познайомимося з таким поняттям як «Перетворення істинних речень на хибні та навпаки шляхом заперечення », навчимось перетворювати істині речення на хибні та навпаки шляхом заперечення, формувати вміння обґрунтовувати свої думки; розвивати логічне мисленням, увагу; виховувати інтелектуальну культуру, вольові риси характеру, прагнення доводити справу до кінця
IV. Засвоєння нових знань
Завдання 1.Прочитай речення під малюнками
Сукня Елі – У Опудала У Залізного Дроворуба
біла. солом’яний капелюх. залізна сокира.
Визнач, істинні вони чи хибні. Від кожного речення
утвори заперечення за допомогою слова не. Чи є
утворені речення істинними?
Зверни увагу! Якщо до істинного
речення вставити слово не, таке речення
стане хибним.
V. Застосування знань у процесі практичної роботи.
Завдання 2.
Перетвори істинні речення на хибні шляхом заперечення.
Волошка – польова квітка. Півень – домашній птах.
Поїзд їде по рейках. Риба живе у воді.
Риба живе у воді.
Завдання 3.
Прочитай речення. Знайди серед них хибні.
а) Троянда – це дерево.
б) Київ – це країна.
в) Вовк їсть траву.
г) Котигорошко – казковий герой.
Додай слово не до кожного хибного речення. Які речення в тебе вийшли? Запиши їх.
Зверни увагу! Хибні речення також перетворюються на істинні за допомогою слова не.
Завдання 4.
а) Наведи свої приклади хибних речень. Перетвори їх на істинні шляхом заперечення. Які речення тебе вийшли? Запиши отримані речення.
б) Придумай істинні речення. Додаючи слово не утвори від них хибні. Запиши.
Технологія « Скринька»
Учні по черзі підходять до скриньки і витягують речення. Які перетворюють на хибні.
Завдання 5.
Прочитай прислів’я, які записав Опудало. Чого в них не вистачає, щоб вони були істинними? Впиши у кожне прислів’я необхідне слово.
а) Робиш добро — кайся, робиш зло – зла й
сподівайся.
б) — той кінь, що в болото везе, а той, що з
болота витягає.
в) — місце прикрашає людину, а людина – місце.
Завдання 6
Завдання з паличками. Забери 2 палички так, щоб вийшло 2 нерівних квадрати.
VI. Хвилинка кмітливості.
Завдання 7
Колесо має 10 спиць. Скільки ти налічив проміжків між спицями?
VII. Підсумок уроку
Як перетворити істинне речення на хибне?
Гра « Мікрофон»
Навести приклади істинних та хибних речень