Конспект уроку з інтегрованого курсу “Мистецтво” для 6 класу на тему “Високе мистецтво духовності – вокально-хорові жанри”
Автор: Вчитель мистецтва та художньої культури Хачатурян Надія Григорівна
Даний урок стане у пригоді молодим педагогам, які викладають мистецтво в 6 класі за підручником Л.М.Масол.
Тема уроку: Високе мистецтво духовності – вокально-хорові жанри
Мета уроку:
Навчальна: ознайомити учнів з вокально-хоровими жанрами духовної музики, акцентувати їх увагу на глибину змісту та красу української духовної музики, закріпити розуміння учнями поняття ораторія, меса, хоровий концерт.
Розвивальна мета: розвивати вміння порівнювати твори релігійного жанру різних видів мистецтва, образно-асоціативне мислення і слухацьку увагу учнів; навички виразного виконання музики.
Виховна: виховувати емоційне сприйняття мистецтва, повагу до національної духовної спадщини, прищеплювати учням естетичний смак.
МУЗИЧНИЙ МАТЕРІАЛ:
Г. Гендель Ораторія «Месія» (Хор Алілуя), В.А. Моцарт Реквієм (Лакримоза), М.Березовський Хоровий концерт «Не отвержи мене во время старости».
НАОЧНІ ПОСІБНИКИ:
Портрети Г. Генделя, В.А. Моцарта, М. Березовського, А. Веделя, Д. Бортнянського.
ОБЛАДНАННЯ:
Комп’ютер, проектор, екран, зразки вітражів.
ТИП УРОКУ:
Комбінований, інтегрований, урок поглиблення в тему.
МЕТОДИ, ПРИЙОМИ І ФОРМИ РОБОТИ:
Драматизація епізодів, виконання тестових завдань і творча практична робота.
ХІД УРОКУ
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
- Організаційний момент: повідомлення теми, мети, завдань уроку.
- Мотивація навчальної діяльності:
Люди звертаються до музики в різні моменти життя – вона відображає наші емоції, почуття, становить найважливішу складову духовного світу. Сьогодні ми доторкнемося до шедеврів світової духовної музики, познайомимося з її вокально-хоровими жанрами і повторимо тему «Релігійний жанр».
- Актуалізація опорних знань – бліц-опитування:
- який жанр має назву «релігійний» чи «біблійний»?
- в яких видах мистецтва присутня релігійна тематика?
- твори яких митців вважають величезними у цьому жанрі?
Перегорнемо кілька сторінок релігійного жанру – подивіться на красу храмів Києва, Львова. Як вони прикрашені фресками, мозаїками, вітражами, іконами і скульптурою (демонструються фрагменти фільмів).
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
Хорова музика має величезний вплив на людину, тому їй відводиться вагома роль у релігійних обрядах.
Духовна музика – це вокальні, вокально-інструментальні (інколи інструментальні) твори на релігійні тексти або сюжети. Насамперед, до духовної музики відносять твори, призначені для виконання під час богослужіння, проте з часом чимало жанрів духовної музики трансформувалися у світські, але зберегли, однак, релігійне спрямування. Вони покликані пробуджувати в людині відчуття прекрасного, бажання бути кращими, хвилювати душу.
Серед найбільш відомих авторів духовної музики – Й. Бах, В.А. Моцарт, Д. Верді, С.Рахманінов, М. Мусоргський, інші. Композитори створювали духовну музики в різних жанрах, одним з яких є ОРАТОРІЯ (від лат. – говорити, благати) – вокально-хоровий жанр, великий багаточастинний концертний твір для хору співаків-солістів і симфонічного оркестру. Написаний зазвичай на драматичний сюжет. Музика ораторії вирізняється особливою урочистістю.
Видатний німецький композитор Георг Фрідріх Гендель – органіст, скрипач, клавесиніст, диригент. Його спадщина – опери , кантати, концерти для оркестру і ораторії. Послухайте фрагмент ораторії Г.Ф. Генделя «Месія» (хор Алілуя – https://www.youtube.com/watch?v=hOSWFPC70Lw).
Спробуйте визначити виконавський склад ораторії. Уявіть виконання цього твору не хором, а солістом. Як зміниться звучання?
Поширеним жанром духовної музики є також МЕСА (від лат. і італ. – відпускаю) – музичний жанр, багаточастинний хоровий твір, написаний на духовний текст для виконання під час католицького богослужіння. Меса траурного змісту називається РЕКВІЄМОМ. У православних і греко-католицьких храмах меси мають назву ЛІТУРГІЯ і виконуються а cappella.
В попередніх класах ми знайомилися з біографією і творчістю видатного австрійського композитора, якого науковці визнали одним із найгеніальніших музикантів в історії людства – Вольфганга Моцарта. Його творчий доробок становить понад 600 творів різних жанрів. Давайте послухаємо 7 частину реквієму Моцарта, яка називається «Лакримоза» («Слізна» або «День сліз»). Із створенням цього твору пов’язана досить таємнича історія, оточена легендою, в якій вже неможливо відділити реальність від міфу. Одного разу до помешкання Моцартів зайшов незнайомець у плащі і, прикриваючи обличчя, замовив реквієм. Принизлива бідність, прогресуюча хвороба сприяли тому, що Моцарт відчував, що заупокійну месу він пише для себе. Передчуття виправдилися – Моцарт не встиг закінчити «Реквієм». На прохання дружини Моцарта Констанци твір завершили його учень і друг сім’ї Франц Ксавер Зюсмайєр та знайомий композитора Йозеф Ейблер. Пізніше з’ясували, що замовником «Реквієму» був граф, який вирішив видати цей твір за свій власний.
(слухання фрагменту Реквієму – «Лакримоза» –
https://www.youtube.com/watch?v=gl90MozPJT0).
Українська духовна хорова музика привертала увагу багатьох композиторів. Вона розвивається вже впродовж тисячі років, має своє видатні надбання, зокрема особливий жанр – хоровий концерт. Це циклічний твір для чотириголосного хору а cappella. Хорові концерти призначалися для виконання під час богослужінь, проте їх можна почути й у концертних залах.
Найкращі зразки хорових концертів належать Максиму Березовському, Артемію Веделю і Дмитру Бортнянському. Концерти різноманітні за образним змістом: ліричні, драматичні, урочисті, скорботні.
Максим Сазонтович Березовський – композитор, співак-диригент – вважається класиком європейської музики. В його доробку опери, хорові твори, інструментальна музика, симфонія до-мажор. Одним з кращих хорових концертів М. Березовського вважається концерт «Не отвержи мене во время старости». Це один з перших творів, написаних по-новому. Що відрізняє його від партесних композицій попередників і що є спільного?
По-перше, концерт написано для чотириголосного твору. По-друге, це великий циклічний твір. По-третє, композитор другої половини 18 ст. використав поліфонічні форми, темпові і ладово-тональні контрасти, яснішу гармонію. Все це відрізняє музику концерту від партесних композицій. А споріднює їх загальний лірико-скорботний характер окремих епізодів та принцип концертування.
Перший із українських хорових концертів «Не отвержи мене по время старости» М.Березовського має лірико-скорботний характер. У ньому композитор звертається до вічних тем добра і зла, життя і смерті, душевної чистоти й бездуховності. Твір має 4 частини: Adagio, Allegro, Adagio, Moderato. Використовуються темброві зіставлення хору і солістів.
(діти слухають фрагменти з різних частин цього твору – https://www.youtube.com/watch?v=fKBPK2789C0).
Розкажіть про свої враження від музики. Наведіть приклади застосування контрасту композитором.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
- Підсумок уроку – експрес-тестування:
Артемій Лук’янович Ведель – майстер написання:
а) хорових концертів
б) симфоній
в) опер
г) балетів
Хоровий концерт – це:
а) тип музики, в якому всі голосі рівноправні і мають самостійні мелодії
б) великий циклічний твір для хору а cappella на релігійні тексти
в) старовинний жанр духовної музики, вокальний або вокально-інструментальний твір
Ораторія – це:
а) музично-поетичний твір ліричного змісту для голосу з інструментальним супроводом
б) жанр музики, який прославляє кого-небудь або що-небудь
в) вокально-хоровий жанр, великий концертний твір для хору співаків-солістів і симфонічного оркестру
Реквієм – це:
а) інструментальний твір релігійного характеру
б) скорботний твір, присвячений пам’яті померлих
в) музична форма, у якій незмінний рефрен повторюється багато разів, чергуючись із різними епізодами
- Сьогодні естрадні виконавці теж звертаються до духовної музики великих митців, виконуючи її у різних напрямках сучасної музики. Послухайте як звучить «Лакримоза» Реквієму Моцарта у музичному стилі RAP (https://www.youtube.com/watch?v=YVwIEDZqGvM).
- А зараз ми проведемо практичну творчу роботу – ви розфарбуєте зразки вітражів для храмів, передаючи свій настрій від прослуханої музики.
- Вокальна робота: розспівування. Виконаємо пісню «Який та Добрий, Боже» вірші В.Щурапа, муз. Б. Вахняніна, яка співзвучна нашій темі.
Діти! Сьогодні ми доторкнулися до джерел хорової духовної музики. Вона має особливий вплив на людину – пробуджує в неї відчуття прекрасного, торкається найтаємнішого, розкриває найкращі риси людської душі.
ІV. САМОСТІЙНИЙ ПОШУК
Дізнайтеся, як розвивається духовна музика сьогодні. Де її можна почути?
Чи можна вважати звернення естрадних виконавців до релігійних тем розвитком духовного жанру в музиці?
Яскравий, емоційний урок. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів відбувалася протягом усього уроку, була спрямована на розвиток в учнів інтересу до навчання, потреби у різноманітних знаннях, розуміння необхідності вивченого у житті. Чудове доповнення до уроку – змістові відеоматеріали.
Урок теоритично насичений. Вчитель добре обізнана в навчальному матеріалі, вміло оперує методами і прийомами роботи. Тому до самостійного, творчого пошуку учні підходять свідомо, вмотивовано.
Сприймання і розуміння учнями навчального матеріалу відбувається доступніше, якщо в процесі навчання вчитель використовує різноманітні методи та прийоми, зокрема , наочний матеріал.Вважаю , його Надія Григорівна доцільно застосовує на своєму уроці.
Шановна Надіє Григорівно! Ви – майстер своєї справи! Конспект уроку дійсно корисний молодим колегам!
Дякую, Світлана! Успіхів Вам.