Конспект уроку музичного мистецтва для 2 класу
Музика і рух
Автор: учитель музичного мистецтва Рижова Тетяна Володимирівна
Тема уроку: “Музика і рух”
Мета. Ознайомити учнів з поняттями «зображальність», «темп», «ритм»;з`ясувати те, як темп змінює характер музичного твору на прикладах « Попутної пісні» М. Глінки та « Політа джмеля» з опери Н. Римського – Корсакова «Казка про царя Салтана»; розвивати уміння слухати музику, виконувати пісенні твори, залучати дітей до творчості; виховувати культуру слухання музики, моральні якості, любов до музичного мистецтва,
Обладнання. Комп`ютерна презентація, відеофрагменти, програвач, фортепіано, картки з зупинками, зображення гномів на ім`я «Лад», «Темп», підручник ( автор Л. Аристова), зошит на друкованій основі(Л. Аристова)
Музичний матеріал. М. Глінка, «Попутна пісня», М. Римський-Корсаков, «Політ джмеля» з опери «Казка про царя Салтана», Білоруська нар. пісня «Перепілонька», поспівка «Ми крокуєм вгору», повторення.
Тип уроку. Урок- подорож
Презентація до уроку
Хід уроку.
1. Організаційний момент. Вхід під пісню з мультфільму «Паровоз-Букашка» (відеофрагмент)
Доброго дня, діти! Усміхніться мені .
Поспівка «Добрий день».
Сьогодні ми відправляємося у подорож на потязі по чарівній країні з назвою «Музика». Країна ця може зображати оточуючий світ, малювати портрети, розкривати почуття людей. Тому вона чарівна і загадкова.
Перед тим, як ми поїдемо, треба переконати машиніста потягу (один з учнів), що ми дружні, веселі, кмітливі, любимо свою школу та свій клас, любимо рідну країну Україну, хочемо бути такими ж відважними , як українські козаки, вміємо веселитися та співчувати іншим людям, якщо їм боляче.
1. Зупинка «Пісенна»
Виконання пісень: «Знакомка» М. Шутя
- Про що розповідає ця пісня? (Відповіді. Про дружбу в класі, уміння веселитися та співчувати)
- « Пісня про школу» Д. Кабалевського (В ній розповідається про любов до школи та вчителів)
- « Будем козаками» сл.. і муз. А . Загрудного (про любов до України і гордість за наших славних предків)
- « Осінь» Музыка и слова Кристофера Магуса (Осінь – це не тільки холодна та сира пора року, але і багата врожаєм та дуже красива -« золота»)
Вчитель. Спитаймо машиніста, чи візьме він наш клас в подорож?
Машиніст погоджується, але каже, що треба мати квитки.
Актуалізація.
2. Зупинка «Вгадайка» (Кондуктор за правильні відповіді надає зірочки)
- Яких трьох китів в музиці ви знаєте? (Відповіді)
Музична вікторина. Звучать фрагменти творів: Л. ван Бетховен, «Бабак», Я. Степовий, «Лугом іду», П. Чайковський, вальс з балету «Спляча красуня»; С. Рахманінов, «Італійська полька», Д. Шостакович, «Вальс-жарт»; Д. Кабалевський «Танець молодого бегемота», Д. Кабалевський, «Три варіанти маршу»; Є. Адамцевич, «Запорізький марш», П. Чайковський, «Марш дерев’яних солдатиків»;М. Блантер, «Футбольний марш», П. Чайковський, «Танець з кубками» з балету «Лебедине озеро»; Л. ван Бетховен, «Весела. Сумна». (Діти називають спочатку «кита», а потім твір та композитора) Можна зробити цю вікторину як змагання між рядами.
3. Зупинка «Печера гномів»
Вчитель. Які засоби виразності в музиці ви вже знаєте? (Діти називають)
- На попередньому уроці ми познайомилися з таким засобом виразності в музиці, гномом, який має два обличчя. Як його ім`я? (Лад)
- А чому в нього 2 обличчя: веселе та сумне? (Мажор та мінор)
Виконується по співка « На морозе девочка песенку запела (Мажор),
Горлышко у девочки сразу заболело (Минор),
Ребятишки бегают, снег вокруг скрипит (Мажор),
Маленькая девочка в комнате сидит (Минор)»
(Діти долонями показують мажор та мінор). Мажор і мінор показують також у творі Л. Бетховена «Весела. Сумна»
Машиніст: «Тепер можна відправлятися в подорож»
Мотивація
Вчитель. Сьогодні нам треба з`ясувати, чи може музика передати рух? Та познайомитися з засобом виразності в музиці, гномом, який найбільше буде нам допомагати знайти відповідь на це питання.
Озвучення теми та мети уроку. Таким чином, тема уроку: «Музика і рух». Ми поговоримо про «зображальність», «темп», «ритм», їх роль у створенні музичних образів,уважно послухаємо та проаналізуємо ту музику, яка для нас буде новою. Я хотіла б, щоб ви цю музику знайшли в інтернеті та ще послухали з батьками, дідусями та бабусями, розповіли їм про те, що уявляєте в цих музичних творах.
Основна частина.
4. Зупинка «Слухальна»
Машиніст надав гудок.У!!!
Вчитель. Згадайте, будь ласка, що за фрагменти творів я граю.
П. Чайковський «Баба- Яга».
– Вона летить чи сидить у хатці на курячих ніжках? (Діти: Летить)
– В якому темпі я граю? (У бистрому)
– А якщо я зміню темп на повільний, що вийде (Діти: «Ступа не заводиться», «вона не може вилетіти з гаража, заснула…»)
Р. Шуман « Веселий селянин»
(теж змінюється темп і діти кажуть, що тепер він втомився, напрацювався і в нього все болить.)
– Я змінила тільки темп – а виходить, що змінився характер твору.
Темп – це швидкість виконання твору. Він буває бистрим, середнім, повільним. Як рухається черепаха, собака, джміль….? (Відповіді)
А поїзд?
– Проплескайте ритмічний малюнок, що на дошці. Чи нагадує він вам рух поїзда?
П І П І П П І І
– Хто з вас їздив на поїзді? (Руки)
5. Зупинка М. Глінка « Попутна пісня»
Нас зараз поїздом не здивуєш. Але в 19 столітті, коли з`явився перший паровоз та залізна дорога – це була дуже важлива подія. Подивіться, яким був перший паровоз (на презентації). Цей факт зацікавив композитора Михайла Івановича Глінку, і він склав пісню з назвою «Попутна пісня» – пісня по дорозі
Послухайте уважно цей твір.
(Слухання музики М. Глінка «Попутна пісня»)
- Який характер частин, скільки частин. В якому темпі звучить перша частина, чи нагадує вона скоромовку? А що ви собі уявляєте в другій частині? (Відповіді дітей)
- Подивіться, на сторінці 44 підручника перед вами є карета, поїзд. корабель. В якому темпі вони рухаються? (Відповіді)
- А зараз поїзд привіз нас до моря і ми пересіли на корабель.
6. Зупинка М. Римський – Корсаков « Політ джмеля»
Закрийте очі.
Вчитель читає уривок з казки О. Пушкіна «Казка про царя Салтана» Чи знаєте ви цю казку? Хто її склав?
Відкрийте очі. Композитор Микола Андрійович Римський – Корсаков написав оперу по цій казці.
Опера – великий музично – театральний жанр, в якому співають. Але в опері є й оркестрові номери.
Один з них – «Політ джмеля». Послухайте цю музику.
(Слухання фрагменту з опери М. Римського –Корсакова «Казка про царя Салтана» «Політ джмеля»)
- Як дзижчить джміль? (Діти імітують звук)
- Колись всесвітньо відомий педагог Василь Сухомлинський створив « Школу Радості». Він з дітьми виходив на природу, діти сідали, слухали звуки природи: шелест трави, дзижчання джмеля… А потім вже в класі він ставив платівку з цим твором. І учні казали,що в музичному творі джміль дзижчить так, як на природі, але красивіше. А що скажете ви?
( Враження учнів)
- На картці з зупинкою в мене помилка, яка? (Діти відповідають, що джміль летить,а на картці він сидить на квіточці)
А завдяки чому ви взнали, що джміль летить? (Завдяки дуже швидкому темпу).
Подивіться цей фрагмент у мультфільмі. (Перегляд) Чи сподобалася вам музика? (Відповіді)
7. Зупинка «Фізкультхвилинка»
Вчитель. Ми вже хочемо розім`ятися після сидіння в потязі. Тому наш машиніст пропонує нам вийти на прогулянку.
Виконується «Марш» С. Прокоф`єва ( діти марширують), український народний танець « Гопак», пісня – танець « Вутята», українська народна пісня «Ой єсть в лісі калина» з рухами, пісні (з рухами), фрагмент «Вальсу», зарядка для очей.
8. Зупинка «Згадайка»
– Який гном ( засіб виразності) допомагав нам сьогодні найбільше?
(Темп).
-Які твори ми почули, в яких темпах вони виконуються?
Виконай – мо завдання на сторінці 10 в зошитах на друкованій основі.
( 1- в якому темпі звучить твір М. Римського- Корсакова «Політ джмеля» ( діти вибрали з пропонованих дуже швидкий), 2- характер творів ( провести лінію) Зайве слово – жартівливий характер.
Але ми послухаємо,як у жартівливій формі артисти В. Винокур та Л. Оганезов виконують «Попутну пісню» М. Глінки. Чому в них не виходить разом? ( Діти: вони виконують у різних темпах)
-А тепер послухайте ремікс твору «Політ джмеля» та допоможіть своєю грою на шумових інструментах. Ви можете імпровізувати, але найважливіше завдання- не вийти з темпу твору.
9. Зупинка «Пісенна».
- От ми і повернулися на станцію «Пісенну»
- Виконання поспівки «Ми крокуєм вгору»
- Давайте проспіваємо білоруську народну пісню «Перепелочка»
(Виконання)
-В якому темпі ми виконали пісню? (У повільному)
- А чому? Діти кажуть, що їм жаль цю пташку, в неї болить спинка, ніжки.. Вони їй співчувають і бажають того, щоб вона не хворіла.
- Висновки. Вчитель. В кінці уроку я хотіла б, щоб ви мені сказали: Чи може музика передати рух? (Відповіді). Який гном – засіб виразності в музиці – сьогодні був головним? ( Темп).Які твори ми послухали?( на презентації стрілочки). Який сподобався більше? Чи сподобався вам урок? Який в вас настрій: мажорний чи мінорний?.
- Виконання пісні «Усмішка» ( музика В. Шаїнського)
- Вихід під пісню. В. Шаїнського «Голубий вагон»
Література
Рижова Т.В. Морально-естетичне виховання учнів молодших класів загальноосвітніх шкіл засобами фортепіанної музики / Т.В. Рижова // Науковий часопис Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова. Серія 14. Теорія і методика мистецької освіти : Збірник наукових праць. – Вип. 6 (11). – К. : НПУ, 2008. – С. 92-95
Журнал «Початкова школа» : науково-методичний журнал. – Київ, 1969 – . – Виходить щомісячно
2008р. N9- 11 Рижова Т. В. Уроки музики. 2 клас
Який чудовий урок! Містить цікаві зупинки,розповідь вчителя, пісенні твори,роботу з учнями. Учитель вдало підібрав форми та методи роботи. Поставлена мета уроку була досягнута. Дякую!