mail@urok-ua.com

Конспект уроку з історії для 6 класу “Олександр Македонський. Спроба завоювати світ”

Автор: Вчитель історії і правознавства Маркова Тетяна Володимирівна

Маркова Тетяна ВолодимирівнаПропоную колегам конспект уроку, який я проводила за технологією Французької (творчої) майстерні. Урок пройшов захоплююче, у швидкому темпі та творчій обстановці.


 

Мета: розширити і узагальнити знання учнів про А. Македонського та його Східному поході через створення символічного образу полководця, державного діяча, творця.

Завдання:

– розширити світогляд учнів;

– навчати роботі з історичними документами; роботі в групах; уміння узагальнювати навчальний матеріал, творчо підходити до вирішення проблеми;

– продовжити формування комунікативної компетентності; формувати інтерес до історичної науки.

Тип уроку: урок узагальнення

Форма уроку: французька майстерня з елементами проектної діяльності

Методи і прийоми:

  • дослідницький і творчий методи;
  • бесіда;
  • робота з текстом;
  • відповіді на запитання;
  • складання кластера;
  • мікро-проекти;
  • принцип символізму.

Епіграф: «Не може бути двох сонць на небі та двох владик на землі». А. Македонський

ХІД УРОКУ

  1. Організаційний момент
  2. Актуалізація знань

Читання вірша під музику, на мультимедійній дошці – слайди з фотографіями Македонського

Доброго дня! Сьогодні у нас незвичайний урок. Незвичайний він тим, що пройде він у формі майстерні. Як ви вже зрозуміли, сьогоднішній урок – урок узагальнення, я вирішила присвятити легендарної особистості в історії античного світу Олександру Македонському. Наша майстерня пройде по темі «Олександр Македонський. Спроба завоювати світ».

Ставши царем в 20 років, македонський цар Олександр на відміну від багатьох інших володарів, був не даремно прозваний Великим. Причому таким його визнали ще за життя. Чому? (ВІДПОВІДІ ДІТЕЙ).

(КАРТА НА СЛАЙДІ)

І дійсно, масштаби його завоювань простягалися від півострова Пелопонесс до Каспійського моря і від Лівійської пустині до Індії. Здійснені за короткий термін (близько 10 років), завоюванняі справили на сучасників і нащадків незабутнє враження і зробили Олександра героєм численних легенд і сказань. Багато чого з того, що розповідалося – правда, багато – перебільшення, дещо- просто вигадка, проте все це говорилося про непереможного полководця, мудрого правителя, дотепну людину.

Про дотепність і мудрість Олександра ми можемо судити зі збережених до наших днів висловів молодого царя. У вас на партах лежать картки. Вам потрібно правильно зіставити відомості з життя, що дозволить нам перейти до більш ретельного аналізу особистості Македонського. На це у вас є 2 хвилини.

  1. Мені не вистачить слави.

Коли цар Філіп II, його батько здобував перемоги, Олександр спочатку радів, а потім темнів і говорив…(Батько завоює все, що можна, і мені вже не вдасться зробити нічого великого і блискучого.)

  1. Два вуха царя.

Олександр, слухаючи обвинувача (позивача), завжди закривав одне вухо. Коли його запитували, навіщо це робиться, то він відповідав…(Друге вухо я залишаю, щоб слухати обвинуваченого.)

  1. Шукай царство по собі.

Коли Олександр у присутності батька зміг приборкати і об’їздити непокірного коня Буцефала, що не вдалося нікому з людей при дворі, то цар вигукнув…(Шукай, син мій, царство по собі, Македонія занадто мала для тебе!)

  1. Два батька.

Олександр високо цінував свого вчителя Аристотеля і коли порівнював його з батьком, то говорив.. (Філіпу я зобов’язаний тим, що живу, а Арістотелю-тим, що живу гідно.)

  1. З неба на землю і з землі на небо.

Коли Олександра запитали, чому свого вчителя — філософа Аристотеля — він шанує більше, ніж батька, то царевич відповів…(Батько, виховавши моє тіло, звів мене з неба на землю, а Аристотель, виховавши мою душу, підняв з землі на небо.)

  1. Я не керую навіть цим.

У юності Олександр прочитав твори про існування безлічі світів і засмучено вигукнув… (А я не керую навіть цим світом!)

  1. Що кому потрібно?

Зустрівшись з філософом Діогеном, Олександр розповів йому про своє бажання завоювати весь світ, на що Діоген відповів… (Ти хочеш завоювати те, що мені і даром не треба.)

  1. Прохання.

Коли Олександр відвідав Діогена, то запитав філософа, чи немає у того якогось прохання, і отримав відповідь… (Посунься трохи вбік: ти загорожуєш мені сонце.)

  1. Якби…

Згадуючи про Диогене, Олександр говорив… (Якщо б я не був Олександром, то хотів би бути Діогеном.)

(СЛАЙД З ПРАВИЛЬНИМИ ВІДПОВІДЯМИ)

Перед походом на Схід Олександр роздарував свої володіння і гроші друзям; на їх запитання, що ж він залишає собі, молодий цар відповів коротко: «Надії!»

Готуючись до походу в Малу Азію, Олександр відправився в священні Дельфи, щоб запитати оракула про своє майбутнє. Він приїхав у той день, коли жриця не робила передбачень. Тоді Олександр пішов за нею і хотів силою змусити її виконувати свої обов’язки. Вимушена поступитися царю, жриця вигукнула:— Ти непереможний, син мій! У відповідь Олександр вимовив: «Не говори більше нічого! Мені досить і цих слів!»

Завдання. Для подальшої роботи нам потрібно розділитися на групи. Назвіть, будь ласка, основні напрямки походів Олександра Македонського. (МАЛА АЗІЯ І ЄГИПЕТ, ЦЕНТРАЛЬНА АЗІЯ, СЕРЕДНЯ АЗІЯ) (РОЗСТАВИТИ ВІДПОВІДНІ ТАБЛИЧКИ).

Діти, ви повинні створити групи наступним чином: на окремому столі лежать картки з назвою події або битви. Узявши будь-яку, потрібно якомога швидше пригадати і співвіднести події з конкретним напрямком походів Македонського. (ПЕРЕГРУПУВАННЯ ДІТЕЙ)

(МАЛА АЗІЯ І ЄГИПЕТ, ЦЕНТРАЛЬНА АЗІЯ, СЕРЕДНЯ АЗІЯ)

БИТВА НА РІЧЦІ ГРАНИК В 334 Р. ДО Н. Е.

РОЗРУБАВ ГОРДІЇВ ВУЗОЛ

ВЗЯТТЯ МІСТА МІЛЕТ У 334 Р. ДО Н. Е.

ОБЛОГА ТІРА В 332 Р. ДО Н. Е.

БИТВА БІЛЯ МІСТА ІСС У 333 Р. ДО Н. Е.

ОСВІТА МІСТА ОЛЕКСАНДРІЇ ЄГИПЕТСЬКІЙ

БИТВА БІЛЯ МІСТЕЧКА ГАВГАМЕЛЫ У 331 Р. ДО Н. Е.

ВЗЯТТЯ ВАВІЛОНА В 331 Р. ДО Н. Е.

СПАЛЕННЯ ПЕРСЕПОЛЯ В 330 Р. ДО Н. Е.

ВБИВСТВО ДАРІЯ ІІІ

ВБИВСТВО ОЛЕКСАНДРОМ КЕЛІТА

ВЗЯТТЯ СОГДІАНИ У 329 Р. ДО Н. Е.

ВЗЯТТЯ БАКТРІЇ В 327 Р. ДО Н. Е.

ПОРАЗКА ІНДІЙСЬКОГО ЦАРЯ ПОРА В 327 Р. ДО Н. Е.

ОСВІТА МІСТА БЕКЕФАЛИИ

ВІДМОВА АРМІЇ МАКЕДОНСЬКОГО ПРОДОВЖУВАТИ ЗАВОЮВАННЯ

Для перевірки правильності перегрупування переверніть картки і співвіднесіть колір на карточці із кольором надпису на території у вас на партах.

Ставши володарем Азії, Олександр перестав дивитися на персів як на переможений народ, намагався зрівняти переможців із переможеними і об’єднати їх звичаї в єдине ціле. Македонський правив персами так, як їхні колишні царі. Як я вже говорила, прізвисько «Великий» закріпилося за Олександром ще за античних часів.

Завдання: Протягом 1 хвилини обговоріть у группах: якими, на ваш погляд, особистісними і полководницькими якостями повинен володіти полководець? (СКЛАДАННЯ КЛАСТЕРА). По черзі групи називають якості полководця.

Сміливий Талановитий Цілеспрямований Владний Рішучий Розумний Лідер

Дякую за роботу! Над питанням про полководницький талант Македонського міркували багато видатних людей. Давайте ознайомимося із свідоцтвами великих мислителів про талант Олександра і узагальнимо якості Олександра (СЛАЙДИ З ОЦІНКОЮ МАКЕДОНСЬКОГО).

Завдання: Мета наступного етапу майстерні – створення на основі документів образу полководця, державного діяча, творця. Для роботи вам потрібно перегрупуватися. Запам’ятайте свої «рідні групи», після закінчення роботи ви повернетеся до них. Чітко і швидко, як прийнято у військових, розрахуйтеся на «перший», «другий», «третій».

І – МАЛА АЗІЯ,  ІІ – ЦЕНТР. АЗІЯ  ІІІ – СЕРЕДНЯ АЗІЯ

(СТВОРЮЮТЬСЯ ГРУПИ)

Групи, увага! Ваше завдання: звернутися до запропонованих документів і систематизувати їх у таблицю. (ТАБЛИЦЯ У КОЖНОГО, ОБГОВОРЮЮТЬ В ГРУПІ, В ТАБЛИЦЮ ВНОСИТЬ КОЖЕН СОБІ. ЗАПОВНЮЮТЬ ГРАФИ, КРІМ ОСТАННЬОЇ).

Особистісні якості Полководницькі якості Ставлення до підлеглих Узагальнюючий образ

В умовах воєнного походу почав проводити важливі перетворення в управлінні імперією.

Головне завдання – збереження і зміцнення єдиної держави. Згладжує протиріччя між греками, македонянами і народами Сходу.

З повагою ставиться до звичаїв, традицій та релігійних вірувань жителів завойованих земель.

Скрізь, по-можливості, зберігав владу перських намісників (сатрапів), уникаючи крутих змін.

Але, спалюючи палац перського царя Ксеркса в Персеполі, продемонстрував, що залишається виразником інтересів греків і македонян.

Жорстоко карав бунтівників.

Провидці встановили, що Олександр, народження якого співпало з перемогами, буде непереможним. Олександр був від природи впертим, а коли сердився, то не поступався ніякому насильству, але розумним словом його можна було схилити до прийняття правильного рішення.

Олександр від природи був схильний до вивчення наук і читання книг. Олександр вважав, що вміння володіти собою для царя важливіше, ніж уміння перемагати ворогів. Але він виявився великим воїном. Олександр був дуже щедрим від природи. Був дуже балакучим. Олександр умів цінувати прекрасне, відрізнявся благородством і щирістю, але надмірна слава і загальне поклоніння змінили його характер, в останні роки він зробився властолюбним, підозрілим.(Плутарх).

Завдяки вихователям та наставникам він зберіг глибоку прив’язаність до Батьківщини. У дитячі роки Олександр відрізнявся від своїх однолітків: не звертав уваги на тілесні радості, завжди ставився до них байдуже, був дуже честолюбний, байдужий до багатства. Набагато більше його цікавили походи, завоювання, блискучі подвиги, до чого він прагнув з самого дитинства.

В особі Олександра дивним чином поєднувалися такі якості, як акуратність і ризик, розсудливість і інтуїція. Як і у Філіпа, у Олександра спостерігалися ті самі неконтрольовані вибухи гніву.

Чудовий вершник, грізний повелитель, найвидатніший з усіх полководців, він проявляє себе як геніальний організатор.

Його діяльності можна дати і негативну оцінку: схильність до насильства, пристрасть до зверхності, честолюбство. Але Олександр був новатором: він створював міста, творив єдину імперію і єдину культуру.

Всіх родичів, які претендували на трон, Олександр наказав стратити… Олександр був нетерплячий і хотів за будь-яку ціну домогтися свого. Він зухвало нехтував не тільки людськими заповідями, але і божественними. (Шифман)

У місті Гордії Олександру показали колісницю, на дишлі якої був заплутаний вузол. При цьому цар почув таке повір’я: хто розв’яже вузол, стане володарем Азії. Олександр вирішив випробувати долю, але вузол не піддавався. Тоді він вихопив меч і одним ударом розрубав його.

Македоняни захопили не тільки табір персів, але й сім’ю царя — матір, дружину і двох дочок, проте Олександр негайно наказав сказати цим жінкам, що він воює тільки з Дарієм, а їм будуть надані ті ж почесті, до яких вони звикли на волі.

Тут Олександру піднесли шолом з водою — все, що вдалося знайти. Цар зібрався було напитися, але обернувся і побачив, що всі вершники дивляться на нього. Тоді він повернув шолом, не відсьорбнувши ні ковтка. Подякувавши тим, хто приніс йому воду, сказавши: — Якщо я буду пити один, інші падуть духом.

Незабаром і Каллісфена звинуватили у змові проти царя. Олександр, повіривши наклепові, наказав кинути його у в’язницю, де той і помер.

Важкий бій в Індії охолодив запал македонян і відбиву них бажання рухатися по Індії далі. Вони відмовилися продовжувати похід. Дізнавшись про це, Олександр замкнувся в наметі і довго лежав там в тузі і гніві. Він усвідомлював, що йому не вдасться перейти через Ганг, і вважав, що повернення назад було б відкритим визнанням своєї поразки. Але друзі приводили розумні доводи, а воїни плакали біля входу. Цар пом’якшав і віддав наказ відступати.

Подумайте, як ви викладете новий матеріал своїм «рідним груп» з урахуванням того, що у вас залишаться тільки ваші записи. Для роботи відводиться 5 хвилин. (ПРАЦЮЮТЬ З ДОКУМЕНТАМИ)

Поверніться в «рідні групи». Обговоріть інформацію і заповніть до кінця запропоновану таблицю.

Останній етап майстерні. Кожна група отримує картку з напрямком діяльності А. Македонського: полководця, державного діяча, творця. Обговоріть у групах, як би ви могли через прийоми символізму передати образ Македонського як полководця, державного діяча, творця. Використовуючи папір і олівці, зобразіть символічний образ на папері. Час роботи – 5 хвилин. Продумайте варіанти свого захисту.

(ЗАХИЩАЮТЬ СИМВОЛІЧНІ ОБРАЗИ)

Олександр, безсумнівно, був одним з найвидатніших полководців і державних діячів античності, який можливо випередив свій час. У своїй діяльності він далеко вийшов за межі Македонії.В результаті походу виникла нова велетенська імперія, хоч і являла собою тимчасове і нетривке військове об’єднання. Ні до, ні після Олександра людство не знало прикладів такого військового успіху. Перед смертю його запитали, хто буде спадкоємцем? «Достойний», – промовив Олександр. Дякую за роботу.

  1. Рефлексія. Пропоную вам виконати вправу «Плюс, мінус, цікаво». Поміркуйте, будь ласка, півхвилини і у графу “П” – “плюс” запишіть все, що сподобалося на уроці, інформацію та форми роботи, які викликали позитивні емоції. У графу “М” – “мінус” запишіть все, що не сподобалося на уроці, здалося нудним, викликало неприязнь, залишилося незрозумілим, У графу “Ц” – “цікаво” учні вписують усі цікаві факти, про які дізналися на уроці і що б ще хотілося дізнатися з даної проблеми, питання до вчителя.

(Пропоновану вправу можна виконувати усно, якщо вистачає часу на уроці)

ПЛЮС МІНУС ЦІКАВО

Презентація до уроку

Завантажити презентацію на диск

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

4 коментарі

  1. Цікавий, змістовний конспект, наповнений різноманітними методами та прийомами! З усього видно, що Тетяна Володимирівна – учитель-новатор, творча особистість. Дякую Вам, колего, що ділитеся своїми напрацюваннями і успіху надалі!

  2. Чудовий урок! А скільки цікавого матеріалу! Я у захваті від цікавих фактів про знаменитого полководця, адже діти обожнюють різні цікавинки і це стимулює їх до пізнання, а згодом і до стійкого інтересу до нашої історії. Дякую Вам дуже!

  3. Тетяна Володимирівна пропонує креативну форму роботи уроку історії – французьку майстерню з елементами проектної діяльності.Чудова робота і чудовий конспект уроку.Вчителька створила сприятливе навчальне середовище,де діти почували себе комфортно.Цікавий захоплюючий матеріал про О.Македонського,не залишив пасивним жодного школяра.Сподобалась тема уроку,форми роботи на уроці,презентація,тобто я в захваті.Дякую!

    1. Дуже вдячна за коментар! Буду рада, якщо мій матеріал стане у нагоді вчителям історії.