Конспект уроку навчання грамоти на тему: Закріплення звукового значення букви щ. Удосконалення навичок читання текстів. Робота з дитячою книжкою. Моя Батьківщина — Україна.
Автор: вчитель початкових класів Федоренко Наталія Борисівна
План-конспект уроку з мультимедійною підтримкою, мета якого – закріплювати знання учнів про звукове значення букви щ; удосконалювати навички читання зв’язного тексту, працювати над виразністю читання віршованих текстів, удосконалювати артикуляційні навички; формувати вміння слухати, орієнтуватися в змісті книжок; розвивати мовлення дітей; збагачувати їх словниковий запас; розширювати коло читацьких інтересів та уподобань; виховувати любов до рідного краю, до своєї Батьківщини.
Тема. Закріплення звукового значення букви щ. Удосконалення навичок читання текстів.. Робота з дитячою книжкою. Моя Батьківщина — Україна.
Мета: закріплювати знання учнів про звукове значення букви щ; удосконалювати навички читання зв’язного тексту, працювати над виразністю читання віршованих текстів, удосконалювати артикуляційні навички; формувати вміння слухати, орієнтуватися в змісті книжок; розвивати мовлення дітей; збагачувати їх словниковий запас; розширювати коло читацьких інтересів та уподобань; виховувати любов до рідного краю, до своєї Батьківщини.
Обладнання: мультимедійна дошка, проектор, схеми для звукового аналізу слів, картки для індивідуальної і групової роботи, комплект книжок «Моя Батьківщина — Україна» на кожну парту (з навчального комплекту «Читаю сам» для 1 класу), карта України, дитячі малюнки, комп’ютерна презентація, аудіозапис пісні Тіни Кароль «Україна – це ти».
Форма проведення уроку: урок-телепередача.
Хід уроку
І. Створення емоційного настрою уроку.
Всі почули ви дзвінок –
Він покликав на урок.
Кожен з вас вже постарався
До уроку готувався,
Тож девіз тепер згадаймо
І урок вже починаймо. (Слайд 1).
Красиво читаємо!
Чітко відповідаємо!
Мовлення розвиваємо!
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку
– Сьогодні на уроці навчання грамоти удосконалимо свої знання про літеру «ща», продовжуємо вдосконалювати навички правильного, виразного, швидкого читання, будемо вчитися слухати і виразно читати вірші і познайомимось ще з однією книжкою з комплекту «Читаю сам».
– Урок навчання грамоти наш незвичайний, тому…
Я рада вітати всіх присутніх на нашому каналі ТV 1. (Слайд 2)
Сьогодні у програмі (Слайд 3, 10 кліків):
- Школа юного диктора.
- У здоровому тілі – здоровий дух!
- Знайомство з новою книгою.
- Новини.
- Театральна студія.
- Рубрика «Гості студії».
- Школа народного танцю.
- Народна мудрість «Народ скаже, як зав’яже»
- Підсумки .
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
– А ви знаєте, що на телебаченні працюють ведучі та кореспонденти, які повинні багато читати, швидко орієнтуватися у запропонованих текстах, чітко і виразно промовляти слова. Може хтось з вас у майбутньому буде диктором . Тому запрошую Вас на заняття «Школи юного диктора». (Слайд 4)
– Зробимо вправи на розвиток мовленнєвого апарату.(Слайд 5)
- Звукова зарядка
Чистомовка
Ли- ли –ли – урок почали.
Ри-ри-ри – чітко говори.
Си-си-си – букви в слово запроси.
Ди-ди-ди – речення склади.
Жи-жи-жи – свою думку скажи.
- Скоромовка (Слайд 6)
Ящірка від дощику
В щілинку під кущик
Швидко шмигнула.
Йди іще, дощику!
– Яке звукосполучення чули найчастіше? (шч)
– Якою буквою позначається? (Щ)
– Що маємо про неї пам’ятати? ( 2 звуки) ( Слайд 7)
- Звуковий аналіз (робота в парах)
– Які слова з буквою щ почули у скоромовці?
– З’єднайте їх із звуковими схемами.
– Телеведучі повинні вміти швидко читати текст, тому зараз вправа на розвиток швидкості читання.
- Гра «Блискавка»
ІV. Опрацювання нового тексту
– Ми вивчили букву «ща» і тепер можемо прочитати одне з найдорожчих слів для кожної людини. А що це за слово ви дізнаєтесь, коли прочитаєте розсипанку. (Слайд 8)
- Вправа «Розсипанка»
– Що таке Батьківщина? Допоможуть нам з’ясувати наші телеглядачі. Це питання їм сьогодні задасть наш кореспондент – … .
- Вправа «Інтерв’ю»
– Як по іншому називають Батьківщину?(Рідний край, Вітчизна)
(Слайд 9)
- Словникова робота
Прадід – предок
Безкраї – безмежні, великі
Шахта – підземна споруда, в якій добувають корисні копалини. (Слайд 10)
Дніпро має старовинну назву Славутич. Іноді ці обидві назви вживають разом: Дніпро-Славутич. (Слайд 11)
- Первинне ознайомлення з текстом «Наша Батьківщина»
Учитель читає, діти слухають, готуючи відповідь на запитання: якими словами тексту можна пояснити, що ж таке Батьківщина?( Слайд 12)
- Читання тексту «ланцюжком» (з відриванням погляду)
- Вибіркове читання за завданням учителя
– Знайдіть і прочитайте речення про те, як називається наша Батьківщина.
– Прочитайте речення про лани пшениці, квітучі поля льону, вишневі сади.
– Що здавна звучить у нашому краї? Зачитайте, будь ласка.
– Куди несе свої води Дніпро-Славутич?
- Гра «Розвідники»
– Скільки разів в тексті зустрічалося слово Батьківщина? Україна?
Висновки
– Отже, з нами була передача «Школа юного диктора», в якій провели тренувальні вправи для артикуляційного апарату, вдосконалювали навички правильного, виразного, швидкого читання.
Фізкультхвилинка
– А зараз на нашому каналі програма «У здоровому тілі – здоровий дух» (Слайд 13)
Ми мандруєм, ми мандруєм,
Україною крокуєм.
Ось побачили Карпати
Як вершини нам дістати?
Заглянемо у озерця
Не торкнутися нам дна.
А в степах до небокраю
Гнеться від вітрів трава.
Ось дійшли ми аж до моря.
Хвильки б’ють об береги,
Тож скупаємось швиденько,
Щоб набратися снаги.
Йдем назад, навкруг діброви
Тихо листям шелестять.
Поспішаймо, бо вже час нам
Повертатися назад.
V. Робота з дитячою книжкою
– Пропонуємо вашій увазі рубрику «Знайомство з новою книгою» ( Слайд 14)
- Ознайомлення з книжкою «Моя Батьківщина – Україна»
– Родивіться обкладинку книжечки.
– Що тут намальовано?
– Про що ви подумали, дивлячись на малюнок?
– Погляньте на написи. Де назва книжки? Покажіть. Прочитайте.
– Як ви розумієте цей напис?
– Чи відповідає назві малюнок?
– Погляньте ще раз на написи. Де прізвище автора?
– Чому немає прізвища автора?
– Подивіться на останню сторінку обкладинки. Яку інформацію можна там прочитати?
– Отже, сьогодні ми з вами знайомимось ще з однією книжкою зі збірки «Читаю сам».
– Пропонуємо вашій увазі новини каналу ТV 1. (Слайд 15)
– Наш кореспондент, знаходиться у відрядженні. Які новини? (Слайд 16)
Повідомлення від кореспондента про приліт журавлів та необхідність їм допомогти.
- Робота над віршем П. Воронька «Облітав журавель»
– Діти, давайте допоможемо. Погортайте книжечки, що лежать на ваших партах. Можливо, знайдеться там твір для журавликів.
1) Виразне читання вчителем вірша
– Вірш, який ви прослухали, написав український поет Платон Воронько
Його назва – «Облітав журавель».
2) Колективне відтворення прослуханого
– Чий вірш ви прослухали?
– Хто запам’ятав, як називається вірш?
– Де побував журавель?
– Чи багато сил він витратив?
3) Словникова робота
Натрудив – стомився.
4) Вибіркове читання
– А зараз я ставитиму запитання, а ви відповідайте словами вірша.
Учитель. Де побував журавель?
Діти. Облітав журавель Сто морів, сто земель. Облітав, обходив, крила,
ноги натрудив.
– З яким запитанням звернулися люди до журавля?
Ми спитали журавля:
– Де найкращая земля?
– Що їм відповів журавель?
– Журавель відповідає:
– Краще рідної немає!
5) Читання в особах
– А зараз я читатиму слова автора, а ви запитуйте і відповідайте на запитання.
Учитель. Ми спитали журавля.
Дівчатка. Де найкращая земля?
Учитель. Журавель відповідає:
Хлопчики. Краще рідної немає!
– Хто запам’ятав вірш? Прочитайте його напам’ять.
– Чи сподобався вірш журавликам?
– Так, щойно телефоном мені повідомив місцевий житель, що журавлі полетіли далі. (Слайд 17)
- Інсценізація твору «Наш рід»
– В ефірі «Театральна студія» нашого каналу. (Слайд 18)
– Який твір інсценізували? Як він називається? Про що з нього дізналися?
Цей та інші твори про нашу, Батьківщину ви можете прочитати в книжці «Моя країна – Україна».
- Творче завдання
– У рубриці «Гості каналу» (Слайд 19) ми почуємо розповіді про мальовничі куточки нашої держави.
– Всі ви, шановні телеглядачі, любите рідну землю. У кожного є улюблений неповторний куточок природи, куди хочеться повертатися знову і знову. Про це свідчать і малюнки, надіслані постійними глядачами нашої рубрики. Наші гості сьогодні теж хочуть розказати про власні улюблені куточки України. Надаємо їм слово…
– В ефірі була рубрика «Гості каналу»
Фізкультхвилинка
– А зараз в нашій програмі коротке включення зі школи народного танцю. (Слайди 20)
Фізкультхвилинка «Веселий гопачок».
– Це була школа народного танцю, а далі в програмі передача «Народ скаже, як зав’яже» (Слайд 21)
- Робота в групах
Робота з прислів’ями
Без верби і калини немає України.
Людина без Вітчизни, як соловей без пісні.
Україна – мати, за неї треба головою стояти.
Без Батьківщини немає людини.
Всюди на світі добре, а вдома найкраще.
Що країна то родина.
Нема на світі другої України, немає другого Дніпра.
– Нагадую, що ми переглянули програму «Народ скаже, як зав’яже»
VІ. Підсумок уроку
– А зараз програма «Підсумки» (Слайд 22)
- Підсумкова бесіда
– А наш ефір добігає кінця. Підіб’ємо підсумки:
– Які телепередачі ми з вами переглянули і що дізналися з кожної з них?
– Яка передача вам сподобалась найбільше? Чим?
– Який настрій у вас був на уроці? Якщо ви вважаєте, що працювали добре, у вас все вдалося, то підніміть зелений смайлик. Якщо ж ви думаєте, що могли б працювати краще, то підніміть жовтий смайлик.
(Слайд 23)
– Сьогодні ми в котрий раз переконалися, що наша Україна прекрасна та неповторна. Тож давайте любити її дбати про її майбутнє, дарувати їй тепло наших сердець. (Діти прикрашають карту України аплікацією сердечок.
(Звучить пісня Т. Кароль «Україна – це ти»)
Презентація до уроку
Урок побудований на високому методичному та науковому рівні. Цікавий задум вчительки – урок у вигляді роботи каналу ТV 1, його “програма”роботи. Вчителька досконало продумала види роботи для розвитку мовного апарату, різні види читання для вдосконалення навичок правильного, виразного, інтонаційного читання. Добре, що з першого класу привчає до самооцінки за допомогою смайликів.Урок продуктивний.
Урок у вигляді ТВ – це цікаво. Багато підібраних вправ, різноманітність методів роботи. Дякую автору за чудову ідею. Бажаю успіхів у новому році та натхнення на нові творчі справи!
Виховна мета уроку була ключовою на уроці. Вдало поєднала Наталія Борисівна різні напрямки краєзнавчої роботи з навчальним матеріалом, використані інтерактивні методи та вправи, цікава нестандартна постановка уроку. Але маю зауважити, що словникова робота відірвана від контексту уроку. Також у конспекті не вказано завдання, що виконували в групах. Бажаю успіху. Дякую