Конспект уроку з біології
Тварини – живий організм
Автор: вчитель біології Зіньковська Аліса Олександрівна
Мета:
освітня – формувати в учнів знання про тваринний організм як біологічну систему; з’ясувати основні характерні особливості тваринного організму;
розвивальна – розвивати здатність аналізувти і узагальнювати біологічні процеси та явища,розвивати память учнів та аналітичне мислення; формувати пізнавальний інтерес до вивчення біології;
виховна – виховувати дбайливе ставлення до природи.
Основні поняття і терміни: середовища існування тварин, прояви живого
Обладнання: малюнки,муляжі,опудала
Методи навчання: словесні(розповідь, бесіда), наочні (демонстрація малюнків, схем, натуральних обєктів), дидактична гра
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Хід уроку:
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань учнів
Учитель. Мабуть, у кожного з нас були або є домашні улюбленці .Давайте пригадаємо, як вони виглядають .Чим Ваші улюбленці займалися?Чи змінювалися вони протягом років проживання у вас?
III. Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми та мети уроку
Гра «Хто я?» Кілька учнів виходять до дошки,у кожного за спиною знаходиться табличка із зображенням певної тварини – ведмедя,орла,миші (так щоб сам учень цього зображення не бачив). Кожен учень ставить класу уточню вальні запитання для з’ясування своєї видової приналежності. Запитання мають передбачати конкретну відповідь «так» або «ні». Наприклад «Я- хижак?», «Я- великий?», «Я повзаю?».
Учитель. Ви помітили,що всі тварини мають свої особливості будови та життєдіяльності ,за допомогою яких їх розрізняють. Отож,протягом навчального року ми будемо вивчати ці особливості тварин,що населяють нашу планету.
IV. Засвоєння знань
Вчитель. Тварини – це живі організми,яким властиві ознаки життєдіяльності.
Пригадайте на прикладі рослин властивості живих організмів (ріст,розвиток,обмін речовин,розмноження,подразливість). Вони мешкають в усіх природних середовищах: ґрунтовому, наземно-повітряному,водному,в інших живих організмів.
Визначте середовища існування тварин, зображених на малюнках (землерийки,синиці,зайця,карася,аскариди) .
Кожне середовище сприяє виникненню певних пристосувань у будові тварин, оскільки воно має свої особливості (визначаються умови існування живих організмів у різних середовищах,зокрема як тварини пристосовуються до температури ,світла,тиску,наявності кисню).
V. Узагальнення та систематизація знань
Учні називають приклади тварин,які мешкають у різних природних середовищах.
VI. Підведення підсумків уроку
Учитель. Доведіть, будь ласка,що тварини є живими організмами.
VII. Домашнє завдання
Підготувати повідомлення про тварин,які займають різні середовища життя.
Гарний урок. При мотивації навчальної діяльності використовувалась гра “Хто я”.Але я б додала відеофрагмент або цікаві слайди про життя тварин та більше ігрових методів (той же самий кросворд). Це б додало більшого інтересу до вивчення предмету. Дякую.