Конспект уроку «Населення та політична карта Південної Америки» (7 клас)
Автор: вчитель географії Бабій Ірина Петрівна
Розробка уроку допоможе сформувати уявлення учнів про походження та формування населення, його кількість, склад і розміщення на материку Південна Америка та ознайомити з політичною картою Південної Америки. З допомогою елементів цікавої гри та інтерактивних форм роботи розвивається інтерес до вивчення географії, логічне мислення учнів, вміння обґрунтовувати свої погляди, робити висновки та порівняння; виховується розуміння цінності людського життя.
Тема: Населення і політична карта
Південної Америки
Мета: поглибити та систематизувати знання про освоєння території
материка;
сформувати уявлення учнів пропоходження та формування населення
Південної Америки, його кількість, склад та розміщення;
ознайомити з політичною картою Південної Америки;
сформувати вміння використовувати знання на практиці, в дискусіях;
розвивати інтерес до вивчення географії, вводячи в урок елементи
цікавої гри та інтерактивні форми роботи;
розвивати логічне мислення учнів, вміння обґрунтовувати свої
погляди, робити висновки та порівняння;
розвивати вміння працювати з різними джерелами географічних
знань;
виховувати розуміння цінності людського життя;
виховувати шанобливе ставлення учнів до представників різних рас
та націй, поваги до їх мови та культури;
вчити толерантному ставленню до думки інших людей.
Обладнання: обстановка, наближена до справжнього судового засідання: судді, свідки, судейський молоток, кафедра для дачі свідчень;
як доведення використовуються: історичні картини життя індіанців, їх колонізації, сучасні картини, політична карта Південної Америки, опорні схеми.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Форма проведення: спрощене судове слухання.
ХІД УРОКУ
І.Організаційний момент
ІІ.Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Вступне слово вчителя
Існують події, які викликають неприйняття або підтримку цілих поколінь людей. Існують факти, замовчати які неможливо. Такою подією, наприклад, є завоювання Америки. Подія, яка зіграла неабияку роль у розвитку цього материка та й людської цивілізації загалом. Для історії, географії, літератури, мистецтва, філософії, психології, військової справи ця подія була й є об’єктом вивчення. Я пропоную вам сьогодні розібратися в цьому самостійно.
Перш за все необхідно повторити матеріал, який нам потрібен на судовому засіданні.
III.Актуалізація опорних знань і вмінь
Бліцопитування
– Охарактеризуйте географічне положення Південної Америки.
-На які корисні копалини багатий цей материк?
– Яким чином рельєф сприяв колонізації континенту?
– Представники яких країн брали участь у колонізації Південної Америки?
-Які назви на материку свідчать про бажання завойовників розбагатіти?
-Які держави існували на території материка у стародавні часи?
-Чому у Південній Америці виникла цивілізація (з точки зору кліматологів)?
-Які частини материка, на ваш погляд, мають найбільш сприятливі умови для життя людей?
-Які рослини були завезені до Європи з Америки?
– Чому корінних жителів називають індіанцями?
IV.Сприйняття та засвоєння учнями нового матеріалу
Робота з опорними схемами
(Учні розглядають схеми та з допомогою вчителя дають відповіді на запитання)
Бесіда з елементами розповіді
-На які групи за походженням можна поділити населення материка?
–Яке населення переважає в Південній Америці?
-Як називають нащадків від змішаних шлюбів?
-За картами атласу визначте райони найбільшого та найменшого скупчення населення в Південній Америці. Спробуйте пояснити таке розміщення.
Спрощене судове слухання (суд над колоністами).
Учасники судового засідання: суддя , секретар суду, обвинувач, адвокат.
Свідки обвинувачення: моряк з корабля Колумба, наближений принца Васкара.
Свідки захисту: конкістадор з числа завойовників, місіонер, купець.
Свідки обвинувачення: сучасний індіанець, метис.
Свідки захисту: лікар, учитель, економіст.
Присяжні засідателі: решта учнів класу.
Вони отримують завдання: у зошитах розділити сторінку на дві частини й на основі виступів захисту та обвинувачення записати позитивні та негативні наслідки колонізації Америки.
Учасники судового засідання займають свої місця.
Секретар суду. Встати! Суд іде! Прошу сідати.
Суддя. Прошу секретаря оголосити тему засідання й суть проблеми.
Секретар. Високий суд, панове присяжні! Південна Америка — материк, на якому в наш час проживає понад 300 млн. людей. Середньорічний приріст населення — близько 20 %. Населення розташовується нерівномірно, що пов’язано не лише з природними умовами, але й з особливостями колонізації. Середня щільність населення — близько 20 осіб на 1 км².
Менша щільність населення лише в Австралії. Зверніть увагу на карту. На ній видно, шо найбільш заселеними є узбережжя, а внутрішні райони практично пустують.
На материку живуть представники всіх трьох рас
(вивішує таблицю)
Монголоїди | Європеоїди | Негроїди |
Індіанці. Названі так помилково Колумбом, з’явились тут приблизно 20 тис. років тому. | Почали засвоювати континент наприкінці XVст. В основному іспанці та їх нащадки креоли. На островах є англійці, французи, португальці.
| Негри, завезені з Африки для роботи на плантаціях, як раби. |
У наш час на території Південної Америки існує 29 країн: 14 на материку та 15 на островах. До найбільш розвинених належать Аргентина, Бразилія, Чилі. Але деякі з них — Гвіана, Мартініка, Домініка — до сьогодні залишаються колоніями. У більшості країн переважає монокультурне сільське господарство, а також горновидобувні галузі господарства.
Суть проблеми полягає в тему, щоб з’ясувати, чи винні європейці у знищенні народів Південної Америки та їх культури? У тому, що країни, де колись були великі цивілізації, тепер відстають у своєму економічному розвитку від європейських та північноамериканських держав?
Суддя. Суд розпочинає розгляд. Обвинувачення, вам слово.
Обвинувач. Високий суд, присяжні засідателі! Ми вирішили привернути вашу увагу до цієї проблеми тому, що до сьогодні існують люди, які вважають, що колонії для деяких країн — це благо, що сильніші в економічному та воєнному плані країни можуть диктувати більш слабким, як саме розвиватися, як жити, які цінності вважати пріоритетними. Будьте уважними! Ви вже знаєте, наскільки багатий цей материк. Тут з давніх-давен проживали індіанці та в міру користувалися цими скарбами, поки не з’явилися європейці, які з добрих намірів принесли у цей світ свою, притаманну лише їм жорстокість і свою справедливість — справедливість сильнішого.
Мій перший свідок — моряк з корабля Колумба. Приводжу його до присяги.
Моряк. Клянуся говорити правду, лише правду й нічого, крім правди.
Обвинувач. Розкажи про свою другу експедицію разом з Колумбом.
Моряк. 25 вересня 1493 р. ми відпливли вдруге (перше плавання, відбулося у 1492 р.). Ми вийшли на 17 кораблях, і нас було 1500 людей. Ми мріяли скоріше опинитися на багатих островах Індії, де на нас чекало золото та інші скарби. Підійшовши до берега островів, відкритих під час першого плавання, наш капітан вирішив відвідати гарнізон, залишений ним минулого разу, але не знайшов його. Виявилося, що солдати своєю жорстокістю й жадібністю так розлютили тубільців, що одного разу вночі індіанці напали на фортецю та спалили її, а солдат повбивали.
Обвинувач (адвокату). Свідок ваш. Можете починати перехресний допит.
Захисник. Скажіть, як ви сприйняли вчинок аборигенів — як добрий чи жорстокий?
Обвинувач. Протестую. Захисник просить свідка зробити висновки.
Суддя. Протест прийнято.
Захисник. І все-таки ситуація неоднозначна.
Обвинувач (свідку). А в перше плавання індіанці нападали на вас?
Моряк. Та що ви, вони були наївними, як діти.
Обвинувач. У мене немає питань. Прошу зайняти місце в залі, а я запрошую свого другого свідка. Скажіть слова присяги й представтеся.
Другий свідок. Клянуся говорити правду, лише правду й нічого, крім правди. Я — наближена особа нашого Сонцеликого принца Васкара.
Інки були великим народом до приходу блідолицих. Чоловіки були сміливими та сильними, жінки — прекрасними, як гладінь озера, як схід сонця, як маїс. Про наші багатства до сих пір розповідають легенди, й жадібні європейці нишпорять по овіяних давньою славою пагорбах.
Обвинувач. Уманіс, розкажіть, будь ласка, що ви знаєте про війну, з європейцями.
Уманіс. Коли блідолиці прийшли на наші землі, ми зустріли їх подарунками, але чим більше подарунків вони отримували, тим більш жадібними ставали, в них розгорялися очі, коли вони дивилися на наші храми. На нашу гостинність прибулі відповіли блискавками зі зброї. Вони давали свої назви нашим землям, рікам, поклонялися власній жадібності: Срібна річка, Срібна країна тощо. У нас було багато металів, яким вони поклонялись, але наситити їх було неможливо.
У 1612 році за вашим рахунком блідолиці стали завойовувати землі інків. Щоб вижати з нашого народу якомога більше золота та срібла, вони захопили мого господаря — принца Васкара та почали вимагати в царя викуп. Викуп було сплачено, але мій нещасний господар так і не повернувся — його вбили так само, як потім вбили його батька — нашого Сонцеликого царя.
Обвинувач. Невже ви не опиралися?
Уманіс. 30 років тривала зійна, й багато блідолицих загинуло, але мій народ був майже винищений. У них були блискавки та вогонь, який вбиває на відстані, а ще ці страшні тварини, на яких вони носилися як птахи та які топтали наших воїнів, ніби злі духи. У нас же була лише зброя предків і гордість, яка не дозволила нам об’єднатись проти ворогів. Ми були роз’єднані. Імперія загинула.
Обвинувач. У мене все. Приступайте до перехресного допиту.
Захисник. Але ж, крім бід, європейці принесли й блага цивілізації. Правда, що в інків не було навіть писемності, адже ніде не знайдено значків, які хоча б віддалено нагадувати писемну мову.
Уманіс. Неправда! У нас була писемність, але своя — вузликова. Якщо ви хочете сказати, що ми — примітивний народ, тоді чому ваші вчені до цього часу вивчають нашу культуру? У наших містах було те, що ви називаєте водопроводом, задовго до того, як він з’явився у ваших поселеннях! У нас була своя релігія та наука! Ваші вчені навіть зараз дивуються точності наших астрономічних знань! А витвори мистецтва інків зберігаються у ваших найвідоміших музеях!
Захисник. Але інки й самі були досить агресивним народом, їх імперія трималась на силі зброї. Чи не так?
Уманіс. Так. Ми підкорили багато варварських племен. І будь-яка влада тримається на силі: і влада богів, і влада царів.
Захисник. У мене немає питань. Ви вільні.
Суддя. Слово адвокату.
Адвокат. Високий Суд, панове присяжні! Якби не європейці, то весь світ, можливо, до сих пір перебував би на стадії дикості. Ви чули, в них навіть не було нормальної писемності, а скільки ще прикмет цивілізації несли так звані колонізатори? Так, багато з них зробили помилки. Всі ми люди й ніщо людське нам не чуже. Не забувайте, що це були люди XVI ст. зі своїми, властивими тому часу помилками. Я запрошую свого першого свідка. Принесіть присягу. Хто ви?
Перший свідок. Клянуся говорити правду, лише правду й нічого, крім, правди. Ми їхати до Індії за славою та багатством. Нехай першим кине в мене камінь той, хто був би байдужим, до першого чи до другого. Ви вже пробачте, але робота солдата передбачає вбивство та збагачення. Вдома у нас лишилися злиденні та голодні сім’ї. І якщо для того, щоб вони стати більш щасливими й багатими, треба вбивати, то на те я й солдат. Та й кого ми вбивали? Дикунів! Адже вони майже не люди. Ви їх не бачили, а ми бачили. Вони поклонялись купі ідолів, у них безліч богів і вони зовсім не визнавати Ісуса та Діву Марію — єретики! Таких у нас в Іспанії спалювати на багатті!
Обвинувач. Виходить, вони не люди, якщо не вірять у вашого бога?
Солдат. Звичайно!
Обвинувач. А ви для них, виходить, були людьми, незважаючи на те, що ви в їх богів не вірили? Спасибі, питань немає.
Адвокат. Ось якраз наступний свідок — служитель Божий. Він вам усе пояснить.
Місіонер. Я не знаю нічого про вбивства. Я ніс у цей світ добро й світло — вчення про нашого милосердного Бога. Я розповідав індіанцям про Біблію, говорив про всепрощення, проповідував заповіді Божі. І я бачив, що в їхніх очах загоряється світло розуміння. А що робили за моєю спиною солдати, це мене не стосується.
Обвинувач. А ви не пробувати проповідувати все це й солдатам?
Місіонер. Ні, я не для цього їхав у далекі землі. Крім того, в солдат були свої капелани й їм відпускали гріхи перед відплиттям усім разом.
Обвинувач. Дякую, ви вільні.
Захисник. Мій третій свідок — простий купець. Я хочу показати, що ніхто не збирався знищувати всіх інків. Ми хотіли і навіть почали з ними торгувати. Скажіть слова присяги та розкажіть нам, як все було.
Купець. Клянуся говорити правду, лише правду й нічого, крім правди. Торгувати там було одне задоволення, адже в індіанців не було найпростіших речей. А ще, пробачте за відвертість, вони були наївними та дурними, як маленькі діти. За скляні буси можна було виторгувати срібну річ, а за дзеркало — 10 хутряних шкурок. Але особливо добре йшла «вогняна вода». І ви знаєте, вони, як всі примітивні народи дуже швидко спивалися, і тоді за міцні напої можна було виміняти що завгодно.
Обвинувач. А вам не було соромно?
Купець. Ні, такі вже закони торгівлі . Річ коштує стільки, скільки за неї дають покупці. Адже ми їхали туди через океан, ризикуючи життям і товаром, щоб отримати добрий прибуток. А скільки наших братів загинуло, встановлюючи торговельні зв’язки з Новим світом? Саме завдяки нашій сміливості й було об’єднано два Світи — Новий і Старий. Зверніть увагу, ми їхати з мирними намірами й нікого не вбивали.
Адвокат. Дякую, ви вільні.
Суддя. Слово — обвинувачеві.
Обвинувач. Ми почули зараз про справи давно минулих днів. Як же живуть індіанці зараз?
Сучасний індіанець. Клянуся говорити правду лише правду й нічого, крім правди. Я зі своєю родиною живу в Перу. Ми щасливіші за наших братів, яких зігнали до резервацій. Цілі покоління індіанців намагались пристосувати до нового життя. І для нас зараз перша особа в селищі — католицький священик. Ми із задоволенням ходимо до церкви, хоч якесь різноманіття в нашому житті. Заробляємо на життя сувенірами для туристів. І ніби зовсім пристосувались. Але ми зберігаємо свої танці, народну музику «уайно» та деякі традиції. Але, незважаючи на нашу «цивілізованість», ставлення білих до нас залишається зневажливим.
Обвинувач. Послухайте й інших свідків.
Метис. Я метис, людина, народжена від шлюбу між білою жінкою та індіанцем. У Південній Америці таких чимало. А тут ще мулати — діти змішаних шлюбів між білим та негром. І в усіх нас ті ж самі проблеми. Ми для всіх чужі. Мене не визнають ні індіанці, ні білі. Мене беруть лише на найнижче оплачувану роботу. І я іноді думаю: це благо чи нещастя, що мої батьки зустрілись й покохати одне одного?
Обвинувач. Мені нема чого сказати, панове!
Суддя. Слово захисту.
Адвокат. Не все так погано, як хоче показати обвинувачення. Є й світлі сторони колонізації. Це й залучення народів до світової культури, до загальнолюдської цивілізації, це й медицина розвинутих країн, яка зменшила кількість дитячих смертей серед індіанців, це й досягнення науки, які тепер прижились та використовуються в усіх колонізованих країнах, та багато іншого. Послухайте моїх свідків.
Лікар. Клянуся говорити правду, лише_правду й нічого, крім правди. Я лікар. Я приїхав сюди, щоб допомогти людям незалежно від кольору їх шкіри. Індіанці мають якесь почуття боязні лікарів, яке необхідно перебороти. Через те, що багато з них живуть скупчено й не дотримуються правил гігієни, тут часто виникають епідемії. Ми намагаємося запобігти їм. Нам не вистачає ліків, персоналу, простих засобів першої допомоги, але ми намагаємося допомагати по мірі наших сил. Якби не було й нас, то багато жителів індіанських племен вимерли б від інфекційних хвороб, шиматозу, наприклад. Ця хвороба передається через водоймища. Щоб уникнути захворювання на неї, достатньо просто кип’ятити воду. Адже це захворювання посідає друге місце у світі після малярії. Організація «Лікарі без меж» дуже нам допомагає. Але без допомоги розвинених країн досягти успіху в боротьбі за здоров’я людей всього світу неможливо.
Адвокат. Дякую. Наступний свідок — учитель.
Учитель. Я навчаю дорослих і дітей у селищах в Андах. Багато індіанців, доживши до похилого віку, так і не навчились читати й писати й до сих пір поклоняються й приносять жертви своїм богам. Я відкриваю їм новий світ, щоб вони могли прочитати у книгах про різні країни, материки. Хоча, звичайно, з причини убогого стану індіанці ніколи не побачать усіх цих див. Але не лише я навчаю їх, вони теж вчать мене розуміти природу та жити у мирі із собою. Ми потрібні одне одному. Я горджуся своєю професією.
Адвокат. Чуєте? Але ж це також білі люди. А ось ще одне свідчення. Прошу.
Економіст. Я економіст, приїхав із США до Бразилії будувати металургійний комбінат. Багаті ресурси в цій країні, хоча у свій час їх нещадно розграбовували, вивозячи за безцінь.
Я намагаюся допомогти їм. Бразильці, ті, з ким я маю справу,— найталановитіші люди. І колись вони доженуть найрозвиненіші країни. Вже зараз вБразилії є й металургійні, й машинобудівні комбінати. Розвивається хімічна й деревообробна промисловість, а також промисловість будівельних матеріалів та ін. Ось побачите, років через десять країни Південної Америки ще дуже всіх здивують. А зараз потрібно просто допомогти їм перейти на новий рівень економіки.
Адвокат. Панове присяжні, вам дається десять хвилин для обговорення.
Пам’ятайте головне питання: вина біла людина чи ні?
Обговорення проводиться у присутності всього класу.
Наводяться аргументи «за» і «проти», які учні записали в зошитах
Секретар. Прошу присяжних висловити свою думку. Всім встати. Високий суд виносить своє рішення.
Суддя. За рішенням суду, вважати білу людину…
Суд завершено, рішення підлягає оскарженню та перегляду через десять років.
- Закріплення вивченого матеріалу
Робота в групах.
Завдання:
Складіть характеристику географічного положення однієї з країн Південної Америки за планом: а) у якій частині материка розташована; б) із якими державами межує; в) якими морями (океанами) омивається; г) приблизна протяжність із півночі на південь та із заходу аа схід; д) назва столиці, її географічні координати.
Запитання.
-У чому полягають особливості расового і національного складу населення Південної Америки?
-Якими причинами обумовлене швидке зростання кількості населення на материку? Які проблеми виникають у зв’язку з цим процесом?
-Чому населення Південної Америки розміщується нерівномірно? Які райони континенту найбільш густо заселені? Якими причинами це обумовлено? Чим пояснюється досить висока густота населення на заході Південної Америки в гірських областях?
-Які великі міста розташовані в Південній Америці? Що спільного в їхньому географічному положенні?
-Скільки держав є на сучасній політичній карті Південної Америки? Які з них не мають виходу до моря? Які – найбільші за площею?
VІ. Підсумок уроку (узагальнення і систематизація знань)
Прийом «П’ять речень»
Учні п’ятьма реченнями формулюють висновки уроку.
1.Історія заселення Південної Америки вплинула на формування складного об’єднання народів, які проживають на материку.
- У Південній Америці проживають представники європеоїдної, монголоїдної, негроїдної рас, а також народи, які виникли на їхній снові й належать до змішаних рас.
3.Населення Південної Америки характеризується високими темпами приросту, значною часткою молодого населення, нерівномірним розміщенням, швидким збільшенням кількості міського населення.
4.За давніх часів на території материка існували могутні землеробські держави.
- Країни Південної Америки, як і Африки, пройшли тривалий шлях колоніального розвитку і національно-визвольної боротьби.
Прийом «Сенкан»
Оскільки у нас сьогодні останній урок з вивчення Південної Америки, давайте спробуємо підвести підсумки, але незвичайним способом.
Свої емоції, знання ми спробуємо висловити у вірші «сенкан».
Сенкан — це вірш, що складається з п’яти рядків. Слово ”сенкан” походить від французького слова ”п’ять” і позначає вірш у п’ять рядків.
Отже, складаємо вірш (робота в группах)
1 рядок – назва поняття ( Південна Америка)
2 рядок – опис поняття, два прикметника
3 рядок – визначення дії, три дієслова
4 рядок – відношення до теми, фраза з 4 слів
5 рядок – висновок чи синонім до теми. Одне слово зі знаком оклику.
Кожна група зачитує свій «сенкан»
Молодці, я сподіваюсь наша мандрівка Південною Америкою була цікавою. Попереду на нас чекають нові пізнання інших материків. Тому я вам бажаю ніколи не зупинятись на досягненому і завжди йти тільки вперед!
VІІ. Домашнє завдання
Опрацювати відповідний параграф підручника.
Позначити на контурній карті країни материка та їх столиці.
Очень интересные видео по географии:
https://youtu.be/r6uvmN0CN-U
Зовсім неочікувано побувала сьогодні в Південній Америці,і побувала – на судовому засіданні! Зустрілася з корінним населенням та прибулим,пригадала давні культури майя та інки…Дуже оригінальний,сучасний і цікавий урок.До своєї педскарбнички:прийом “П”ять речень”.Вітаю і дякую!