Конспект уроку математики для 3 класу на тему “Письмове додавання трицифрових і двоцифрових чисел з переходом через розряд. Коротка форма коментування письмового додавання”
Автор: вчитель початкових класів Ярош Інна Андріївна
Урок розроблений на основі улюбленого дітьми мультика про Фіксиків, що сприяє підвищенню інтересу до вивчення математики. Також урок містить інноваційні методи і форми роботи.
Тема. Письмове додавання трицифрових і двоцифрових чисел з переходом через розряд. Коротка форма коментування письмового додавання.
Мета: пояснити учням письмове додавання трицифрових і двоцифрових чисел з переходом через розряд, ознайомити з алгоритмом запису таких прикладів; навчити обчислювати письмово такі приклади; вдосконалювати навички усної лічби, розвивати математичні навички; виховувати пізнавальну активність.
Формувати комунікативну (уміти формувати власні думки в усній формі, чути і розуміти інших, учитися працювати в парі, групі і оцінювати себе та товариша, формулювати власну думку та позицію), регулятивну (вміти висловлювати власне судження на основі роботи з підручником, оцінювати правильність виконання власної роботи), пізнавальну (вміти орієнтуватися у власній системі знань: відрізняти нове від вивченого раніше, знаходити відповіді на питання, користуючись підручником, життєвим досвідом та інформацією, отриманою на уроці), предметну (навчитися виконувати письмове додавання трицифрових чисел з переходом через розряд) компетентність.
Обладнання: таблиці до теми, картки, комп’ютер, презентація, дидактичний матеріал, завдання для парної та групової роботи, схематичний план уроку, геометричний матеріал.
Хід уроку
- Організація класу
Піднялися, обернулись
І до гостей посміхнулись.
А тепер за парти сіли
І до знань приступим сміло.
- Оголошення теми і завдань уроку
- Слово вчителя, ознайомлення з темою уроку.
- Урок у нас сьогодні незвичайний.
Погляньте до нас завітали гості. Хто це? Так (Слайд 1)
Фіксики дуже кмітливі, розумні і добре знають математику, щоб чинити різні пристрої. А ви у мене теж гарно знаєте математику. Тож сьогодні Фіксики просять вашої допомоги, бо їм потрібно полагодити ось цього робота ( На дошці з геометричних фігур)
Мотиваційний момент
Послухайте історію, яка трапилася з Сімкою і Нуликом.
Для того щоб полагодити робота, тато дав Фіксікам три коробки з гвинтиками. У синьому було їх лише пара штук, у зеленому стільки, скільки пальців на руках і ногах у хлопчика Діми, а в третьому фіолетовому 10 десятків. ( Одночасно виставляю коробки такого кольору). Потім мама принесла ще три такі коробки у яких було 435 гвинтиків і запропонувала полічити скільки їх всього. Нулик кинувся до коробок і почав рахувати по одному, а Сімка хитріша, тож почала додавати десятками, а як зробите ви? То для чого нам письмове додавання? Так, щоб економити час і вміти швидко додавати великі числа.
Хто здогадався, що ми робитимемо сьогодні на уроці? Так це тема нашого уроку (Слайд 2)
- Повідомлення вчителем завдань уроку, (схема завдань)
Протягом уроку продовжуватимемо працювати над письмовим додаванням трицифрових чисел, вчитимемося правильно його коментувати, розкриємо ще один математичний секрет, працюватимемо над задачами….., пригадаємо геометричний матеріал і звісно працюючи за цим планом ( на дошці план уроку) допоможемо полагодити робота. Умова – виконавши завдання на картках самоконтролю ставитимете собі +, за додаткові відповіді теж..
- Контроль, корекція і закріплення знань учнів
3.1.Вступне слово вчителя.
Отже, давайте старанно працювати за планом, щоб все у нас вдалося.
Пригадайте правило письмового додавання і виставте за ним наші коробки. ( фіолетовий – сотні, зеленому – десятки, синьому – одиниці. Головний секрет цієї теми (сотні пишемо під сотнями…)
3.2.Усний рахунок.
Усна робота з трицифровими числами (Слайд4) Колективна робота
- Робот летів до Фіксіків на ракеті. Його ракета та, де нема помилок, виберіть.
- Розв’язування ланцюжків прикладів варіантами Гра «Хто швидше знайде ключ для Фіксіків» ( дитина з першої парти бере, вирізаний з картону гайковий ключ, на якому з іншого боку ланцюг з прикладів, розв′язавши один передає сусіду, який сидить за спиною)(Нагадую оцінювати себе)
3.3.Робота в зошитах
-Діти, у небі пройшов зоряний дощ. Його називають в науці метеоритним . От він і пошкодив робота. Для його відновлення потрібна енергія, та не проста, а та, яка виробляється від красивого і охайного письма.
Каліграфічна хвилинка (Похваліться у парах своїм правильним і старанним письмом)
Утвори можливі трицифрові числа з чисел 3, 5, 8 і запищи їх
853, 835, 583, 538, 385, 358.
3.4.Повторення вивченого на попередньому уроці
3.4.1 Робота в парі над письмовим додаванням(картки від Фіксіків)
- Для того, щоб прикріпити важкі деталі, потрібна допомога друга. Якщо ви дружно попрацюєте на карточках, то ви швидко отримаєте результат і прикріпите роботові недостаючих деталей. Перевірка по кольорах.
- Хто не допустив помилок? Ставте собі +
3.4.2. Індивідуальне опитування біля дошки того хто без пари.
3.4.3. Підсумок роботи.
- Вивчення нового матеріалу.
4.1 (слайд5)
У останньої дитини на дошці приклад з переходом через розряд. От сьогодні це і є секрет нашого уроку. Ми навчимося розв’язувати такі приклади ( пояснення за таблицею)
5.Розвиток математичних знань.
ФІЗХКУЛЬТХВИЛИНКА
5.1.Робота в зошиті (слайд) №432 Колективна робота
5.2.Робота над задачею (групова робота над задачею) (Диференційовані задачі у карманах робота за кольором)(роблять на ватманах)
Час виконання 6 хв
– Для того, щоб створити робота Фіксіки витратили 756 кг заліза. Це на 164 кг менше, ніж міді. Скільки міді витратили Фіксіки.
– Після того як на заводі виготовили 548 деталей для робота, залишилось виготовити
Ще 254 деталі. Скільки всього деталей повинен виготовити завод?.
– Фіксіки першого дня полагодили 264 роботи, а 2 дня – на 176 деталей більше. Скільки роботів Фіксіки полагодили 2 дня?
- Геометричний матеріал
Діти, ми майже відремонтували робота, але, щоб він заговорив, потрібно виконати завдання від Фіксіків
1в – обчислить периметр голови робота, 2в. – периметр тулуба.
Вимірювачі біля дошки з лінійкою.
ДИНАМІЧНА ПАУЗА ( слайд 6)
- закрийте очі і уявіть себе далеко в космосі;
- погляньте у вікно, чи немає там далеко літального космічного апарату;
- підведіть очі до стелі, чи не з’явилися там зірочки;
- подивіться на край свого носика, там – зірочка;
- закрийте очі і стисніть міцно повіки, повертаємося до роботи в класі.
- Підсумок уроку
7.1. Гра «Дай відповідь роботу» (слайд7)
7.2.Підрахунок балів.
– Діти, що вам було найцікавішим?
– Які математичні секрети запам’ятали?
Д/з №437,438
– Мені приємно було з вами працювати.
Презентація до уроку
Сучасний урок від творчого учителя. Використання “Фіксиків” на уроках – це цікаво та весело (сама дуже часто використовую цих мультяшних героїв). Діти, просто, в захваті від них! Багато цікавих різнорівневих завдань стимулюють до роботи учнів з різним рівнем знань.
Фіксики- гості на уроці математики – вдале рішення поєднання навчання зі грою. ІКТ, ігрові технології, цікаві завдання допомагають учителю підтримати інтерес учнів до предмету, служать базою для творчої співпраці педагога та школярів.
Урок з запрошенням таких чудових мультиплікаційних героїв, як Фіксики – не пройшов марно і досяг своєї мети! Саме такі уроки і мають бути в початковій школі, цікаві, пізнавальні і проходити на одному диханні, швидко і не вимушено!!! Саме головне, що після такого уроку, діти запам”ятають математичні секрети, які розкажуть роботу і не лише йому! Дякую, за позитив від перегляду даної публікації.
Безперечно, урок заслуговує найвищої оцінки ! Улюблені дітьми мультиплікаційні герої створюють невимушену ігрову атмосферу, що так подобається дітям та налаштовує їх на пізнавальну активність. При такому позитивному настрої ефективність уроку просто вражаюча. Спасибі за творчість!
Дякую за чудову розробку. Різні етапи уроку не дадуть дітям нудьгувати, а особливо ще й з такими улюбленими героями . Використовуються різні форми і методи, що дозволяє учням урізноманітнити свою роботу. Я із задоволенням скористаюся Вашою розробкою при вивченні теми.
Фіксікі на уроці математики дуже дотепно і позитивно. Вони роблять урок динамічним, емоційно забарвленим. Учні в невимушеному, сприятливому урочному кліматі розкривають нові “математичні секрети”. Задум уроку цікавий.
Спасибі за коментарі. Приємно читати позитивні відгуки, це надихає на подальшу роботу.
Всі етапи уроку гармонійно пов’язані між собою. А ігрова форма дійсно захоплює. Сподобалось, як вчителька подала дітям мотиваційний момент та повторення правила письмового додавання за допомогою кольорових коробок. І взагалі, урок заслуговує уваги!
Зачиталася… Так захопилася читанням конспекту, що на хвилинку забула, навіщо я це роблю. Я думаю, діти теж занурилися в ігрову атмосферу уроку, що дидактична задача вирішилася без зусиль. Дякую.