Конспект уроку з історії України, 7 клас

“Християнська релігія і церква в житті давньоруського суспільства”

Автор: вчитель Тарасенко Марина Валентинівна

вчитель Тарасенко Марина ВалентинівнаТЕМА: Практичне заняття «Християнська релігія і церква в житті давньоруського суспільства»

Мета уроку: 

  • визначити роль християнської релігії і церкви в житті давньоруського суспільства;
  • продовжити формувати предметні історичні компетентності учнів щодо аналізу уривків із історичних документів, та уміння складати історичні портрети видатних діячів православ’я давньої Русі-України, а також формувати навички самостійної та групової роботи;
  • розвивати вміння чітко і логічно висловлювати свої думки, висувати власні припущення;
  • продовжити формувати духовну компетентність учнів.

Очікувані результати уроку. За результатами  навчання на цьому уроці учні    зможуть:

  • визначати причини та сутність прийняття християнства;
  • характеризувати наслідки прийняття християнства для подальшої історії Русі-України;
  • називати знакові архітектурні пам’ятки Русі-України того періоду;
  • покращити набуті навички й окремі предметні компетентності щодо аналізу уривків із історичних документів та зі складання історичних портретів видатних діячів православ’я.

Ключові поняття та терміни уроку: християнство; державна релігія; історична постать, культура, освіта, архітектура.

Основні дати та події: 988рік – запровадження київським князем Володимиром християнства на Русі як державної релігії; 989 – 996 роки – спорудження Володимиром Десятинної церкви; 1017 – 1037 роки – спорудження Софіївського собору, будівництво Золотих воріт у Києві; 1051рік  – призначення київським митрополитом Іларіона, першого на цій посаді русича;  1051 рік – чернець Антоній заклав Печерський монастир;

Ключові історичні постаті: Володимир Святославович; Ярослав Мудрий; Іларіон; Антоній.

Провідні ідеї уроку: Запровадження та подальше розповсюдження християнства, візантійського обряду, на території Русі – України перетворило державу на повноправний суб’єкт міжнародного права, заклало підвалини до активного  розвитку освіти, архітектури, літератури, іконопису, образотворчого та музичного мистецтва, а Володимира Великого зараховано до ліку святих.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: мультимедійна презентація; друкований «Інформаційний додаток»; атлас; друковане «Практичне заняття №2»;  роздавальний   матеріал з історичних документів, ілюстрації.

План  проведення уроку:

І. Організаційний етап уроку.

  1. Привітання з учнями та створення комфортного психоемоційного настрою.

2.Перевірка готовності учнів до уроку.

  1. Повідомлення теми та мети уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь учнів і набутих ними компетентностей.

1.Бесіда.

2.Відповіді на запитання.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

1.Робота з картою.

ІV. Закріплення учнями матеріалу.  

  1. Розгадування кросворду метод «Мозговий штурм».
  2. Робота в групах:
  • робота учнів з історичними джерелами. (Учитель пропонує учням проаналізувати різні за своїм змістом історичні джерела та дати відповіді на запитання до них).
  • робота учнів з візуальними джерелами – складання історичних пазлів «Сприяння Володимира Великого та Ярослава Мудрого утвердженню й поширенню в руських землях християнського віровчення.» (Учитель пропонує учням проаналізувати ілюстрації і скласти з пазлів цілісну картинку  та презентувати їх біля дошки).
  1. Самостійна робота учнів:
  • опрацювання матеріалу в практичному занятті №2.
  1. Метод «Мікрофон».
  • учні називають наслідки запровадження християнства як державної релігії в житті давньоруського суспільства.

V. Підсумок уроку.

VІ.Виставлення оцінок.

VІІ. Рефлексія.

Робота з смайликами

VІІІ. Домашнє завдання.

Хід уроку

І. Організаційний етап уроку.

– Добрий день. Мене звати Марина Валентинівна, я вчитель історії  Петропавлівської  ЗОШ І-ІІІ ст. і сьогоднішній урок  історії у вас проведу я.

–  Бажаю всім  вам успіхів і творчого натхнення.

Для того, щоб ми плідно з вами працювали у кожного з вас на парті є витяг з мого авторського  практичного  зошита, це «Інформаційний додаток» в ньому коротко подано інформацію по темі, оскільки підручник у нас поки що в електронному варіанті та «Практична робота №2».  Також у кожного є карточка куди ви будете виставляти бали за кожен вид діяльності. Всім все зрозуміло?

– Урок у нас незвичний – це практичне заняття тема його «Християнська релігія

і церква в житті давньоруського суспільства», поставте дату і запишіть прізвище.

Мета уроку: 

  • визначити роль християнської релігії і церкви в житті давньоруського суспільства;
  • продовжити формувати предметні історичні компетентності учнів щодо аналізу уривків із історичних документів та уміння складати історичні портрети видатних діячів православ’я давньої Русі-України, а також формувати навички самостійної та групової роботи;
  • розвивати вміння чітко і логічно висловлювати свої думки, висувати власні припущення;
  • продовжити формувати духовну компетентність учнів.

ІІ. Актуалізація опорних знань,  умінь учнів і набутих ними компетентностей

Вступне слово вчителя. На попередніх уроках ви вивчили теми «Виникнення та розвиток Київської Русі». Познайомилися з діяльністю князів Володимира______ (Великого), та______( Ярослава Мудрого)

(Бесіда з учнями)

Учитель пропонує учням пригадати  який період часу вони вивчали на минулих уроках, звідки історики дізнаються  про минуле, хто такі літописці.

-А хто мені підкаже – Який період часу ми вивчали на минулих уроках?( кінець Х- перша пол. ХІ ст.)

–   Ці події відбувалися дуже давно? Живі свідки лишилися? Звідки історики дізналися про минуле?  ( з літописів)

– До оригінальних пам’яток давньоруської літератури та історіографії відносяться літописи та билини, які ви вивчаєте на уроках історії, укр. та зарубіжної літератури.

Частково навіть музики та обр. мистецтва.

У цілому вони становлять собою надзвичайно цінне історичне джерело з якого можемо дізнатися про деякі подробиці подій і процесів більше ніде не висвітлених.
– А як називають людину, що створює літопис?

-А які літописи та билини  вам уже відомі?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Проведення дослідження

– На сьогоднішньому уроці я пропоную вам стати справжніми дослідниками і працюючи з уривками з літописів, візуальними джерелами,  «Інформаційним додатком», та фотоматеріали спадщини Київської Русі виконати такі завдання:

  1. визначити причини, сутність та наслідки запровадження християнства, як державної релігії Київської держави;
  2. закріпити на основі опрацювання історичних джерел практичні навички аналізу історичних джерел, розумінню причин і наслідків, значущість подій та процесів;
  3. висловлювати власне ставлення до фактів, подій, явищ.

– І як справжні дослідники ми з вами повинні подорожувати, проте наша подорож буде уявною.

– Але перш ніж відправитися в подорож давайте з’ясуємо:

(Робота з мапою «Київська Русь» та  атласами з історії України за 7 клас ст. 10).

Питання до класу:

  1. Яку назву мала держава яку нам необхідно відвідати?
  2. Покажіть межі держави Київська Русь наприкінці Х – першій половині ХІ століття?
  3. Які племена проживали на цій території?
  4. Хто були сусідами Київської Русі?
  5. Яке місто було центром Київської Русі?

ІV. Навчання учнів нового матеріалу.  Закріплення учнями матеріалу. Виконання практичних завдань.

Слово вчителя:

Тепер, коли ми пригадали де розташована наша держава, вирушаємо в подорож до давнього Києва. Ще з далеку видно численні куполи церков, що виблискують позолотою, а навколо міста височить мур. Ворота міста зачинено, а вартові відповідають, що впустять нас до міста, якщо дамо правильні відповіді на запитання і назвемо пароль.

                            Розгадування кросворду метод «Мозговий штурм».

  1. 988 рік – рік _____________ Русі. (Хрещення)
  2. Ім’я князя, який Русь охрестив. (Володимир)
  3. Віра в багатьох богів. (Язичництво)
  4. Перша збірка законів «_______ правда». (Руська)
  5. Одна з перших православних церков на Русі. (Десятинна).
  6. 6. Навчальні заклади, які відкрив на Русі Ярослав Мудрий. (Школи)
  7. 7. Ім’я князя, якого називали «тестем Європи». (Ярослав)
  8. 8. Перший митрополит-русич у Київській Русі. (Іларіон)
  9. Малюнок, нанесений на сиру  штукатурку. (Фреска).
  10. 1 Автор літопису «Повість минулих літ». (Нестор)
  11. 11. Місто, територія якого за правління Ярослава зросла в сім разів. (Київ)
  12. Річка, в яку за наказом Володимира вкинули Перуна. (Дніпро)

Слово вчителя:  А тепер перевіримо кросворд. Молодці ви відповіли вірно і тепер ми побачили слово пароль це ХРИСТИЯНСТВО. А що це за термін?    (всі хто відповів вірно поставте собі по 1 балу в 1колонку.)

– Вартові зрозуміли, що ми не вороги і впускають нас в місто. Тут ми бачимо церкви, Печерський монастир, і зустрічає нас Нестор-літописець складає «Повість…», описуючи історію Русі – України. Нестор погодився нам надати свої літописи для того щоб ви їх дослідили. Досліджувати будемо 2 групами. Кожна група отримала уривки з літописів та ілюстрації.

– Перед початком роботи пригадайте «Алгоритм роботи з історичним документом» , він перед вами та правила роботи в групі – оберіть собі капітана та доповідачів.

– Завдання у вас таке :                          (Робота в групах)

На достатній рівень:

  1. Опрацювати історичні документи;

2.З’ясувати про якого князя і про які його діяння іде мова;

  1. Відшукати відповідну ілюстрацію і скласти з пазлів цілісну картинку;
  2. Презентувати біля дошки складені історичні пазли «Сприяння Володимира Великого та Ярослава Мудрого утвердженню й поширенню в руських землях християнського віровчення.»

( За цю роботу всі дослідники які вестимуть плідну пошукову роботу отримають по 4 бали  і +1 бал тому хто презентує біля дошки)

А на високий рівень  необхідно дати відповіді на запитання після документу (за повну відповідь додатково 3 бали)

  • Час на виконання 7 хвилин.

Презентація робіт та висловлення власного ставлення до фактів, подій, явищ і процесів по даній темі.

  • Поставте собі бали за роботу в 2 колонку.

А зараз фізкультхвилинка. Підніміться будь ласка  і  повторюйте за мною рухи.

  • Став збиратись князь в похід,
  • Треба мати гарний вид.
  • Подивився навкруги,
  • Може близько вороги?
  • Ось накинув плащ на плечі,
  • Позбирав ще й інші речі,
  • Взув шкіряні він чоботи,
  • Можна братись до роботи.
  • Уклонився він дружині,
  • Помахав рукой дитині,
  • Передав батькам привіт,
  • Та й вирушив в похід.

Дякую сідайте.

Спасибі вам за цю тернисту путь, В труді й на раті добре ви стояли, Нікому з нас ніколи не забуть, І кожному годиться пом’януть, Що ви створили, що ви збудували.

Такими словами попрощався з вами Нестор. А ми відкриваємо практичну роботу і самостійно виконуємо1-4 завдання. Час на виконання 2 хв.

– Перевіряємо.  Ставимо по 0,5 бала за правильну  відповідь 4-2б, 3- 1,5б, 2-1б, 1-0,5б.

 Метод «Мікрофон» Запис висновків в практичний зошит

– А тепер ви як справжні дослідники повинні зробити висновок вашої пошукової роботи. Прочитайте 5завдання  і назвіть наслідки запровадження християнства як державної релігії. (Використовуючи уривки із джерел, матеріали подані до роботи, а також мистецькі пам’ятки, сформулюйте 5–6 речень про зміни в житті давньоруського суспільства у зв’язку із запровадженням християнства як державної релігії.)

Запишіть в практичний зошит наслідки запровадження християнства для Київської держави та українського народу.

V. Підсумок уроку

Сьогодні на уроці ви були справжніми дослідниками. Тож давайте підведемо підсумок уроку. Які завдання ви виконували (1. визначити  причини, сутність та наслідки запровадження християнства, як державної релігії Київської держави;

  1. закріпити на основі опрацювання історичних джерел практичні навички аналізу історичних джерел, розумінню причин і наслідків, значущість подій та процесів;
  2. висловлювати власне ставлення до фактів, подій, явищ. )

VІ. Виставлення оцінок.

Підрахуйте будь ласка ваші бали  в карточці. Це і є ваша оцінка за урок.

VІІ. Рефлексія

Молодці ви гарно попрацювали. Але в мене до вас є прохання. Князь раніше мав князівську раду яка йому давала поради. А в мене порадниками будете ви. У кожного з вас є смайлики веселі й сумні. Подумайте і позначте той смайлик який характеризує ваш настрій після уроку. А капітани передадуть їх мені.

VІІІ. Домашнє завдання.

Опрацювати матеріали «Інформаційного додатку» я вам його дарую.

А для більш творчих та впевнених у собі учнів завдання записане в практичному зошиті.

Дякую за увагу. Урок закінчено.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 коментарі

  1. Дуже грамотно побудовані всі етапи уроку.Окрім основних прийомів мислення та загальних прийомів навчальної роботи,які застосовуються під час вивчення кожного предмета,учні повинні володіти і картографічними вміннями і користуватися мапою як джерелом знань.Така робота була на уроці,і це мені сподобалось.Дякую

  2. Урок є методично правильно побудованим та розрахований на сильних учнів. Проте є певні недоліки. Етап уроку “Навчання учнів нового матеріалу. Закріплення учнями матеріалу. Виконання практичних завдань” для мене якщо чесно є незрозумілим. Доречніше було б назвати етап уроку “Засвоєння нових знань, формування вмінь та навичок” (це зауваження з методичної сторони відповідно до методики викладання історії в школі – а саме “типологія уроків”). Інтерактивна вправа “Мозковий штурм” застосована не правильно, а робота в групах розрахована чомусь на учнів достатнього та високого рівнів, а де ж поділися учнів низького та середнього рівнів.