Конспект уроку природознавства “Звірі взимку”
Автор: вчитель початкових класів Жукова Євгенія Олександрівна
Використання інформаційно-комунікаційних технологій у навчально-виховному процесі сприяє підвищенню його ефективності, всебічному і гармонійному розвитку особистості учнів, розкриттю їх талантів, суттєво впливає на зміст, форми, методи і засоби навчання. Вдало підібрані комп’ютерні програми забезпечують розвиток творчих здібностей, стимулюють пізнавальну активність, емоційну сферу та інтелектуальні почуття школярів. При цьому підвищується працездатність учнів, зацікавленість їх різними видами діяльності, поліпшується просторова уява, пам’ять, логічне мислення, розширюється їх світогляд. Тому комп’ютер має великі можливості вдосконалення навчально-виховного процесу.
На уроці з природознавства у 2 класі за темою: «Звірі взимку» застосовано інформаційно – комунікаційні технології на різних етапах уроку. Діти аналізують зміни погоди протягом зимових місяців, відгадують загадки – кросворди, дізнаються про те, що їх чекає на уроці. Перегляд відео про зимуючих птахів і звірів дає змогу дітям висловити свої почуття від побаченого та розказати про те, як турбуватися взимку про різних тварин. Весела відеофізкультхвилинка з лісовими звірятами дає змогу дітям відпочити. Предметні малюнки та роздатковий матеріал роблять урок цікавим та змістовним, допомагають розвивати творчі здібності та уяву дітей.
Різноманітність та велика кількість сучасних інноваційних педагогічних технологій вимагає від учителів пильної уваги та відповідної підготовки до їх вибору та впровадження в навчально-виховний процес початкової школи. Інноваційна діяльність передбачає сформованість у вчителя найвищого ступеня педагогічної творчості, оскільки суть такої діяльності передбачає оновлення педагогічного процесу, внесення прогресивного у традиційну систему навчання й виховання.
Звірі взимку, 2 клас
Мета:
сформувати в учнів уявлення про те, як зимують звірі;
ознайомити з середовищем,способом життя тварин,
розвивати мислення, увагу;
збагачувати словниковий запас;
виховувати допитливість, любов до тварин, що мешкають у лісах.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організаційний момент
Знову лунає шкільний наш дзвінок,
Кличе всіх нас на цікавий урок.
У класі сьогодні гостей є багато,
Усі ми зібралися наче на свято
Поверніться до гостей
Скажемо їм: «Добрий день!»
Урок природознавства починаємо з вами,
А займемось сьогодні серйозними ділами
Тож часу не втрачаємо, роботу починаємо!
- А щоб урок пройшов наш гарно
- Пригадаймо правила
- Якими повинні бути діти на уроці?
Уважними
Розумними
Організованими
Кмітливими
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
- Подивіться на дошку, що ви там бачите?
- Так, це сонечко! А хто уважний і помітив щось не те?
- Молодці, у сонечка промінці в сніжинках і тому сонечко не посміхається і просить вашої допомоги! Допоможемо сонечку повернути промінці? Так, розумнички!своїми знаннями ми допоможемо сонечку зігріти нас! За кожною сніжинкою заховалося завдання і якщо ми його виконаємо, сонечко відкриє свої промінці!
ІІІ. Актуалізація опорних знань
- Діти, скажіть, яка зараз пора року?Правильно, зараз господарює зима.
- Доведіть мені, що зараз зима! Які ознаки зими ви знаєте?
- І перше завдання таке гра «Так чи ні?»
- Сонце стоїть низько на небосхилі?
- Річки та ставки вкрились льодом?
- Повітря надворі тепле?
- На землю падає сніг?
- Розумнички, ви уважні і тому перший промінчик звільнився від крижаної сніжинки. Йдемо далі!
- Безумовно, зміни в неживій природі вплинули і на життя тварин. А на які групи поділяються тварини?
- Молодці! І ось наступне завдання. Дивимось уважно відео.
Відеоролик про тварин взимку
- Про кого цей фільм? Правильно про звірів! А хто був дуже уважний і побачив там не звіра? А тепер скажіть, хто такі звірі?
- Розумнички і з цим завданням справились і ще один промінчик звільнився!
ІV. Повідомлення теми і мети уроку
- Так про кого сьогодні на уроці буде йти мова? Правильно про звірів, а коли?
- Пригадайте, як восени звірі готуються до зими? Розумнички!
- І сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, який спосіб життя ведуть звірі взимку, як змінюється їх зовнішній вигляд, чим живляться взимку!
- А щоб дізнатися, як саме ми вирушаємо в уявну подорож до зимового лісу і там на вас чекають наступні завдання
Фізкультхвилинка
- Вивчення нового матеріалу
- Діти, по дорозі ми зустріли зайчика, лисичку, ведмедика, вовчика, а яких звірів ми можемо зустріти в наших лісах взимку?
- І ось настав час для наступного завдання. Працюємо за підручником
Робота за підручником с.
Робота в групах «Хто чим живиться?»
- Молодці гарно справились, ще один промінчик засвітив!
- Ну, а зараз настав час для важливого завдання! Кожен з вас готував цікаві факти про звірів, а про яких ми зараз дізнаємось, якщо відгадаємо загадки! Будьте уважні і слухайте!
Загадки
Хвостик короткий, чотири копита
Великі вушка, рухається швидко
(Козуля)
Вдалині посеред ночі засвітились хижі очі.
Від його пісень у звірів морозець біжить по шкірі.
(Вовк)
До пухнастого хвоста личить шубка їй руда.
Як рушає полювати, не виходить зайчик з хати.
(Лисиця)
Ця свиня щетину має,
В лісі жолуді шукає,
Хижий, лютий пан іклан
Називається…(кабан).
Жовта блискавка невпинна
Між деревами пролине,
З гілки плигає на гілку
Ця мала руденька…(білка).
Куций хвостик, довгі вушка,
Шерсть м’якенька, як подушка.
Скаче вгору, наче м’ячик.
Хто це, діти? Сірий…(зайчик).
- Молодці, ви дуже гарно підготувалися і це завдання зараховане і сонечко майже звільнилося від крижаних сніжинок!
- Ну, а зараз настав час трохи відпочити
Хвилинка відпочинку
- Усі молодці! Ми з вами багато попрацювали, але у сонечка залишилось ще одне завдання, якщо ми його виконаємо воно засяє і посміхнеться нам!
Чарівна скринька
- Як ви вважаєте, як живеться взимку в лісі звірам – добре чи погано? Поясніть чому?
- Правильно, холодно і голодно звірам у лісі взимку. Тому в нашій країні є така професія – лісник. Вони піклуються про лісових звірів. Давайте і ми допоможемо звірам у цей холодний і голодний час. Звірів, як і птахів, узимку треба підгодовувати
Плакат «Допомога звірам взимку!»
- Ви сьогодні отримали дуже багато інформації про звірів. У цей час їм як ніколи потрібна допомога людини. Люди повинні дбати про лісових звірів взимку!
VІІ. Підсумок. Рефлексія.
- Холодно взимку зайчатам і білці,
- Песику в будці, в сараї корівці…
- Мерзнуть у котика лапки і вуха,
- Мерзне ворона в лиху завірюху
- Як допоможемо дружно, малята,-
- Виживуть взимку птахи і звірята!
- Якими ви були на уроці?
- Чому ви навчилися на уроці?
- Що запам’ятали?
- Що нового дізналися?
- Сподобався урок?
- Ось і виконали ми всі завдання і сонечко засяяло яскраво і воно трохи зігріє наших тваринок і нас з вами!За вашу старанність сонечко приготувало для вас ласощі!
VІІІ. Д/з
- Пригадати казки і мультфільми в яких розповідається про зимове життя звірів!
Презентація до уроку
В анотації вчитель наголошує на ефективності використання під час уроку інформаційних технологій. Додає до уроку презентацію. Зміст уроку містить всі необхідні етапи роботи. Домашнє завдання сподобалось, мабуть, всім учням.
Урок відповідає сучасним вимогам. Використання ІКТ налаштовує учнів на плідну цікаву роботу. Завдання на уроці творчі, пізнавальні, вчать учнів працювати з підручником, інформацією, збуджують пізнавальний інтерес. Видно, що діти навчені висловлюваити свою думку, мислити, доводити її правильність. Дякую за Вашу працю.
Мені подобається використання мультімедіа,але не коли це затягнуто на весь урок. Вибачте.
Урок цікавий для дітей цього віку.А домашнє завдання можно було задати диферінційоване.Дякую
Використання інформаційно-комунікаційних технологій у навчально-виховному процесі, дійсно, сприяє підвищенню його ефективності. Але у початкових класах потребує дуже дозоване використання ІКТ. Презентація яскрава, ілюстрована. Матеріал до уроку достатньо грамотно підібран. Робота за підручником с.- не вказано ані автора, ані сторінка.
Урок з природознавства у 2 класі методично побудований згідно вимогам програми.Найбільш вдалою була мотивація уроку.Перегдяд відеоматеріалів збагачує урок емоційною забарвленістю,психологічно полегшує процес засвоєння теми уроку.Дякую