Конспект уроку математики для 1 класу
Послідовність чисел від 0 до 10
Урок склала і провела учитель початкових класів Бредун Вікторія Алімівна
Тема. Послідовність чисел від 0 до 10. Порівняння чисел у межах 10. Обчислення значень виразів. Розпізнавання геометричних фігур.
Мета:
- закріпити знання послідовності та складу чисел 1-10, продовжити формувати вміння обчислювати вирази на додавання та складати вирази на віднімання з виразів на додавання, розпізнавати геометричні фігури;
- розвивати логічне мислення, увагу, спостережливість, уміння робити висновки;
- показати красу життя під водою, виховувати бережливе відношення до природи (підводного світу морів).
Тип уроку: урок-мандрівка
Обладнання: мультимедійна презентація, набір геометричних фігур для роботи в парі, магнітофонні записи «Шум моря», «Крик дельфіна», опорні таблиці
Хід уроку
I Оргмомент
– Рівно стали, підрівнялись.
День у нас сьогодні незвичайний. А чому?
Бо гості до нас завітали.
Тож привітайте, діти, гостей. (Cлайд 2)
– Добрий день! – Щиро ми гостей вітаємо,
Добра та здоров’я усім вам бажаємо.
Але нам час урок розпочинати.
Прошу, діти, всіх сідати
Сьогодні до нас прийшло багато гостей, які хочуть подивитися, як ви за цей час подорослішали, чого навчилися, що вже вмієте робити. І ми із задоволенням це продемонструємо нашим гостям, як учні 1-А класу можуть працювати. А тому на уроці ми всі повинні бути: старанними, уважними, організованими, веселими і кмітливими. Девіз уроку: «Спостерігай і захоплюйся, вивчай і бережи» (Слайд3)
Карта нашої мандрівки (усний рахунок, приклади, геометричний матеріал, ребуси, математичні ігри, цікавинки природи. І,звичайно, відпочинок. ) (Слайд 4)
ІІ. Створення проблемної ситуації.
- Мотиваційна частина уроку.
Вчитель: Любі діти, сьогодні у нас урок незвичайний.
- А чи любите ви подорожувати? Якщо так, то аплодуйте.
- І я люблю. Давайте разом відправимось в подорож. А куди, здогадайтесь?
Звучить запис «Шум моря».
Зараз ми з вами, спустимося на дно морське і поспостерігаємо, за підводними мешканцями.
- Але чи довго ми зможемо знаходитися під водою? Давайте перетворимося на рибок. А для цього у вас на партах лежать фігури.
- Як назвати їх одним словом?
Давайте попрацюємо в парі і швидко складемо рибку. (Слайд 5)
(Склали – слайд 6)
А тепер уявіть, що ми рибки. (Слайд7)
Море все – качається,
Хвильки лащаться малі…
Що зі мною? Я – на дні?!
Ось ми з вами опинилися в підводному царстві. (Слайд 8)
III Мотивація навчальної діяльності
Вчитель: Діти! Уважно погляньте на дошку.
- Перед вами зображення морської глибини. Але когось тут не вистачає?
– Морських жителів.
– Чим більше ми виконаємо математичних завдань, тим з більшою кількістю морських жителів познайомимося! (слайд 9)
IV Повторення і закріплення вивченого матеріалу
- Уявили, що ми рибки і пливемо по дну моря. І ось перша зустріч. Але з ким? Здогадайтесь! (Слайд 10)
Завдання 1. Розгадайте слово, користуючись цифрами від одного до семи.
6 3 1 4 2 5 7
А Л К Ь А М Р
Вчитель: Кальмари – чемпіони з плавання. Швидше них плавають хіба що дельфіни. Кальмар прозорий, майже невидимий у воді. Він схожий на шматочок льоду, а коли роздратований, то стає червоним. Видають кальмара тільки великі очі. Є спеціальний мішечок з чорною рідиною. Коли його підстерігає небезпека, то він випускає цю рідину струменем на ворога, а сам в цей час зникає.
Завдання 2. А ось вам і завдання від цієї тварини:
- Назвіть числа в порядку зростання;
- Назвіть найбільше число, найменше число;
- Назвіть парні числа, непарні числа;
- Сусіди числа 7;2, попереднє до числа1. Наступне до числа3.
- Яких чисел не вистачає у числовому ряді?
- Як назвемо число 10? А всі інші числа? Чому?
Завдання3 Гра «День – ніч» (слайд 11, 12, 13)
- 3 8 9 2 10
- 1 4 10 7 3
- 5 2 3 1 8
Пливемо далі і кого ми бачимо на дні моря?
Ти зі мною незнайомий.
Я живу на дні морському.
Голова і 8 ніг,
Ось і весь я …(восьминіг) (слайд 14,15)
- Олежка, що ти знаєш про цю тварину?
Довжина тіла восьминога разом зі щупальцями – від кількох сантиметрів до шести метрів. Восьминіг має не одне, а ТРИ серця. А кров у нього – блакитна! Восьминіг має добре розвинений мозок та хорошу пам’ять.
Завдання 4
-Продемонструємо восьминогу свою пам’ять і згадаємо склад числа 8.
– Кожна людина починає день із чистої водички. І ми почнемо із джерельця чистоти- хвилинки каліграфії. Восьминіг пропонує каліграфічну хвилинку. Гарно і акуратно записати цифру 8. Визначити «королеву» і «попелюшку». (слайд 16)
– Згадаємо віршик про цифру8.
Два кружечки поряд стали
- Що за дивні окуляри?
- у маляток запитали.
- – Це ми вісім написали.
– Охарактеризувати число 8 (одноцифрове, парне, сусіди числа)
Завдання 5
Загадка: Ось вона яка –
Розбійниця морська.
Усіх би проковтнула
Зажерлива… (Акула). (слайд 17)
- Маша нам розповість, що вона знає про цю хижу зажерливу рибу.
У акули немає кісток, її тіло складається з хрящів. Зуби у акули розміщені в 2 ряди. Коли випадають передні, їх місце займають задні.
– Ця хижа риба проковтнула навіть цифри у прикладах. Щоб подорожувати далі морським дном нам треба швидко відновити приклади (Слайд 18)
Запис прикладів у зошит
- Як називаються числа при додаванні?
- З прикладу на додавання скласти два приклади на віднімання.
Психогімнастика. Звучить «Шум моря» (Слайд 19)
Пофантазуйте Ви зі мною,
Рибкою золотою.
Очка свої закривайте,
І бажання загадайте.
Коли Ви почуєте моря шуми,
Вірте, здійсняться вони.
В нас гарний настрій. Війнув легенький вітерець, приніс нам свіжість моря. Ми відчуваємо, як морські хвилі набігають на берег і відкочуються назад у море. Нам подобається слухати прибій. Ми загадуємо бажання і віримо здійсняться вони. Хвилі принесли нам із морських глибин диво …
На морському дні – це диво.
Буває хижа, все ж красива.
Руки-промені має
Себе від ворогів захищає.
- Хто це? (Морські зірочки) (слайд 20)
- Настуня зараз нам про них розкаже. (Слайд 21)
КІНЦІВКИ МОРСЬКИХ ЗІРОК НАЗИВАЮТЬ ПРОМЕНЯМИ АБО РУКАМИ. Якщо зірка загубить один промінь, то вона зможе його виростити знову. А якщо від морської зірки хижак відірве великий шматок, то із нього виросте ще одна нова морська зірка.
Завдання 6 .
- Морські зірки пропонують порівняти числа (слайд 22)
2 і 4; 8 і 10; 0 і 9; 7 і 7; 5 і 10; 1 і 6.
- (Звуки дельфіна), (демонстрація). (Слайд 23) Наш гість – дельфін. Про нього нам розкаже Саша.
Дельфіни –це не риби, а звірі. Вони годують своїх малят молоком, як кішка кошенят. У дельфінів відсутні жабра. Дихають повітрям,постійно піднімаючись на поверхню. А ще дельфіни вважаються одними із самих розумних тварин на Землі. За своїм розумом вони дуже близькі до людини.
Вправа «Нагодуй дельфіна» (слайд 24)
8 +2; 4+5; 7+2; 3+3; 3-1; 2+1; 7+1; 5+3.
Завдання7 (На логічне мислення)
Для себе на дні морському
Він клешнями будує дім.
Круглий панцир, 10 лап-
Здогадались? Так – це краб.
(слайд 25)
У крабика сьогодні день народження. На свій день народження він запросив кита, білку, дельфіна,восьминога, мишку і зайчика
Хто не зможе прийти і чому?
Завдання 8.
– Хто до нас пливе?
І на суші й на воді
Носить хатку на собі.
Мандрує без страху
Морська… (черепаха) ( Слайд 26)
– Артемчику, що ти знаєш про морських черепах?
Морські черепахи бувають більші від людини. Мами-черепахи відкладають на піску яйця і з них вилуплються маленькі черепашки, розміром з долоню. Живляться морські черепахи водоростями і морськими рибками.
Екологічна акція «Врятуємо морських черепашок» (слайд27, 28)
Пропонує морська черепашка розгадати ребуси (слайд 29)
Відгадайте, яке слово сховалось.
ві 3 ла р 1 а (вітрила, родина)
Так, молодці, ми з вами дружна шкільна родина і всі завдання виконуємо разом.
V Підсумок уроку
Чи сподобалася вам подорож? Морським жителям ви теж дуже сподобались.
Хто ж тепер нас так швидко поверне додому? Адже ми так глибоко знаходимося. На самому дні. Хто ж з морських тварин може дуже глибоко пірнати? Звичайно це – кит! (Слайд 30)
Він нас і доставить додому.(Кит переміщається по горизонталі, ніби пливе) Пісня “Морское такси”
– Діти, ось і закінчилась наша морська подорож. Багато цікавих завдань виконали.
- Морські жителі говорять: «Ви –МОЛОДЦІ!» (слайд 31)
Правильно, ви дійсно молодці, бо протягом уроку виконали багато завдань.
Молодці, мої малята,
Любі хлопчики й дівчата.
Усі завдання розв’язали,
Багато перешкод ви подолали.
Я дуже вдячна вам,
Добрим, дружним школярам!
Сподобалася ідея бережливого відношення до природи (підводного світу морів), що проходить крізь увесь урок. Психогімнастика під шум моря – чудова ідея. Презентація, насичена інформацією, – вдале доповнення до уроку. І, як результат добірка фотоматеріалів. Вважаю, мета уроку була досягнена. Натхнення!
Впевнена, що цей урок пролетів , як одна мить і дітям так не хотілося чути дзвоника, адже, майстерність Вікторії Алімівни дозволила їм побувати в ролі справжніх морських дослідників, милуватися, допомагати, рятувати і при цьому ще й здобувати знання з математики. Браво майстру!
З задоволенням прочитала ваш конспект уроку. У плані простежується міжпредметна зв’язок з уроками природознавства. Урок спрямований не тільки на розвиток математичних навичок, але і на бережливе відношення до природи.
Цікавий інтегрований урок математики з природознавством, Урок насичений різними іграми, ребусами. В цікавій формі діти повторюють геометричні фігури. Присутня фізкультхвилинка. Звуки моря та голос дельфіна позбавлять учнів психологічного напруження. Презентація, розроблена вчителем, вдало доповнює урок.
Цікавий комбінований урок з математики. Керуючись навчально-пізнавальною діяльністю учнів учитель виявила глибокі знання фактичного матеріалу, методику створення проблемних ігрових ситуацій. Урок наповнений творчими завданнями.
Чудовий урок. Всі завдання, які учитель поставив перед собою було виконано. Вдале використання презентації, міжпредметних зв’язків, виховних моментів. Сподобалась психогімнастика. Дякую!