mail@urok-ua.com

Конспект уроку української мови з використанням міжпредметних зв`язків

Автор: вчитель початкових класів Кулинич Ніна Степанівна

Кулинич Ніна СтепанівнаНа зміну урокам, на яких традиційно переважає вивчення теоретичного матеріалу, мають прийти компетентнісно орієнтовані, одним із шляхів їх конструювання з урахуванням окреслених завдань є встановлення міжпредметних зв’язків – окремі короткочасні моменти включення в урок запитань і завдань з матеріалу інших навчальних предметів, що мають допоміжне значення для вивчення теми й сприяють глибшому сприйманню та осмисленню певного поняття.


 

Тема: Позначення м`якості приголосних звуків знаком м`якшення. Поділ слів з буквосполученням  ьо  на склади для переносу. Народні символи.

Мета: формувати ключові компетентності: загальнокультурні, здоров`язбережувальні, вміння вчитися; предметні компетентності: позначати м`якість приголосних звуків знаком м`якшення, ділити слова з ьо на склади для переносу, формувати каліграфічні та орфографічні навички письма; розвивати зв`язне мовлення, пізнавальну активність; виховувати любов до рідної країни, повагу та бережливе ставлення до народних символів, національно-патріотичну свідомість.

Обладнання: презентаційні матеріали, картки зі словами, реченнями, мікрофон, малюнки,

Хід уроку

І. Організаційний момент

Всі почули вже дзвінок,

Він покликав на урок.

Кожен з вас приготувався,

На перерві постарався.

Спершу сядуть лиш дівчатка,

А за ними і хлоп`ятка.

Девіз сьогоднішнього уроку:

-Не просто слухати, а чути,

-Не просто дивитися, а бачити,

-Не просто відповідати, а міркувати.

-Дружно і плідно працювати!

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

  1. Перевірка домашнього завдання

– Прочитати речення-відповіді на запитання про Сонце..

– Звуковий аналіз слів куля, швидкість.

– Які приголосні звуки в словах м`які? Якими буквами позначено їх м`якість?

  1. Закінчіть речення

– Приголосні звуки можуть вимовлятися       …       і      …     (твердо і м′яко).

– М`якість приголосних звуків на письмі позначається буквами … (я, ю, є, і, ь)

– Якщо ми чуємо м′який приголосний звук і звук [у], то на письмі пишемо букву  …  (у).

– Якщо ми чуємо м′який приголосний звук і звук [а], то на письмі пишемо букву  …  (а).

– Якщо ми чуємо м′який приголосний звук і звук [е], то на письмі пишемо букву  …  (є).

  1. Робота за таблицею – поєднати звуки з відповідними позначеннями їх буквами:

Screenshot_1

  1. – А якщо ми чуємо тільки один м′який приголосний звук, то якою буквою ми позначимо його м`якість?

ІІІ. Повідомлення теми уроку

–Отже, сьогодні на уроці ми вчитимемося позначати  м`якість приголосних звуків на письмі знаком м`якшення та правильно ділити такі слова для переносу.

ІV. Вивчення нового матеріалу

  1. Каліграфічна хвилинка

Кк кр  ук ка  кл країна калина Україна

Скласти прислів′я зі слів, що «заблукали», і записати його:

Без верби і калини нема України.

Screenshot_2

  1. Прочитати та відгадати загадку про калину (с.42, впр. 1).

–    Вимовити звук, який позначає виділена буква.

  • Якою буквою позначено м`якість цього звука?
  • Списати загадку.
  • Які рядки з тексту описують кущ калини на малюнку?

У. – Про калину складено багато віршів, легенд, прислів`їв, загадок. Вона давно стала символом України (показ слайдів 1-4).

Screenshot_3

(Вправа «Мікрофон»)

  1. В яких словах зустрічався знак м`якшення? Які звуки він позначав? (Шанують, лікувальні, хвиль, могутнього, чогось.)
  2. Читання та заучування правила (ст.42).
  3. Прочитати слова, усно поєднати їх за змістом (ст.42, впр.2, показ слайдів 5-7):

мальоване яйце                жито

сьомий день тижня          писанка

польова рослина              неділя

Screenshot_4

  1. Підкреслені слова поділити на скдади для переносу.
  2. Робота над правилом про перенос слів з ьо (ст.43).
  3. Читання тексту «Рушник» (ст.43, впр.3).
  4. Що ви дізналися про український рушник? (показ слайдів 8-10)

Screenshot_5

*Хлібом-сіллю на рушнику зустрічали гостей.

*Дівчина готувала до свого весілля вишитий рушник.

*Рушник – один з найдавніших оберегів.

*Рушником накривали хліб на столі.

  1. Списати речення з другого абзацу, вставляючи пропущені букви –

Іваріант – 1 і 2 речення, 2 варіант – 3-5речення.

  1. Дізнаємося дещо більше про рослини-символи України, виконавши роботу в групах – вставити пропущені букви, які позначають м`якість приголосних звуків, і прочитати речення.

Група «Мак»

Мак символізує молодіст.. і красу. У наших предків було дві ул..блені рослини – калина і мак. Маками прикрашали вишиванки незаміжніх дівчат. Він також вважався символом роду, так як в його голівці поміщається сімсот, сімсот дві або сімсот три зернини. Червоні маки на білому полотні виглядают… дуже яскраво, святково, тому не дарма с……годні дівчата прагнут…  купити вишиванку з маками.

Група «Мальви»

Мал…ви – це різнокол……рові квіти, символ л…бові до рідної землі, до свого народу, до бат…ківської хати, вірніст…  духовній спадщині предків.  Мал…ви  до  нас   потрапили    з   Середн……ї    Азії.

Група «Волошка»

Син……ока чарівниц…, де вінки вона спліта, там пшениці рідкі і жита. Ними прикрашают… вінки, іменні  снопи. ВОЛОШКИ або  ВАСИЛ…КИ – символізуют… ніжніст…, праведніст… і святіст…, душевну чистоту, скромніст…  і привітніст… .

Група «Соняшник»

Він символ Сонц… .  Сон…шник – чи не найсил…ніший серед квітів, що знайшов своє місце під Сонцем.

Група «Чорнобривці»

Чорнобривец…  з давніх давен прикрашав сіл…ські подвір`я і так ввійшов в наше бутт…, що став символом України. Про н……го складено багато пісен…,  казок,  бувал…щин, його зображуют…   у  вишиванках.

Група «Калина»

Біля кожної садиби росла ця красун… .  Калина — це символ красивої української дівчини, символ дитини,  символ України.
У народі є такі прислів’я: «Ой р…сна, красна в лузі калина, а ще найкраща в бат…ка дитина». Калиною прикрашали весіл…ний коровай.  І тепер це найкращий засіб,  який лікує кашел..,  застуду.

(Показ слайдів 11-15)

Screenshot_6

  1. Звіт речників кожної групи.
  2. Вставити пропущені букви в акровірші, прочитати хором і відгадати (слайд 16):

У всіх л…дей одна святин…,

Куди не глян…, де не спитай.

Рідніша нам своя пустин…,

Аніж зелений в чужин… рай.

Їм красить все їх рідний край.

Нема без корен… рослини,

А нас, л…дей, без Бат…ківщини.

V. Підсумок уроку

– Які нові правила про м`якість приголосних звуків вивчали на уроці? А про

перенос слів?

– Про що нове дізналися на уроці?

VІ. Домашнє завдання

-Скласти речення зі словами правої колонки вправи 2 (ст.42 – жито, писанка, неділя), увести в речення слова зі знаком м`якшення.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

11 коментарів

  1. Урок – прекрасний, насичений народознавчими елементами. Цікаві інтерактивні вправи, чудова і яскрава презентація, вчитель вміло використовує на уроці дидактичні матеріали. Все просто і зрозуміло. Дякую за розробку.

  2. Урок цікавий, грамотно дотримано структуру, урізноманітнено яскравими народознавчими елементами. Учням однозначно має бути цікавим, а виховне значення безперечно високе. Як на мою думку, навчальна мета уроку не чітко визначена. Розвиваюча, виховна -так.

  3. З конспекту уроку української мови Кулинич Н. С. видно, що на уроці вчитель максимально створює умови для реалізації принципів національного і громадянського виховання ( для завдань групам на опрацювання правил правопису учитель підібрала матеріал про рослини – символи України). Для наочності вчитель використовує показ слайдів. Конспект уроку відповідає визначеній меті. Дякую.

  4. Чітко структурований урок, насичений вдало підібраним українознавчим матеріалом. На уроці використані інтерактивні методи та прийоми, які активізують навчальну та пізнавальну діяльність, сприяють досягненню дидактичної мети уроку.

  5. Ніно Степанівно, Ви молодець! Я завжди говорила, що вчителі третьоі школи м. Чигирина найкращі!!! ))))

  6. Динамічний, творчий, змістовний, насичений різноманітними вправами урок. Народознавчий матеріал сприяє розвитку патріотичних почуттів, що є важливим на сьогоднішній час. Дякую Вам!

  7. Такий методичний прийоми, як робота в групах, завжди дає можливість вчителю закріпити певний матеріал з усіма учнями, здійснити диференційований підхід, вміло поділивши на групи, а ще виховати почуття колективізму. Багате за змістом і методично правильне унаочнення всього уроку.

  8. Шановна Ніно Степанівно! На уроці доцільно використана групова робота, присутні патріотичні ноти. Дякую!

  9. Ніно Степанівно! Ви-Молодець. На уроці Ви використали нестандартні та інтерактивні технології роботи,чим активізували роботу учнів.Ви провели урок ,який надовго запам’ятається учням та стане в нагоді колегам. Дякую Вам за такий урок.