mail@urok-ua.com

Конспект уроку математики у 2 класі Закріплення прийому віднімання двоцифрових чисел (загальний випадок). Творча робота над задачею

Автор: вчитель початкових класів Кузьміна Наталія Анатоліївна

Screenshot_5Даний урок-мандрівка до Лісової школи допоможе учням у цікавій формі закріпити вивчені прийоми віднімання двоцифрових чисел з переходом через 10.


 

Тема. Закріплення прийому віднімання двоцифрових чисел (загальний

випадок). Творча робота над задачею.

Мета. Закріпити вивчені прийоми  віднімання   двоцифрових  чисел з

переходом через 10. Розвивати вміння аналізувати і розв’язувати задачі.

Продовжувати формувати обчислювальні навички дітей.

Розвивати логічне мислення. Виховувати пізнавальний інтерес до                   вивчення математики,  почуття взаємодопомоги.

Тип уроку.  Урок закріплення й застосування знань, умінь та навичок (казка)

Обладнання.  Презентація , картки з завданнями,  предметні малюнки.

І. Організаційний момент

Дзвоник всім нам дав наказ:

До роботи швидше, клас!

Біля парти станем чемно,

Хай мине час недаремно.

– Сьогодні на уроці я вам бажаю:

Не просто слухати, а чути,

Не просто дивитися, а бачити,

Не просто відповідати, а міркувати,

Дружно й плідно працювати.

ІІ. Стимулювання та мотивація навчальної діяльності

– Діти, а з яким настроєм ви прийшли сьогодні на урок?

– А щоб був гарний настрій, треба добре потрудитися. Побажаємо один одному успіхів, усміхнемося кожен своєму сусідові. Щоб наш урок пройшов цікаво, мерщій беремося до справи.

Математика – наука точна і серйозна,

І прожити нам без неї навіть дня не можна,

Щось купити в магазині, гроші полічити,

Треба вміти додавати, множити, ділити.

Тож вивчаймо цю науку старанно, серйозно.

І тоді усі завдання виконати буде просто.

  • А працювати ми будемо сьогодні під таким девізом: (Слайд 1)
  • А скажіть, будь ласка, діти, любите ви мандрувати?

Тож сьогодні пропоную вам мандрівку я цікаву.

А мандрівка незвичайна і куди нас поведе,

Треба швидко відгадати, бо вже час давно іде.

  1. Усний рахунок (Розташувавши кружечки з відповідями до виразів у порядку зростання, на зворотньому боці можна прочитати «Лісова школа»)

60 – 6 = 54 (А)               45 – 12 = 33 (С)            90 – 2 = 88(А)      75 – 19 = 56(Ш)

72 – 12 = 60 (К)             35 – 14 = 21(І)               24 – 9 = 15(Л)      88 – 22 = 66(Л)

43 – 7 = 36 (О)             50 – 4 = 46(В)               77 – 14 = 63(О)

  • Отже, сьогодні ми з вами потрапимо на урок математики до лісової школи. А директором в цій школі є мудра пані Сова. (Слайд 2)

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку

  1. Формулювання теми уроку
  • Скажіть, будь ласка, на яку дію були всі вирази? А чи розв’язували ви  вже подібні? А який вираз було  розв’язати  складніше, ніж інші?  Спробуйте визначити, якою буде тема нашого уроку.

(На двох аркушах: Додавання двоцифрових чисел з переходом через десяток; віднімання двоцифрових чисел з переходом через десяток )

  • Так, сьогодні ми закріпимо вміння віднімати двоцифрові числа з переходом через десяток, а ще будемо творчо працювати над задачею.
  1. Ознайомлення з завданнями уроку

– А працюватимемо ми над такими завданнями:

*  Повторити вивчені прийоми  віднімання   двоцифрових  чисел з  переходом через 10.

*  Вправлятися у розв’язуванні задач.

*  Розвивати логічне мислення.

*  Вчитися самому, допомагати товаришеві.

  • Що ви очікуєте від уроку?
  1. Категорія «Очікування»

– Продовжіть мою думку: «Сьогодні на уроці я …»

ІV. Розвиток математичних умінь

  1. Бліц-опитування (Слайд 3)

В клас наш пташка залетіла,

Про новини торохтіла,

Каже: хлопчики й дівчатка,

Просять лісові звірятка

Трішки мозок розім’яти

Й на питання відповіді швидко дати.

– Результат дії додавання? (Сума)

-Найбільше двоцифрове число? ( 99)

– У результаті якої дії отримуємо різницю? (Віднімання)

– Що отримуємо, коли від суми віднімаємо доданок? (Другий доданок)

– 1 дм – це…? (10 см)

– Якщо ручка дорожча гумки, тоді гумка …?

– Якщо Андрій молодший за Сергія, тоді Сергій …?

– Що зайве: трикутник, квадрат, м’яч?

розв’язання, діалог, питання, відповідь?

зменшуване, від’ємник, сума?

– Молодці, справились з завданням.

  1. Розв’язування виразів № 364 (з коментуванням біля дошки)

Вчителька Мудра Сова

Звірятам складні завдання дала.

Вони дуже сумують,

Вашої допомоги потребують.

А в нагороду, любі школярі,

Отримаєте літери чарівні. (Слайд 4)

Тихо! Заскрипіла гілка,

Це пустунка, спритна білка

Скаче з сосни на дубок,

Поспішає на урок:

Діточки, допоможіть,

Хутко вирази розв’яжіть.  (Слайд 5)

84 – 29 =

84 – 20 = 64

64 – 9 = 55

48 – 18                76 – 19               62 – 28

  • Отже, білочці допомогли, першу літеру взяли. (У)
  1. Робота над задачею № 365 (Слайд 6)

– Хто в куточку шарудить,

Котиться клубочок,

На колючках з завданням листочок.

  • Малюки, допоможіть,

Задачу за малюнком

складіть і розв’яжіть.

– Так,  і для нього Сова приготувала завдання скласти і розв’язати задачу за малюнком.

– А з яких частин складається задача?     (Слайд 7)

(Слайд 8)

  1. Про що буде йтися у задачі?
  2. Що у ній відомо?
  3. Що невідомо?
  4. Сформулюйте текст задачі. (У магазині було 84 л олії у трьох суліях. У двох суліях було по 34 літри олії в кожній. Скільки літрів олії було в третій сулії?) (пояснення слова сулія – пляшка).
  5. Чи можемо зразу відповісти на запитання задачі? Чому?
    – Про що запитується в задачі? (Скільки літрів олії в третій сулії?)
    – Що треба знати, щоб дізнатися скільки літрів олії в третій сулії? (Скільки літрів олії всього і скільки літрів у двох суліях разом)
    – Що відомо, а що невідомо? (Відомо скільки всієї олії, а невідомо скільки олії у двох суліях разом) .
    – То як же дізнатися, скільки олії у двох суліях разом ?(Виконати дію додавання. До  34 додати 34).
    – Про що тепер можемо дізнатися? Яку дію треба виконати? Чому? (Виконавши дію віднімання, дізнаємося  скільки олії у третій сулії. Від загальної суми 84 віднімемо суму двох доданків – 68).

Їжачку допомогли ,

Літеру наступну здобули.  (С)

Фізкультхвилинка (Слайд 9)

Що ж, прийшла, мабуть, пора

Всім нам відпочити.

Хочу на фізкультхвилинку

усіх запросити.

  1. Робота з буквеними виразами № 366 (Слайд 10)

Довгі вуха, куций хвіст

Завітав незвичний гість.

Має до вас особливе прохання:

Виконати з буквеними даними завдання.

а – 26,  якщо а = 40,  а = 42.

Ось і Зайчику допомогли – третю літеру взяли. (П)

  1. Робота в парах (задача №367) (Слайд 11)

Сірий він, вона руда,

Друзі нерозлийвода.

І Сова для них розумна

роботу в парах задала.

(Потрібно знайти вираз, за допомогою якого розв’язується кожна задача)

         Прочитай задачі. Знайди серед поданих виразів той, за допомогою якого розв’язується кожна задача.

1) У сувої було 13 м тканини. Відрізали 7 м, а потім – ще 5 м. Скільки метрів тканини залишилось у сувої?

2) Потрібно заправити пальним 13 колісних і 7 гусеничних тракторів. Заправили 5 тракторів. Скільки тракторів залишилося заправити?

13 – (7 – 5 )                   (13 + 7) – 5            (13 – 7) – 5

  1. Перевірка роботи (Слайди 12 і 13)

– Друзям ви допомогли – четверту літеру здобули. (І) (Слайд 14)

  1. Самостійна робота (завдання на картках на вибір) (Слайд 15)

Хто невпинно там блукає,

Спересердя ліс ламає.

Звіру цьому поможіть:

Завдання на вибір розв’яжіть,

Бо як впаде перший сніг,

Він заляже у барліг.

  1. Розв’язати задачу.

У трьох корзинах 33 кг груш. У першій корзині – 13 кг груш, у другій – 12 кг. Скільки кг груш у третій корзині?

  1. Обчислити вирази.

47 – 28             85 – 47             64 – 35

  1. Знайти різницю.

а – 35, якщо а = 60, а = 52

  1. Перевірка самостійної роботи (Слайд 16)
  2. Задача

1). 13 + 12 = 25 (кг) – груш у двох корзинах.

2). 33 – 25 = 8 (кг)

Відповідь: 8 кг груш у третій корзині.

  1. Вирази

47 – 28 = 19         85 – 47 = 38         64 – 35 = 29

  1. Буквені вирази.

а – 35, якщо а = 60, а = 52

60 – 35 = 25

52 – 35 = 17

– Ось і Ведмедику допомогли – останню літеру взяли (Х)

V. Підсумок уроку

– Тож яке слово ми отримали? А як ви розумієте, що таке успіх?  (Слайд 17)

– У вас сьогодні на уроці все отрималось?

– Пані Сова і всі звірята лісової школи дякують вам за допомогу і говорять вам …  (Слайд 18)

  • Давайте повернемося до наших завдань уроку, чи виконали ми їх?
  • А зараз, який у вас настрій?
  • А закінчити наш урок я хочу такими словами:

З дитинства мрію треба мати

і оптимізму не втрачати.

 Хороший настрій завжди майте,

про наполегливість не забувайте.

Чекає успіх вас завжди,

А віра в свої сили

Дорогу вірну допоможе вам знайти.

Які б вам не траплялися дороги,

Упевнено ідіть до перемоги!

VІ. Домашнє завдання

№ 368, № 369 (на вибір)

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

3 коментарі

  1. Вчителька цікаво побудувала урок навчання разом із звірятами у Лісовій школі. Відчувається. що вчителька зацікавлює дітей, підтримує доброзичливість, вчить допомагати іншим. Хід уроку – у віршовій формі. Творіть – і відчуєте радість від своєї праці.

  2. Мандрівка до Лісової школи в гості до мудрої Сови викликає захоплення і цікавість у дітей.Так непомітно вчителька захопила школярів навчальною діяльністю.Творчий урок сприяє закріпленню вивчених прийомів віднімання двоцифрових чисел

  3. Мені сподобався урок Наталі Анатоліївни. Цікава ідея навчання у “Лісової школі” під керівництвом вчительки Мудрої Сови. Вважаю, малечі така робота до вподоби. Урок логічно продуманий, методично правильно побудований, насичений різноманітними завданнями. На жаль не має презентації, яка вказана в обладнані до уроку.