mail@urok-ua.com

Конспект уроку на тему: “Звичайні дроби. Підсумковий урок”

Автор: вчитель математики Вишнивецька Людмила Миколаївна

Вишнивецька Людмила МиколаївнаНестандартний урок – це імпровізоване навчальне заняття, що не має традиційної структури.Крім того, що такі уроки більше подобаються учням, ніж буденні навчальні заняття, вони підвищують ефективність навчання, зацікавлюють учнів до вивчення нового матеріалу. Пропоную Вашій увазі конспект уроку-подорожі.


 

Тема: «Звичайні дроби. Підсумковий урок.»

Мета: закріпити вивчений матеріал; вчити розв’язувати задачі на додавання та віднімання  дробів; розвивати мислення, пам’ять учнів;розширити кругозір; виховувати взаємодопомогу.

Обладнання: на дошці наочність- карта, корабель; пляшка

з  посланням, скринька ; фігури: морський коник, медуза, восьминіг,…; наочний матеріал; аудіозапис.

 ХІД УРОКУ

І Організація класу. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

-Добрий день, діти! Сіли всі рівненько і розпочнемо наш урок. Але урок у нас незвичайний, а урок-подорож. Ми вирушаємо з вами в подорож на кораблі , назва якого «Математична перлина».Давайте на хвилинку закриємо очі і уявимо , що ми виходимо у відкрите море.
(Релаксація. Звучить аудіозапис «Шум моря»)

-Діти, дивіться,що я знайшла у морі. Що це? Давайте з вами поглянемо, що там у середині?
(учень відкриває пляшку з посланням і дістає записку.)
(Текст послання: Той, хто пройде всі острови , які позначені на карті, правильно виконає всі завдання, той знайде самий найдорожчий на світі скарб)

– Ну що ,діти, ви згодні, щоб наша подорож була пригодницькою?
– Але це буде нелегко. Під час пошуку скарбу нас чекають перешкоди. Щоб їх подолати ми будемо роз’язувати різноманітні вправи із звичайними дробами, розв’язувати задачі на додавання і віднімання дробів, а також виправляти помилки у вправах, працювати самостійно та в групах. Ви згодні продовжувати подорож? Тож в путь! Але не забуваємо про взаємодопомогу один одному,адже ми – команда.
– А ще я вам пропоную взяти з собою в дорогу морських жителів. Давайте запишемо, що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку. А також заповнимо наші картки –перепустки на корабель

(Учні на звороті фігурки (медузи, восьминіга,…) записують очікування від уроку. Заповнюють картки самооцінки «Три кроки»)
(рефлексія)

Картка «Три кроки»

ПІП учня Крок 1 Крок 2 Крок 3 Оцінка вчителя

Крок 1-запрограмований результат (яку оцінку бажаю отримати). Заповнювати на початку уроку.

Крок 2-оцінка групи

Крок 3-самооцінка
ІІ Основна частина
-Отже, пливемо до першого пункту, який позначений на нашій карті- це «Острів Теоретичних знань»
На цьому острові ми трохи затримаємося та перевіримо з вами теоретичний матеріал у вигляді гри «Так чи ні»
1 Дріб складається з чисельника та «займенника»
2 Риска дробу означає дію множення.
3 У неправильного дробу чисельник більший за знаменник
4 У неправильного дробу чисельник і знаменник однакові.
5 З двох дробів з однаковими знаменниками більший той, у якого чисельник менший.
6 1 завжди більша за неправильний дріб.
7 Щоб додати дроби з однаковими знаменниками, треба додати їхні чисельники і знаменники.
8 Щоб відняти дроби з однаковими знаменниками, треба відняти чисельники, а знаменник залишити той самий.
Підсумок.
-Молодці! Тепер ми можемо вирушати далі і наступна зупинка «Острів обчислень»
Відкрили зошити, записали число, класна робота.
Завдання:перетворити неправильний дріб у мішане числа і мішане число у неправильний дріб.

(Завдання на дошці для варіанта І та ІІ. Взаємоперевірка)
Підсумок.
– Дуже добре. Тепер ми знову можемо рухатися далі. Ми з вами наближаємося до острову , який має назву «Острів помилок». На цьому острові живуть пірати і роблять все навпаки, тому що вони ну зовсім не знають математики. І ось вони у наступному завданні наробили багато помилок, переплутали знаки більше та менше. Давайте їм допоможемо
(Завдання: порівняння дробів, виправ помилку )
Підсумок.

-А ми все ближче до нашого скарбу. І ось ми наближаємося до наступної зупинки «Острів Математичних задач». Щоб пройти цю перешкоду, нам потрібно розв’язати задачу.

(Задача №1 Три рибалки зловили 168 рибин. Щукін зловив 5/14 усіх риб, Окунєв -8/21 усіх риб, а Карасьов –решту.Скільки рибин зловив Карасьов?

Задача №2 За чотири дні яхта капітана Врунгеля «Біда» пройшла 624 км.За перший деньбуло пройдено 2/13 цієї відстані, за другий-5/26, за третій -5/12, а за четвертий –решту. Скільки кілометрів пройшла яхта за четвертий день?)
(робота в групах)
Підсумок.
-А зараз ми з вами трохи відпочинемо і розважимося. Я пропоную гру «Пазл»
(Завдання: приклади на додавання та віднімання дробів. Робота в групах Відповідь: отримали зображення дельфінів.)

– І ось нарешті ми добралися з вами до нашого скарбу. Але що це? В скринці знову якесь завдання, а де ж скарб? Зараз побачимо.
(Завдання: з одного боку квадрата літера,а з іншого- дроби. Вибрати лише правильні дроби. Скласти слово. Відповідь: ЗНАННЯ)
-Отже, нарешті ми з вами віднайшли скарб. Я вважаю , що всі задоволені такою знахідкою. Адже знання – це самий найцінніший скарб.

ІІІ Підсумок.
– Наш урок підходить до кінця і ми з вами повертаємося додому.
А тепер давайте відпустимо наших морських друзів .Якщо ваші очікування збулися, то нехай вони пливуть у відкрите море.

(Учні прикріпляють фігурки морських жителів біля малюнку корабля)
ІV Оцінювання .
– Заповніть, будь ласка , картки –самооцінки.
V Домашнє завдання.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

6 коментарів

  1. Людмила Миколаївна, спасибі за цікавий урок – подорож. Дійсно, учням подобаються такі нестандартні заняття, бо вони не сковують навчальний процес, пожвавлюють атмосферу, активізують діяльність дітей, наближаючи навчання до життєвих ситуацій.

  2. Розробка підсумкового уроку математики цікава й корисна. На уроці витримані всі етапи, підведено підсумок. Такий урок завжди краще сприймається учнями, ніж традиційний.
    Вважаю, що дана публікація є універсальною для будь-якої теми узагальнення знань з математики у 5 та 6 класах. Дякую авторці!

  3. Тема “Звичайні дроби” традиційно важко сприймається переважною більшістю 5 – ків, а тому нетрадиційна форма уроку дозволить більш ефективно здійснити узагальнення та систематизацію знань по даній темі, формувати свідоме застосування вивчених правил до розв’язування практичних задач. Гра ” Так чи ні” – вдала заміна загальноприйнятого фронтального опросу, а висновок про найбільший скарб – найкраща мотивація навчальної діяльності. Спасибі.

  4. Нестандартний урок – подорож допоміг в цікавій формі узагальнити та систематизувати математичні знання з теми. Були використані вербальні, наочні та технічні засоби навчання. Викликали зацікавлення картки самооцінки «Три кроки» ( це для мене нове, дякую).Пропозиція -використовувати різнорівневі домашні завдання. Дякую.

  5. Під час уроку вчитель формує уміння застосовувати обчислювальні навички в практичних ситуаціях, розвиває інтерес до вивчення математики , обравши форму проведення – подорож. Теоретичний матеріал перевіряється у вигляді гри «Так чи ні», цікаво здійснений етап очікувань під час підсумку уроку. Учні самостійно оцінюють свій успіх.

  6. Людмила Миколаївна творчо підійшла до написання конспекту уроку з математики для учнів 5 класу. Адже в їхній пам яті ще залишаються спогади про велику кількість казкових персонажів, гостей на уроках в початковій школі. Тому даний урок з залученням морських жителів – це і незвичайно, і цікаво, і результативно. Школярі вчаться робити міні – висновки під час закріплення знань про прості дроби. Сподобалася розровка картки для аналізу діяльності “Три кроки”, коли не тільки учень ставить собі оцінку очікувану і наявну, а й група.