Конспект уроку математики у 3 класі з використанням мультимедійних технологій на тему: “Усне додавання та віднімання круглих трицифрових чисел. Складені задачі, що є комбінацією вивчених простих”
Автор: учитель початкових класів Якімова Ірина Анатоліївна
Тема: Усне додавання та віднімання круглих трицифрових чисел. Складені задачі, що є комбінацією вивчених простих задач.
Мета: узагальнити та систематизувати вміння учнів розв’язувати приклади і задачі на вивчені випадки арифметичних дій; вдосконалювати вміння розв’язувати задачі на знаходження трьох чисел за їх сумою та сумами двох доданків, розвивати мислення, виховувати інтерес до математики.
Хід уроку:
- Повідомлення теми та мети уроку.
Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми з вами не тільки повторимо способи усного додавання та віднімання трицифрових чисел, але й спробуємо себе у ролі … А ось у ролі кого дізнаємось, якщо впораємось з першим завданням.
- Усний рахунок
Математичний ланцюжок. Записуємо кожен результат.
370-120-100+50-50-60+110-100-30+30
Прочитаємо закодоване слово
А допомагати нам будуть відомі слідчі, які розкрили не одну заплутану справу, Колобки. Вони перевірять ваші знання, вміння і з’ясують чи є у вас здібності до детективної справи. Виконавши правильно завдання Колобків , ви у зошитах клеєте наклейку. А у кінці уроку побачимо, хто з вас може стати спражнім слідчим.
- Математичний диктант
Кожен детектив повинен правильно і швидко прораховувати свої дій.
1. | Злодій живе у попередньому будинку до будинку під номером 740 | Попер. до 740 | 739 |
2. | Втікаючи від переслідування, підозрюваний заховався у наступному будинку за будинком під номером 689 | Наст. за 689 | 690 |
3. | З ювелірної скарбниці вкрадено 12 десятків каблучок. Скільки каблучок вкрадено? | 12 дес. | 120 |
4. | Відомий детектив за рік розкрив 60 справ, а за другий рік – ще 90. Скільки справ розкрив детектив за два роки? | 60+90 | 150 |
5. | З вкрадених 220 грн злодій витратив 90 грн. Скільки грошей залишилося у злодія? | 220-90 | 130 |
6. | Один шукач скарбів знайшов 280 скриньок з золотом, а другий – 130. На скільки більше скриньок з золотом знайшов перший шукач, ніж другий? | 280-130 | 150 |
7. | У багатія було вкрадено 370 картин, а залишилося 80. Скільки картин було у багатія спочатку? | Х-370=80 | 450 |
8. | Хлопчик знайшов гаманець, у якому було 500 грн. Після катання на атракціонах залишилося 80 грн. Скільки чужих грошей витратив хлопчик? | 500-х=80 | 420 |
9. | Детектив 4 дні ловив по 6 злочинців щодня, а потім впіймав ще 100злодіїв. Скільки всього злодіїв впіймав детектив? | 6·4+100 | 124 |
10. | 5 злочинців пограбували ювелірну крамницю: винеси 150 ланцюжків. 110 загубили по дорозі, а решту поділили між собою. Скільки ланцюжків отримав кожен злочинець? | (150-110):5 | 8 |
11. | За 6 хвилин злодій може відкрити 18 сейфів. Скільки сейфів він відкриє за 9 хвилин? | 18:6·9 | 27 |
12. | Камеру злочинця треба огородити металевими ґратами. Якої довжини треба виготовити грати, якщо довжини камери – 6м, а ширина – 4 м? | 6·2+4·2 | 20 |
Самоперевірка. Хто має 8 і більше правильних відповідей може зарахувати собі це завдання і наклеїти наклейку.
- Обчислювальний блок
Кожен детектив повинен вправно вести спостереження, бачите те, чого не може побачити звичайний перехожий.
Приклади з пропущеними числами
- Завдання з буквеними даними
Кожен детектив повинен вміти логічно міркувати, будувати припущення. Спробуємо.
З картинної галереЇ було викрадено 60 пейзажей та 40 натюрмортів. Скільки картин залишилося, якщо їх у галереї могло бути 350 або 300.
Побудуйте вираз з буквеними даними, та розв’яжіть його.
Х-60-40 або Х-(60+40)
- Робота над задачею.
Детектив повинен вміти працювати зі свідками, адже не кожен свідок говорить правду.
Перевіримо, чи говорить правду відомий вигадник барон Мюнхгаузен.
Пам’ятаєте, одного разу , опинившись у лісі, барон побачив оленя, а рушниці з собою не мав. Тоді він почав обстрілювати оленя вишневими кісточками. І розказав, що за 10 хвилин вистрелив 100 кісточками. Чи може ще бути правдою, якщо під час слідчого експерименту, з’ясувалося, що спочатку за 6 хвилин він вистрелив 42 кісточками, а потім почав вистрелювати на 2 кісточки за хвилину менше.
6хв – 42к.
10 хв -? (на 2 к. більше)
1) 42:6=7 (к.) – за 1 хв спочатку;
2) 7+2=9 (к.) – за 1 хв потім;
3) 9·10=90(к.)
Отже, барон Мюнхгаузен сказав неправду.
- Робота над задачею.
Ми можемо розкрити справжній злочин.
З музею була вкрадена скринька зі скарбами. Підозрювані – справжні злодії – Змій Горинич, Кощій Безсмертний та Бабай.
З перевірених джерел стало відомо, що злочинець не найстарший і не наймолодший. Хто він, якщо відомо, що вік усіх злодіїв – 690 років. Змієві та Бабаю – 350 років, а Бабаю та Кощію – 600 років.
Отже, злочинець – Бабай.
Залишилося знайти, де він ховає пограбований скарб.
- Логічне завдання.
Злочинці Змій, Бабай та Кощій живуть у одноповерховому, триповерховому та п’ятиповерховому будинках. Де сховав скриньку Бабай, якщо Змій живе не одноповерховому та не у триповерховому будинках, а Кощій – не у одноповерховому.
Бабай сховав скриньку у одноповерховому будинку.
- Підсумок уроку.
Називатися справжнім детективом може той, хто має 6 і більше наклейок. Хто отримав усі 8 наклейок за урок отримує – 11 балів.
Чи сподобалося вам працювати детективами?
Що ми робили на уроці?
Презентація до уроку
Чудовий урок! Розвивається логічне мислення, формуються дослідницькі вміння.
Дітям цікаво.
Думаю, мотивація на уроці була високою. За Вашою розробкою, Ірино Анатоіївно, можна вивести формулу успішного уроку : цікавий сюжет + наліпки як прототип високого результату, якого учень може досягти сам. Нехай це будуть плюсики на полях, уявні поцілунки від принцеси, смайлики чи сонечка у таблицю самооцінювання. Але вони спрацюють . Дякую за класну ідею!
оригінально…, обов’язково візьму щось для себе. дякую
Ірина Анатоліївна, дуже імпанує нетрадиційний підхід до створення уроку: слідчи Колобки. Навіть не уявляю: чи є ліміт фантазії учителів? Такі нетрадиційні форми роботи учителя навчають, організовують , розвивають пізнавальні можливості учнів; сприяють розвитку логічного мислення та аналітичних здібностей школярів; стимулюють і підвищують їх інтерес до вивчення математики; розвивають вміння приймати правилі рішення в різних життєвих ситуаціях, тобто готують до реального життя.
Ірино Анатоліївно, впевнена, що байдужих на уроці не було! Відчути себе в ролі слідчого, провірити свою логіку та дедукцію – інтрига ще та! Тематичні завдання та яскрава презентація, творчий задум та професіоналізм вчителя, і маємо приклад цікавого та нестандартного уроку. Спасибі і творчого Вам натхнення!
Навчальне і методичне забезпечення уроку підібрано правильно. Задум перетворити учнів у детективів спрацював. Для повноти розгорнутого конспекту не вистачає переліку обладнання, що використовується в роботі. Звернути увагу слід і на динамічні паузи (їх прописати у розробці).
На уроці діти роблять припущення, висновки. Дані завдання сприяють розвитку логічного мислення. Незвично проводиться математичний диктант, після якого здійснюється самоперевірка. Не помітила фізичну хвилинку.