Конспект уроку української літератури 8 клас

Автор: учитель української мови та літератури Романчук Інна Іванівна

Під час проведення уроку учні заглибляться у внутрішній світ героїв, їх почуття, переживання, навчаться робити власний вибір.


 

Мета: розкрити глибину внутрішнього світу героїв, дослідити причини їхніх дій та вчинків, закріплювати вміння поглибленої роботи з текстом; виробляти навички характеризувати героїв; розвивати зв’язне мовлення , вміння робити висновки, висловлювати власну думку, навички виразного читання; виховувати прагнення свободи діяльності, почуття вірності у коханні, безкорисливості вчинків, жертовності.

 Обладнання: тексти оповідання «Дорогою ціною», сигнальні картки «Так» – «Ні», картки для групової роботи.

 Тип уроку: урок поглибленої роботи над твором.

 Вид уроку: урок – дослідження.

Хід уроку

Епіграф: « Воля , воля і воля! Се чарівне слово , споетизоване столітнім дідом , розпалювало кров…»

М.Коцюбинський «Дорогою ціною»

І. Організаційний момент.

Повідомлення про порядок та проведення уроку. Об’єднання учнів в групи.

ІІ. Повідомлення теми ,мети, очікування навчальних результатів, мотивація навчальної діяльності.

Учитель. Кожна людина протягом свого життя робить багато вчинків : добрих і необдуманих, хибних. Суть цих вчинків залежить від того , в яких обставинах опиняється людина , що спонукає її завдавати болю собі, оточуючим, інколи навіть ризикувати життям. Насамперед ,не треба засуджувати людину , а спробувати зрозуміти, що спонукало її до цього, яка причина або мотив її дій. Щоб це зрозуміти, треба заглибитися у внутрішній світ, дослідити психологію вчинку.

Сьогодні ми побуваємо в ролі психологів, і спробуємо зрозуміти, що насправді керувало волею героїв оповідання М.Коцюбинського «Дорогою ціною».

Розкриття ідейного змісту епіграфа.

ІІІ. Застосування знань і формування умінь та навичок.

І. Знайомство з героями.

Прийом «Хто герой?». Учитель зачитує цитати, учні впізнають героя оповідання.

  1. «Хай воно загориться без вогню й диму…Втечу. Піду за Дунай, може, ще й там люди не пособачились». (Остап).
  2. «…ходив у січ, а потім різав панів в Умані» (Дід).
  3. «Кінь під ним гарячий, вороний, той ,що у пана лишився на стайні; одіж із щирого срібла-злота, шабля довжезна…» (Остап).
  4. «Був то молодий , безвусий парубок, міцно збудований у високій сивій кучмі, короткій чугаїнці і з довгим ціпком…» (Соломія).
  5. «Свіже, повне обличчя з карими очима, що так виразно біліло при картатому очіпку й пасмах чорного волосся» (Соломія).
  6. « З оповідання того можна було зрозуміти, що втік він не так од панщини, як від лютої жінки, яка мала занадто великі кулаки». (Іван Котигорошко).
  7. «…погладшав, вилюднів наче і виглядав не наймитом, а скоріш хазяїном. Коротку суконну чугаїнку він широко підперезав поясом, широченні шаровари пустив поверх халяв, від чого став іще коротшим, а цапину борідку запустив…» (Іван Котигорошко).
  8. «…очі були заплющені, а на білому виду виразно зачорніли молоді вуса й густі брови». (Остап).
  9. «Вона така добра , так кохала його, вона пішла з ним у далеку дорогу , не пожалувала кіс своїх задля нього, вона доглядала його , як рідна мати, була вірна, як товариш…» (Соломія).

ІІ. Методика «Так»- «Ні».

Учитель зачитує твердження, учні сигналізують картками: якщо воно правильне «Так», хибне – «Ні».

  1. Остап утік від пана , бо не міг більше терпіти знущань. (Так).
  2. Соломія кохала Остапа, а її віддали заміж за нелюба.(Так).
  3. Соломія втекла , бо її побив чоловік.(Ні).
  4. Коли Остап різав волосся, Соломії було зовсім його не шкода.(Ні).
  5. Разом із Соломією та Остапом втік Іван Котигорошко.(Ні).
  6. Остапа на другому боці річки підстрелив москаль.(Так).
  7. Щоб переправитися до Туреччини , Соломія з Остапом найняли човен.(Ні).
  8. У плавнях Соломія покинула Остапа , бо він був її тягарем.(Ні).
  9. Пожежа , від якої тікало все живе, то були палаючі плавні.(Так).
  10. У циганському виселку Соломія разом із циганами ходила ворожити і красти.(Ні).
  11. За час життя у циганів Остап закохався в Маріуцу.(Ні).
  12. Рятуючи Остапа , Соломія втопилась.(Так).

ІІІ. Робота в групах «Додай коментар».

Кожній групі вчитель роздає картки. Після спільного обговорення учні коментують цитати.

Картка №1

Цитата Коментар
«Не так мені страшно ляха, як злість бере за наших людей: застромив віл шию у ярмо, тай байдуже йому , тягне, хоч ти що…»
«Дивне почуття охопило Остапові груди: замість радості сильне обурення стрепенуло його істоту. В один мент відчув він усі кривди й знущання, які зазнав у покинутому краї,і, твердо упираючись в нову, не панщизняну землю, він затис кулак і погрозив на той берег річки.

– Бодай ти запалася, триклята країно, з твоїми порядками!»

«Як живий буду ,землю оратиму, рибальством житиму, все ж краще на волі, ніж під паном…»
«Він не хоче вмирати. Він хоче жити. Світ такий красний…Остап іще молодий, він не жив іще, не зазнав усього. Йому ще хочеться глянути на сонце, побачити світ Божий , людей, обняти Соломію. Він іще живий, він не лежатиме тут колодою, не ждатиме, аж прийде смерть.

Картка №2

Цитата Коментар
«Остап не боявся смерті. Йому тільки хотілось перед смертю побачити Соломію. Остапові стало жалко Соломії, страх як жалко…»
Він знає чий то голос: то вірна його жінка ,Соломія, злинула з неба, щоб узяти його до себе.

– То я, то я , серце моє … – обзивається він до неї і чує як вона зводить його, бере на руки, як малу дитину, і вони летять обоє у високості, ген – ген до зоряного неба … Йому так радісно, так добре»

«Дорого заплатив я за волю, гірку ціну дав… Половина мене лежить на дні Дунаю, а друга чекає й недочекається, коли злучиться з нею…»

Картка №3

Цитата Коментар
«Серце в Соломії упало, руки звисли безладно. Та ненадовго. Новий приплив енергії, шалена відвага пойняли її волю, і вона кинулась уперед , розхиляючи й ламаючи очерет зі сліпою завзятістю зраненого оленя.»
«Ні, вона не хоче гинути отут!Як тільки на світ займеться і можна буде йти, вона піде просто, просто і буде йти, аж поки дійде до краю».
«Соломія все йшла. Вона зібрала всю свою енергію, всю силу волі, всю міць тіла і йшла уперто й завзято з вірою, що її широкі і високі груди зламають усі перешкоди…»
«Вона чує, що могутня течія бере її в свої обійми, а чорна глибінь тягне за ноги. Приходить смерть. Але вона не дасться. Вона має сильні руки, а до берега недалеко. Усі сили добути…, всю теплу кров…всю волю…»

Картка №4

Цитата Коментар
«Все мені противне , все гидке: і чоловік, і панщина, і життя моє безщасне. Пропадай воно все пропадом. Піду і я в світ за очі. Вже ж за тобою хоч серцеві легше буде…»
«Серце нило в Соломії од жалю й тривоги. Їй легше було б , коли б куля потрапила в неї.»
«Вона не чула вже зловіщого шептання мороку і оддалась надіям на краще. Він вигоїться, він житиме… вона не дасть йому загинути…»
«Коли тільки річ у грошах, – вона заставить себе, роздобуде їх. Вона від рота відриватиме кожен шматок, кожен шеляг складатиме на викуп.»
«Соломія була певна, що не дозволить перевезти Остапа за Дунай. Вона ладна піти на видму смерть, коли цього треба.»

ІV. Інтерв’ю з героєм.

Учням заздалегідь пропонувалося написати запитання для інтерв’ю з головними героями.(Випереджаюче завдання).

До Соломії

  1. Чому ти вирішила втекти з села?
  2. Чи не жаль тобі було обрізаного волосся?
  3. Що допомагало тобі переборювати труднощі?
  4. Чи не було у тебе сумнівів, що ти вчинила неправильно?
  5. Чи віддала б ти життя заради Остапа?

До Остапа

  1. Що ти найбільше цінуєш у житті?
  2. Чи не жалко тобі було покидати рідну землю, домівку, рідних?
  3. Куди ти хотів податися?
  4. Чим мріяв займатися, будучи на волі?
  5. Чому ти залишився тут, на самотній полонині?

До Івана

  1. Чому ти не розлучався з Остапом та Соломією?
  2. Що ставало тобі у пригоді у довгій і важкій блуканині по чужих краях?
  3. Від чого ти втікав?
  4. Чи подобається тобі Соломія?
  5. Чи можеш ти віддати життя заради друзів?

V. Літературний диктант «Ерудит».

Якщо у твердженні є помилка, виправте її.

  1. Прізвище Остапа – Мазур.
  2. Соломія була одружена з хурманом.
  3. Дід Остапа – колишній кошовий.
  4. Соломія з Остапом тікали в Румунію.
  5. Прізвище Івана – Вернигора.
  6. Остап відрізав волосся Соломії ножицями.
  7. Соломію назвали Семеном.
  8. Соломія з Остапом жили у євреїв.
  9. Соломія втопилася у річці Прут.
  10. Найбільше у житті герої цінували волю.

VІ. Сенкан «Воля».

  1. Воля.                                                             1. Воля.
  2. Бажана, гірка.                                                2. Примхлива, жадана.
  3. П’янить, убиває, кличе.                                3. Веде , полонить, дарує.
  4. Воля – мрія мого життя.                              4. Воля дарує людині щастя.
  5. Доля.                                                             5. Радість.

ІV. Рефлексія.

Проблемні запитання:

  1. Як склалася б , на вашу думку, доля героїв, якби вони не втекли?
  2. Як ви розумієте вислів: «Краще померти за волю, аніж жити рабом».

V. Домашнє завдання.

  1. Творча робота «Які риси характеру, розкриті в образах головних героїв, я хотів (ла) б виховати в собі?»
  2. Написати прислів’я, приказки, фразеологізми, які характеризують головних героїв.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

7 коментарів

  1. Гарний та насичений урок! Автор вдало та послідовно поєднуй кожен вид роботи. Мені дуже спододобалися “Коментар” та “Інтнрв*ю”, оскільки ці види роботи роблять урок жвавим, підключають дітей до обговорення! Дякую Вам!

  2. Цікавий план уроку. Особливо сподобалося завдання “Додай коментар”, адже воно змушує учнів замислитися над змістом твору та висвітлити своє ставлення до сказаного. Бажаю Вам успіхів!

  3. Чудовий план уроку! Мені дуже сподобалися форми роботи, які використав учитель для знайомства з темою, але найбільш цікавою формою стала “Додай коментар”. Цікава ідея. Дюкую!

  4. Гарний урок, цікаві методи та прийоми, вдало підібрані запитання, я б лише з 9 запитань зробила б дванадцять, так легше оцінювати. Все решта – дуже сподобалось

  5. Інна Іванівна підібрала вдалий вид уроку – урок-дослідження.Цікаві форми роботи на уроці сприятимуть кращому засвоєнню змісту повісті.Особливо мені сподобалася робота в групах “Додай коментар”.Конспект уроку витриманий згідно технології.Дякую

  6. Інна Іванівна підготувала цікавий і змістовний урок, але суттєвий недолік представленої наробки вбачаю в тому, що не вказано його тему. Звичайно, читаючи матеріал, здогадуєшся, про що йдеться мова, але це дещо гальмує роботу експертів. Вчитель приділяє велику увагу аналізуванню змісту художнього твору, цьому добре послуговуються і тести, і запитання, і завдання на картках, що передбачають заповнення таблиці, і літературний диктант.

    1. Напевне, коли завантажувався урок, не звернула увагу на те , що тема чомусь не завантажилась .
      Тема “Внутрішній світ героїв у повісті М. Коцюбинського “Внутрішній світ героїв у повісті М Коцюбинського “Дорогою ціною”