mail@urok-ua.com

Конспект уроку математики у 3 класі з використанням мультимедійних технологій на тему: “Усне додавання та віднімання круглих трицифрових чисел. Складені задачі, що є комбінацією вивчених простих”

Автор: учитель початкових класів Якімова Ірина Анатоліївна

Якімова Ірина АнатоліївнаТема: Усне додавання та віднімання круглих трицифрових чисел. Складені задачі, що є комбінацією вивчених простих задач.

Мета: узагальнити та систематизувати вміння учнів розв’язувати приклади і задачі на вивчені випадки арифметичних дій; вдосконалювати вміння розв’язувати задачі на знаходження трьох чисел за їх  сумою та сумами двох доданків, розвивати мислення, виховувати інтерес до математики.

Хід уроку:

  1. Повідомлення теми та мети уроку.

Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми з вами не тільки повторимо способи усного додавання та віднімання трицифрових чисел, але й спробуємо себе у ролі … А ось у ролі кого дізнаємось, якщо впораємось з першим завданням.

  1. Усний рахунок

Математичний ланцюжок. Записуємо кожен результат.

370-120-100+50-50-60+110-100-30+30

Прочитаємо закодоване слово

А допомагати нам будуть відомі слідчі, які розкрили не одну заплутану справу, Колобки. Вони перевірять ваші знання, вміння і з’ясують чи є у вас здібності до детективної справи. Виконавши правильно завдання Колобків , ви у зошитах клеєте наклейку. А у кінці уроку побачимо, хто з вас може стати спражнім слідчим.

  1. Математичний диктант

Кожен детектив повинен правильно і швидко прораховувати свої дій.

1. Злодій живе у попередньому будинку до будинку під номером 740 Попер. до 740 739
2. Втікаючи від переслідування, підозрюваний заховався у наступному будинку за будинком під номером 689 Наст. за 689 690
3. З ювелірної скарбниці вкрадено 12 десятків каблучок. Скільки каблучок вкрадено? 12 дес. 120
4. Відомий детектив за рік розкрив 60 справ, а за другий рік – ще 90. Скільки справ розкрив детектив за два роки? 60+90 150
5. З вкрадених 220 грн злодій витратив 90 грн. Скільки грошей залишилося у злодія? 220-90 130
6. Один шукач скарбів знайшов 280 скриньок з золотом, а другий – 130. На скільки більше скриньок з золотом знайшов перший шукач, ніж другий? 280-130 150
7. У багатія було вкрадено 370 картин, а залишилося 80. Скільки картин було у багатія спочатку? Х-370=80 450
8. Хлопчик знайшов гаманець, у якому було 500 грн. Після катання на атракціонах залишилося 80 грн. Скільки чужих грошей витратив хлопчик? 500-х=80 420
9. Детектив 4 дні ловив по 6 злочинців щодня, а потім впіймав ще 100злодіїв. Скільки всього злодіїв впіймав детектив? 6·4+100 124
10. 5 злочинців пограбували ювелірну крамницю: винеси 150 ланцюжків. 110 загубили по дорозі, а решту поділили між собою. Скільки ланцюжків отримав кожен злочинець? (150-110):5 8
11. За 6 хвилин злодій може відкрити 18 сейфів. Скільки сейфів він відкриє за 9 хвилин? 18:6·9 27
12. Камеру злочинця треба огородити металевими ґратами. Якої довжини треба виготовити грати, якщо довжини камери – 6м, а ширина – 4 м? 6·2+4·2 20

Самоперевірка. Хто має 8 і більше правильних відповідей може зарахувати собі це завдання і наклеїти наклейку.

  1. Обчислювальний блок

Кожен детектив повинен вправно вести спостереження, бачите те, чого не може побачити звичайний перехожий.

Приклади з пропущеними числами

  1. Завдання з буквеними даними

Кожен детектив повинен вміти логічно міркувати, будувати припущення. Спробуємо.

З картинної галереЇ було викрадено 60 пейзажей та 40 натюрмортів. Скільки картин залишилося, якщо їх у галереї могло бути 350 або 300.

Побудуйте вираз з буквеними даними, та розв’яжіть його.

Х-60-40       або           Х-(60+40)

  1. Робота над задачею.

Детектив повинен вміти працювати зі свідками, адже не кожен свідок говорить правду.

Перевіримо, чи говорить правду відомий вигадник барон Мюнхгаузен.

Пам’ятаєте, одного разу , опинившись у лісі, барон побачив оленя, а рушниці з собою не мав. Тоді він почав обстрілювати оленя вишневими кісточками. І розказав, що за 10 хвилин вистрелив 100 кісточками. Чи може ще бути правдою, якщо під час слідчого експерименту, з’ясувалося, що спочатку за 6 хвилин він вистрелив 42 кісточками, а потім почав вистрелювати на 2 кісточки за хвилину менше.

6хв – 42к.

10 хв -? (на 2 к. більше)

1) 42:6=7 (к.) – за 1 хв спочатку;

2) 7+2=9 (к.) – за 1 хв потім;

3) 9·10=90(к.)

Отже, барон Мюнхгаузен сказав неправду.

  1. Робота над задачею.

Ми можемо розкрити справжній злочин.

З музею була вкрадена скринька зі скарбами. Підозрювані – справжні злодії – Змій Горинич, Кощій Безсмертний та Бабай.

З перевірених джерел стало відомо, що злочинець не найстарший і не наймолодший. Хто він, якщо відомо, що вік усіх злодіїв – 690 років. Змієві та Бабаю – 350 років, а Бабаю та Кощію – 600 років.

 

Задача

Отже, злочинець – Бабай.

Залишилося знайти, де він ховає пограбований скарб.

  1. Логічне завдання.

Злочинці Змій, Бабай та Кощій живуть у одноповерховому, триповерховому та п’ятиповерховому будинках. Де сховав скриньку Бабай, якщо Змій живе не одноповерховому та не у триповерховому будинках,  а Кощій – не у одноповерховому.

Бабай сховав скриньку у одноповерховому будинку.

  1. Підсумок уроку.

Називатися справжнім детективом може той, хто має 6 і більше наклейок. Хто отримав усі 8 наклейок за урок отримує – 11 балів.

Чи сподобалося вам працювати детективами?

Що ми робили на уроці?

Презентація до уроку

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

7 коментарів

  1. Чудовий урок! Розвивається логічне мислення, формуються дослідницькі вміння.
    Дітям цікаво.

  2. Думаю, мотивація на уроці була високою. За Вашою розробкою, Ірино Анатоіївно, можна вивести формулу успішного уроку : цікавий сюжет + наліпки як прототип високого результату, якого учень може досягти сам. Нехай це будуть плюсики на полях, уявні поцілунки від принцеси, смайлики чи сонечка у таблицю самооцінювання. Але вони спрацюють . Дякую за класну ідею!

  3. Ірина Анатоліївна, дуже імпанує нетрадиційний підхід до створення уроку: слідчи Колобки. Навіть не уявляю: чи є ліміт фантазії учителів? Такі нетрадиційні форми роботи учителя навчають, організовують , розвивають пізнавальні можливості учнів; сприяють розвитку логічного мислення та аналітичних здібностей школярів; стимулюють і підвищують їх інтерес до вивчення математики; розвивають вміння приймати правилі рішення в різних життєвих ситуаціях, тобто готують до реального життя.

  4. Ірино Анатоліївно, впевнена, що байдужих на уроці не було! Відчути себе в ролі слідчого, провірити свою логіку та дедукцію – інтрига ще та! Тематичні завдання та яскрава презентація, творчий задум та професіоналізм вчителя, і маємо приклад цікавого та нестандартного уроку. Спасибі і творчого Вам натхнення!

  5. Навчальне і методичне забезпечення уроку підібрано правильно. Задум перетворити учнів у детективів спрацював. Для повноти розгорнутого конспекту не вистачає переліку обладнання, що використовується в роботі. Звернути увагу слід і на динамічні паузи (їх прописати у розробці).

  6. На уроці діти роблять припущення, висновки. Дані завдання сприяють розвитку логічного мислення. Незвично проводиться математичний диктант, після якого здійснюється самоперевірка. Не помітила фізичну хвилинку.