Конспект уроку з інформатики. 4 клас. Середовище програмування Scratch. Істинні та хибні висловлювання.
Автор: вчитель інформатики Рудик Олена Володимирівна
Дана розробка допоможе вчителю на уроці закріпити знання учнів про алгоритм, навчитися перетворювати хибні висловлювання на істинні та навпаки, розрізняти істинні та хибні висловлювання, наводити приклади істинних та хибних висловлювань.
Тема: Середовище виконання алгоритмів Scratch.
Мета: закріпити знання учнів про алгоритм, навчитися перетворювати хибні висловлювання на істинні та навпаки, розрізняти істинні та хибні висловлювання, наводити приклади істинних та хибних висловлювань, складати алгоритми з лінійною структурою слідування; вдосконалювати вміння складати алгоритми для виконавців;формувати інформаційну компетентність учнів;
розвивати увагу, пам’ять і логічне мислення, інтерес до здобуття знань, творчі здібності;
виховувати інтерес до вивчення предмета, культуру роботи за комп’ютером.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: ребус, презентація, картки, колаж, програма Scratch, мультфільм «Колобок», малюнки
Хід уроку
І. Організаційна частина
- Привітання
– Розпочнемо наш урок з такого девізу, який налаштує вас на плідну роботу. Я починаю , ви закінчуєте хором
– Сьогодні на уроці для всіх обов’язково:
працювати – активно,
слухати – уважно,
міркувати – швидко,
відповідати правильно.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
- Діти, розгляньте малюнок, що на ньому зображено? (Хліб)
- Зверніть увагу на стрілочки, що ведуть від одного малюнка до іншого. Про що вони повідомляють? Чи міг бути спочатку готовий хліб, а потім тісто? (Ні, тому що все повинно бути послідовно).
- А як називається послідовність виконання команд, яка призводить до одержання результату? (Алгоритм)
- Що таке команда? (Вказівка, яку потрібно виконати)
- Якщо команди виконуються послідовно одна за одною, то як називають таку структуру (структура слідування)
- Хто такий виконавець ?(Той, хто може виконати команди)
- Хто може бути виконавцем команд? (Людина, тварина, машина)
- З якою програмою ми з вами працюємо, де виконавець Рудий Кіт виконує команди? (Scratch)
- Як в ній називається виконавець? (Спрайт), а програма яку потрібно виконати (Скрипт)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
- А зараз я пропоную вам розгадати ребус:
(Висловлювання)
- Що ж таке висловлювання? (Висловлювання – це думка, висловлена розповідним реченням, у якому щось стверджується чи заперечується.)
- Які бувають висловлювання? (Істинні, хибні)
- Яке висловлювання називається істинним? Яке хибним? (Істинним наз правдиве висловлювання.)
- За допомогою якого слова, можна перебудувати істинне висловлювання в хибне і навпаки? (Не)
- Ось і сьогодні ми з вами спробуємо істинне закінчення казки перетворити на хибне.
Фізкультхвилинка
З інформатикою дружимо,
Але й вправи любим дуже.
Підборіддя вверх підняли,
Головою похитали –
Сонце й друзів привітали!
Плечі вгору, плечі вниз,
на сусіда подивись.
- А зараз ви всі знаете багато казок та мультфільмів. Я буду говорити вам висловлювання , а ви відповісте хибне воно чи істинне.
У казці 12 місяців зимою були підсніжники (Істинне)
Маша та Ведмідь вороги (Хибне)
Вовк не з’їв трьох поросят (Істинне)
Баба Яга викрала Івасика- Телесика (Істинне)
Іжак спритніший за Зайця (Істинне)
Фіксики це люди (Хибне)
Лисичка з’їла Колобка (Істинне)
ІV. Виконання практичного завдання, закріплення основних умінь та навичок.
- Практичне завдання сьогодні буде незвичайне, як я вже говорила ми повинні змінити кінцівку казки. Можливо хтось здогадався, в якій казці йде структура слідування та головний герой хліб! (Колобок)
- Щоб ви пригадали сюжет казки я пропоную вам переглянути відео.
Мультфільм «Колобок»
- Діти чим закінчилася казка. (Лисичка з’їла колобка, це істинне висловлювання)
- А як перетворити його на хибне, яким повинен бути кінець? Лисичка не з’їла колобка.
- Робота з комп’ютером
Перед початком практичного завдання ми повторимо правила ТБ під час роботи за ПК.
- Ми з вами створимо колаж з правил техніки безпеки. Я роздаю вам висловлювання , а ви їх робите істинними чи хибними, цим самим ми утворюємо правила ТБ.
- В кабінет не можна заходити без дозволу вчителя.
- З собою не можна приносити зайві речі.
- Не Можна торкатися екрана монітора.
- Не потрібно сидіти на відстані 50-60см від екрана монітора.
- Не можна працювати з брудними та мокрими руками.
- Не Можна приносити з собою їжу та напої.
- Молодці, ви добре справилися з завданням!
2.Пояснення практичного завдання.
– Вам потрібно створити сцену, спрайта Колобка та написати до нього скрипт так, щоб він йшов зустрічав казкових героїв, та втікав від них.
- Вправи для очей
– Закрили очі на 5 секунд, повернули очима вправо, вліво, вгору, вниз, покліпали очима. Продовжуємо роботу.
- Показ готових проектів.
- Підсумок уроку. Рефлексія.
– Діти, ви всі сьогодні молодці.
– Продовжте речення:
Сьогодні на уроці я дізнався…..
Сьогодні на уроці я навчився…..
Мені сподобалося…
Я не зрозумів….
Презентація до уроку
Цікавий, змістовний урок. На етапі “Актуалізація опорних знань ” використані простий приклад, що дозволяє ефективніше підвести учнів до вивченя нової теми. Всім відомий казковий герой ще більше викликає в інтерес, до роботи з даним програмним забезпеченням.
При вивченні хибних та істиних висловлень хороші приклади з казок, мультиків, вправа розвиває емоційну сферу, пам’ять. Хочеться гарного закінчення в презентації, можливо з анимацією (GIF)? Або, якщо це етап посередині уроку, тоді – ні. Дякую.
Дуже інформативний та цікавий урок інформатики.Девіз уроку відразу налаштовує дітей на позитив та плідну роботу.Урок наближає учнів до реальних ситуацій,сприяє виробленню вмінь розв”язувати різні проблемні завдання.Вправи для очей необхідні для збереження зору
Спасибі за цікавий урок. Олена Володимирівна вдало використовує на уроці ігрові прийоми, зустріч з казковими героями, перегляд відео, презентацію, фізкультхвилинки. Все це створює умови для якісного засвоєння знань, мотивації навчання.