Конспект уроку. Логіка 1 клас
Урок 1
Автор: вчитель початкових класів Грабчук Наталія Вікторівна
Тема. Комбінаторика. Комбінування
Мета: дати уявлення учням про комбінування, формувати вміння обґрунтовувати свої думки; розвивати логічне мисленням, увагу; виховувати інтелектуальну культуру, вольові риси характеру, прагнення доводити справу до кінця.
Обладнання: кольорові олівці, мікрофон, підручник О. Митник, С. Ігнатьєва, Т. Карпенко «Логічний калейдоскоп» (К.: «Початкова школа», 2011р.)
Хід заняття
I. Організація учнів до уроку
Учитель:
Сьогодні у нас незвичайний урок.
У логіку сьогодні ми зробимо крок.
У логіці є завжди перешкоди, та знаю:
Для творчих дітей їх ніколи немає.
II. Актуалізація опорних знань
- Логічна розминка.
Розв’яжи задачі.
Мишка їде не в першому і не в останньому вагоні.
Курчатко не в середньому і не в останньому вагоні..
В яких вагонах вони їдуть?
Жили-були три дівчинки:
Таня, Лєна і Даша.
Таня вища Лєни, Лєна вища Даши.
Хто із дівчаток найвищий,
а хто найнижчий?
Як звати кожну із дівчаток?
Бабка сидить не на квітці і не на листку.
Коник сидить не на грибку і не на квітці.
Сонечко сидить не на листку і не на грибку.
Хто на чому сидить?
(краще все намалювати)
- Знайти відмінності
III. Мотивація навчальної діяльності
На сьогоднішньому уроці ми познайомимося з таким поняттям як «комбінування», навчимось комбінувати предмети, тому що у повсякденному житті ми зустрічаємося з комбінуванням дуже часто.
IV. Засвоєння нових знань
Завдання 1.Сьогодні на урок завітала до нас Елі. Вона вирішила зшити собі сукню до свята. Та з’ясувалось, що тканини одного кольору на сукню не вистачає. Тоді вона знайшла ще один відріз тканини, але іншого кольору.
Вийшла ось така сукня.
Які ще варіанти поєднання двох різних відрізків тканини ви можете запропонувати Елі? Зафарбуйте сукні, але пам’ятайте, що на кожній можуть бути присутні лише два кольори.
– Ось ми і познайомились з комбінуванням. А зараз познайомимося з правилом.
Поєднання певних ознак чи предметів називається комбінуванням.
Фізкультхвилинка
Фізкультпаузи у школі —
їх ми дуже любимо,
Свого стану молодого так і не загубимо.
Раз, два — руки вище, вище голова.
Три, чотири — руки тихо опустили.
П’ять, шість, сім — сісти тихо всім.
V. Застосування знань у процесі практичної роботи
Завдання 2.
Елі дуже любила гратися ляльками.
У неї було 4 ляльки. Вона одягла їх у різні вбрання. Розфарбуйте банти і сукні червоним та синім кольорами так, щоб не було двох однакових варіантів.
Завдання 3.
В той час, коли Елі займалася шиттям, Опудало розфарбував посуд, щоб подарувати своїм друзям. Скількома різними способами можна розфарбувати чашку, щоб візерунок не повторювався?
Завдання 4.
На змаганнях з боротьби килим для спортсменів мав круглу форму.
Якщо використовувати тільки жовтий та блакитний кольори, скількома різними способами можна розфарбувати килим так, щоб сусідні частини не були однакового кольору?
Завдання 5
До святкового столу друзі приготували три салати.
Скомбінуй продукти так, щоб салати мали різний склад. У кожному салаті має бути не менше трьох складових. Продукти: помідори, сир, цибуля, капуста, редиска, яйце, олія, огірок, кріп, майонез.
VI. Хвилинка кмітливості.
Уяви собі, що ти – пілот літака. Твій літак прямує до Африки. Він летить на висоті 8 км зі швидкістю 600 км за годину. На борту літака 51 пасажир, 2 стюардеси та 10 великих валіз. Скільки років пілоту?
VII. Підсумок уроку
Що таке комбінування?
Гра « Мікрофон»
Де ми зустрічаємось з комбінуванням?
Уроки логіки надзвичайно важливі для учнів, адже вони навчають дітей мистецтву мислити. Вдячна автору за чудові розробки уроків та можливість почерпнути багато корисного для своєї роботи. Вправи , подані у конспекті, необхідні для життєвокомпетентної особистості.