Конспект уроку з читання для 2 класу на тему: “Українська народна казка “Лисиця та їжак””.
Автор: вчитель початкових класів Савчук Ірина Володимирівна
Даний матеріал можна використовувати на уроках читання у початкових класах, вивчаючи українські народні казки.
Тема: Українська народна казка. «Лисиця та їжак».
Мета: вчити правильно висловлювати свої думки; характеризувати героїв казки; удосконалювати діалогічне мислення ; розвивати увагу , пам’ять, швидкість мовлення ,мотивувати необхідність жити у суспільстві за певними законами.
Хід уроку
- Організація класу.
Тренінг «Настрій»
Поверніться, будь-ласка, один до одного і подаруйте один одному посмішку. У нашому класі стало ніби світліше від яскравих кольорів гарного, веселого настрою. А як ви вважаєте, яким настроєм треба запастися, щоб плідно працювати?(працьовитим, цілеспрямованим, серйозним.) – А тепер налаштовуємося на серйозний, працьовитий настрій. Для цього закрийте очі й пригадайте день, коли ви гарно працювали. – Ну що, готові до роботи?
ІІ. Мовна розминка
– Для того , щоб гарно працювати , читати нам потрібно добре підготуватися , а саме підготувати органи дихання , язичок та очі.
– Сядьте рівненько , спинки підрівняйте , руки положіть на коліна , і уявіть , що ми заходимось серед квіткової поляни .
– Носиком вдихнули – ротом видихнули .(3 р)
– А тепер розвеселимо нашу весняну квіточку подуйте на неї легенько;
– сильніше;
– сильно , але так , щоб не травмувати квіточку;
– слабше;
– легенько.
– А тепер давайте пограємо з квіточкою , заколихаємо за допомогою очей.
– А зараз покажемо нашій весняній гості вправність нашого язика. Будь ласка розкажіть які Ви знаєте скоромовки? Молодці , отож я вам пропоную вивчити ще одну:
Скоромовка
Їжак та їжаченя,
Їздять по гриби щодня ,
Їжачиха помагає,
Сироїжки їм збирає.
- Молодці, наша весняна гостя задоволена . Вона усміхнена і впевнена ,що до роботи Ви готові. Роботу розпочнемо з перевірки домашнього завдання.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
- З яким розділом ми знайомились на минулому уроці?
- Що Ви готували на сьогоднішній урок?
- Перевіримо Вашу готовність .
- Уважно придивіться до нашої класної кімнати , чи змінилася вона?
- Так вона стала більш казковою, чарівною, адже в ній з’явилися ваші малюнки , ілюстрації до казки «Рукавичка». Отож , з гарним настроєм продовжуємо працювати.
IV. Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні ми продовжимо роботу над казками про тварин. А хто є героями нашої наступної казки ви зараз відгадаєте!
- Вона руденька ще й хитренька ,
не велика й не маленька.
Вона вовчику сестричка,
а зовуть її…(лисичка).
- Дивний звірок , круглий мов клубок. Голки стирчать , спробуй узять.(їжак).
- Отож героями нашої казки є лисичка та їжак.
- Що ви знаєте про цих тварин?
- Сьогодні ми ознайомимося з казкою «Лисиця та їжак».
- Що таке казка?
- Чого Ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? Який він буде?
- А Я від Вас очікую плідної праці , сподіваюся ,що Ви будете активними, дружніми, творчо працюватимете.
- Отож , Ми сьогодні ознайомимося з українською народною казкою «Лисиця та їжак» будем вчитися його виразно читати , відповідати на запитання , давати характеристику героям.
V.Опрацювання теми уроку.
– А для того , щоб гарно працювати з текстом давайте попрацюємо з окремими словами.
- Словникова робота.
Гра «Ехо»( Я читаю Ви повторюєте)
Здоров Позирає
Відповів Лисиця
Згорнувся Їжак
Бурчить Тетеревенят
- Прочитайте мовчки , знайдіть незрозумілі слова.
- А скажіть будь ласка до яких слів ми поставимо питання – Хто?Чому?
- Первинне ознайомлення з текстом.
– З словами ми попрацювали , а зараз час попрацювати з текстом.
– Я виразно читаю , а Ваше завдання визначити головних героїв?
– Хто є головними героями тексту?
- Перевірка первинного сприймання.
- – Хто є головними героями тексту?
- Звідки йшла лисичка?Кого зустріла?
- А зараз пропоную Вам пограти гру «Естафети»(читання казки учнями).
- Молодці гарно справились !
- Про кого розповідається в казці?
- Де зустрілися їжак і лисиця?
- Що робив їжак після привітання?Чому згорнувся клубочком?
- Що запропонувала лисиця їжаку?
- Чи повірив їжак? Чому?
- Як би ви вчинили на місці їжака?
- Чи справді лисиця не їсть м’яса?
- Прочитайте, про що повідомив їжак лисиці?
- Як змінився настрій лисички? З чого видно що вона дуже зраділа?
- А їжачок був правдивим? Чому він теж обманював?
Робота в парах
- Поставте один одному питання по змісту тексту.
- Отож, давайте . трішечки відпочинемо і пофантазуємо.
Фізкультхвилинка
Їжачок ішов ліском,
Вмить згорнувся він клубком.
А лисиця проходила ,
Й їжачка того не з’їла.
VI. Закріплення вивченого матеріалу.
- Відпочили і з гарним казковим настроєм продовжуємо працювати.
Робота в групах
- Ну, а зараз попрацюємо в групах . В класі працює три групи.
- Діти , а зараз в нас буде хвилинка фантазії.
- Пофантазуйте і напишіть продовження казки.
- Молодці, отож як бачимо ви також є маленькими казкарями.
Характеристика головний героїв.
- На дошці перед вами є наші казкові герої, але слова для характеристики розбіглись. Наше з вами завдання правильно розмістити слова.
Лисичка Їжачок
Підступна розумний
Зла кмітливий
Хитра винахідливий
- А хто вам більше подобається? Чому?
- А зараз ми перевіримо чи дійсно ви добре запам’ятали казочку і зрозуміли.
- Я пропоную вам пограти гру « Так чи ні ». Якщо так ви плескаєте в долоні, якщо ні тупаєте ніжками.
- Лисиця поверталася із вдалого полювання ?(Ні).
- Назустріч їй їжак.(Так).
- Вони привітались.(Так).
- Лисиця хотіла на радощах обійнятися.(Ні, бо вона хотіла поцілуватися).
- Лисиця розповіла їжакові , що вона не їсть м’яса.(Так).
- Їжак повірив і підказав де пасуться тетеревенята .(Ні , бо їжак це зробив навмисно).
- Ви дуже кмітливі ,уважні , і це допомогло вам виконати правильно завдання.
VII Підсумок.
- То з якою казкою ми з вами познайомились?
- Чи сподобалась вам ця казка?
- Що вам найбільше сподобалося?
- Чи здійснилися ваші очікування?
- Чого нас навчає ця казка?
- Так дійсно казка нас вчить бути мудрими, заздалегідь бачити погані наміри співрозмовника, бути добрим , розсудливим, не дурити один одного.
- І на закінчення хочу всім подякувати за чудову роботу на уроці і подарувати на згадку про наш урок , ці наклейки на яких зображено головних героїв казки.
VIII.Домашнє завдання.
С.36-37 , читати , переказувати, намалювати малюнок до казки.
Тренінг “Настрій ” створює позитивну атмосферу на уроці. Під час роботи в групі учні складають продовження казки, демонструють свої творчі здібності. Тему необхідно пов*язати з головною думкою казки, обрати влучне прислів*я , приказку тощо.Сподобалась кінцівка із сюрпризним моментом.
Конспект уроку відповідає темі та меті. На початку уроку вчителька підготувала учнів до читання мовною розминкою. Не було перевірки домашнього завдання. Працюючи над казкою, із конспекту зрозуміло, що читала лише вчителька. Учні аналізували, але не читали. Не зрозуміла робота в групах. Вважаю, що на уроці читання треба читати.
На мою думку,на уроці діти мало читали.Були різні форми усної роботи і ігри,але читання казки мені не вистачило(саме видів читання).Можно було додати інсценізацію казки.
Досить цікавий урок. Він стимулює творчість вчителя і його вихованців, створюючи сприятливі умови для співпраці. Вдало використані різні форми роботи на уроці та ігрові завдання. Натхнення Вам!
Урок читання спонукає діток до спілкування в різних видах мовної діяльності.Вчителька мотивує дітей жити в суспільстві за певними законами.Дібрані цікаві завдання та форми роботи.Сподобалася робота в групах,добре продумані запитання до хагактеристики головних героїв.Дякую