Конспект уроку з історії України в 7 класі
“Виникнення та розквіт держави Київська Русь”
Автор: викладач історії та суспільних дисциплін Борисевич Ірина Федорівна
Порівняльно-узагальнюючий урок
Тема: Виникнення та розквіт держави Київська Русь.
Мета: Виховувати інтерес до історичних знань, вміння оцінювати роль правителя в житті держави та проводити паралель між минулим та сучасністю. Навчити учня проявляти своє історичне мислення в процесі аналітичної роботи над фактичним матеріалом, бути готовим вести діалог, вчитися як самостійно, так і в команді. Вміти аналізувати, систематизовувати, порівнювати, узагальнювати і критично оцінювати історичні факти.
Визначивши правильно мету і завдання, користуючись різними формами і методами роботи, вчитель досягне певного результату.
Урок проводиться в формі рольової гри «Зустріч київських князів».
Підготовчий період. Вчитель на першому уроці теми «Виникнення держави Київська Русь» розподіляє такі ролі:
- Літописець Нестор – вчитель, в ході гри буде керувати, підтверджувати чи спростовувати наведені аргументи.
Учні, використовуючи джерела інформації, висловлюючи свою точку зору, відстоюватимуть своє бачення події чи процесу. Клас ділиться на 3 групи (3 ряди).
- 1 ряд учнів отримує такі ролі: Кия, Аскольда, Діра та Олега, а також іноземних хроністів-мандрівників, що описували цей період.
- 2 ряд учнів отримує такі ролі: Ігоря, Ольги, Святослава, а також іноземних хроністів-мандрівників, що описували цей період.
- 3 ряд учнів отримує такі ролі: Володимира Великого та Ярослава Мудрого, а також іноземних хроністів-мандрівників, що описували цей період.
Учні 1, 2, 3 рядів отримують конкретні завдання:
- Кожен князь повинен добре знати свою добу та всі процеси, що відбувались за час його правління. Для цього треба визначити місце та роль особистості в історії, охарактеризувати діяльність свого персонажа.
- Іноземні хроністи-мандрівники ознайомлюються з авторами хронік та їх змістом – вони дають опис, характеристику князю, його діяльності та історичним подіям.
- Кожна група (ряд) готує для іншої групи завдання у вигляді 10-12 запитань по своєму періоду. Тобто учасники гри повинні добре знати не тільки про своїх князів чи події їхнього періоду, а увесь матеріал з цієї теми.
Зразок запитань 1 групи:
- Назвіть автора «Повісті минули літ».
- Хто такий аль-Масуді?
- Звідки походить назва «Київ»?
- Де поховано Аскольда?
- Хто відноситься до династії Рюриковичів?
- Ігор син Олега?
- Хто першими прийняв християнство?
- Яка релігія була до християнства на Русі?
- Яким роком вперше згадуються Аскольд і Дір в «Повісті минулих літ»?
- Чи правили разом Аскольд і Дір?
- Учні готуються до гри за підручником та додатковою літературою.
- Оцінювання: повна відповідь – 5 балів, відповідь з неточностями – 4 бали, часткова відповідь або з помилками – 3 бали.
Вчитель говорить вступне слово і надає князям слово в хронологічному порядку (завдання №1), іноземні хроністи доповнюють образ князя описом зовнішності, подій, чи оцінкою діяльності (завдання №2). Коли всі учасники виступлять, переходимо до наступного завдання – бліц-опитування (завдання №3).
Правила проведення гри. Хроніст-мандрівник з першої групи дуже швидко задає заздалегідь складені запитання другій групі. Потім учасники другої групи задають питання третій групі, а третя – першій групі. Учні груп, сидячи на своїх місцях, по порядку повинні швидко і чітко відповідати. А той, хто не дає відповіді на запитання, встає і стоїть до кінця опитування. Проводиться підрахунок набраних балів. А якщо залишиться час, то цю гру можна провести з учнями, які не відповіли на запитання. Це дасть можливість покращити оцінку (результат) учнів, а вчителю – побачити, як в ході гри іде запам’ятовування учнями матеріалу. Підведення підсумків уроку-узагальнення.
Ірина федорівна зробила спробу провести урок історії у вигляді рольової гри.Конспект може бути написаний як хоче сам вчитель.Але для інших,хто хоче скористатися,то є деякі пробіли.Задум досить хороший і творчий.Успіхів Вам!
Задумка не погана, але я б хотів зробити певне зауваження – порівняльно-узагальнюючий урок – Це що за типологія уроків??? Далі є підготовчий етап, а де ж подівся основний та заключний етапи, якщо це конспект уроку.
Задумка не погана, але я б хотів зробити певне зауваження – порівняльно-узагальнюючий урок – Це що за типологія уроків??? Далі є підготовчий етап, а де ж подівся основний та заключний етапи, якщо це конспект уроку.
мені хотілося б надати певні рекомендації: