Конспект уроку з інформатики, 5 клас
“Пошук інформації в мережі Інтернет”
Автор: вчитель інформатики Ярошко Леся Вікторівна
ТЕМА УРОКУ: Пошук інформації в Інтернеті
МЕТА УРОКУ:
- навчальна: ввести нові поняття: ключові слова, пошукові системи; сформувати вміння здійснювати пошук інформації в мережі Інтернет; попередити про наявність в Інтернеті неякісної інформації;
- розвивальна: розвивати наочно-образне та алгоритмічне мислення, пам’ять; формувати вміння виділяти головне, порівнювати та аналізувати;
- виховна: виховувати в учнів інформаційну культуру, навички безпечної роботи в мережі Інтернет, активність, вміння самостійно здобувати знання.
Тип уроку. Комбінований.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
- На минулому уроці ми познайомилися з поняттям «комп’ютерна мережа».
- Давайте пригадаємо разом.
Гра «Закінчи речення».
— Комп’ютерна мережа – це…( Сукупність комп’ютерів , які об’єднані між собою.)
— Комп’ютерні мережі бувають…? (Локальні і глобальні).
— Локальні комп’ютерні мережі відрізняються від глобальних тим, що …
- Прикладом глобальної комп’ютерної мережі є …(Інтернет.)
— З допомогою Інтернету ми можемо …? (Спілкуватися, замовляти і купувати товари, ділитися інформацією і шукати потрібну інформацію).
Діти, Інтернет можна порівняти з великою бібліотекою, у якій можна знайти інформацію на ті теми, які нас цікавлять. Але є й різниця: в бібліотеці ми шукаємо потрібну книжку, а в інтернеті ми шукаємо …( сайт.)
— А хто пам’ятає, що таке сайт? (Сукупність веб-сторінок, які об’єднані спільною темою).
Проблемне запитання.
Кожна книжка в бібліотеці має своє місце на поличці, щоб її можна було швидко знайти. А як знайти потрібний сайт? (Треба знати адресу).
Але що мені робити, якщо я забула адресу потрібного сайту або не знаю цієї адреси? Я розповім вам, як вийти з цієї ситуації.
Отож тема нашого уроку сьогодні Пошук інформації в Інтернеті. Запишіть тему в зошит.
Для пошуку інформації в Інтернеті існують спеціальні сайти, які називаються пошукові системи, за допомогою яких ми зможемо знайти потрібні дані. Існують різні пошукові смстеми. Наприклад, Яндекс та Google. Погляньмо, як користуватися сторінкою пошукової системи і які елементи сторінки ви вже бачили? (Показ з допомогою мультимедійному проектора.)
Розповідь учителя. Інтернет подібний до океану. Як в океані багато живих створінь, так і в Інтернеті багато різних веб- сайтів. Постійно з’являються нові сайти та сторінки, кожного дня в Інтернеті з’являються свіжі новини.
- Що ми побачимо, увівши запит та натиснувши Enter?
- Чи багато різних гіперпосилань? Так, цілий список із ….
Проблемне запитання.
Чи всі сторінки містять потрібну для нас та правдиву інформацію?
Так само, як в океані плавають як чудові так і небезпечні створіння, які можуть завдати шкоди, так і тут можуть зустрічатися непотрібні, неправдиві або навіть небезпечні сайти.
Чому ж це відбувається?
Всі люди мають можливість розміщувати в мережі Інтернет свої повідомлення і коментарі. Тому нам слід навчитися аналізувати і критично оцінювати відомості і вибирати з переліку гіперпосилань ті, які мають хорошу репутацію.
Для цього важливо розуміти, хто є автором веб-документа, яка організація чи людина його спонсорує, чи призначений він для публічного спілкування, чи можна його вважати надійним джерелом.
Наприклад, ви знаєте, що абсолютно ніякої небезпеки не становить інтернет-енциклопедія Вікіпедія. Тож можемо вибирати її, якщо вона є в переліку.
Наступного разу ми розглянемо основні правила безпечного користування Інтернетом і дізнаємось, як розрізняти правильні сайти і неправильні. А зараз пограємо в гру і будемо працювати за комп’ютерами.
Обговорення ситуацій. Гра «Як цього уникнути?»
- Таня пізно лягла спати, бо довго грала в комп’ютерну гру. Вранці вона проспала і запізнилася до школи.
- Сашко сів попрацювати за комп’ютером. Його домашній улюбленець кіт Васько прийшов і влігся біля нього прямо на клавіатуру.
- Маринка грається на телефоні під час уроку інформатики.
Робота за комп’ютерами.
- Інструктаж учителя.
- Практична робота за комп’ютерами.
- Учитель роздає завдання на картках.
- Знайдіть в Інтернеті сайт нашої школи.
- Знайдіть відповіді на запитання, розміщені на картках. Результати своїх пошуків занотовуйте на ті ж самі картки.
Вправи для очей.
- Міцно заплющити очі на 3-5 секунд, потім розплющити їх на 3-5 секунд, повторити 6-8 разів. Вправа знімає втому, зміцнює м’язи повік, сприяє поліпшенню кровопостачання, розслабленню м’язів ока.
- Швидко моргати протягом 1-2 хвилин. Вправа сприяє поліпшенню кровообігу.
- Дивитись удалину прямо перед собою 2-3 секунди.
Розгадування кросворду до теми уроку (на блозі у вчителя).
http://LearningApps.org/2658782
VІ. РЕФЛЕКСІЯ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Рефлексія. На уроці …Я дізнався…
Я навчився…
Мені сподобалось…
Я маю труднощі…
Поясніть, що означають терміни.
ПОШУКОВА СИСТЕМА це спеціальний сайт, призначений для пошуку відомостей в Інтернеті за ключовими словами.
КЛЮЧОВЕ СЛОВО – слово або кілька слів, за якими здійснюється пошук потрібних відомостей.
Проблемне запитання.
- Чи можна потрапити до халепи, сидячи перед екраном монітора? Про це ми дізнаємося на наступному уроці.
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
На картці.
Презентація до уроку
Чудові матеріали до уроку. Як завантажити?
Дякую!
Сподобалось те що автор використовує проблемне запитаання, це однозначно активізує діяльність учнів на уроці. Обговорення ситуацій також є доречним. Особливої уваги заслуговує етап підбиття підсумків рефлексія. Хороша розробка, автору спасибі.
конспкт дійсно дуже гарний і змістовним. Мені стодобалося обговорення ситуацій, а саме гра “як цього уникнути” у дітей знайдеться безліч варіантів відповідей. дякую автору.
Леся Вікторівна, спасибі за змістовий, корисний урок інформатики. Вдало використані прийоми ТРКМ та ігрової технології, що сприятиме мотивації навчальної діяльності, розвитку критичного мислення. Безумовно, саме такі уроки очікують школяри.
Леся Вікторівна опублікувала гарну розробку уроку інформатики у 5 класі. Структура заняття повністю відповідає меті та змісту уроку. На етапі актуалізації опорних знань вчителька використовує проблемні запитання, відповідь на які дають учні, а педагог доповнює їх новими цікавими фактами, новим матеріалом. Достатньо й наочності у вигляді карток із завданнями та презентації.
Дану розробку рекомендую усім вчителям інформатики в 5 класі. Авторці велике спасибі, натхнення та нових творчих звершень!