mail@urok-ua.com

Конспект уроку
“Сталінізм і його провідники в Україні”

10 клас

Автор: вчитель історії Головко Галина Андріївна

вчитель історії Головко Галина АндріївнаТема уроку: Сталінізм і його провідники в Україні.

Мета уроку:

  • Розкрити процес утвердження диктаторської влади Й. Сталіна, що супроводжувався небаченими репресіями;
  • охарактеризувати Конституцію 1936р.;
  • сформувати власний  погляд та оцінку щодо діяльності керівництва України;
  • з’ясувати причини і наслідки масових репресій щодо українців;
  • формувати вміння аналізувати, критично оцінювати історичні події і явища;
  • аргументовано пояснювати історичні явища в конкретно-історичних умо­вах;
  • розвивати  вміння працювати з додатковими джерелами інформації;
  • виховувати в учнів інтерес до вивчення історії

Тип уроку: Засвоєння нових знань

Обладнання:  Матеріали до підручника: Історія України// За загальною ред. А.Козицького. Львів.2013.,  карта « Українська РСР в роки радянської модернізації»

Основні поняття і терміни: Репресії, терор

Основні дати: 1925-1928рр. –  ЦК КП(б)У очолює Л. Каганович.

1928-1938рр. –  ЦК КП(б)У очолює С. Косіор.

З 1938р. –  ЦК КП(б)У очолює М. Хрущов.                                                                  

1029-1933рр.  –  І хвиля репресій

1934-1937рр.  –  ІІ хвиля репресій

1937-1939рр.  –  ІІІ хвиля репресій

1937р. –  Конституція УРСР

ХІД УРОКУ

І. Організація класу

ІІ. Повідомлення нової теми

Мотивація

Слово вчителя:

Індустріалізація і колективізація суттєво змінили політичний, економічний та суспільний розвиток країни. Й. Сталін розумів, що українізація привела до зміцнення українського національно-визвольного руху, який підтримувала частина комуністів, а це могло вивести Україну з-під контролю Москви. Тому суспільне життя було позначене масовими переслідуваннями і репресіями щодо української інтелігенції з боку сталінського керівництва.

План

  1. Формування партійно-бюрократичної номенклатури.
  2. Масові репресії.
  3. Сталінська  Конституція

ІІІ. Сприйняття і усвідомлення нових знань

  1. Формування партійно-бюрократичної номенклатури.

Проблемне питання

Довести, що С. Косіор, а потім і М. Хрущов були справжніми провідниками політики сталінізму в Україні у 30-ті роки ХХст.

Розповідь учителя:

Партійно-державне  керівництво України  не протистояло сталінізму. На чолі держави стояли особи, які виконували волю сталінського керівництва, оскільки не знаходило в собі сил протистояти сталінізму.

1925-1928рр. –  ЦК КП(б)У очолює Л. Каганович.

1928-1938рр. –  ЦК КП(б)У очолює С. Косіор.

З 1938р. –  ЦК КП(б)У очолює М. Хрущов.                                                                  

Випереджальне завдання:  Повідомлення учнів про цих діячів

Робота з документами (в стилі однієї фрази):

«Із виступу генерального секретаря ЦК КП(б(У С. Косіора на серпневому (1937р.) пленумі ЦК КП(б(У)»    …є над нами ЦК ВКП(б) і товариш Сталін, які кожний раз, коли ми заходили не в ті двері або робили яку-небудь помилку, нас виправляли…

«М. Хрущов про становище в Україні в момент його вступу на пост першого секретаря ЦК КП(б(У)»      …По Україні наче Мамай пройшов. Не було … ні секретарів обкомів партії в республіці, ні голів облвиконкомів. Навіть секретаря Київського міському не було…

Проаналізувати фрази і дати відповідь на проблемне питання

  1. Масові репресії.

Теоретичною підставою для обгрунтування масових репресій стала теза про загострення класової боротьби. Репресії охопили всі категорії населення: представників партійного й державного апарату, військових, науковців, робітників, селянство. На розправу НКВД безжально віддавали не лише незгодних з їх політикою безпартійних чи представників партійно-державного апарату, які могли скласти опозицію Сталіну, але й просто сліпих виконавців  репресивного курсу режиму.

Робота з підручником (учні складають тези і записують в зошит)

І хвиля репресій

  • 1929р. – сфабриковано суд над 45 членами СВУ ( С.Єфремов, М.Слабченко, А.Ніковський);
  • 1930р. – самоліквідація УАЦ і розправа над священиками;
  • 1931р. – погром Українського національного центру (М.Грушевський, В.Голубович);
  • 1931р. – репресії проти діячів суспільних наук (М.Яворський, С.Семківський, В.Юринець);
  • 1933р. – спроба перекинути відповідальність за провали 1932-1933рр. на комуністів України (самогубство М.Скрипника – комісара освіти, М.Хвильового);
  • 1933р. – закрито театр «Березіль» (Л.Курбас загинув в таборах);
  • 1933-1934рр. – репресовано 100тис. членів партії України

ІІ хвиля репресій

  • Січень, 1934р. – ХVІІ з’їзд ВКП(б) – проти Й. Сталіна проголосувало 270 депутатів,  а проти С Кірова – 3. Це стало сигналом до початку нової хвилі репресій;
  • 12.1934р. – вбивство С. Кірова при нез’ясованих обставинах, що Сталін використав для посилення репресій;
  • Репресії проти «терористичних організацій» та «терористичних актів» (Ю. Коцюбинський, М. Куліш).

ІІІ хвиля репресій – ввійшла в історію як «велика чистка»

  • з 62 членів ЦК КП(б)У –  56 звинувачено;
  • з 11 членів Політбюро ЦК –  10 репресовано;
  • з 5 кандидатів у члени Політбюро –  4 репресовано;
  • всі 9 членів оргбюро ЦК – репресовано

Таким чином українська Компартія «була вичищена до блиску» (М.Хрущов).

  1. Сталінська Конституція

Робота в групах

І група  –  опрацьовує  зміст Конституції СРСР

ІІ група  –   опрацьовує  зміст Конституції УРСР

ІІІ група  –  порівнює зміст Конституції СРСР і УРСР

Запитання учням:

  1. Чи можна стверджувати, що конституційні декларації 1936р не відповідали реальному стану речей?
  2. Чи міг бути справжнім демократизм державно-політичного устрою України, декларований Конституцією УРСР?
  3. Нова Конституція УРСР декларувала права і свободи громадян. Чи було забезпечено практичне втілення їх у життя?

ІV. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Запитання для дискусії.

Довести  або спростувати тезу, що події 1930-х років в Україні стали наслідком цілеспрямованої  політики центру, що мала на меті ліквідацію проявів українізації, позбавлення українців історичної пам’яті.

V . ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1)  Опрацюйте матеріали параграфів  § 35-36

2)  Підготуйте повідомлення про одного з репресованих політичних діячів України у 1930-ті рр.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

4 коментарі

  1. На мою думку, урок вчителя заслуговує уваги. Все поетапно розкладено по поличках та насичено інформацією. Учні мають змогу вивчити дану тему досконало, завдяки вдолому пояснення та точному підходу вчителя.

  2. Вчителька історії виробляє уміння учнів самостійно знайти,обробити та проаналізувати потрібну інформацію з відповідної теми,а також формує відкритість до сприйняття думок інших.Робоча обстановка уроку підведе до потрібної дискусії

  3. Галина Андріївна, урок досить змістовий, насичений інформацією. Але мені не вистачило різних форм роботи та прийомів інтерактивних технологій, що створюють атмосферу співпраці. На мою думку, для закріплення матеріалу можливо запропонувати тестові завдання.

  4. Відсутні етап перевірки домашнього завдання та актуалізації опорних знань учнів. Доречно було використати інтерактивні та ігрові вправи, диференційоване домашнє завдання, звернути увагу на зміст поняття “сталінізм”.