Конспект уроку з біології
Харчування і здоров’я
Автор: вчитель біології Зіньковська Аліса Олександрівна
Мета: освітня – ознайомити учнів з основами раціонального харчування, розглянути наслідки недостатнього і надлишкового вживання їжі;
розвиваюча – формувати вміння складати й аналізувати індивідуальний добовий раціон; вдосконалювати уміння логічно мислити та робити висновки та узагальнення;
виховна – продовжувати формувати науковий світогляд, виховувати дбайливе ставлення до власного здоров’я.
Тип уроку: формування вмінь і навичок
Методи і методичні прийоми: словесні(розповідь,бесіда),наочні(демонстація схем,таблиць,малюнків),практичні
Міжпредметні зв’язки: хімія,медицина, фізкультура
Матеріали та обладнання: презентація «Значення вітамінів, макро- та мікроелементів»,схеми, малюнки, таблиці, інтерактивна дошка, мультимедійний проектор
ХІД УРОКУ:
Людина їсть, щоб жити,але не живе,щоб їсти.
І. Організація учнів до уроку
Перевірка наявності всіх учнів класу та матеріалів, необхідних для проведення уроку
Немає не талановитих людей,а є люди,які займаються не своєю справою. На мою думку, ми займаємось «своїм» ділом.
Успіху нам!
ІІ. Перевірка виконання домашнього завдання та актуалізація опорних знань
Пропоную учням самостійно оцінити підготовку до уроку та за допомогою «світлофора» повідомити про рівень підготовки.
Гра «Збираємо рюкзак»
Перед тим,як ми вирушаємо у подорож,необхідно зібрати речі. Отже, зберемо рюкзак набутих знань, для того щоб вирушити у подорож за новими.
Завдання: розгадайте анаграму:
Біологічні каталізатори:
Е Т И Ф Р Е М Н
Найбільша залоза організму:
А П Ч Е К Н І
Секрет залоз ротової порожнини:
А Н И Л С
Частина зуба,вкрита емаллю:
А К Р О К О Н
М’язовий орган ротової порожнини:
К Я И З
Найширша частина травного каналу,що має вигляд увігнутого мішка:
К Ш У Л О Н
Фермент,що розщеплює білок у шлунку:
С Н И П П Е
Найпоширеніше захворювання зубів:
С К І А Є Р
Самостійна робота
Кожному учневі роздаю бланк із варіантом відповіді. Якщо учень правильно виконає самостійну роботу, то на бланку має утворитися графічно зображена «Блискавка знань».
1. Укажіть речовину, що виділяє печінка:
А) Слина
Б) Жовч
В) Підшлунковий сік
Г) Шлунковий сік
2. Укажіть орган,що забезпечує змочування їжі:
А) Слинна залоза
Б) Зуби
В) Язик
Г) Шлунок
3.Укажіть речовину, що забезпечує реакцію шлункового соку:
А) Вода
Б) Пепсин
В) Хлоридна кислота
Г) Трипсин
4.Укажіть речовини, що розщеплюються ферментами кишкового соку:
А) БІЛКИ
Б) ЖИРИ
В) ЖОВЧ
Д) ВУГЛЕВОДИ
5. Яка із травних залоз є одночас і залозою внутрішньої секреції:
А) ПІДШЛУНКОВА
Б) ПІДНИЖНЬОЩЕЛЕПНА
В) ПЕЧІНКА
Г) ШЛУНОК
6. Полімери, мономерами яких є амінокислоти :
А) БІЛКИ
Б) ЖИРИ
В) ВУГЛЕВОДИ
Г) НУКЛЕЇНОВІ КИСЛОТИ
7. Найбільша травна залоза людини:
А) ПІДШЛУНКОВА
Б) ШЛУНОК
В) ПЕЧІНКА
Г) СЛИННА
8. Вуглеводи розщеплюються такими ферментами:
А) ЛІПАЗА
Б) АМІЛАЗА
В) МАЛЬТАЗА
Г) ТРИПСИН
9. Розщеплення білків у травній системі починається у :
А) ТОВСТОМУ КИШЕЧНИКУ
Б) ТОНКОМУ КИШЕЧНИКУ
В) ШЛУНКУ
10. У ротовій порожнині не відбувається:
А) МЕАНІЧНЕ ПОДРІБНЕННЯ ЇЖІ
Б) ЗНЕЗАРАЖЕННЯ МІКРООРГАНІЗМІВ
В) РОЗЩЕПЛЕННЯ КРОХМАЛЮ
Г) РОЗЩЕПЛЕННЯ ЖИРІВ
Учні виконують роботу графічно, по закінченню демонструють отриману «БЛИСКАВКУ ЗНАНЬ». За її виглядом я зразу можу оцінити підготовку учнів до уроку _________
ІІI. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів і повідомлення теми, мети та завдань уроку.
Відомий учений Поль Брег вивчаючи людину,зробив таке порівняння: «Людина – це сума їжі, яку вона вживає. Те ,як ви почуваєтеся, залежить від того , що ви їсте. Кожна частина вашого організму формується з їжі – волосся,зуби,очі,кістки ,кров. Навіть вираз вашого обличчя складається з того,що ви їсте. Тому здорова людина – щаслива людина.»
Проблемне питання
Пропоную учням пояснити зміст таких слів: « Ти є тим, що ти їси»
ІV. Вивчення нового матеріалу
1. Вступне слово вчителя
Для збереження здоров’я та працездатності їжа людини має повністю відновлювати ту кількість енергії, яку вона витрачає за добу. Повноцінне раціональне харчування – це важлива умова для підтримання працездатності, а для дітей – необхідна умова росту і розвитку.
Для чого ми щодня вживаємо їжу? Чому так важливо турбуватися про якість продуктів, які ми вживаємо?
2.Робота в зошитах: учні записують принципи раціонального харчування, вчитель дає потрібні пояснення.
Перший принцип раціонального харчування – відповідність хімічного складу їжі фізіологічним потребам організму в харчових речовинах
Другий принцип раціонального харчування – енергетична цінність раціону харчування повинна відповідати енергетичним затратам організму..
3.Вчитель пропонує перегляд презентації «Значення вітамінів,макро- та мікроелементів».
Третій принцип раціонального харчування – це «оптимальний режим харчування», що забезпечує регулярність надходження їжі і включення психофізіологічного механізму травлення.
Четвертий принцип раціонального харчування – споживання різноманітних продуктів,які містять певне співвідношення інгредієнтів між собою.
1. Узагальнення і систематизація знань:
2. Пропоную учням визначити та записати важливе правило раціонального харчування:
енергетичні витрати організму кількість енергії, що надходить із їжею
повинні бути рівнозначними
3. Гра «Веселка»:
Завдання: згадайте послідовність розташування кольорів веселки – і ви згадаєте як називається запалення слизової оболонки шлунка
А С Т Г Р И Т
О Ж Ф К Г С З
3. На «картках-зубах»,зафіксованих на дошці,написані прислів’я і приказки. Учні зачитують і дають фізіологічне пояснення.
«Сніданок з’їж сам,обід розділи з другом,а вечерю віддай ворогу»
«Коли я їм,я глухий і німий».
«Хто довго жує,той довго живе»
«Апетит приходить під час їжі»
Додаткове завдання:пропоную учням пригадати будову зубів.
4. Робота в групах (гра «Заповни кошик»)
Завдання: Розглянути запропоновані картки-малюнки харчових продуктів та систематизувати за такими групами: жири, білки, вуглеводи.
5. Провожу бесіду.(«Вислови свою точку зору»)
Які ж правила необхідно пам’ятати при складанні добового раціону?
Раціон підлітка і дорослої людини відрізняються між собою?
Що повинні пам’ятати вегетаріанці? (Наголошую про необхідність вживання достатньої кількості білків)
Якщо жири при розщепленні дають максимальну кількість калорій ,то чи можна харчуватися тільки ними?
Які наслідки нераціонального харчування?
VІ. Підведення підсумків уроку.
VІІ. Надання та пояснення домашнього завдання.
Прочитати параграф 34 ,ст.114-118,для бажаючих пропоную створити сценарій науково-популярного фільму «Перетворення сніданку у травній системі» або підготувати повідомлення «Вживаємо тільки корисні продукти» і презентувати його.
Дякую за змістовний насичений урок. Сподобалось, як вчитель створив позитивний психологічний настрій . Гарна гра “Збираємо рюкзак”, “Заповни кошик”. Єдина порада, можна ще було показати міні анімацію, чи відеофрагмент на тему харчування. Дякую вам.
Всі дії вчителя при складанні конспекта даного уроку були направлені на виховання бережного ставлення учнів до свого здоров’я. Майже на всіх етапах уроку Аліса Олександрівна використовує практичні завдання, які в ігровій формі сприяють закріпленню вивченого матеріалу. Сподобався організаційний момент та гра “Веселка”. Спробую використати їх в своїй практиці. Дякую!
подобається!