mail@urok-ua.com

Конспект уроку
“Вулкани та їх дія”

Автор: учитель географії Білай Світлана Миколаївна

Вулкани та їх дія

Тема: Вулкани та  їх дія

Мета: Поглибити систему знань учнів про Літосферу, ввести основні поняття теми вулкани, вулканізм, будова вулкану, гейзер. Сформувати поняття про дію вулканів та його наслідки, розвивати вміння логічно мислити, працювати з картами, схемами, текстом підручника. Виховувати здатність співпереживати.

Тип уроку: Урок засвоєння нових знань

Хід уроку

І. Організаційний момент

Актуалізація опорних знань, умінь, навичок.

Вчитель Добрий день дорогі діти! Я запрошую вас здійснити подорож-мандрівку до літосфери. А щоб здійснити цю подорож апм потрібно взяти із собою багаж. Але це багаж знань:

  • Що таке літосфера?
  • Що таке внутрішні процеси?
  • Що називають землетрусами?
  • Які вам відомі явища природи?
  • Які це грізні явища природи?

Вчитель А які вам відомі грізні явища природи

Діти Сильні вітри, зливи, землетруси

Вчитель Сьогодні ми з вами продовжуємо знайомитись, ще з одним грізним явищем природи, а з яким вас, запрошую помандрувати у невелику геоказку:

«Подорожував якось гном. Одного разу на своєму шляху він побачив незвичну гору, яка стояла сама-самісінька. Вершина у неї не була гостра, як у багатьох звичайних гір, а набагато зрізана.

  • Привіт! посміхнувся гном
  • Давай знайомитись!
  • Зі мною? – здивувалася гора – Мене всі бояться, ніхто не розмовляє, і навіть ніхто не грається зі мною, а я так люблю загадувати загадки!
  • Загадки!Здорово – крикнув гном!
  • А я люблю їх розгадувати. Давай будемо грати.

Незвична гора зраділа

Ну, що ж слухай:

Жив був бог колись у Римі

Кузню свою мав

В підземеллі у глибокім, часто працював

Молотком гатив щосили,

іскри роздував,

Потім бив по накувальні і вогонь палав

Всі Вулканус його звали

Славний коваль був і честь мене назвали

Хто я не забув?»

Вчитель Діти допоможіть гномові що це за гора

Діти вулкан

Вчитель Отже тема сьогоднішнього уроку це «Вулкани та їх дія». Відкрийте зошити запишіть число, тему.

(діти записують)

ІІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності.

Вчитель На сьогоднішньому уроці перед нами стоїть задача з’ясувати

  • Чому вулкани називають «вікнами» в надра Землі?
  • Вулкани це добро чи зло?

ІУ. Вивчення нового матеріалу.

Вчитель А зараз я запрошую на маленьку екскурсію у художній музей познайомитися з картиною К.Брюллова «Останній день Помпеї»

Учень Найвідоміший вулкан землі є Везувій, що знаходиться на березі Неаполітанської затоки. У серпні 79р. н.е. сталося катастрофічне виверження вулкану. З кратера Везувія вдарив вогняний фонтан, небосхил закрило попелом, місто поглинула суцільна темрява. Усе горіло: луки, схили і навіть люди. Вогонь пожирав усе на своєму шляху. Кожна людина рятувала свій скарб, наскільки вистачало сил. Кожний хапав найцінніше і тікав. Але втекти було нікуди. Виверженням було знищено 3 старовинні міста. Римські міста: Помпея, Геркаланус, Стабія. Після цього виверження «Везувій» спав майже 1,5 тисяч років і прокинувся для того, щоб знову руйнувати оселі іспанців. Останнє виверження Везувію датується 1944 роком.

Вчитель Діти що ви бачите на обличчях людей

Діти  Страх, гнів, біль

Вчитель А чи можна дивлячись на картину сказати, що дія вулкану це справді грізне явище природи?

Вчитель А знаєте ви легенду звідти пішла назва «Вулкан»

Учень  А я знаю легенду звідки пішла назва «вулкан»

«Далеко під землею жив бог кувальної справи, а звали його вулкан.

В його кузні було дуже жарко, постійно стояв гуркіт. Іноді бог відкривав своє царство на поверхню землі і звідти виривався вогонь і дим. Надалі всі місця на землі, де були знайдені вулканічні гори стали називатися вулканами».

Вчитель Гарна легенда. Ви почули що дим і вогонь виходили на поверхню. А на справді ми зараз дізнаємося яку мали будову вулкани. Ви вже знаєте, що в надрах землі утворюється магма – вогняна рідина. Перебуваючи під тиском магма шукає виходу на поверхню таким виходом стає тріщина всередині вулкану – яка має назву жерло. По цьому каналі з глибини землі піднімається лава – та інші продукти виверження лави температура під час виверження сягає від 8000 – 1200 с. зверху жерло закінчується – чашоподібним розширенням – кратером (в перекладі з грецької мови означає чашка). Кратери можуть бути в діаметрі від 10 м до 2 і більше км. Через кратер на поверхню землі виривається магма чорний дим, каміння. Іноді кратерів виникає декілька і на вершині і схилі гір.

Вчитель У вас у кожного на парті схема вулкану підпишіть з чого складається вулкан.

Вчитель Отже ми маємо будову вулкану так давайте сформуємо поняття вулкан.

Вулкан – це геологічне утворення яке виникає внаслідок виверження лави і складається з кратера і жерла.

Вчитель Давайте переглянемо відеофільм «Виверження вулкану». (Діти дивляться, а вчитель коментує процес вулканізму).

Вчитель На землі існує приблизно 950 діючих вулканів, вчені вважають, що кожні два роки на землі з’являються три нових вулкани. Сьогодні на уроці ми познайомимось  уже з відомими вулканами, але вони ввійшли в історію географії з префіксом най. Слухайте уважно і дайте відповідь на запитання «Що вивергають вулкани?»

1 учень:  Найбільш активним вулканом світу вважається Ісалько – в Центральній Америці (держава Сальвадор). Його висота – 1885 м. виверження цього вулкану відбувається протягом 200 років майже безперервно через кожні 2-10 хвилин. При цьому на висоту понад 300м і більше викидається стовпи пари, каміння в попелу з кратеру виливається лава. Цей вулкан є незвичним природним маяком нині відомий усім морякам оскільки  його немеркнучу рожеву лаву видно на велику відстань.

2 учень:      Найбільший гігантський вибух стався від вулкану Кракатау (який знаходиться на о. Кракатау Яванська протока).

У квітні 1833 року, вулкан, що майже 200 років мовчав почав виявляти ознаки життя, а 27 серпня стався вибух вулкан і острів злетів в повітря гігантський стовп вулканічного попелу здійнявся на висоту 30 метрів. Уся Зондська протока  вкрився шматочками пемзи, дерева, трупами. Після вибуху виникла хвиля цунамі.

3 учень Найвищий вулкан Європи – це Етна (о. Сицилія) має висоту 3 340 м. Його виверження починаються з сильного землетрусу і низки вибухів. І ще цікавий тим, що під час виверження Етни в атмосферу викидається, щодня 9 кг – платини, 240 кг. – золота, 420 кг. сірки. Правда ці багатства були розпилені, не мали ніякого практичного значення, але потрапивши в океану воду збагачували воду.

Найвищий вулкан Євразії – Ключевська сопка (п-ов Камчатка) заввишки 4750 м. Він дуже активно вивергається кожні 6-7 років.

4 учень Найвищим згаслим вулканом земної кулі є Аконкагуа (Анди Південна Америка в Аргентині). А найспокійнішим вулканом вважаються японський вулкан Фудзіяма (о. Хонсю) його активність – один – два на 100 років.

Вчитель Під час виверження на землі надходять різні тверді газовані речовини, які саме

Діти  Лава, вулканічний попіл, золото, платина, водяна пара.

Вчитель Не лише художники відображали це грізне явище, а й митці художнього слова! Було завдання:

Учень  Мені відомо, що під впливом побаченої картини О.С.Пушкін написав ось такого вірша.

Везувий зев открыл – дым хлынул клубом – пламя

Широко развилось, как боевое знамя.

Земля волнуется – с шатнувшихся колонн

Кумиры падают! Народ, гонимый страхом,

Под каменным дождем, под воспаленным прахом,

Толпами, стар и млад, бежит из града вон.

Вчитель Ваше завдання з даного вірша вибрати продукти виверження вулкану!

Вчитель Життя вулканів дуже різноманітна. Одні живуть довго, періодично відновлюючи свою діяльність, а інші вичерпують в одному єдиному викиді. (Прочитайте в підручнику ст.. 96, які це діючі вулкани, згаслі, підводні) і заповніть таблицю в вашій карточці.

Вчитель Виконайте наступне завдання за даними координатами знайдіть географічні об’єкти позначте їх на контурній карті і опишіть 38 пн.ш.14 сх.д., 16 сх. Д. 55 пн.ш. 160 сх.д.

Вчитель Вулкани на земній кулі розміщені нерівномірно. Вони, як і землетруси, виникають на межах літосферних плит внаслідок руху земної кори.

Більша частина діючих вулканів розташовано на узбережжі Тихого океану. Ці райони дістали назви Тихоокеанського сейсмічного поясу (вулканічні плити), до складу якого входять 1483 вулкани, з них 57 – діючих, у тому числі 115 підводних.

Вчитель Що ж утворюється після виверження вулканів?(користуючись електронним посібником дізнаємось про гейзери).

Вчитель Виконуємо завдання «Встановити відповідність».

Вчитель Ми закінчили нову тему  уроку давайте підведемо підсумок що ви дізналися на уроці

  1. Що називають вулканами?
  2. Які бувають вулкани?
  3. Як називається канал по якому прокладає собі шлях магма.
  4. Де найбільше зосереджено вулканів.
  5. Так чому вулкани – є вікнами у надра землі

У. Закріплення нових знань, умінь, навичок.

Вчитель Наш вулкан незвичний і він підготував вам запитання 1-1 2-2 3-3 4-4

Як називається чашоподібне або лійкоподібне заглиблення на вулканах.

Рухи кори, землетруси, вулканізм відносяться до ….. процесів.

Якщо під час виверження вулкану недалеко буде вода, то що з нею станеться?

УІ. Підсумок уроку.

Вчитель. Ми закінчили нову тему, так дайте відповідь на поставлені питання

  1. Вулкани – це добро чи зло?
  2. Чому вулкани називають вікнами у надрах землі.

УІІ. Домашнє завдання.

Опрацювати відповідний параграф у підручнику. Скласти кросворд з теми «Літосфера».

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

4 коментарі

  1. Вулкани хоч і грізні явища природи,але викликають інтерес.Конспект уроку теж викликав у мене інтерес до вулканів як об”єкт вивчення на уроці географії.Світлана Миколаївна дуже вдало використала міжпредметні зв”язки -з літературою,мистецтвом.Цікава легенда про вулкан.Дякую

  2. Мандрівка у геоказку – чудова ідея вчителя. Мені сподобалася незвичайна форма подання матеріалу на занятті, що сприятиме розвитку в учня інтерес до самоосвіти, творчості, вміння у нестандартній формі систематизувати матеріал, оригінально мислити і самовиражатися. Інформація про вулкани підібрана дуже цікава. Спасибі.

  3. Мені дуже сподобалася постановка проблемного питання на етапі мотивації пізнавальної діяльності учнів. На етапі актуалізації опорних знань для кращої мотивації учнів слід було б використати ігрову вправу.

  4. Конспект уроку “Вулкани та їх дія” Білай С.М. відповідає програмі. Не дуже зрозуміло, що за завдання : “встановити відповідність” ( воно не дається в конспекті), але всі інші відповідають меті уроку і сприяють вивченню теми.